Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Republica Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#271
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Plus BCR... cu tot cu bancomate BCR prin alte locatii decat banca

@qew,
trebuia sa vizitezi si Transnistria respectiv Tiraspol... este mai mic decat Chsinau dar foarte curat, cu oameni amabili (chiar daca nu stiu o boaba engleza sau romana) si multe chestii mai ieftine ca in R Moldova!. Ca bonus, sunt simbolurile comuniste prezente peste tot... mai lipsea muzica patriotica la megafoanele stradale.

Edited by rz, 05 January 2019 - 19:23.


#272
dedemanus

dedemanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.04.2007
In Moldova sa intrat cu pasaport sau CI

#273
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Doar C.I. fara probleme se poate merge doar cu C.I.

#274
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postrz, on 05 ianuarie 2019 - 19:17, said:

Plus BCR... cu tot cu bancomate BCR prin alte locatii decat banca

@qew,
trebuia sa vizitezi si Transnistria respectiv Tiraspol... este mai mic decat Chsinau dar foarte curat, cu oameni amabili (chiar daca nu stiu o boaba engleza sau romana) si multe chestii mai ieftine ca in R Moldova!. Ca bonus, sunt simbolurile comuniste prezente peste tot... mai lipsea muzica patriotica la megafoanele stradale.

Data viitoare, inca nu am pasaport. Chiar maine duc sa imi fac, mi-am facut resolution pentru 2019 si incep chiar repede sa o rezolv.

#275
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Merge si fara... Pasaport imi fac si eu dar pentru alte experiente (Ucraina in prima faza)

#276
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Nu stiam asta... ca daca stiam macar o mica vizita la Rabnita puteam face, asa doar l-am zarit de peste Nistru.

Edited by qew, 07 January 2019 - 11:02.


#277
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007

View Postlokki, on 29 noiembrie 2011 - 15:38, said:

doar 2 pachete sau pot sa iau 3-4-5 ? Cum e controlul la intoarcere?
Când spuneți 2 pachete cred că vă referiți la 2 cartușe de persoană. Am fost în Spania, Italia și Franța cu 2 cartușe și nu a comentat nimeni nimic. Aici e diferit?




În perioada 12-14 iulie o să ajung și eu la Chișinău. După o noapte la Galați și aș vrea să merg pe următorul traseu: Galați-Oancea-Cahul-Balabanu-Comrat-Cimișlia-Hîncești-Chișinău. Îmi poate spune cineva cum e drumul și dacă e ceva de vizitat pe traseu?

#278
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Din RM in Romania ai voie sa aduci maxim 2 pachete de persoana.

#279
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Sunt încă în Republica Moldova, plec mâine spre mare.
Am întrat pe la Vama Sculeni, am stat cam 45 de minute pana am trecut.
Drumul de acolo prin Călărași pana la Chișinău este un spectacol de contraste. Sunt porțiuni noi nouțe cu patru benzi, porțiuni pe care se lucrează și se stala semafor sau paletă și porțiuni care s-ar încadra la categoria forestier.
Cazare am luat prin Airbnb  oferta este mult mai buna decât booking. Un apartament studio nou nouț cu toate dotările la doar 163 de lei românești pentru doua nopți.
Maine plecam din Chișinău spre Vama Albita sper ca drumul sa fie mult mai bun.

#280
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Drumul de întoarcere către Vama Leuseni Albita e mult mai bun decât cel pe care am întrat. Dar se sta la panda cu radarul la greu și cam la ciupeala. A fost oprita o masina de Cluj în fata mea care mergea cu un 65 la ora exact cât aveam și eu pe o porțiune cu limita de 70.
La vama, am trecut relativ repede de moldoveni dar la romani, ala de la vama a fost interesat de bagajul nostru și cât alcool aduceam.
Info note - moldovenii cer la întrare un act de identitate, talonul mașinii, permisul de conducere și polița RCA în original adică cu partea verde. Eu am avut doar ce printasem eu de pe mail când o cumparasem online. Asa ca attebuit sa las nevasta ostatic  am mers câteva sute de metri mai 8ncolo pana am găsit găsit chioșcuri unde vând polițe RCA valabile pentru Moldova, am stat după niște tanti mai moscaite pana când au băgat datele în program și hai înapoi sa iau nevasta.
La intrare in Romania nu e nevoie decât de actul de identitate și de talonul mașinii.

#281
gzbotii

gzbotii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.02.2014
Buna,

In iulie vream sa ne vizitam Moldova. Care ar fi traseul mai ok: Sculeni - Chisinau, sau Leuseni - Chisinau (pe drumul E581, "drumel de pe Poltava")?

Acum 5 ani am mai fost, atunici am ales variante Leuseni pe E581, era super ok, dar e un pic mai lung.

#282
gzbotii

gzbotii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.02.2014
Buna,
Asi putea sa recomanda cineva o banca (cu ATM), de unde pot sa scot bani fara comision in Republica Moldova?

#283
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006
Știe cineva ceva de vigneta in Rep Moldova?
Sunt in Sculeni si nu merge sa iau de nicăieri de aici de dupa vama. Nici la Bemol nici la Petrom, nici la ghereta. Nici online nu merge pe https://evinieta.gov.md
Completezi și dupaia zice error 404 metoda plata negăsita.
Aveți idee ce se poate face?

Edited by Marx, 22 October 2021 - 17:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate