Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Siguranta automata panouri fotovo...

Pc randare 3d.

Sistem Anti Racheta PATRIOT fabri...

Dezactivare abuziva cartela Vodaf...
 EURO 24 - Meciul 3: Slovacia - Ro...

Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...
 Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

AIE-DDPR, revenirea in forță a mediilor de stocare optice?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

Anonymous1986

Anonymous1986

Senior Member

• Grup: Senior Members

Citat

"New 'petabit-scale' optical disc can store as much information as 15,000 DVDs"
https://www.livescie...n-as-15000-dvds
125 Tera de stocare pe un disc suna bine, sper sa apara cat mai curand pe piata,eu imi tin backup rile cu pozele/video personale pe discuri Blu-ray de 50/100 GB, mi se par mult mai "reliable" decat cloudul, stikurile, hdd uri etc

Edited by Anonymous1986, 30 March 2024 - 23:22.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

În articol se vorbește de 100 de layere de informații. Acum maximul care se poate e de 2 layere. DVD-R9. Iar în articol nu se vorbeșe nimic de vitezele de scriere/citire.
Greu îmi vine a crede că tehnologia aia a lor va ajunge să fie 100% reliable, fără să fie probleme de fișiere corupte.
Dar pentru acei 125 de Tb cât va costa discul, iar cel mai important unitatea oprică de citire/scriere?
Eu cred că vom mai trage de memoriile flash 20-30 de ani. Greu îmi vine a crede că se va inventa ceva mai bun de atât prea curând.
Iar tendința spre care ne împing producătorii e cloud-ul, prin vânzarea de echipamente cu stocare mică și suprataxarea celor care își doresc mai multă stocare. Fapt care personal nu-mi place. Pentru mine e util doar atunci când am de transferat/transmis informații. Cine știe, poate se va ajunge ca laptopul tău să aibă 1Tb de stocare, dar dacă vrei să folosești mai mult de 200 GB să plătești abonament.

PS: De ce ai pune pe Blue-ray și nu pe HDD extern?
PS2: avea bunicul meu cândva o colecție destul de impresionantă de CD-uri în mașină. Ținute în carcasă, mașina lăsată în soare pe termen lung(ani de zile), nu mai mergea nici unul, a trebuit să le arunce pe toate până la urmă.Posted Image

Edited by Valy_User, 30 March 2024 - 23:47.

Anonymous1986

Anonymous1986

Senior Member

View PostValy_User, on 30 martie 2024 - 23:35, said:

În articol se vorbește de 100 de layere de informații. Acum maximul care se poate e de 2 layere. DVD-R9. Iar în articol nu se vorbeșe nimic de vitezele de scriere/citire.
Greu îmi vine a crede că tehnologia aia a lor va ajunge să fie 100% reliable, fără să fie probleme de fișiere corupte.
Dar pentru acei 125 de Tb cât va costa discul, iar cel mai important unitatea oprică de citire/scriere?
Eu cred că vom mai trage de memoriile flash 20-30 de ani. Greu îmi vine a crede că se va inventa ceva mai bun de atât prea curând.
Iar tendința spre care ne împing producătorii e cloud-ul, prin vânzarea de echipamente cu stocare mică și suprataxarea celor care își doresc mai multă stocare. Fapt care personal nu-mi place. Pentru mine e util doar atunci când am de transferat/transmis informații. Cine știe, poate se va ajunge ca laptopul tău să aibă 1Tb de stocare, dar dacă vrei să folosești mai mult de 200 GB să plătești abonament.

PS: De ce ai pune pe Blue-ray și nu pe HDD extern?
PS2: avea bunicul meu cândva o colecție destul de impresionantă de CD-uri în mașină. Ținute în carcasă, mașina lăsată în soare pe termen lung(ani de zile), nu mai mergea nici unul, a trebuit să le arunce pe toate până la urmă.Posted Image
Discurile mi se par mult timeprof decât alt mediu, blurayiurile sunt mai calitative decat dvd urile, nu mai vorbim desprem discurile milenare

Edited by Anonymous1986, 30 March 2024 - 23:50.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Am acasă și un calculator cu HDD vechi de vreo 20 de ani, cu mufă IDE, are vreo 30GB capacitate. Merge bine mersi. Posted Image

Edited by Valy_User, 30 March 2024 - 23:54.

dani.user

dani.user

Guru Member

Coduri de corectie a erorilor exista de prin anii '50.

Exista NAS. Exista calculatoare. Exista discuri externe. Cine are nevoie de multa stocare nu se bazeaza pe ce are in laptop.

sags

sags

Guru Member

Vizualizare mesajValy_User, pe 30 martie 2024 - 23:35, a scris:

… PS: De ce ai pune pe Blue-ray și nu pe HDD extern? …

Vizualizare mesajdani.user, pe 30 martie 2024 - 23:59, a scris:

… Exista NAS. … Exista discuri externe. …
Discurile externe si memoriile flash au un defect capital: NU pot fi protejate la scriere. La conectezi la un calculator infectat si gata cu ele, criptate rapid 100%. Pe CD/DVD-R poti chiar si scrie (adauga date in sesiuni extra) fara a fi posibila alterarea datelor deja scrise. Candva, memoriile flash aveau un comutator de protectie la scriere; acum se face economie la el, functionalitate pierduta pentru a economisi o nimica toata in cost de fabricatie.

dani.user

dani.user

Guru Member

Le conectezi la alt dispozitiv tert si oferi datele in mod read-only calculatorului infectat prin retea.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Nu cred ca ca stocarea optica va reveni in forta daca citirea si scrierea se va face tot mecanic cu ajutorul unor motorase care roteste discul si pozitioneaza laserul. Cel mult ar putea fi folosit pentru arhivare in mediul enterprise.

fqx

fqx

Senior Member

Nu prea au avantaje.pot fi de cat vrei tu, daca citirea si scrierea dureaza mult.plus, pui cat vrei tu pe un disc si apoi il scapi pe jos si sa dus tot.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

Eu cred că vom mai trage de memoriile flash 20-30 de ani.
Si mai mult... vor deveni baza in orice storage. Si vor avea capabilitati long term daca sunt periodic alimentate sa-si faca refresh cum fac cele premium in prezent. Un soi de "read refresh data threshold".
Discul are avantajul longevitatii dar in rest doar dezavantaje.

Edited by andreic, 31 March 2024 - 03:00.

MarianG

MarianG

be that as it may

View PostAnonymous1986, on 30 martie 2024 - 23:21, said:

125 Tera de stocare pe un disc suna bine, sper sa apara cat mai curand pe piata,eu imi tin backup rile cu pozele/video personale pe discuri Blu-ray de 50/100 GB, mi se par mult mai "reliable" decat cloudul, stikurile, hdd uri etc
125 Tera suna bina, pana ii pierzi pe toti odata.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

Anonymous1986, on 30 martie 2024 - 23:21, said:

Cum poti spune ca suna bine tinand cont ca ai experienta cu arderea discurilor blue ray?
Imi aduc aminte ca mi-a adus un amic o unitate bluray ca sa-i pun pe un disc niste date.
Cateva ore nu am putut folosi PC-ul cat am asteptat sa termine de facut discul blue ray.
La 125 Tb dureaza probabil cateva vieti.
Da si ce om intreg la minte plateste atatia bani pt o unitate care va sta nefolosita, doar ca sa aiba pozele si filmarile personale pe un singur disc?

M-ai omorat cu topicul asta.
De abia ce imi revenisem din trauma dupa topicul in care un user avea salvarile facute cu camera de la bord pe o perioada de 20 ani.
Cica vrea sa le revada dupa ce ajunge la varsta de pensionare.

dani.user

dani.user

Guru Member

In mediul enterprise mai exista si casete https://www.ibm.com/...to-9-tape-drive

18 TB pt $130
https://www.bhphotov...ium_9_data.html

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

iar cel mai important unitatea oprică de citire/scriere?
Cu mult mai mult decat unitatile Blu-ray (care-s scumpe oricum).

Valy_User

Valy_User

Senior Member

E 365 de lei o unitate optică Blu Ray. Acceptabil.
https://rb.gy/8qi399

andreic

andreic

Very OLD Member

Scump rau... acceptabil este <120 lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate