Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Ce directii semnalizeaza cele 2 semafoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

titoo

titoo

Senior Member

• Grup: Senior Members

Vizualizare mesajgabrieln2016, pe 27 martie 2024 - 14:12, a scris:

Regulament art. 47 alin (2) lit. c) dupa numărul corpurilor de iluminat semafoarele sunt cu trei corpuri de iluminat, pentru vehicule.
Regulament art. 51 alin (2) - Când semaforul este însoțit de una sau mai multe lămpi care emit lumină intermitentă de culoare verde sub forma uneia sau unor săgeți pe fond negru către dreapta, acestea permit trecerea numai în direcția indicată, oricare ar  în acel moment semnalul în funcțiune al semaforului.

Semaforul care are un corp de iluminat este cel cu lumină intermitentă de avertizare.

(1) Semnalele luminoase sunt lumini albe sau colorate diferit, emise succesiv, continuu sau intermitent, de unul sau mai multe corpuri de iluminat care compun un semafor.
(2) După numărul corpurilor de iluminat, semafoarele sunt:
a) cu un corp de iluminat, cu lumină intermitentă de avertizare;
b) cu două corpuri de iluminat, pentru pietoni şi biciclişti;
c) cu trei corpuri de iluminat, pentru vehicule;
d) cu patru sau mai multe corpuri de iluminat, pentru tramvaie.
(3) Semafoarele se montează în axul vertical al stâlpului sau pe consolă, pe portal ori suspendate pe cabluri, succesiunea culorilor lentilelor, de sus în jos, fiind următoarea:
a) la semaforul cu trei culori ordinea semnalelor este: roşu, galben, verde;
b) la semaforul cu două culori ordinea semnalelor este: roşu, verde;

De aceea i-am si pus intrebarea colegului dev_2000, cum procedeaza daca el considera ca doar unul e pentru masini ? Conform textului atasat mai sus rezulta ca si cel cu lumina intermitenta este un corp separat, atasat langa semaforul cu 3 culori, care creaza obligatii diferite fata de verdele de la semaforul principal.Deci sunt 2 corpuri de iluminat pe acelasi stalp.

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

Cât despre poza colegului din primul post eu o interpretez astfel:
- când semaforul este verde am voie să pătrund în intersecție doar prin viraj la dreapta.
- când semaforul este roșu și lumina suplimentară verde intermitent nu este aprinsă nu am voie să pătrund în intersecție.
- când semaforul este roșu și lumina suplimentară verde intermitent este aprinsă am voie să pătrund în intersecție doar prin viraj la dreapta cu condiția de a acorda prioritate tuturor celor care au acest drept.

Din punctul meu de vedere, corpul de iluminat cu lumină intermitentă de avertizare este un semafor ca și definiție în lege. Dacă el este așezat lângă sau lipit de un alt semafor dar cu trei culori atunci acolo sunt practic doua semafoare diferite.

Lampa cu lumină suplimentară verde intermitent nu este, după cum interpretez eu legea, un semafor în sine, ca și cel galben intermitent. Ea însoțește un semafor cu trei culori fiind alipită de acesta.
E strict părerea mea și fiecare poate gândi cum crede de cuviință.

Edited by gabrieln2016, 27 March 2024 - 14:48.

titoo

titoo

Senior Member

Vizualizare mesajgabrieln2016, pe 27 martie 2024 - 14:36, a scris:

Lampa cu lumină suplimentară verde intermitent nu este, după cum interpretez eu legea, un semafor în sine, ca și cel galben intermitent. Ea însoțește un semafor cu trei culori fiind alipită de acesta.
E strict părerea mea și fiecare poate gândi cum crede de cuviință.

Tocmai de aceea eu astept raspunsul colegului dev_2000, pentru a realiza ce inseamna in opinia sa, ca acolo este doar un semafor, de aceea l-am si intrebat cum va proceda.. Dupa cum vezi e chestie de interpretare, teoretic conform definitiei acela este un semafor cu 2 corpuri luminoase diferite.

Semnalele luminoase sunt lumini albe sau colorate diferit, emise succesiv, continuu sau intermitent, de unul sau mai multe corpuri de iluminat care compun un semafor.
Mai exact, daca colegul dev_2000 s-a referit strict la "c) cu trei corpuri de iluminat, pentru vehicule;" caz in care ar reiesi ca, corpul cu lumina intermitenta nu mai are relevanta pentru "masini", ceea ce nu e corect.

Edited by titoo, 27 March 2024 - 15:07.

dev2000

dev2000

Junior Member

• Grup: Junior Members

Vizualizare mesajtitoo, pe 27 martie 2024 - 15:01, a scris:

Tocmai de aceea eu astept raspunsul colegului dev_2000, pentru a realiza ce inseamna in opinia sa, ca acolo este doar un semafor, de aceea l-am si intrebat cum va proceda.. Dupa cum vezi e chestie de interpretare, teoretic conform definitiei acela este un semafor cu 2 corpuri luminoase diferite.

Semnalele luminoase sunt lumini albe sau colorate diferit, emise succesiv, continuu sau intermitent, de unul sau mai multe corpuri de iluminat care compun un semafor.
Mai exact, daca colegul dev_2000 s-a referit strict la "c) cu trei corpuri de iluminat, pentru vehicule;" caz in care ar reiesi ca, corpul cu lumina intermitenta nu mai are relevanta pentru "masini", ceea ce nu e corect.

Scuze, abia acum am vazut ca se asteapta un raspuns de la mine.

Raspunsul meu este simplu: pur si simplu nu vazusem modulul cu sageata care arata la dreapta. Dar chiar si asa, pentru mine este evident ca singurul lucru pe care il permite culoarea verde a semaforului principal este doar sa faci dreapta. In nici un caz nu poti traversa si face stanga pentru ca iti interzice asta indicatorul. Oricum, e o tampenie cum au configurat semaforul, e sursa de confuzii

EMPP

EMPP

Guru Member

Vizualizare mesajAutumn_Dream, pe 26 martie 2024 - 14:37, a scris:

La dreapta. Pana in 2011, nu era semafor acolo. Ideea instalarii unui semafor acolo se datoreaza unor minti luminate.

Poate luminatii cu covrigu se  credeau stapani pe intersectie

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

• Grup: Members

View Postdev2000, on 27 martie 2024 - 18:35, said:

Scuze, abia acum am vazut ca se asteapta un raspuns de la mine.

Raspunsul meu este simplu: pur si simplu nu vazusem modulul cu sageata care arata la dreapta. Dar chiar si asa, pentru mine este evident ca singurul lucru pe care il permite culoarea verde a semaforului principal este doar sa faci dreapta. In nici un caz nu poti traversa si face stanga pentru ca iti interzice asta indicatorul. Oricum, e o tampenie cum au configurat semaforul, e sursa de confuzii
Ce confuzie se poate face acolo? Intreb din pura curiozitate, ca mie mi se pare limpede ca clestarul ca singura directie permisa din cand in cand e spre dreapta. Eu as urmari daca se gasesc multi natarai care claxoneaza din spate pe intermitent si, daca da, as stinge permanent intermitentul ala.

titoo

titoo

Senior Member

View PostMareleIntelept, on 28 martie 2024 - 11:24, said:

Ce confuzie se poate face acolo? Intreb din pura curiozitate, ca mie mi se pare limpede ca clestarul ca singura directie permisa din cand in cand e spre dreapta. Eu as urmari daca se gasesc multi natarai care claxoneaza din spate pe intermitent si, daca da, as stinge permanent intermitentul ala.
Din cand in cand cand e rosu dar functioneaza semaforul intermitent si tot timpul cand e verde la semaforul cu 3 culori. Daca nu sunt pietoni angajati in traversare cand semaforul tau e rosu, sau masini care vin din stanga de pe drumul prioritar, nu vad de ce te-ar claxona cineva. Daca masina din fata nu vireaza la dreapta in conditiile expuse mai sus, rezulta ca e un meltean care vrea sa vireze la stanga atunci cand se da verde, caz in care e claxonat pe buna dreptate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate