Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

Recomandare boxe de podea cuplate la amplificator Yamaha A-S 501

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

vio_x_x_x

vio_x_x_x

New Member

• Grup: Candidate Members
Dețin un amplificator Yamaha A-S 501, care duce 2x85 wați la 8 ohmi, de ceva ani am cuplate la el niște boxe custom made gen lăutarești, mari, foarte puternice, dar nu calitate Hi-Fi, sunt și prea voluminoase, mult prea late, ocupă prea mult spațiu și nici nu pot da prea tare volumul la ele fără a-mi face familia să fugă din casă...

Doresc să achizionez o pereche de boxe de podea Hi-Fi care să meargă bine cu acest amplificator doar pentru redare muzică. Le folosesc la casă într-un living de 20 metri pătrați, camera înaltă de 3 metri. Mă interesează calitatea sunetului să fie de nivel Hi-Fi, chiar și la volum de sunet redus. Sunetul vine din calculator, care are placă audio dedicată Hi-Fi marca Creative, tot ce rulez este FLAC sau, în cel mai rău caz, MP3 de 320kbps. Altfel spus, nu mă interesează putere stratosferică să zăngăne geamurile, nu am cum să ascult în casă muzică la 100 de wați sau peste. Care boxe s-ar potrivi cu amplificatorul meu pentru un sunet cât mai calitativ, dar nu la volume mari?

Ca idee, mă gândesc la boxele de podea KEF Q750, Wharfdale EVO 4.4 sau Indiana Line Tesi 6, dar sunt deschis la orice sugestie care m-ar putea ajuta să obțin un sunet de calitate cât mai înaltă, dar nu la volume mari.

Vă mulțumesc anticipat!

edigee

edigee

Guru Member

• Grup: Senior Members
Vezi ceva de la Qacoustics. AMT urile de pe Evo 4.4 nu prea fac casa buna cu Yamaha.
Mai vezi si pe la Focal.

overseas

overseas

Guru Member

Wharfedale 9.1 cu Yamaha s-au auzit angelic la mine.
Gen 12.3, din astea.

View Postvio_x_x_x, on 31 martie 2024 - 23:36, said:

un sunet de calitate cât mai înaltă, !

In cazul asta, doar bugetul e limita.
Bugetul, cat e bugetul ?

Dragos05azs

Dragos05azs

Junior Member

• Grup: Members
Boxele din imaginea atașată ai fost ale mele , le-am dat retur pt că aveau niste urme mici de  la transport. Daca treci peste chestia asta(îți pot trimite pozele cu urmele) , chiar merita incercate la 2400-2500 perechea.Daca nu îți plac , le dai retur. Ca și idee, diferență de preț față de Wharfedale Evo 4.4 , nu e chiar așa mare in sunet.

Attached Files

Edited by Dragos05azs, 01 April 2024 - 17:33.

vio_x_x_x

vio_x_x_x

New Member

Buget - Maxim 5.000 lei.

Edited by Dany_Darke, 02 April 2024 - 15:37.

orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

Craiova

Vei gasi multe păreri conform experiențelor personale. Eu sunt mulțumit de indiana 6. Are 92dB, se aud bine deci la volume mici, mediile sunt chiar superbe, vocile naturale, înaltele nu sunt stridente. O singură remarca: portul bas reflex este sub boxă. Trebuie atenție la  suprafată; covoare groase atenuează mult sunetul. În rest numai de bine.

Edited by orlandobarbulescu, 02 April 2024 - 05:57.

vio_x_x_x

vio_x_x_x

New Member

Am mai cercetat puțin piața și am descoperit niște boxe ceva mai scumpe, dar care par mai mult decât o.k. Acestea sunt Klipsch RP-5000 FII și Focal Theva N2. Știe cineva cum se comportă legate la  un amplificator Yamaha A-S 501?

vinciun

vinciun

Guru Member

Fix cu yamaha as501 nu stiu. Gurile rele spun ca klipsch nu fac menaj bun cu yamaha.
Niciuna din ele, theva vad ca au woofere de 13 cm, la klipsch o sa te sparga timpanele. Vezi poate găsești din seria mai veche chorus 726, ori chora 816 macar. De la triangle borea br07 sau br08. La alti producatori nu stiu, q acoustique 3050i.

Edited by vinciun, 02 April 2024 - 17:24.

overseas

overseas

Guru Member

Am ascultat mult timp AS701 si RN803D cu diverse boxe, Focal Aria 906, Triangle Borea BR09, QA 3050i, Triangle, Wharfedale Diamond 9.1. Totdeauna a fost de la Ok la foarte bine.
Yamaha e brand mare si amplificatoarele lor au o abordare ca sunet (cat se poate vorbi de sunetul amplificarii) destul de prudenta, deci mai universala.

La 5000 Lei ai multe boxe de considerat.
De ex. cu 370 euro am luat nou noute Piega Classic 3.0, suna demential.
Banul in cont si rabdarea la vanatoare fac minuni.

vio_x_x_x

vio_x_x_x

New Member

Vă mulțumesc tuturor pentru sugestii, am început să aprofundez problema. Alte idei sunt binevenite, nu mă grăbesc cu achiziția, vreau să fac cea mai potrivită alegere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate