Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Fortat sa imi dau demisia , si neprimit la locul de munca!

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

un_el

un_el

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostCanceL, on 31 martie 2024 - 13:58, said:

Camere sunt pontaj aveam intr-un caiet.

Pontajul l-ai semnat in ziua respectiva? Da sau nu? Ai semnat ceva acte "pentru" camerele de supraveghere?

Adica sa inteleg ca in momentul de fata ti-ai semnat demisia? Sau cum? Fii mai explicit! Printre altele demisia e un act unilateral si nu trebuie motivat de catre angajat. Cand angajatorul te obliga sa faci asa ceva, e cu totul alta discutie. Uite aici: https://www.avocatne...de-demisie.html

Edited by un_el, 31 March 2024 - 16:54.

AncutaD

AncutaD

Member

• Grup: Members
adisz - Citesc mesajul tau si pe cel al initiatorului si nu ca este amuzant? Este ciudat.
Adica tie iti pare normal sa discuti treburi private cu niste persoane alaturi de care lucrezi?

Subiectul poate parea amuzant dar este destul de serious, noi stim partea lui de poveste, cine stie ce i-a spus, incerc sa ma gandesc daca a fost trimis acasa de conducere, intr-o alta zi a fost refuzat.
Citez "Ca de ce am facut-o disperata , i-am spus ca de aceeia o tratam urat si ii vorbeam urat sa se indeparteze de mine dar tot degeaba."

Deci a facut o greseala de se invata si pe internet, cauti ce sa discuta cu conducerea si ce sa nu se discuta cu conducerea, seful, HR. Te-ai dus sa tragi directoarea de limba, sa o inregistrezi dar ai recunoscut ca tratai o femeie urat, ca i-ai vorbit urat, ca i-ai zis ca este disperata.

Trebuie sa incerci pozitia ghiocelului, capul plecat, scuze de nu le crede nimenea si mergi inainte, tine minte ca nu se discuta treburile private cu persoanele cu care lucrezi.

Imi pare ciudat ca trebuie careva sa iti explice care sunt subiectele care pot sa fie abordate, adica ce poti discuta cu un coleg sau cu o colega. Ca discutia cu cineva de acelasi sex se lasa cu barfe, invidie. Discutia cu un coleg de sex diferit se lasa cu hartuire sexuala, semnale intelese gresit, plangere la politie.

Nu se discuta cu un coleg, indiferent cat iti pare tie ca va intelegeti, va iubiti, va placeti, nu se discuta bani, nu se discuta subiecte sensibile legate de viata privata, sex, propuneri de natura sexuala, apropouri, sa discuti cu un coleg de serviciu despre familia ta, sa iti barfesti sau sa vorbesti cu familia ta la telefon, sa discuti despre probleme medicale, vacante, rate.
Cei mai barfiti sunt aia care au limbarita, vorbeste gura fara ei.

Edited by AncutaD, 31 March 2024 - 16:43.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

View PostCanceL, on 30 martie 2024 - 16:28, said:

....Angajatorul ma trimis acasa si nu a vrut sa ma mai primeasca la lucru , si intr-o zi am fost la munca si tot asa nu au vrut sa ma primeasca....
cum a decurs efectiv aceasta "neprimire" la lucru? te-a impiedicat portarul sa intri in cladire, sau cum? ai primit ceva in scris, sau doar verbal? a fost cineva de fata care poate fi martor?

tu ce ai facut cand nu te-au primit la lucru? ai plecat acasa, bucuros ca ai o zi libera, sau ai facut ceva sa clarifici situatia?

AncutaD

AncutaD

Member

View Postun_el, on 31 martie 2024 - 16:40, said:

Pontajul l-ai semnat in ziua respectiva? Da sau nu? Ai semnat ceva acte "pentru" camerele de supraveghere?
O sa scriu ceva ca persoana care a lucrat in firma in care au fost persoane parate la politie, nu parate, cum se zice? Reclamate pentru hartuire.

Este un subiect sensibil de toata lumea implicata doreste sa fie ingropat sub pres.
Firma, sa mai fie si firma importanta, isi doreste ca toata povestea asta sa dispara cat mai repede, o angajata s-a plans de ce tocmai a recunoscut initiatorul.
Conducerea a intervenit, a stat de vorba cu persoana in cauza, persoana in cauza a recunoscut ca i-a vorbit urat, ca a tratat urat femeia respectiva, ca facea treburile astea sa respinga avansurile tipei respective.

Chiar si initiatorul cred ca isi doreste ca toata treaba asta sa fie ingropata sub pres, am scris mai sus, am avut persoane care au facut plagere la politie pentru hartuire, plangere pentru hartuire sexuala si plangere pentru hartuire, ca sunt de 2 feluri.
Daca se duce la ITM or sa afle si aia de acolo despre el, si nu ca or sa fie abuzurile de la firma lui, o sa fie o persoana care a hartuit o femeie, care se plange ca nu mai este primita la job.

Daca nu lucram intr-o firma in care au fost facute plangeri la politie pe tema asta, va zic ca poate tratam treburile mai relaxat, dar dupa ce am lucrat intr-o asemenea firma, sa inteleg cat de serios trateaza TOATA LUMEA, de la conducere, institutiile statului, societatea, hartuirea sexuala, poate scriam altceva.

Si persoanele respective, cei care au fost acuzati de hartuire, or sa ramana toata viata cu stigmatul asta, ca au hartuit, ca au tratat urat o femeie, nu conteaza ca tipa i-a facut avansuri, oricine o sa doreasca sa-i faca rau o sa ii zica ca a fost dat afara ca a hartuit o femeie.
Astea sunt treburi de iti dauneaza si trebuie sa stai atent.

Edited by AncutaD, 31 March 2024 - 16:56.

un_el

un_el

Senior Member

@AncutaD: Hai sa-ti spun un lucru, topicul asta mi se pare o telenovela de cel mai prost gust. Simplu si la obiect! Sa comentez si din punct de vedere gramatical felul in care a fost scris? Ma opresc aici, suficient! Concluziile le pastrez pentru mine, am vazut de-a lungul anilor, aici (aproape 18, Doamne cum a trecut timpul!), pe softpedia, o gramada de "utilizatori" banati din motive mai mult "decat evidente", au recidivat dupa ce initial au mai avut alte "enspe mii" de conturi care la randul lor au fost banate.

Edited by un_el, 31 March 2024 - 17:14.

AncutaD

AncutaD

Member

Cred ca este ceva de invatat, hai sa fim sinceri ca majoritatea am facut vreo belea pe la serviciu, ma refer la partea de barfit vreun coleg, seful, spus ceva ce nu trebuia. Ca am fost si noi tineri.
Una este sa zici ceva de sef pe langa vreun lingau, pe langa cineva care te paraste si te baga in belea si alta este sa te certi cu o tipa, sa ajungeti la "cuvantul tau", ca barbat, impotriva unei femei, sa discuti cu directoarea, sa treci la partea de intregistrat, facut poze la pontaje, recunoscut ca macar o parte dintre treburile pentru care esti acuzat sunt adevarate.

Am invatat si eu ca trebuie sa imi tin gura, ca oricat de baiat(sau fata) calumea ar parea persoana cu care discuti, mai bine, indicat, este sa pastrezi pentru tine anumite idei, sa te controlezi, poate iti vine sa zici ceva de sef, de salariu, de conducere, de politica, de religie, poate ai ceva probleme de sanatate, probleme cu familia, tine pentru tine treburile astea.

Cat despre gramatica initiatorului? Ia de pricepe ca este stresat, trebuie sa prezinte demisia, sa se duca intr-o firma in care i-a fost refuzat accesul, unde a hartuit o femeie.
Eu am lucrat intr-un asemenea colectiv de mai in gluma, ca nu este subiect de glumit dar dupa plangerea 1, plangerea 2, era discutia cine urmeaza cu plangere pentru hartuire sau hartuire sexuala.
Se fereau sa nu fie inregistrati.

Cum ziceam, toti am facut ceva belele cand eram mai tineri, belele de dorim sa nu se afle, asta este din categoria respectiva, Nu stiu ce varsta are dar cred ca niciodata nu este prea tarziu sa descoperi ceva nou, momente sa o dai in bara se gasesc, nu iti da careva premiu pentru o zi in care treburile merg bine.

Sa aiba bafta si sa aiba grija ce discuta.
Din pacate, ca persoana care am lucrat intr-o asemenea firma, de anumite treburi te prinzi la urma, poate tu gandesti ca este o neintelegere, poate este si jobul bine platit, este si supararea ca pleaca acasa din cauza unei tipe care ea s-a bagat in seama cu el.
Incerc sa zic ca gandurile, ideile, trairile, o sa le inteleaga dupa ce trece toata povestea.

Edited by AncutaD, 31 March 2024 - 17:27.

un_el

un_el

Senior Member

Eu zic sa-i propunem moderatorului sa mute topicul pe alta arie. Despre ce vorbim aici? Sfaturi "de/din viata" sau suntem pe aria juridica? Restul e can-can, ieftin!

Edited by un_el, 31 March 2024 - 17:29.

AncutaD

AncutaD

Member

Sunt sfaturi de viata care te pot scapa de probleme, tu iti dai seama ce consiliere o sa primeasca tipa? Daca raspunsurile astea le-am scris noi?
Tipa are o singura urcare, atat, ce credeti ca o sa faca? Ca tot suntem pe juridic.
O sa fie sfatuita sa-i faca plangere pentru hratuire, aduce martoara directoarea ca tocmai i-a recunoscut/confirmat cele intamplate.

Subiectul este pe juridic si trebuie sa fie atent.

Cum va ziceam, cine nu a lucrat intr-o asemenea firma, persoane cu plangere pentru hartuire sau hartuire sexuala, sa priceapa cat de serios sunt tratate aceste plangeri, persoanele respective sa invete sa sufle si in iaurt inainte sa spuna ceva.
Poate el se duce capos inainte si nu stie ca dupa cele spuse de el, macar cele spuse de el, este hartuire.

Inteleg ca s-a dus sa faca poze cu pontajul, sa stranga dovezile pentru ITM, sa isi faca apararea dar a gresit de 2 ori, 1 ca a recunoscut cele intamplate si 2 ca s-a certat cu colega respectiva.
Se observa ca nici nu mai conteaza ca nu el a inceput discutia, care avea anumite idei romantice.

Sunt care au emigrat dupa asemenea faze, care au ramas cu stigmatul asta de oricine dorea sa le barfeasca, sa le zica ceva naspa.
Consecintele juridice si sociale, stigmatul de barbat care a jignit o femeie, care i-a adresat vorbe, care o trata urat, ca nu a stiut el sa o respinga.

Sunt treburi seriose de care te prinzi dupa ce ai lucrat intr-o asemenea firma. Si nu doresti cuiva din familie, copil, frate, sa treaca prin asa ceva.

Edited by AncutaD, 31 March 2024 - 17:38.

un_el

un_el

Senior Member

View PostAncutaD, on 31 martie 2024 - 17:37, said:

Inteleg ca s-a dus sa faca poze cu pontajul, sa stranga dovezile pentru ITM, sa isi faca apararea dar a gresit de 2 ori, 1 ca a recunoscut cele intamplate si 2 ca s-a certat cu colega respectiva.
Se observa ca nici nu mai conteaza ca nu el a inceput discutia, care avea anumite idei romantice.

Unde a scris asa ceva? Ia sa-mi arati si mie, poate imi scapa ceva! Urmaresti discutia sau doar iti dai cu parerea?

Am mai zis, iz de telenovela sau serial turcesc!

Edited by un_el, 31 March 2024 - 18:04.

phoenix76

phoenix76

Active Member

Ciudat. Un barbat se plange ca-i hartuit ! Pai vreau si eu sa se arunce toate gagicile de la serviciu pe mine, da Doamne.
Demisia se scrie de catre angajat din proprie initiativa, invocand diverse motive. Deci daca nu doresti nu o scrii, sa caute alta modalitate de a te da afara.

MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

Member

Nu semna nimic si da-ti demisia. Cauta alt loc de munca ca sunt destule si locurile de munca si fetele.

tytysor

tytysor

Guru Member

View PostAncutaD, on 31 martie 2024 - 14:37, said:

Sau are cont mai vechi pe forum si are rusine sa scrie folosind contul principal.

Am lucrat in firme in care, cum sa scriu? Unde lucrau persoane care nu erau prea bine adaptate la lumea moderna, aveau glume deplasate, a se intelege cu tenta spre zona intima, apropouri cu tenta sexuala.
Cel putin nu ti-a facut plangere la politie pentru hartuire.

O sa fie ceva ce o sa ai cu tine toata viata, ai fost angajat intr-o firma de unde ai plecat dat afara ca ai jignit o femeie.
Si ai jignit tipa aia si te asteptai sa te duci normal ca si cand nu s-a intamplat nimic.

Am cunoscut femei care au facut plangere la politie pentru hartuire, chiar si barbati care se gandeau sa depuna plangere la politie pentru hartuire contra unei tipe.

Viata in lumea moderna.

Cred ca ti-au zis deja colegi "dar nu puteai sa o ignori?",

Este subiect asa de taboo ca si pe forum te feresti sa intrebi folosind contul principal.
   Baubauri! sint destui nesimtiti sau obsedati, e adevarat! dar cred ca amploarea data acestui fenomen ar la baza alta idee si anume ingreunarea relatiilor intre barbati si femei, descurajarea incercarii de a crea legaturi intre cele doua sexe, avind ca scop final  scaderea numarului de familii nou infiintate! Pare o idee conspirationista, dar amploarea globala si propaganda facuta, este cel putin dubioasa!

CanceL

CanceL

New Member

• Grup: Candidate Members
Adica tot mie sa imi faca plangere pentru hartuire , si ea ma hartuit pe mine , interesant.Nici dracu nu vorbea cu ea , eu nici nu o salutam , doar ea ma intreba , ca ce fac , ca de ce nu o salut , ca de ce nu ma duc cu ea cu masina , etc.Eu o ocoleam tot timpul , seful nici nu stia ce avem noi Intreba dar ce aveti iar , pe mine efectiv ma sufoca .Ea era si prietena cu seful de schimb!

Nu mi am dat nici o demisie inca .Sunt chemat maine sa lamauresc situatia pentru care am lipsit ( o minciuna ca ei nu ma mai lasau la serviciu).

anonimuI

anonimuI

Active Member

View PostCanceL, on 31 martie 2024 - 22:26, said:

Ea era si prietena cu seful de schimb!

Tu trebuie să fi angajat într-un supermarket și pui marfă în rafturi.

Ordinea șefilor dacă ești ce cred eu de jos în sus

- tu cel mai mic

- casierii care stau numai pe case de marcat

- șeful de tură de care spui că e șeful de schimb

- șeful de magazin.

Tu cred că te cerți cu o colegă veche care ori e tot ca tine care pune marfă în rafturi ori casieră.

Mergi la muncă și sigur nu te dau afară ei că nu au oameni.

Iar ce ție ți se pare că te hărțuiește colega e de fapt ce te pune să faci și nu îți convine și tu crezi că are ceva cu tine.

CanceL

CanceL

New Member

• Grup: Candidate Members
Nu ma punea sa fac nimic , eram angajatii in aceeiasi perioada .Problema ca se tot baga cu mine in seama , si mai ales ca se mai ducea si la directoare sa i spuna ca nu o bag in seama.Mie nu imi placea prezenta ei de aceea o si ignoram

maladetz

maladetz

Senior Member

View PostCanceL, on 01 aprilie 2024 - 04:38, said:

Nu ma punea sa fac nimic , eram angajatii in aceeiasi perioada .Problema ca se tot baga cu mine in seama , si mai ales ca se mai ducea si la directoare sa i spuna ca nu o bag in seama.Mie nu imi placea prezenta ei de aceea o si ignoram
Eu cred ca tu ar trebui sa repeti gradinita :)

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
SI totusi aria e Dreptul Muncii.

the_blue_raven

the_blue_raven

Senior Member

CanceL , probabil toata faza e o facatura ca sa te faca sa iti dai demisia. E jenant ca s -au pretat la asa ceva colegele.

Nu ai ce sa faci decat sa iti dai demisia. Nu pleca cu scandal pt ca atunci cand iti gasesti ceva nou, vor suna pt referinte la vechiul loc de munca

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate