Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Sfânta Tradiție - contrară Scripturii

* - - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

Dorel666

Dorel666

Senior Member

• Grup: Senior Members
Iezechiel - cap. 20
18. Am zis către fiii lor în pustiu: Nu vă purtaţi după rânduielile părinţilor voştri şi obiceiurile lor să nu le păziţi, nici să nu vă întinaţi cu idolii lor.
19. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru; purtaţi-vă după poruncile Mele şi hotărârile Mele păziţi-le şi le împliniţi.

Nu știu cum vedeți voi, dar eu văd aici că Dumnezeu interzice cu desăvârșire orice tradiție. El a dat porunci și le-a dat în scris. Și nu scrise oricum, ci cu degetul Lui. Chiar și în cazul proorocilor, care erau cu totul însuflețiți de Dumnezeu, care aparțineau cu totul lui Dumnezeu, adică înclusiv degetele lor, chiar și aceștia și-au prezentat proorociile în scris, nu doar oral. De ce? Ca totul să fie clar și să nu există dubii. Ca credința să fie ”o încredere neclintită în cele ce nu se văd”, dar se cunosc.
Dar când vine vorba de învățăturile transmise prin tradiție, acestea sunt ca telefonul fără fir: mereu distorsionate și niciodată clare.
Concluzia: preoții mint cu sfânta tradiție. Unii din prostie și interes, alții din interes și în cunoștintă de cauză. Că dacă nu ar fi ”sfânta tradiție” nici nu ar putea minți. Că nu ar mai putea  băga în gura lui Dumnezeu ceea ce Dumnezeu nu a spus niciodată.
Aceasta este părerea mea. Dacă cineva are argumente în favoarea ”sfintei tradiții”, abia aștept să le aud!

Edited by Dorel666, 31 March 2024 - 19:38.

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Argumente... că ești prea mic și nu prinzi esențialul.
Ia mergi la un teolog" și vezi ce zice.
Acolo se văd argumentele reale, și ce putere au ele.

Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

membru anodin

View PostDorel666, on 31 martie 2024 - 19:37, said:

Nu știu cum vedeți voi, dar eu văd aici că Dumnezeu interzice cu desăvârșire orice tradiție.

Nu era vorba despre orice fel de tradiție sau rânduieli ale părinților.
Ci despre obiceiurile rele ale generației idolatre din pustiu.

Dorel666

Dorel666

Senior Member

View PostSfantul Jakob, on 31 martie 2024 - 23:28, said:

Nu era vorba despre orice fel de tradiție sau rânduieli ale părinților.
Ci despre obiceiurile rele ale generației idolatre din pustiu.

Ba despre orice fel de tradiție. Că de aceea este scris:

19. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru; purtaţi-vă după poruncile Mele şi hotărârile Mele păziţi-le şi le împliniţi.

stlk

stlk

Spartan Officer

"Dorel666" Inca te mai complici cu lucruri pe care NU le pricepi? si ii duci si pe altii in eroare?
Cui au fost adresate aceste cuvinte?
"18. Am zis către fiii lor în pustiu: Nu vă purtaţi după rânduielile părinţilor voştri şi obiceiurile lor să nu le păziţi, nici să nu vă întinaţi cu idolii lor.
19. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru; purtaţi-vă după poruncile Mele şi hotărârile Mele păziţi-le şi le împliniţi."
Cumva unora care au pastrat o traditie cum trebuie sau acelora care in traditia lor au adaugat idolatria?  Din aceste cuvinte pentru tine reiese ca "Sfânta Tradiție  este contrară Scripturii"? Vezi ca "666" iti baga in cap toate prostiile!
"19. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru; purtaţi-vă după poruncile Mele şi hotărârile Mele păziţi-le şi le împliniţi.""
Din asta reiese ca trebuie pazite poruncile si hotararile fie scrise, fie cele transmise prin...ai ghicit! Sfanta Traditie! asa ca Sfânta Tradiție completeaza Sfanta Scriptura! nu este deloc contrara! acum depinde ce traditie vrei tu sa urmezi!

Edited by stlk, 01 April 2024 - 01:02.

MooF2010

MooF2010

Senior Member

Pai simplu, hai sa tratam traditiile romanesti. 70% din traditiile romanesti sunt un melanj dintre paganism si crestinism cu precadere paganism.

Hai sa luam inmormantarea, pai tot procesul mai putin pomana si rugaciunea de la groapa restul e 100% paganism. Toata chestia aia cu opritul din loc in loc, cu aruncatul banilor, cu copacul, etc nu au nici o treaba cu crestinismul.

Nunta, nunta incepe si se termina in biserica. Restul e paganism. Pana intri in biserica si dupa ce ai iesit din biserica nu mai are treaba cu crestinismul.

Botezul, similar.

Porcaria aia cu "ai sa mori in iad ca speli duminica sau de sarbatori". Nu exista asa ceva. Ideea sa nu speli sau sa faci curati de sarbatori era de pe vremea cand asta iti manca toata ziua si ideologia din scriptura e despre a nu cauta motive pentru a nu petrece acea zi de sarbatoare fara sa te relaxezi alaturi de familie si Dumnezeu. Dar azi arunci niste haine 5 minute intr-o masina de spalat si le intinzi 10 minute. Nu se mai pune problema vremurilor cand stateai toata ziua la rau sa speli hainele. Ca daca nu speli si nu faci curat in zi de sarbatoare dar iti ignori familia si pe Dumnezeu e acelasi pacat.

Si putem continua. Si nu minte nimeni. Credinta e a ta nu a altora. Nu mai da vina in exteriorul tau pentru neputinta ta.

Pe noul testament ai o singura porunca: Iubeste!
Pe vechiul testament ai 10 porunci.

Urmareste astea 11 porunci in viata si crede-ma ca ai sa fii mai credincios decat 90% dintre cei care se afiseaza credinciosi. Absolut toata scriptura, canonica si aprocrifa, contine o gramada de istorie, filosofie si ideologie. Omul de rand e de ajuns sa se limiteze la cele 11 porunci, sa isi guverneze viata in jurul lor ca si piloni si e inevitabil sa nu fie fericit.

SI nu mai confunda institutia cu biserica. Institutia e preotul si toata ierarhia sa, biserica suntem noi. Nu uita ca institutia clerica l-a omorat pe Iisus cu pretextul ca le starpeste influenta. Iisus nu a zis niciodata urmariti preotul, invatati scriptura pe derost. A zis doar Iubiti-va si iubiti aproapele ca pe voi insiva! De ce va complicati existenta inutil? Iubiti si atat! Dar nu fiti prosti!

Edited by MooF2010, 01 April 2024 - 01:26.

alex342

alex342

Senior Member

Dumnezeu interzice cu desăvârșire orice tradiție.

Mai pune mana si studiaza ca habar nu ai ce spune scriptura. Sczue ca iti spun, dar esti praf/pamant de flori la invatauri/scripturi. Nu a interzis orice traditie.

Edited by alex342, 01 April 2024 - 08:01.

Dorel666

Dorel666

Senior Member

View Poststlk, on 01 aprilie 2024 - 00:57, said:

"Dorel666" Inca te mai complici cu lucruri pe care NU le pricepi? si ii duci si pe altii in eroare?
Cui au fost adresate aceste cuvinte?
"18. Am zis către fiii lor în pustiu: Nu vă purtaţi după rânduielile părinţilor voştri şi obiceiurile lor să nu le păziţi, nici să nu vă întinaţi cu idolii lor.
19. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru; purtaţi-vă după poruncile Mele şi hotărârile Mele păziţi-le şi le împliniţi."
Cumva unora care au pastrat o traditie cum trebuie sau acelora care in traditia lor au adaugat idolatria?  Din aceste cuvinte pentru tine reiese ca "Sfânta Tradiție  este contrară Scripturii"? Vezi ca "666" iti baga in cap toate prostiile!
"19. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru; purtaţi-vă după poruncile Mele şi hotărârile Mele păziţi-le şi le împliniţi.""
Din asta reiese ca trebuie pazite poruncile si hotararile fie scrise, fie cele transmise prin...ai ghicit! Sfanta Traditie! asa ca Sfânta Tradiție completeaza Sfanta Scriptura! nu este deloc contrara! acum depinde ce traditie vrei tu sa urmezi!

Sfânta Evanghelie după Marcu
Cap. 7
7. Dar în zadar Mă cinstesc, învăţând învăţături care sunt porunci omeneşti.
8. Căci lăsând porunca lui Dumnezeu, ţineţi datina oamenilor: spălarea urcioarelor şi a paharelor şi altele ca acestea multe, pe care le faceţi.
9. Şi le zicea lor: Bine, aţi lepădat porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră!

Dar și mai interesante pentru discuția noastră sunt versetele următoare celor de mai sus:

10. Căci Moise a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta", şi "cel ce va grăi de rău pe tatăl său, sau pe mama sa, cu moarte să se sfârşească".
11. Voi însă ziceţi: Dacă un om va spune tatălui sau mamei: Corban! adică: Cu ce te-aş fi putut ajuta este dăruit lui Dumnezeu,
12. Nu-l mai lăsaţi să facă nimic pentru tatăl său sau pentru mama sa.

De ce sunt interesante? Pentru că exact acest ”corban” se aplică și în ziua de azi în cazul călugărilor, care prin porunci omenești sunt învățați că trebuie să fie morți pentru lume, adică inclusiv pentru mama și tata lor. Și sunt povești din viețile sfinților cu călugări care și-au părăsit părinții, ba chiar soția și copiii și ei s-au retras în pustie, ”în post și rugăciune”.

Nu, domnule dragă, în afară de cele zece porunci, care se reduc toate la porunca ”să vă iubiți unul pe altul”, restul este tradiție omenească și rătăcire drăcească. Iar dacă Dumnezeu ne-a trimis totuși o Evanghelie veșnică nu este ca să desființeze cele zece porunci, ci ca să învățăm cum să împlinim acea unică poruncă a iubirii unul de altul.

View Postalex342, on 01 aprilie 2024 - 08:00, said:

Mai pune mana si studiaza ca habar nu ai ce spune scriptura. Sczue ca iti spun, dar esti praf/pamant de flori la invatauri/scripturi. Nu a interzis orice traditie.

Păi nu le-a interzis, a dat liber să faci ce vrei. Dar te-a și avertizat că există consecințe. Grave! Adică de fapt le-a interzis, dacă vrei să-ți fie bine. Mai mult de atât, a aruncat blestem oricui se încrede în orice învățătură omenească, tradiție sau  nu.

Ieremia
Cap. 17
5. Aşa zice Domnul: "Blestemat fie omul care se încrede în om şi îşi face sprijin din trup omenesc şi a cărui inimă se depărtează de Domnul.

Edited by Dorel666, 01 April 2024 - 08:07.

alex342

alex342

Senior Member

Dumnezeu interzice cu desăvârșire orice tradiție.

View PostDorel666, on 01 aprilie 2024 - 08:06, said:

Păi nu le-a interzis,

Exact cum am zis la inceput, esti praf/pamant de flori. Pune mana si studiaza ca nu le ai deloc cu Scripturile. Si nici cu logica.

Edited by alex342, 01 April 2024 - 10:11.

Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

membru anodin

View PostMooF2010, on 01 aprilie 2024 - 01:16, said:

Pai simplu, hai sa tratam traditiile romanesti.
70% din traditiile romanesti sunt un melanj dintre paganism si crestinism cu precadere paganism.
Da, discutam despre procente.
Dorel spune orice tradiție.
Asta implică un procent de 100%.

Tu avansezi un 70%.
OK, procentul e discutabil.
Ideea e că NU-i 100%.

Ca să nu mai amintesc că ortodocșii fac diferența între tradiție și Sfânta Tradiție.
Mulți preoți condamnă tradițiile populare preluate din păgânism.

heartu

heartu

Senior Member

Așa-zisa "sfânta tradiției" e mai păgână decât tradițiile populare...

Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

membru anodin

Sfantă sau nesfântă, toate bisericile, mari și mici au o tradiție.
Și nici nu se poate fără tradiție pentru că Biblia nu oferă toate rânduielile necesare funcționării bisericii locale.

De exemplu Biblia nu prezintă suficient de clar conducerea departamentelor bisericii locale.
De aceea iehovistii au inventat supraveghetori de circuit și congrese de district și tot felul de aiureli păgânești am putea spune pe bună dreptate dar așa e Sfânta Tradiție iehovistă.  Apoi Biblia nu prezintă clar etapele disciplinării unui membru. Totuși iehoviștii v-au dat afară și pe tine și pe Dark, ca pe niște măsele cariate definitiv și irevocabil.
Procedurile folosite de iehoviști fac parte din rânduielile lor, din Sfânta Tradiție iehovistă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate