Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Republica Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#37
dflorescu

dflorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.07.2004
Am niste intrebari suplimentare: Pentru a merge in Chisinau cu masina personala, in afara de certificatul masinii, cartea verde, pasapoarte si buletine imi mai trebuie si altceva ?
Este nevoie de asigurare de sanatate ? Cardul primit recent am impresia ca e doar pentru cateva tari din Europa.
Se cumpara Vigneta (Matricia sau cum se numeste la altii), sau este acea taxa de drum plus una de dezinfectie ?
Inteleg ca benzina de la ei este mai ieftina, merita sa alimentezi de-acolo, sau te risti la calitatea benzinei ?
Exista vre-un traseu mai "batatorit", sau vre-un drum/vama care trebuie evitat/e spre Chisinau ? (vin dinspre Craiova)

#38
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006
-o paine - 3 lei 50 bani
-un litru de lapte - nu stiu sigur cate e acum la oras dar cand eram la tara era 5 lei
-un kilogram de branza - 15 lei
-un kilogram de mere, banane etc - mere 8 lei cele mai scumpe, banane 15-18 lei,
-o cafea - 3 lei, 3 lei 50

sunt din R.Moldova si preturile sunt sigure.

#39
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View Postdflorescu, on Sep 19 2007, 10:45, said:

Am niste intrebari suplimentare: Pentru a merge in Chisinau cu masina personala, in afara de certificatul masinii, cartea verde, pasapoarte si buletine imi mai trebuie si altceva ?
Este nevoie de asigurare de sanatate ? Cardul primit recent am impresia ca e doar pentru cateva tari din Europa.
Se cumpara Vigneta (Matricia sau cum se numeste la altii), sau este acea taxa de drum plus una de dezinfectie ?
Inteleg ca benzina de la ei este mai ieftina, merita sa alimentezi de-acolo, sau te risti la calitatea benzinei ?
Exista vre-un traseu mai "batatorit", sau vre-un drum/vama care trebuie evitat/e spre Chisinau ? (vin dinspre Craiova)

Pentru masina:

- certificat de inmatriculare (talon)
- carte verde
- asigurare RCA
- RO vinieta
- imputernicire (daca e masina altuia: persoana fizica, firma, leasing)
- achiti in vama taxa de dezinfectie (la intrare) iar la iesire achiti o alta taxa modica de 5 MDL (lei moldovenesti)

Pentru tine:

- pasaport valabil
- nu faci nimic cu cardul european de asigurat (aici se termina UE)
- poti, si e bine sa-ti faci o asigurare facultativa pentru orice tara vizitezi (totul e sa fie acceptata de firma asiguratoare)
- permis conducere

Nu exista taxe de drum (vignete)
Exista benzinarii de calitate (PETROM, LUCKOIL, chiar si ROMPETROL, pe langa cele locale) - unde nu trebuie sa-ti faci probleme de calitate.

Drumurile de intrare in capitala (cu 30-40 KM inainte) sunt bune si largi (4 benzi -2 si 2). In rest drumuri modeste spre slabe (curbe nesemnalizate deloc, marginea drumului neterminata, denivelari mari(valuri) - grija mare mai ales noaptea). Politie multa pe trasee, in masini lada nergu cu alb.

De 50 Euro primesti 760 MDL. Capitala e un oras foarte frumos, curat, spatii verzi. Pe langa multe altele ai si McDonalds in centru, 40-60 MDL un meniu

#40
dflorescu

dflorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.07.2004
Am vizitat Chisinaul de curand. Vin cu cateva detalii care consider ca trebuie sa la stie un vizitator care merge pentru prima data in Republica Moldova:
- Daca mergeti cu masina, asigurati-va ca aveti pe cartea verde si "MD". Majoritatea celor care incheie asigurari bareaza Moldova si alte tari non-UE, si va trebui sa faceti o asigurare noua pe perioada sederii (se face pe minim 15 zile) pentru Moldova;
- In vami se cam sta, atat in cea romaneasca, cat si-n cea moldoveneasca: aproximativ o ora la o coada de 3-4 masini. Asa ca daca aveti de ajuns la o ora fixa undeva, luati-va rezerva de timp si plecati mai devreme;
- Drumul din vama Albita pana-n Chisinau este perfect (sa n-o luati pe la Hincesti, ca nu e reparat). Sunt cam 90 Km, nu este deloc aglomerat, o tii tot inainte la fiecare intersectie, fugi pe el ca pe autostrada (doar ca mai urca/coboara dealuri);
- Pentru a ajunge in centrul Chisinaului, cel mai simplu e ca la prima benzinarie Petrom de la intrarea in oras sa faceti dreapta (lasand benzinaria pe stanga), mergeti drept pana la primul sens giratoriu, acolo faceti stanga, apoi drept inainte pana la urmatorul giratoriu unde faceti dreapta. Acum sunteti pe strada Stefan cel mare si sfant, unde gasiti destule puncte de interes (hoteluri, presedentia, magazine, parcul central, etc);
- De retinut cat timp sunteti pietoni prin Chisinau: masinile nu acorda prioritate pietonilor aproape deloc; nu va bazati ca vor opri ca pe la noi;
- Aproape toti vorbesc romaneste, o sa vi se-ntample sa intalniti persoane care vorbesc doar ruseste, dar nu-i o problema cu asta;
- La preturi inca nu mi-am dat seama daca le au sub ale noastre, din ce-am observat eu benzina e cam cu 10% mai ieftina (nesemnificativ). Gasiti acolo in schimb produse specifice regiunii, si anume renumitele bomboane bucuria (la cutii sau varsate, sunt f multe sortimente, nu va pot recomanda ceva anume, depinde de gustul fiecaruia), sucuri naturale, bere nefiltrata si nepasteurizata, si aici las lista deschisa sa continuati voi, ca alta data sa stim ce sa cautam.
- Limita de viteza e 60 km/h in  oras, nu este obligatorie lumina de intalnire in afara localitatilor, iar centura e cam optionala, se pare ca nu se leaga de tine pentru chestia asta;
- Se pare ca cea mai mare contrabanda se face cu tigari si vin, dar n-aveti voie decat un cartus si-o sticla sau doua de vin de persoana la intrarea in Romania. Nu m-au interesat nici tigarile si nici vinul, dar poate e bine de stiut pentru amatorii de cumparaturi "engros";
- N-ar strica sa verificati imediat ce ajungeti la granita daca va functioneaza roamingul. Mie nu mi-a functionat desi stiu sigur ca l-am activat cu 2-3 zile inainte.
- Microbuzele de la transportul in comun opresc "la cerere". Adica daca-l vezi trecand, ii faci cu mana ca sa te ia, si-i ceri sa te lase unde vrei tu (numai sa fie pe traseu). Chestia asta mi s-a parut interesanta, nu stiu daca se mai practica si altundeva in Romania.
Cam atat. Vad ca m-am intins la scris. Drum bun si sedere placuta viitorilor turisti.

#41
atacinpeisaj

atacinpeisaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 12.12.2005
si fotografiile promise.cu o mica intarziere...

#42
atacinpeisaj

atacinpeisaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 12.12.2005
:rolleyes:

Attached Files



#43
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Ce stiti ori ce-ati zice daca cineva v-ar cere parerea despre un revelion la Chisinau?

Transport, hotel, restaurant.

Multumesc

#44
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Preturile la alimente difera in regiunea separatista Transnistria fata de restul Republicii Moldova? Sunt mai mari sau mai mici? Se poate folosi in Transnistria leul moldovenesc, sau exista moneda proprie? Dar euro/dolarul?

#45
mipamipa

mipamipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.02.2006
o_dor
Cauta pe allmoldova.com

duculeana
Moneda e rubla, PMR (Pridnstrovskaya Moldavskaya Respublika).
Nu se pot efectua cumparaturi in Eur/Usd, dar exista case de schimb peste tot.
Ratele de schimb sunt urmatoarele:
1USD=8,4 Rub PMR
1RON=3,6 Rub PMR
1MLD=0,69 Rub PMR
1EUR=12,4 Rub PMR

Preturile la alimente in piata:
carne  = 40-60 rub/kg
lapte = 6 rub/l
paine = 2 rub
morcov, ceapa = 5 rub/kg
cascaval = 40 rub/kg
cartofi = 6 rub /kg

Bauturi ieftine, fabrica Kvint, in jur de 5-6$ / sticla coniac de 8 ani vechime.

Salariu mediu - 100 -150 USD.

#46
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postmipamipa, on Nov 20 2007, 17:39, said:

duculeana
Moneda e rubla, PMR (Pridnstrovskaya Moldavskaya Respublika).
Nu se pot efectua cumparaturi in Eur/Usd, dar exista case de schimb peste tot.
Ratele de schimb sunt urmatoarele:
1USD=8,4 Rub PMR
1RON=3,6 Rub PMR
1MLD=0,69 Rub PMR
1EUR=12,4 Rub PMR
Preturile la alimente in piata:
carne  = 40-60 rub/kg
lapte = 6 rub/l
paine = 2 rubmorcov, ceapa = 5 rub/kg
cascaval = 40 rub/kg
cartofi = 6 rub /kg

Bauturi ieftine, fabrica Kvint, in jur de 5-6$ / sticla coniac de 8 ani vechime.

Salariu mediu - 100 -150 USD.
:coolspeak: Pai inseamna ca la ei cu 10 Euro (124 PMR) poti cumpara 62 de paini, in timp ce la noi cu aceeasi suma, doar 36 de paini. Deci, traiul e mai ieftin in Transnistria decat in Romania. Cu salariul minim pe economie de aici (500 RON), traiesc acolo (1800 PMR) boiereste mai bine de o luna. Am dreptate?  :w00t:

#47
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Nu rezisti in Transnistria o saptamana, daramite o luna.

#48
ionvalentinflorin

ionvalentinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2007
Vreau sa merg in Republica Moldova in perioada 26-28 decembrie si caut cazare. Am vazut cateva oferte pe internet dar nu mi se raspunde la e-mail. Este o firma care se ocupa de inchiriat apartamente la preturi rezonabile, hotelul "Briz" in Vadul lui Voda, parcul nistrean, la 25 km de Chisinau si mi s-au recomandat si cateva hoteluri ieftine gen "Turist", "Zarea", "Institutul Muncii". Oricum, daca puteti sa-mi dati detalii despre ele sau sa-mi recomandati alte locuri va rog sa o faceti.

#49
cetatean

cetatean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.01.2005
incearca aici. pare serios si destul de interesant.


View Postionvalentinflorin, on Nov 25 2007, 11:37, said:

Vreau sa merg in Republica Moldova in perioada 26-28 decembrie si caut cazare. Am vazut cateva oferte pe internet dar nu mi se raspunde la e-mail. Este o firma care se ocupa de inchiriat apartamente la preturi rezonabile, hotelul "Briz" in Vadul lui Voda, parcul nistrean, la 25 km de Chisinau si mi s-au recomandat si cateva hoteluri ieftine gen "Turist", "Zarea", "Institutul Muncii". Oricum, daca puteti sa-mi dati detalii despre ele sau sa-mi recomandati alte locuri va rog sa o faceti.


#50
mipamipa

mipamipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.02.2006

View Postionvalentinflorin, on Nov 25 2007, 10:37, said:

Vreau sa merg in Republica Moldova in perioada 26-28 decembrie si caut cazare. Am vazut cateva oferte pe internet dar nu mi se raspunde la e-mail. Este o firma care se ocupa de inchiriat apartamente la preturi rezonabile, hotelul "Briz" in Vadul lui Voda, parcul nistrean, la 25 km de Chisinau si mi s-au recomandat si cateva hoteluri ieftine gen "Turist", "Zarea", "Institutul Muncii". Oricum, daca puteti sa-mi dati detalii despre ele sau sa-mi recomandati alte locuri va rog sa o faceti.

In ce suma vrei sa te incadrezi cu cazarea?
Intr-adevar, hotelurile mentionate de tine sunt cele mai ieftine, avantaj are hotelul Turist, care e mai aproape de centru.
Sunt multi particulari in Chisinau care inchiriaza cu ziua apartamentele. Preturile variaza intre 30-50E pe zi.

#51
ionvalentinflorin

ionvalentinflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2007
Am vazut de curand ofertele la apartamente si arata bine.
Pentru cazare pot sa platesc pana la 20 E/pers/noapte. Asa ca m-as incadra in preturile apartamentelor particulare. Am vazut ca intr-un apartament incap pana la 4 persoane, ceea ce inseamna ca la 50 E apartamentul ar veni cam 15 E de persoana. Partea proasta este ca nu mi se raspunde la email si nu am reusit sa iau legatura cu nimeni. Crezi ca in perioada sarbatorilor am sa gasesc apartamente libere?
Tu esti din Chisinau?

#52
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View Postdflorescu, on Oct 7 2007, 17:31, said:

- N-ar strica sa verificati imediat ce ajungeti la granita daca va functioneaza roamingul. Mie nu mi-a functionat desi stiu sigur ca l-am activat cu 2-3 zile inainte.

Roamning-ul s-ar putea SAU nu, sa funnctioneze. Depinde in primul rand de reteaua din Moldova pe care te inregistrezi, dar mai depinde si de ce fel de serviciu ai in tara (prepay sau abonament). Abonamentele au prioritate.
In caz ca nu va descurcati cu Roaming-ul, o solutie foarte avantajoasa este achizitionarea unui pachet prepay al operatorului MOLDCELL. Pe pagina veti gasi in limba romana toate informatiile.

Intrenational se poate suna si prin optiunea IP Call care reduce foarte mult tarifele. Exista de multe ori oferte promotionale care vizeaza convorbirile internationale. Tot in Moldova este preznet si operatorul Orange dar despre care nu am prea multe detalii.

#53
nechita_v_i

nechita_v_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.04.2004
Stie cineva care sunt preturile la carburanti in RM?
Sunt din IS si sunt tentat sa fac plinul in Moldova  :) .

#54
wallkunst

wallkunst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 26.04.2005

View Postatacinpeisaj, on Nov 14 2007, 09:43, said:

Nu am fost niciodata in Moldova,stau in Iasi si nu am nici cea mai mica curiozitate.Pozele alea is reprezentative.Parca's dintr-un film de kusturica."fratii"nostri vor cu noi,dar de fapt nu vor,de fapt nici ei nu stiu ce vor :quietsign:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate