Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Fortat sa imi dau demisia , si neprimit la locul de munca!

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

CanceL

CanceL

New Member

• Grup: Candidate Members
Buna Ziua.Angajatorul vrea sa imi desfaca contractul pe motive de neprezentare la munca ( o spus ca sunt chemat sa imi dau demisia).Sunt chemat luni la firma sa lamuresc motivul pentru care am lipsit.Problema este ca asta e doar o minciuna.
Angajatorul ma trimis acasa si nu a vrut sa ma mai primeasca la lucru , si intr-o zi am fost la munca si tot asa nu au vrut sa ma primeasca (asta din cauza unui conflict cu o colega). Am fost joi si am inregistrat-o pe directoare si i-am spus ca asta e doar o minciuna si stia de colega aceeia care tot nu ma lasa in pace (i-am spus ca mi o spus si mie ca a fost la tine sa iti spuna ca de ce nu o bag in seama, si ca de ce nu vreau sa ma duc cu ea cu masina).
Ca de ce am facut-o disperata , i-am spus ca de aceeia o tratam urat si ii vorbeam urat sa se indeparteze de mine dar tot degeaba.
I-am spus ca doar stiai ca si in alta parte se dadeau fetele la mine , alte incetau altele nu , i-am zis ca daca vroiam sa i fac rau ii faceam , o puteam denunta pentru hartuire.
Am spus nu sunt obligat sa imi fac prieteni si iubite la locul de munca sa imi mearga bine.
Sa semnez demisia sau nu ce as putea face mai exact , sau sa las sa ma concedieze ei.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

• Grup: Senior Members
Se practică chestia asta.
După îți desface contractul de muncă pentru absențe.
Greu de dovedit după că așa ți s-a spus.
Bine ar fi să nu semnezi demisia.

Edited by Valy_User, 30 March 2024 - 19:43.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Daca semnezi demisia nu mai poti beneficia de ajutor de somaj.
Daca ai contract pe nedeterminata nu te pot concedia chiar usor, vezi ce scrie la incetarea contractului de munca.
Daca vrei sa vii la munca si te impiedica, documenteaza si depune reclamatie la ITM. Presupun ca nu ai colegi care ar vrea sa depuna marturie pentru tine daca ajungi la proces contra angajatorului.

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

Daca vrei sa incepi o noua experienta la un alt loc de munca...iti dai demisia cu un preaviz de minim 20 zile lucratoare.

Daca vrei sa fii tratat aiurea, poti sta agatat la actualul loc de munca....Posted Image

Punter

Punter

Senior Member

inregistreaza video toate interactiunile si trimite pe la toata media/stiri.

ps: cum arati sau ce masina ai de sar toate colegele? Posted Image

Edited by Punter, 30 March 2024 - 20:29.

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

Eu sunt intrebat din 3 in 3 luni daca este atmosfera ok la locul de munca si daca trebuie aduse imbunatatiri....Posted Image Posted Image Posted Image

*Mai multe nu pot spune ca am semnat un contract baban de confidentialitate...

Edited by xmanyacs77, 30 March 2024 - 20:39.

fqx

fqx

Senior Member

Mergi la itm si soliciti asistenta, plus filmezi.Oricum, o sa trebuiasca sa pleci, dar macar moare si capra vecinului.

Carol_I

Carol_I

Junior Member

• Grup: Junior Members
Incearca, pe cat posibil, sa nu iti dai demisia. Asa vei avea dreptul la somaj.

Lasa-i pe ei sa faca comisie de disciplina.

Talibane

Talibane

Member

• Grup: Members
Nu semna nimic, te duci direct la ITM si reclami. De preferat sa ai ceva dovezi daca o sa iti ceara, chiar si fara dovezi, tot sunt obligati sa raspunda la sesizare si asta o sa il c am traga de maneca pe director/patron/boss/ sau in fata cu i raspunzi tu.

Paco_ste1

Paco_ste1

Senior Member

Nu semnezi nimic, pentru cateva neprezentari nu se desface contractul de munca ci se diminueaza din salariu.
Dar ai dreptul sa sesizezi ITM insa fara dovezi greu sa-ti dea dreptate.
Deci niste inregistrari audio-video ajuta.

fqx

fqx

Senior Member

View PostPaco_ste1, on 31 martie 2024 - 07:51, said:

Nu semnezi nimic, pentru cateva neprezentari nu se desface contractul de munca ci se diminueaza din salariu.
Dar ai dreptul sa sesizezi ITM insa fara dovezi greu sa-ti dea dreptate.
Deci niste inregistrari audio-video ajuta.
se desface fara probleme, legal, la a treia neprezentare.

dark

dark

Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 30 martie 2024 - 21:22, a scris:

Ce fel de barbat esti daca ai impresia ca femeile te hartuiesc ? Cum poate fi hartuit un barbat de o femeie?

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 30 martie 2024 - 21:41, a scris:

Ce fel de femeie esti daca recurzi la asemenea tertipuri? De ce te-ar interesa un barbat care vizibil ( poate si verbal) te respinge?

argument de tip ”No true Scotsman”...

adisz

adisz

Targu Mures

Sugestia mea este sa-ti cauti de lucru cat mai repede, eventual sa accepti pe moment orice, doar sa scapi din cloaca aia. Daca-i asa cum zici (permite-mi totusi sa ma indoiesc) acolo-i un bordel infect.
Iti dai seama ca pentru tine s-a terminat viata buna cu aceea firma indiferent cate procese ai castiga si cate despagubiri ai primi.
Vorba aia,veii avea viata lui Mandela.
Fugi, fugi, fugi cat mai departe de aceste jeguri.

maladetz

maladetz

Senior Member

View PostCanceL, on 30 martie 2024 - 16:28, said:

Buna Ziua.Angajatorul vrea sa imi desfaca contractul pe motive de neprezentare la munca ( o spus ca sunt chemat sa imi dau demisia).Sunt chemat luni la firma sa lamuresc motivul pentru care am lipsit.Problema este ca asta e doar o minciuna.Angajatorul ma trimis acasa si nu a vrut sa ma mai primeasca la lucru , si intr-o zi am fost la munca si tot asa nu au vrut sa ma primeasca (asta din cauza unui conflict cu o colega).Am fost joi si am inregistrat o pe directoare si i-am spus ca asta e doar o minciuna si stia de colega aceeia care tot nu ma lasa in pace (i-am spus ca mi o spus si mie ca a fost la tine sa iti spuna ca de ce nu o bag in seama , si ca de ce nu vreau sa ma duc cu ea cu masina)Ca de ce am facut-o disperata , i-am spus ca de aceeia o tratam urat si ii vorbeam urat sa se indeparteze de mine dar tot degeaba .I-am spus ca doar stiai ca si in alta parte se dadeau fetele la mine , alte incetau altele nu , i-am zis ca daca vroiam sa i fac rau ii faceam , o puteam denunta pentru hartuire.Am spus nu sunt obligat sa imi fac prieteni si iubite la locul de munca sa imi mearga bine.Sa semnez demisia sau nu ce as putea face mai exact , sau sa las sa ma concedieze ei
Aici e problema atitudinii, puteai fi amic, prieten, respectuos cu colegii si in special cu colegele. Din cum ai expus situatia arata cam asa:
"Sunt super mega sexy/destept, trag toate femeile de mine, nu ma intereseaza prezenta voastra mediocra, sunt prea bun armasar, voi sunteti gunoaie in comparatie cu mine!"
Eh, si de aici incepe toata nebunia, se starneste orgoliul in colegii tai pentru ca-i consideri inferiori, ca din ce vad nu e doar o colega doua ci tot colectivul ai reusit sa ti-l urci in cap.
Ai doua variante:
1. sa incerci sa fii baiat bun sa-tti respecti colegii si sa intri in echipa si sa lucrati ca o echipa desi e prea tarziu
2. iti gasesti alt loc de munca si ai grija sa fii team player
Nu-ti da demisia decat daca ti-ai gasit sigur un loc de munca, ei nu pot sa faca decat sa-ti desfiinteze postul ca sa scape de tine. Dar ia si mediteaza un pic asupra personalitatii tale, nu spun ca nu ai nimerit intr-un colectiv cu oameni de tot rahatul dar chiar si asa trebuie sa le intelegem nivelul si colaboram cu ei.

superm

superm

The difference is...

View PostPunter, on 30 martie 2024 - 20:29, said:

ps: cum arati sau ce masina ai de sar toate colegele? Posted Image

sau ce IP, laptop, IQ, cont banca,  samd Posted Image ca si aici s-a inregistrat/anagajat , a aruncat subiectul si a disparut; o fi asaltat de ceva admin, membrii, clone ? Daca reclama si aici ca a primit "report" de la vreuna/vreunul/careva? Posted Image

AncutaD

AncutaD

Member

• Grup: Members
Traim si invatam.
Esti baiat, cumva nu stiai ca nu este o idee buna sa vorbesti urat unei femei, colege?

Cred ca poti face plangere la ITM.
Si mai este o intrebare? Pentru cine cunoaste legislatia. Daca iti inchid ei contractul pe motiv de absente, iti inchid contractul de munca pe ce litera este partea de absente. Mai ai dreptul la somaj?
Ca altcumva ai 2 variante, plangere la ITM daca vrei sa te certi cu firma sau iti dai demisia ca oricum nu mai ai drept la somaj daca iti inchid contractul pentru abasente.

Ete ca la job, ca iti place, ca nu iti place, mai socializezi si cu persoane, unele placute, altele neplacute, barfitoare, profitoare.

Edited by AncutaD, 31 March 2024 - 12:26.

CanceL

CanceL

New Member

• Grup: Candidate Members
Camere sunt pontaj aveam intr-un caiet.

adisz

adisz

Targu Mures

In secolul 21, an de gratie 2024, s-a ajuns in asa hal de cretinatate incat toti au dreptate, maimutel europenii cu drepturi au numa drepturi peste drepturi si la servici, scuze, job, mai bine iti tii gura alea 8 ore, adica discuti doar despre servici, pardon, job si nimic altceva.
Daca discutia este despre tenta spre zona intima devine hartuiala, daca discuti despre religie devine ingradire la exprimare, daca discuti despre politica devine deafimarea persoanelor publice, daca disciuti despre copii devine pedofilie, daca discuti despre animale devine cruzime fata de acestea, daca discuti despre razboi devine propaganda ruseasca. Important este ca parerea proprie nu conteaza, importanta este doar manevrarea si spalarea creierilor.
Nimic altceva nu se accepta, decat ceea ce reprezinta linia de urmat pe moment.
Lucrul in echipa, scuze, team inseamna si altceva, nu doar pupatul in cur a sefilor si a colegilor, printre altele.
Mai demult i se spunea flirt si era inteles si acceptat de toata lumea. Azi, mai bine iti gura.si te izolezi in propria-ti ograda.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate