Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...

Se pot schimba tranzistorii cu germaniu cu cei din siliciu la un final de Bucur 6 ?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

Master_the_cat

Master_the_cat

Member

• Grup: Members
Nu mai am AD si nici AC pe germaniu decat foarte putine, am gasit un Bucur 6 cu AC+AD arsi, vad ca sunt cu siliciu inainte de finali si prefinali, se poate continua cu siliciu ? La polarizare mai cresc rezistentele ? Imi aduc aminte ca am vazut pe vremuri un Bucur modificat cu 2N3055 pe final.

Attached Files

Edited by Master_the_cat, 31 March 2024 - 12:05.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

• Grup: Senior Members
Daca te pricepi, ai experienta, DA, se pot inlocui trz. germaniu cu trz. siliciu, cu ajustarile necesare componentelor auxiliare.
E vorba de polarizari si curenti de fuga, caracteristici diferitede la Ge la Si.
AC-urile se inlocuiesc cu BD 135 si 136, AD-urile cu BD 140. Atentie la reglarea curentului de repaus si reglajul de ZERO la iesirea finalilor.
Cel mai ieftin iesi cu inlocuirea TOTALA a etajului final cu un montaj cu TDA 2030, 2040, 2050, se gasete gata construit, ieftin.
Sau orice alt montaj disponibil sau construibil, ce se alimenteaza la 30V, nediferential, cu iesire prin condensator.
Daca esti din Bucuresti, ma am eu ceva AC-uri si AD-uri, daca vrei sa te joci cu finalul de Bucur 1.
AICI schema Bucur 8, cu final pe siliciu in totalitate.

tflorin40

tflorin40

Active Member

Ce te faci cu potentiometrele. Erau un dezastru.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

S-a inventat Contact Spray.
Nu se foloseste la ce s-au gandit uniiPosted image, dar la potentiometre functioneaza.
La un AS-350 a facut minuni, dupa ce amplificatorul a stat aruncat in depozitul de antichitati aproape 10 ani.

Sterone

Sterone

Active Member

tflorin40, on 31 martie 2024 - 18:01, said:

Ce te faci cu potentiometrele. Erau un dezastru.

Bătrânul a strâns de toate de la DIODA, am potențiometri românești noi de tot felul. Și ceva tranzistori pe Ge mai am dar îi țin pentru restaurări serioase, la Bucur am tot citit că merg puși SI.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Daca tot esti chitit pe restaurari, iti dau eu un GLORIA AUTO, primul model.
Este functional, dar s-au dezlipit firele de la mufa auto si mie mi-e lene sa ma mai apuc de el, am deja alte aparate radio mult mai performante.
Daca esti din Bucuresti, da-mi PM si ne intalnim.
Mai am si un radio cu pick-up PACIFIC. A stat in pod la tara si nu mai stiu starea de functionare.

Edited by viceroy56, 31 March 2024 - 20:18.

Sterone

Sterone

Active Member

viceroy56, on 31 martie 2024 - 18:52, said:

S-a inventat Contact Spray.
Nu se foloseste la ce s-au gandit uniiPosted Image, dar la potentiometre functioneaza.
La un AS-350 a facut minuni, dupa ce amplificatorul a stat aruncat in depozitul de antichitati aproape 10 ani.

A350 avea potențiometri cu pastila de grafit, nu culisa metalul cursorului direct pe grafit.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Toti potentiometri romanesti au avut pastile de grafit la cursor.
Chinezariile de azi sunt fara.
DAR potentiometri romanesti sufereau de blocare a axului(vaselina intarita si oxidare) si probleme la contactul cursorului cu inelul metalic de contact la cosa.
Acolo oxida si incepea sa paraie.
Pe vremea demult apusaPosted image desfaceam potentiometri si-i reparam/ungeam cu gaz sau ulei de mecanisme fine amestecat cu putin alcool izopropilic.
Cand nu se puteau repara, foloseam din recuperari sau inlocuiam cu ce se potrivea fizic si cu cea mai apropiata valoare.
Naspa cu potentiometri cu deplasare liniara, care aveau carcasa de plastic si se spargeau, nu prea puteai sa-i repari.

Sterone

Sterone

Active Member

Cei rectilinii puteau fi înlocuiți identic cu RFT negri sau echivalent Grundig. Mai erau și cei metalici Unitra dar se prindeau diferit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate