Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...

Rigola duș "walk-in shower" si incalzirea in pardosea

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

luk2011

luk2011

Active Member

• Grup: Members
Sub șapa de duș se pun tevi de incalzire in pardosea ? Daca ai "walk-in shower" pana unde se monteaza tevile de incalzire in pardosea ?

Se pun tevi sub toata suprafata de ca. 1m2 de duș pana la rigola de duș ?

Nu exista riscul de a se evapora apa din rigola de duș "walk-in shower" si sa iasa in baie mirosul neplacut din canalizare ?

N-aveti cumva exemple de poze cu incalzirea in pardosea si montarea tevilor la "walk-in shower" ?

Ce marci si modele de rigola de duș "walk-in shower" au protectie de anti-miros ? ( adica sa nu iasa mirosul din canalizare daca se evapora apa din rigola de la incalzirea in pardosea )

Care e solutia corecta in cazul "walk in shower" si incalzirea in pardosea ?

Edited by luk2011, 31 March 2024 - 18:45.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
1. pui sau nu incalzire in pardoseala (IPAT, NU electrica) sub dus.
E alegerea ta, dar de obicei nu se pune, ca acolo poate mai spargi vreodata.
Nu uita de hidroizoilatie.

2. Toate au sub o forma sau alta o garda de miros, care functioneaza atata timp cat e apa acolo. Daca dusul nu e folosit, apa se evapora si pute.

luk2011

luk2011

Active Member

View PostAdm, on 31 martie 2024 - 18:52, said:

1. pui sau nu incalzire in pardoseala (IPAT, NU electrica) sub dus.
E alegerea ta, dar de obicei nu se pune, ca acolo poate mai spargi vreodata.
Nu uita de hidroizoilatie.

2. Toate au sub o forma sau alta o garda de miros, care functioneaza atata timp cat e apa acolo. Daca dusul nu e folosit, apa se evapora si pute.

Se hidroizoleaza in jurul dusului si sub dus , chiar daca baia e la parter , adica direct pe fundatia casei ? ( baia NU-i la etaj )

Mapei Mapelastic e buna pentru hidroizolatia sub dus si peretii tencuiti manual ? ( tencuiala bruta , suprafata rugoasa , nu-i o suprafata fina )
,
Mapei Mapelastic corespunde standardului EN 14891 CM-02P si EN 1504-2 ( hidroizolatie flexibila pe baza de ciment , cu doua componente : o parte uscata + acril pur , partea lichida )

Baia e tencuita manual , tencuiala bruta , fara tinci , fara glet .

Se poate aplica hidroizolatia direct pe tencuiala manuala bruta ? ( adica nu-i o suprafata fina , cum ii tinci-ul sau glet-ul )

Edited by luk2011, 31 March 2024 - 19:05.

mannick

mannick

Senior Member

• Grup: Senior Members
Mapei am folosit eu la un apartament, in conditiile tale, si este excelenta dupa 5 ani. Se aplica in doua straturi, in sensuri perpendiculare, verifica sa nu existe nici cea mai mica portiune neacoperita. Meseriasul de la firma care a facut lucrarile de renovare a montat rigola folosind un fel de mastic care capata consistenta unui cauciuc tare dupa ce se intareste. Chiar daca baia e la parter, nu vrei sa balteasca apa sub piatra din baie si sa urce in pereti / sa creeze un mediu perfect pentru mucegai

Edited by mannick, 31 March 2024 - 19:35.

Digix

Digix

Senior Member

Sau pui o cădiță de duș slim de 2-3 cm

luk2011

luk2011

Active Member

View PostDigix, on 31 martie 2024 - 19:57, said:

Sau pui o cădiță de duș slim de 2-3 cm

Dar incalzirea in pardosea de sub dush nu va duce la evaporarea apei din rigola dusului ? Iar in felul asta va iesi mirosul neplacut de canalizare .

scurt_pe_2

scurt_pe_2

Senior Member

Atunci cand intr-o baie este prevazut un dus/cada, WC, lavoar, scopul este clar: sa se foloseasca. Acu`, ca dusul este acolo doar de forma, de dizain, mirosul neplacut nicidecum nu ar fi generat de evaporarea apei din rigola, datorita incalzirii prin pardoseala.

bobalex18

bobalex18

Guru Member

Eu am o rigola care ca antimiros are un cauciuc  lung și moale.

Acest cauciuc fct bine și când se blochează supapa de vid de la canalizare

gvincentiu

gvincentiu

Member

Am transformat eu baia mica de la bloc in walk-in. Munca multa cu surprize:
1. dat tot jos. ajuns la tencuiala, scos mozaicul de jos, scos sapa veche de nivelare in zona dusului (am castigat 7-8cm), ajuns la planseu.
2. intepat in pluviala, dat cu Rubber Seal, cot pana la rigola
3. centrat rigola, turnat mortar hidroizolant, la nivel si in panta, scos apoi rigola si dat cu solutie de hidroizolatie (plus benzi) prin pensulare, in doua straturi la 30 minute si 90 grade.
4. pus gresie, faianta, folosit kit de rosturi epoxidic, montat rigola, facut proba...wtf, rigolele de dus au un dop de apa foarte mic (nu am luat cu plutitor, habar nu am daca ar fi fost mai buna)...in consecinta fie se evapora, fie e absorbit prin depresiune de vecini......miros nasol prin toata baia
5. pus supapa sens la intrarea in scurgere dintr-o manusa chirurgicala, ce tine cam 6 luni, 1 an Posted Image. Cele cumparate de pe online-uri sunt din silicon si sunt prea dure, se scurge apa greu prin ele. Oricum rigola de dus, cam trebuie curatat la o luna (depinde cati păroși ai prin casa)
7. problema e cu calcarul ramas pe panourile de sticla si pe panoul dusului (din ala cu 7 functii si masaj Posted Image ). Rezolvata cu solutia de decalcifiere de la expresorul de cafea Miele (seria 6xxx daca intereseaza pe cineva)
Concluzia: poti pune si incalzire, desi nu e necesara... Chiar ar fi mai bine ca se evapora mai repede apa din cabina.

Edited by gvincentiu, 01 April 2024 - 09:20.

Evergreen

Evergreen

Proud "United Gashka" member

Pentru astfel de aplicatii exista sifoane cu garda mecanica. Dai un ban, dar stai in fata.

luk2011

luk2011

Active Member

View PostEvergreen, on 01 aprilie 2024 - 09:18, said:

Pentru astfel de aplicatii exista sifoane cu garda mecanica. Dai un ban, dar stai in fata.

Ce rigola de dus "walk-in shower" cunosti cu garda mecanica ?

Evergreen

Evergreen

Kessel sau Alca.
Primul are un soi de clapeta iar astalalta are o bila.
Si in mod sigur mai sint si alte branduri dar astea mi-au venit acu in minte ...

don_King

don_King

Senior Member

Eu am (si) dus walk-in si sunt absolut multumit, nu am avut niciodata probleme cu el. Mentenanta lunara (fire de par). Am rigola de la AlcaPlast (redenumiti acum AlcaDrain). Garda de apa suficienta, nu a mirosit niciodata.

Evergreen

Evergreen

Pt baie, bucatarie, spalatorie sau alte spatii de acest gen, se pot folosi sifoane de la HL pt ca si acelea se pot accesoriza cu clapete anti-miros.

Daca exista sifonare facuta din teava de cind s-au facut instalatiile in bloc, merge orice rigola/sifon.

luk2011

luk2011

Active Member

Rigolele de dus "walk-in shower" de la Viega au protectie antimiros ? ( au garda mecanica ? )

De ex : seria Viega Advantix

Evergreen

Evergreen

Au, da. Nu stiu daca din furnitura sau e accesoriu.
https://web-catalog....7f_5_ro_RO.html

PS: rigola de dus e rigola de dus, atit.
Walk in shower e peretele de sticla de dus.
Ca rigola o poti monta si daca pui o cabina cu 2 sau 3 pereti, depinde de spatiu si design :)

Digix

Digix

Senior Member

View Postluk2011, on 31 martie 2024 - 20:20, said:

Dar incalzirea in pardosea de sub dush nu va duce la evaporarea apei din rigola dusului ? Iar in felul asta va iesi mirosul neplacut de canalizare .
Îți faci duș mai des. Dar pune calorifer în baie, nu ai nevoie de calorifer port-prosop?

Edited by Digix, 01 April 2024 - 11:04.

luk2011

luk2011

Active Member

View PostDigix, on 01 aprilie 2024 - 11:04, said:

Îți faci duș mai des. Dar pune calorifer în baie, nu ai nevoie de calorifer port-prosop?

Daca necesarul termic pentru baie se poate produce doar cu IPAT , nu mai e nevoie de calorifer de baie .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate