Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Republica Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#19
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Magazinul de dulciuri nu e cumva Bucuria? Io pe asta o stiu de firma moldoveneasca; au un magazin si in Iulius Mall Iasi, am cumparat de la ei de mai multe ori, intr-adevar au lucruri bune.

#20
ronyn

ronyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 20.10.2005
salut ..in moldova am fost eu .in octombrie ..la chisinau .in primul rand sa incep cu vama ...am iesit pe la sculeni ..cum intri in moldova parac revii cu cel puitn 10 ani in urma, treci fara probl ..dar tre sa platesti nuj ce taxe de drum de ecologizare.nu sunt scumpe..dar iti ia timp ptr ca tre sa te duci la vreo 4 birouri:P:P:) drumurile sunt proaste:P aveti grija la politie .mergeti regulamentar..ptr ca sunt care stau la panda..si altii te opresc au dreptuls a te opreasca fara ,a avea un anumit motiv,daca te opresc .folositi o varianta mai neortodoxa dar merge .sunt f prostii...spuneti-le ca sunteti cu treburi .,si tre sa ajungeti urgent .la  nuj ce .ofiter din ministerul de interne al lor.inventezi pe mom.ca e ruda de  a ta , :P:P:) merge f bine .nu au cum sa verifice :P..serios vb,si te lasa in pace :P,nu opriti aiurea .pe drumuri sau prin nuj ce catune .daca vreti sa cumparati ceva schibati banii in vama ...si apoi cumparati din magazine aflate in zone aglomerate de prin satele pe unde tranzitati,,pan la chisinau ,sunt f ieftine .totul..tigarile sunt de la 15.000 lei -winston sau pallmall.la cel mai scump marlboro care e vreo 28.000-30.000 de lei pachetul..vb in bani rom ,totul e f ieftin,ajungeti in chisinau ..puteti parac oriunde...dar aveti grija peste noapte .parcati unde e cu plata .e f ieftin .mancati f bine ..cu bani putini ,totul este f accesibil,,aveti grija .nu .va dati in figuri .pe acolo.ca  nu stiti peste ce dati,,cu fetele..aveti sanse sa agatati .cate una la fiecare metru sunt disperate dupa romani, si sunt extraordinar de frumoase:P:P:).merita sa intri in vb cu ele.daca aud ca esti roman ..imediat ..accepta conversatia :P:P:)..beti bere chisinau e cea mai populara .e bunicica :P..dar meriat sa icnercati si cele rusesti ....aveti grija la intoarcere..ca indicatoarele cam lipsesc .daca veniti noaptea ..bafta .....oricum e o aventura

#21
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Da, ai dreptate, "Bucuria" este. Am greșit eu spunând veselia.

//offtopic
Mai este un topic similar pe aria asta, ar trebui unite.

#22
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
intr-adevar bomboanele moldovenesti sunt absolut DEMENTIALE !

in rest nu am ce sa adaug ca nu am fost inca acolo :)

#23
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

 musicplus, on Mar 22 2007, 14:57, said:

Chisinau si Rep Moldova este plina de rusi. Si ser vorbeste rusa. Si ziarele sunt 97% in rusa.

Doar Basescu mai crede ca acolo sunt romani... lol... el le tot da cetatenie romana la rusi... am vazut atat de multi rusi care aveau pasapoarte romanesti...


dar Basescu e varza in atatea domenii, ca nimic nu te mai mira...
Nu sunt de acord.  În topicul acesta găsești o poză a unui chioșc de ziare făcută de mine în urmă cu aproximativ o lună, în Chișinău. Chioșcul este unul oarecare, așa arată toate. Se vede clar că revistele sunt în limba română. Sunt reviste de tiraj, au cititori.
Alege o sursă de informație internațională și vei vedea că rușii sunt sub 10%, chiar mai puțini decât ucrainienii. Populația rusă e concentrată în orașe, în special Chișinău, asta creează confuzie.
Despre sărăcie s-a mai discutat. Basarabia e săracă privită ca țară, statistic vorbind. În Chișinău o să vezi mașini mai bune ca în Ro, străzi mai curate și lume mai civilizată decât în București.

Pe de altă parte, pentru obținerea cetățeniei române se dau o serie de teste prin care persoana respectivă trebuie să demonstreze că vorbește bine limba română că știe să scrie românește cu alfabet latin, cunoaște obiceiurile și tradițiile românești, imnul, se poate integra etc. Altfel spus, cetățenia o primesc românii, în nici un caz rușii! Nu cred că este nici un rus care să renunțe la alfabetul chirilic, să învețe alfabetul latin, limba română, obiceiurile și toate cele doar pentru a obține cetățenia. Chiar dacă ar vrea, i-ar lua câțiva ani cel puțin.
Unde ai văzut rușii aceia mulți care aveau cetățenie română? Eu n-am văzut nici unul. Mai este cineva care are cunoștințe despre asemenea cazuri?

#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 shobi, on Apr 23 2007, 18:43, said:

intr-adevar bomboanele moldovenesti sunt absolut DEMENTIALE !

in rest nu am ce sa adaug ca nu am fost inca acolo :)


nu am fost pana acuma si speram sa merg fara sa prezint vreun act,,,dar se pare ca fratii nu ne vor...unde se parcheaza masina? se fura masini mai "rasarite" ? ca nu as vrea sa vin inapoi cu trenul,... :lol:

#25
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Pentru cine e din Bucuresti si are masina in leasing (si nu numai) poate sa ia lejer trenul. E f. ieftin (vreo 200 de lei dus-intors la vag. de dormit cls. I) si are un orar f. bun.  Pleaca la 8 seara si ajunge la 8 dimineata in Chisinau. La intors la fel. Cred ca o sa fac si eu mutarea asta in curand

#26
cetatean

cetatean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.01.2005
multumesc foarte mult pentru informatiile furnizate.
voi ajunge in mod cert acolo.
la intoarcere, in masura in care va interesa pe cineva, voi scrie la rindu-mi citeva impresii de calatorie.

#27
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Sunt interesat de preturile din Moldova, ca o comparatie cu preturile noastre. De exemplu: cati lei moldovenesti costa:
-o paine
-un litru de lapte
-un kilogram de branza
-un kilogram de mere, banane etc
-o cafea
Stiu ca in luna ianuarie salariul mediu pe economie a fost de 1780 lei moldovenesti.

#28
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

 abancor, on Apr 23 2007, 15:55, said:

Magazinul de dulciuri nu e cumva Bucuria? Io pe asta o stiu de firma moldoveneasca; au un magazin si in Iulius Mall Iasi, am cumparat de la ei de mai multe ori, intr-adevar au lucruri bune.
Da, Bucuria este producatorul bunataturilor din Moldova. La un momentdat produceau dulciuri doar pentru export-Franta....deci calitatile le-au fost recunoscute si de altii. Ce e de vis in Chisinau sunt tocmai aceste magazine specializate in dulciuri ( sunt cateva zeci in oras care numai asa ceva comercializeaza ) unde au sute de sortimente de bomboane si ciocolata si cand intrii inauntru nu mai stii de unde sa alegi. Eu nu sunt un fan al dulciurilor dar ce am vazut acolo....m-a cam dat gata !
Asa ca aviz amatorilor...Go for it !!!!

#29
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

 sanddy1964, on Apr 23 2007, 21:14, said:

nu am fost pana acuma si speram sa merg fara sa prezint vreun act,,,dar se pare ca fratii nu ne vor...unde se parcheaza masina? se fura masini mai "rasarite" ? ca nu as vrea sa vin inapoi cu trenul,... :lol:
intradevar, cam greu cu parcarile si DA se cam fura masinile....chiar si cele nearatoase ! De obicei dai un leu, ceva prin vecinii care au garaj propriu. Sunt intelegatori si pt niste bani....de ce nu.  ma refer la parcatul peste noapte....atunci e problematic ( cel putin unchiul meu de acolo asa ne-a sfatuit ), parcatul de zi in oras e ok, cat de cat !

#30
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
duculeana, intreaba aici.

#31
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
In copilarie mergeam cam o data pe luna cu tata la Unghieni sa cumparam ulei,zahar,tigari si alcool(erau cam la jumatate de pret fata de Iasi)si trebuia sa vorbim,evident,ruseste cu vanzatoarele de la en-gross. Cat am vazut din R.Moldova nu m-a atras deloc,drumurile sunt proaste iar vamesii sunt cat se poate de scarbosi si cer spaga iar politia opreste aproape fiecare masina cu numar de RO.

Edited by ILoveMyBunny, 20 June 2007 - 21:14.


#32
caravan

caravan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2006

 ILoveMyBunny, on Jun 20 2007, 22:14, said:

In copilarie mergeam cam o data pe luna cu tata la Unghieni sa cumparam ulei,zahar,tigari si alcool(erau cam la jumatate de pret fata de Iasi)si trebuia sa vorbim,evident,ruseste cu vanzatoarele de la en-gross. Cat am vazut din R.Moldova nu m-a atras deloc,drumurile sunt proaste iar vamesii sunt cat se poate de scarbosi si cer spaga iar politia opreste aproape fiecare masina cu numar de RO.



Da,asta poate era candva...in copilarie,apropo...catzi ani ai?:)
Eu`s sofer pe camion,ma duc de 2 ori pe luna in  Republica.
Daca mergeti in Chisinau cu mashina personala,nu va faceti griji,mai ales dak ai un LOGAN:),se fura candva,acuma un A6 din 2000 e ceva normal acolo,nu exagerez!Vezi rar o LADA,shi aia e a unui taran care vine sa vanda nu shtiu ce marfa in oras.
La vama n-am avut niciodata probleme,fac de 5 luni curse in R.Moldova,mi s-a intamplat sa uit un act la firma "ceva legat de marfa pe care o duceam" am intins 50 lei,adik vre-o 12 RON la o femeie,respectiva nu mi i-a luat,mi-a zis doar sa nu mai uit,la noi trebuia sa astepti sa-ti vina actul in original prin curier rapid,k nu vor aia sa auda de fax.
In capitala ,adevarat..sunt multi rushi,dar sunt de treaba.
Vad shi romani,mai ales Bucuresteni, cu Matizuri:)

#33
mj_robin

mj_robin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.06.2007
Am fost la Chisinau pana acum de doua ori, anul trecut si acum doi ani. Peste doua saptamani ma duc din nou. De fiecare data am fost sa tin niste cursuri acolo si m-am dus cu avionul.
Cursele Bucuresti - Chisinau - Bucuresti au un program foarte ciudat, ba dimineata, ba seara, este o zi in saptamana care nici nu exista zbor. Sunt atat Tarom cat si Air Moldova (curse code-sharing). Tarom zboara cu ATR-42 mult superioare celor Air Modova: Embraer 120 Brasilia. Acestea din urma sunt foarte mici (vreo 25-30 locuri) si foarte zgomotoase.
De la aeroport pana in centru oriunde un taxi are tarif fix: 5 euro sau echivalentul in lei modovenesti. Cel mai bine este sa aveti la voi euro si sa ii schimbati in lei moldovenesti (sunt sute de case de schimb valutar  :naughty: si, atentie! unele au si comision!). Cursul oficial la 5 august 2007 era 1EURO = 16,66 MDL. Multe magazine de firma accepta si carduri, dar am avut surpriza sa nu prea mearga pentru ca tranzactia POS-banca se face prin dial-up in cele mai multe cazuri si nu prea se conecteaza...  :rolleyes:
De la aeroport pana in centru se face cu masina 20-30 de minute in functie de trafic. Drumurile sunt mult mai proaste ca la noi, inclusiv multe gropi mari nesemnalizate  :confuzzled:
De vorbit se vorbeste si romana si rusa. Am observat ca in general oamenii mai simpli vorbesc romana, iar cei mai cu bani sau mai "cu studii" vorbesc mai mult rusa.
M-a cam deranjat faptul ca la hotelurile la care am stat (Dedeman si Jolly Allon), pe langa faptul ca erau groaznic de scumpe, ffind hoteluri de business  (chiar 150 euro/noapte) nu prea aveau chef cei de la receptie sa vorbeasca romana. M-a deranjat de asemenea faptul ca majoritatea oamenilor care au participat la curs (in limba romana) vorbeau intre ei doar rusa chiar intr-o coversatie in care participam si eu.
Preturile la restaurante sunt foarte mici la cele mai multe dintre ele, normal exista si exceptii... Nu va duceti la Mc Donald's pentru ca au preturile identice cu Romania si cu banii aia mananci super bine in multe restaurante decente.
Transportul in comun este format din troleibuze, autobuze si dube. Troleibuzul este cel mai ieftin. Anul trecut costa 1 leu moldovenesc (19 bani de-ai nostri !!!!!). Atentie! Biletele se cumpara in troleibuz de la o taxatoare (are un halat visiniu). Fiind atat de ieftin luam troleibuzul si o statie pentru ca oricum veneau foarte des.  :naughty:
Merita sa cumparati bomboane Bucuria (sunt foarte ieftine si sunt sute de sortimente - incercati bomboanele de ciocolata cu alune Moldova si Bucuvina !!) si vinuri. Au super vinuri la pret aproximativ de 1 euro / sticla. Eu am luat un vin din 88 cu 3,50 euro !!!! Atentie insa la vama, nu va lasa cu mai mult de 2 sticle de vin decat daca le dati spaga (10-15 MDL de sticla  :cursing: )
Mergeti si in magazine de firma. Nu garantez peste tot autenticitatea produselor, dar eu m-am riscat la Puma si nu am luat teapa. Mi-am luat o pereche de pantofi sport Ferrari cu vreo 25 de euro. La noi erau acelasi model vreo 100...
Asadar, mi s-a parut interesant Chisinaul, oricum este un oras in care merita sa te duci o data, de doua ori... Concluzia mea este ca sunt cu cel putin 15 ani inapoia noastra. Atata vreme cat majoritatea sunt Pro Rusia si anti UE nu prea le vad un viitor prea stralucit.

#34
JImara

JImara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.11.2005

 mj_robin, on Aug 8 2007, 11:52, said:

Asadar, mi s-a parut interesant Chisinaul, oricum este un oras in care merita sa te duci o data, de doua ori... Concluzia mea este ca sunt cu cel putin 15 ani inapoia noastra. Atata vreme cat majoritatea sunt Pro Rusia si anti UE nu prea le vad un viitor prea stralucit.

ai scris un comentariu obiectiv cu care sint de acord. aici ma voi referi doar la ceea cu ce NU sint de acord si explic si de ce :)

nu cred ca putem afirma cu citi ani in urma/inainte este chisinaul/basarabia fata de romania. situatia de acolo e determinata de cu totul alte conditii (de la economice la sociale si politice) si e impropriu sa facem astfel de comparatii. un simplu exemplu: cca 1 mln de basarabeni fac naveta in occident la munci - asta inseamna un sfert din populatie, cifra care in romania e de cca 10%. in basarabia avem o industrie aproape inexistenta si transferuri de la capsunari, determinante si decisive asupra economiei. asa se face ca la chisinau avem un fel de oras-stat (cei ce pleaca, le cumpara copiilor apartamente la chisinau si le trimit bani). in afara de asta, populatia chisinaului, depasind 1 mln (al doilea oras romanesc, dupa bucuresti), - si circuitul de marfuri-bani e substantial - ceea ce duce la o discrepanta esentiala a orasului fata de restul republicii. se poate detalia in continuare. esential insa este ca basarabia si chisinaul trebuie luate ca atare, nu prin comparatie cu romania/rusia/SUAUE.

despre UE. nu doar eu nu sint de acord cu ceea ce zici tu, ci si peste 45% din populatia republicii moldova. conform unui sondaj al IPP, o filiala chisinauiana a unui institut de sondaje de la bucuresti (american la origine cred..) - celebru pentru obiectivitatea sa: cam 45% sint in favoarea rusiei, cam 45% sint in favoarea UE. ceea ce e interesant insa e ca sondajul arata cum aproximativ aceeasi oameni doresc si apropierea de rusia si cea de UE. asadar e vorba de o confuzie, care, insa, cu succes poate fi considerata o tendinta de "impacare cu toti, noi fericiti sa fim".

ca sa inchei. mergeti sa cunoasteti basarabenii la ei acasa si incercati sa va diversificati tipurile de basarabeni pe care ii intilniti. veti observa ca gasiti mirlani la fel de mari (ba inca si violenti si animalizati) ca la bucuresti si oameni de o cultura foarte fina cu studii la rusi/romani/europeni/americani sau chisinau, si oameni medii care n-au nici o treaba cu nimeni, si rusi extremisti, si rusi absolut agreabili si cumsecade, si romani care se pretind extremisti dar sint specii de oportunisti, si basarabeni care ar putea da ore de romanism multora din dreapta prutului prin normalitatea romanismului lor (lipsita de batai cu pumnul in piept) etc. etc.

#35
atacinpeisaj

atacinpeisaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 12.12.2005
pentru ca de la inceputul topicului nu am mai comentat nimic,am sa postez cateva fotografii facute in rp. moldova in toamna anului trecut cand am reusit sa ajung acolo.

#36
dflorescu

dflorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.07.2004
Pui pozele alea, sau ne ducem singuri acolo sa vedem ce si cum ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate