Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

Viraj la stanga

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

• Grup: Senior Members
cel care vireaza nu are prioritate fata de nimeni, ever!

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

View PostTsunamii, on 21 martie 2024 - 08:48, said:

Tu presupui ca veh 1 s-a asigurat, a inceput sa faca stanga si cel din spate ce si-a zis, "hai sa i-o trag si sa-l lovesc in lateral"
Nu are sustinere prostia asta
Daca citesti mesajul initiatorului are sustinere ca nu schimbi tu datele problemei dupa cum arde tie
Ala probabil a vazut incoming traffic undeva departe, a crezut ca ala de vireaza astepta sa treaca incoming traficanti si el a vrut sa-i arate ca e mai smecher si-l depaseste pana se hotaraste el sa vireze.

La fel si cel care a virat. A vazut incoming traffic, s-a gandit ca imbecilu din spate nu e asa de debil sa intre in depasire si a facut virajul regulamentar
Pana sa apuce sa se mai uite odata, s-a trezit cu bombardierul langa el.

AlexD2

AlexD2

Senior Member

Faptul ca ai semnalizat ca virezi la stanga nu te disculpa de obligatia de a te asigura ca poti face manevra in siguranta. Si asta e valabil chiar daca un alt participant la trafic implicat in accident a gresit. Cel care vireaza la stanga e principalul vinovat si daca nu se poate dovedi cu dovezi clare si simple ( in cazul unui accident fara victime) si singurul vinovat.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View PostNoua_pe_site, on 21 martie 2024 - 08:56, said:

Ma uit la incoming traffic,  ma uit in spate sa nu vina tsunamii si fac virajul.

Corect. Atat.
E foarte legal.

Nu asta s-a intamplat in realitate

View PostAxel331, on 20 martie 2024 - 22:38, said:

Salutare! În cazul în care pe un drum rural cu o bandă pe sens, linie discontinuă:
- autovehiculul 1 virează la stânga regulamentar
- autovehiculul 2 care circulă în urma celuilalt, nu vede intenția de virare la stânga
Plus ca e si o minciuna

CUM sa nu vezi ca masina din fata vireaza?
Autorul postului, care cred ca a fost soferul vehicului care a virat stanga, incearca sa ne convinga ca, un om care nu e bolnav psihic, vede ca in fata lui un vehicul incepe manevra de viraj stanga si el, premeditat hotaraste sa-l loveasca pe #1.
Pana si asta se poate dovedi ca e minciuna pentru ca tot el spune ca:

Din instinct acesta trage stânga
Deci iti propui ilegal sa-l lovesti pe cel din fata, apoi din instinct incerci sa-l ocolesti?

Pentru mine e foarte clar si foarte des intalnit ca cel care vireaza sa nu se mai asigure din spate, presupunand ca nu vine nimeni in depasire ci concentrandu-ti toata atentia la upcoming traffic

View PostNoua_pe_site, on 21 martie 2024 - 09:07, said:

Daca citesti mesajul initiatorului are sustinere ca nu schimbi tu datele problemei dupa cum arde tie
Ala probabil a vazut incoming traffic undeva departe, a crezut ca ala de vireaza astepta sa treaca incoming traficanti si el a vrut sa-i arate ca e mai smecher si-l depaseste pana se hotaraste el sa vireze.

La fel si cel care a virat. A vazut incoming traffic, s-a gandit ca imbecilu din spate nu e asa de debil sa intre in depasire si a facut virajul regulamentar
Pana sa apuce sa se mai uite odata, s-a trezit cu bombardierul langa el.

Speculatii.
In fata legii, cel care vireaza TREBUIE SA SE ASIGURE.

sorin147

sorin147

Senior Member

Si, ca sa fie treaba treaba:
Art 45. 5) Depăşirea se efectuează numai pe partea stangă a vehiculului depăşit. Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenţia şi s-a incadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stanga se depăşeşte prin partea dreapta
Art 120 Se interzice depasirea: lit k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in aşteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulaţie.

Oricum o dai, ajungi la persoana care interpreteaza accidentul :)

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postsorin147, on 21 martie 2024 - 09:20, said:

Si, ca sa fie treaba treaba:
Art 45. 5) Depăşirea se efectuează numai pe partea stangă a vehiculului depăşit. Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenţia şi s-a incadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stanga se depăşeşte prin partea dreapta
Art 120 Se interzice depasirea: lit k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in aşteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulaţie.

Oricum o dai, ajungi la persoana care interpreteaza accidentul Posted Image

Numai prostii, pentru ca legea e clara.
Acidentul s-a intamplat DOAR pentru ca vehiculul 1 a schimbat directia de mers fara sa se asigure..

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

Tsunamii, deseneaza accidentul ca ma enervezi deja ca schimbi mesajul initiatorului.
Daca facea stanga se ducea in sant in pana mea nu intra in prima masina
Ma duc la somn , faceti desen ca ati vazut liniile mele Deja iar eu sunt cea mai buna soferita!
Conduc 10 mile peste limita dar in afara de asta, conduc regulamentar

Edited by Noua_pe_site, 21 March 2024 - 09:27.

lost2209

lost2209

Active Member

• Grup: Members
Unde scrie ca daca semnalizez ca schimb directia de mers am si prioritate? Indiferent de sens? In spate sau din fata. 1 e vinovat. In retro se vede daca cineva este in depasire. Eu intotdeauna ma asigur si din spate cand fac stanga. De aia ai oglinzi. Cu dedicatii speciale pentru loos-erii de pe B1 autostrada care se gandesc brusc sa schimbe banda cu semnalizarea pusa  gandindu-se ca au prioritate de boss, aia de pe B2 trebe sa  franeze brusc de la 140 la 60-70 ca sa intre ei pe B2. Sunt o multime.

Edited by lost2209, 21 March 2024 - 09:36.

Moinesti72

Moinesti72

Guru Member

View PostTsunamii, on 21 martie 2024 - 08:15, said:

Celui care vine pe banda din stanga din spate

Pe stanga NU e banda, e contrasens.
Mai citeste postarea de inceput.

Tu , masina din spate, nu depasesti cand deja masina din fata a incetinit si a semnalizat ca face stanga.
Foarte probabil masina din fata vede cand pe contrasens ii vine o masina cu viteza si asteapta sa treaca pentru a vira la stanga.

Ai variante- ca masina 2:
1) esti intreg la cap, ai terminat macar liceul, astepti sa vireze masina 1 la stanga apoi iti continui drumul
2) esti bombardier si fortezi depasirea, ca doar ai BMW adus da-n jermania, condus de o batranica pana la lidl vreo 30 de ani si tii musai sa ajungi la stirile de la ora 17

Edited by Moinesti72, 21 March 2024 - 09:41.

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

Prin sud (Bulgaria, Serbia, Muntenegru etc) am vazut o smecherie: cand n-ai trafic din fata, te incadrezi din timp pe contrasens pentru viraj stanga. Prima data am crezut ca-s tampiti, dar are o logica. Grabitul din spate nu te plesneste lateral, ci din spate si e vinovat 100%. In plus, eliberezi din timp sensul tau de circulatie. Atat de multi am vazut facand asta, incat cred ca asa se invata pe la ei.
Dupa legislatia romaneasca, pentru figura asta risti sa ramai fara permis (circulatie pe sens opus fara a fi in depasire regulamentara).

lost2209

lost2209

Active Member

View PostNoua_pe_site, on 21 martie 2024 - 07:06, said:

Logica fiind care?
Vezi strada unde vrei sa virezi ,incetinesti, semnalizezi din Timp si te uiti constant in oglinda si daca boul din spate nu incetineste continui drumul inainte?
E vina mea ca ala din spate nu vede ca eu incetinesc ?

Intreb pentru ca eu virez la stânga in fiecare zi si pare ca de 15 ani virez ilegal dupa unii de aici

Nu te obliga nimeni sa nu virezi la stanga. E dreptul tau. Dar te uiti in fata si in spate. Daca esti aflata in stadiul de a fi depasita, stai pe loc cu semnalizarea pusa, pana cand este safe sa faci virajul. Idem pentru faza cealalta. Daca din sens opus vine tona de masini si tu vrei sa faci stanga, ce faci? Intri pe viraj ca ai 'prioritate de semnalizare'? Nu, astepti pe loc pana te lasa unu din curtoazie. Te obliga careva sa pleci ca sa nu incurci circulatia?
Btw: majoritatea accidentelor cu moto implicate tocmai de la faza asta apare. Virajul la stanga cu moto in depasire.
Mai era o faza analogica numa ca amandoi erau amendabili.1 are cedeaza la un drum cu sens unic. 2 venea pe sens interzis pe acel drum. 1 s-a asigurat numa dintr-o parte. 2 a intrat in 1. 1 cu gura mare. 1 factor principal al accidentului.

Edited by lost2209, 21 March 2024 - 10:13.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

@ lost2209, cel ce venea pe sens interzis e vinovat 100%

Edited by sirgoofy, 21 March 2024 - 10:36.

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

View PostTsunamii, on 21 martie 2024 - 09:21, said:

Numai prostii, pentru ca legea e clara.
Acidentul s-a intamplat DOAR pentru ca vehiculul 1 a schimbat directia de mers fara sa se asigure..
Din punctul meu de vedere SI pentru ca 2 a depasit prin stanga cand legea e clara, ca sa te parafrazez, in aceasta situatie depasirea se face prin dreapta (e exceptia de la regula generala a depasirii doar prin stanga) . Eu as merge culpa comuna, primul amenda pentru neasigurare, al doilea amenda plus permis suspendat pentru nerespectarea regulilor depasirii (presupunand ca 1 s-a incadrat si semnalizat corect pentru viraj la stanga).
Punctul meu de vedere e valabil doar daca 1 a semnalizat si s-a incadrat corect din timp iar nu cand 2 era deja in depasire. Ca daca a semnalizat din scurt si a tras de volan, atunci nu avem ce discuta.

View Postlost2209, on 21 martie 2024 - 09:59, said:

Mai era o faza analogica numa ca amandoi erau amendabili.1 are cedeaza la un drum cu sens unic. 2 venea pe sens interzis pe acel drum. 1 s-a asigurat numa dintr-o parte. 2 a intrat in 1. 1 cu gura mare. 1 factor principal al accidentului.
2 incalca legea cu buna stiinta si creeaza situatii de pericol care legal nu ar trebui sa existe. Personal, in astfel de cazuri as atribui 100% din vina celui care circula (constient) pe interzis. Dar e doar parerea mea, legal se imparte vina.

Edited by aladdin2k, 21 March 2024 - 10:38.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View PostMareleIntelept, on 21 martie 2024 - 09:35, said:

Prin sud (Bulgaria, Serbia, Muntenegru etc) am vazut o smecherie: cand n-ai trafic din fata, te incadrezi din timp pe contrasens pentru viraj stanga.
Si eu fac la fel, sa deranjez traficul cat mai putin.
O fac si in Romania si oriunde in alta parte, bineinteles cu semnal...

Ca sunt si idioti care nu inteleg (cum a fost in accidentul pe care sotia mea crede ca eu l-am provocat, l-am pus si aici pe forum), nu mai e treaba mea

View PostMoinesti72, on 21 martie 2024 - 09:33, said:

Pe stanga NU e banda, e contrasens.
Pe stanga e o banda.
Banda aia se numeste contrasens pentru tine. Dar e o banda delimitata clar

View PostNoua_pe_site, on 21 martie 2024 - 09:27, said:

Tsunamii, deseneaza accidentul ca ma enervezi deja ca schimbi mesajul initiatorului.
Daca facea stanga se ducea in sant in pana mea nu intra in prima masina

El a scris ca a "tras" stanga, nu eu, si e normal sa faca asa cel putin din reflex.

- autovehiculul 2 care circulă în urma celuilalt, nu vede intenția de virare la stânga, iar la câteva momente încearcă să-l depășească și se ajunge la tamponare. Din instinct acesta trage stânga și cumva ajunge să-l tamponeze pe autovehicul 1 în partea de față-stânga.

View Postaladdin2k, on 21 martie 2024 - 10:28, said:

Din punctul meu de vedere SI pentru ca 2 a depasit prin stanga cand legea e clara, ca sa te parafrazez, in aceasta situatie depasirea se face prin dreapta (e exceptia de la regula generala a depasirii doar prin stanga) . Eu as merge culpa comuna, primul amenda pentru neasigurare, al doilea amenda plus permis suspendat pentru nerespectarea regulilor depasirii (presupunand ca 1 s-a incadrat si semnalizat corect pentru viraj la stanga).
Punctul meu de vedere e valabil doar daca 1 a semnalizat si s-a incadrat corect din timp iar nu cand 2 era deja in depasire. Ca daca a semnalizat din scurt si a tras de volan, atunci nu avem ce discuta.

Tu presupui ca vehiculul 2 a facut manevra intentionat, lucru improbabil.
Nimeni nu pleaca de acasa cu intentia sa loveasca pe cineva

lost2209

lost2209

Active Member

View Postsirgoofy, on 21 martie 2024 - 10:28, said:

Domnu, daca venea unu pe sens interzis e vinovat 100%

Total gresit...e amendat pentru ca a circulat pe sens interzis. Cel care are semnul de cedeaza este factor principal de accident. Trebuie sa acorzi prioritate oricui circula pe acel drum. Tu ce faci? Te asiguri numa dintr-o parte la acel semn?

Edited by lost2209, 21 March 2024 - 10:39.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

Eu nu te cred, daca vreun politist a dat culpa comuna cel ce mergea pe sensul corect sa conteste.

Si daca se poate o locatie pe maps cu acea intersectie.

Eu in 90% din cazuri ma asigur din sensul drumului, da.
Acum tu ce faci,
- in intersectii pe verde te opresti ca poate vine bombardierul pe rosu ?
- cand ai prioritate te opresti sa te asiguri ca nu cumva unu sa intre fara sa cedeze ?
- etc etc

Nu se poate circula asa.

Edited by sirgoofy, 21 March 2024 - 10:46.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

a fost un caz acum cativa ani cu un gigel ce facea dreapta cu cedeaza undeva prin zona razoare-dr sarii si s-a proptit intr-o masina ce nu numai ca venea pe contrasens dar parca voia sa intre si pe "breteaua" de dreapta, in prima faza primul a ramas fara permis pt ca avea cedeaza, parca a iesit culpa comuna in instanta.
daca dau de filmulet il pun aici.

dar cum ziceam mai in spate, ce face masina 2 nu anuleaza obligatia celui din 1 de a respecta regulile, iar la cedeaza definitia spune ca le cedezi tuturor, nu doar alora care merg corect.

le: asta e https://youtu.be/rdo...7EFiNvhzFhOF0G8

Edited by _-livio-_, 21 March 2024 - 10:51.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

Daca se da culpa comuna pe asa ceva e de doamne fereste legea la noi.
As contesta la infinit.

Oricum rog o locatie cu maps al unei asemenea intersectii, pe la mine cand intru in sens unic din strada laterala am stop.
Si cum ziceam, in marea majoritatea ma asigur din sensul drumului... daca intru in vreun bombardier ce vine pe interzis asta e.

Edited by sirgoofy, 21 March 2024 - 10:52.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate