Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Viraj la stanga

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

• Grup: Senior Members
O problema e ca multi soferi nu realizeaza anumite lucruri, o faza similara cu ce se discuta aici:

Acum 2 ani pe un drum drept cu 2 benzi pe sens, linie discontinua eram 3 masini, eu ultimul, la mijloc o duba, primul era masina mica.
Tot se incetinea, si se incetinea, dau depasire ca era liber din sens opus, ce sa vezi prima masina vroia sa faca stanga .... evident franez .... MULT

Uneori cand vrei sa virezi la stanga pe asemenea drum si n-ai masini din sens opus dar ai multe in spate e mai sigur e sa treci tu pe banda din stanga cu ~30m inainte de viraj , evident dupa ce te asiguri, si decelerarea finala o faci acolo.
Daca ramai in coloana unii nu-ti vad semnalizarea, intra in depasire si atunci ai situatii periculoase.

Edited by sirgoofy, 21 March 2024 - 08:37.

Axel331

Axel331

Junior Member

• Grup: Junior Members
Ideea e ca 1 a fost primul care a inceput manevra, (da, a semnalizat si s-a asigurat). Pur și simplu nu avea de unde să știe intenția celui din spatele său, pentru ca 2 nici măcar nu începuse manevra când 1 deja vira.
   Singura variantă era să tragă pe dreapta, așteptând trecerea tuturor mașinilor din spate, iar după să facă virajul la stânga, dar lucrul ăsta nu cred ca îl face nimeni.
   Din punctul meu de vedere ca martor, 2 este vinovat, dar din cauza faptului ca s-au tamponat ambii in partea din față a mașinilor, probabil 1 nu are nicio șansă să-și dovedească nevinovăția.
   In acel loc nu este o intersecție, pe partea cealaltă este parcarea unui magazin.

al bundy ro

al bundy ro

Active Member

• Grup: Members
Conform OUG art 45 alin 2 vinovat este cel din spate si conform art 118 alin 1a tot el , dar conform aceluiasi OUG art 54 alin 1 vinovat este cel care vireaza la stanga, deci, culpa comuna.
https://www.scoalaru...lat iniĚŁial.

Edited by al bundy ro, 21 March 2024 - 08:26.

DanyHiker

DanyHiker

Guru Member

View PostNoua_pe_site, on 21 martie 2024 - 08:01, said:

In absolut toate cazurile cand o masina tamponeaza alta masina , cea din spate plateste pentru ca nu a acordat suficient timp incat sa franeze la timp.

Este valabil la tamponarile in spate, pe sensul de mers.
In cazul de fata tamponarea a avut loc in lateral in urma unei neasigurari a soferului din masina nr 1

Edited by DanyHiker, 21 March 2024 - 08:27.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postal bundy ro, on 21 martie 2024 - 08:25, said:

Conform OUG art 45 alin 2 vinovat este cel din spate si conform art 118 alin 1a tot el , dar conform aceluiasi OUG art 54 alin 1 vinovat este cel care vireaza la stanga, deci, culpa comuna.
https://www.scoalaru... iniÄšĹ?ial.

Asta pentru ca presupui ca asta din spate a inceput manevra de depasire DUPA ce cel din fata a inceput virajul, ceea ce e fals

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Initiatorul ar trebui suspendat vreo 5 zile. A deschis cutia PAndorei ;lol;

View Postsbanica, on 21 martie 2024 - 07:06, said:

Cu alte cuvinte eu mașina 1 mă opresc în intersecție și dau prioritate celor din spate care vor să-și continue drumul înainte? Dacă e o coloană?
Pfoaaa, aceeasi intrebare am pus-o si eu la vremurile respective, cand ne certam ca chiorii pe topicul de accidente.

DanyHiker

DanyHiker

Guru Member

View Postal bundy ro, on 21 martie 2024 - 08:25, said:

https://www.scoalaru...lat iniĚŁial.
Art45.(2) Conducatorul vehiculului care se angajeaza in depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula in fata sau in spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.

Sa inteleg ca conducatorul vehiculului 1 a initiat o asemenea manevra ca sa se aplice art de mai sus? Adica depasire?

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postsirgoofy, on 21 martie 2024 - 08:24, said:

O problema e ca multi soferi nu realizeaza anumite lucruri, o faza similara cu ce se discuta aici:

Acum 2 ani pe un drum drept cu 2 benzi pe sens, linie discontinua eram 3 masini, eu ultimul, la mijloc o duba, primul era masina mica.
Tot se incetinea, si se incetinea, dau depasire ca era liber din sens opus, ce sa vezi prima masina vroia sa faca stanga .... evident franez .... MULT

Ideea e cand vrei sa virezi la stanga pe asemenea drum si e liber in fata cel mai sigur e sa treci tu pe banda din stanga cu ceva timp inainte  daca ai masini in spate, fiindca unii nu-ti  vad semnalizarea, intra in depasire si atunci ai situatii periculoase.

Sunt multe situatii care pot fi prevenite.
As putea scrie carti din experienta, aici insa e vorba de regulament.

Oricum, cand e un sir mai mare de 2 vehicule e clar ca cel din fata merge mult mai incet decat cei care stau in spatele lui.
Asta o face dintr-un motiv pe care trebuie sa-l banuiesti si sa fi precaut.
Apoi, te gandesti ca cei din fata ta, NU SUNT ATENTI decat la momentul depasirii LOR, asa ca mare atentie ca te pot surprinde cand tu esti in depasirea lor.

Cea mai tare am patit-o in Polonia cu motorul. A trebuit sa franez serios, dar nu m-a luat prin surprindere pentru ca M-AM ASTEPTAT la asa ceva. Era un sir de 5 vehicule si in fata un TIR, serpentine.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

View Post_-livio-_, on 21 martie 2024 - 08:14, said:

cum depasesti pe un drum cu o banda pe sens, ca d-astea sunt prin toata lumea?
are si ala din spate obligatiile lui, dar tu le ai pe ale tale, independente de ale lui, iar una din ele e sa te asiguri ca nimeni nu a inceput sa te depaseasca inainte sa tragi stanga, asta conform regulamentului.
Logic ca nu fac la stanga daca ala e deja in depasire sau intentioneaza sa depaseasca dar daca ala sta in spatele meu eu nu am de unde stii ce vrea ala sa faca

Regulamentar tu daca vezi ca eu incerc sa virez la stanga , nu ai voie sa intri in depasire.
Depasire cand vezi ca incetineste si semnalizeaza e ilegala

View PostTsunamii, on 21 martie 2024 - 08:29, said:

Asta pentru ca presupui ca asta din spate a inceput manevra de depasire DUPA ce cel din fata a inceput virajul, ceea ce e fals
Pai de ce e fals cand initiatorul clar ca nu a vazut manevra de viraj regulamentara.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View PostNoua_pe_site, on 21 martie 2024 - 02:55, said:

Cum te asiguri ca nu-l deranjezi pe ala din spatele tau si faci la stanga pe o singura banda la voi?
Mă asigur în oglinda retrovizoare din stânga, eventual și în cea din centru dacă e curbă.
Chiar am evitat un accident foarte urât pe DN2 așa.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

View PostAxel331, on 20 martie 2024 - 22:38, said:

Salutare! În cazul în care pe un drum rural cu o bandă pe sens, linie discontinuă:
- autovehiculul 1 virează la stânga regulamentar
- autovehiculul 2 care circulă în urma celuilalt, nu vede intenția de virare la stânga, iar la câteva momente încearcă să-l depășească și se ajunge la tamponare. Din instinct acesta trage stânga și cumva ajunge să-l tamponeze pe autovehicul 1 în partea de față-stânga.

Daca a tras stanga trebuia sa intre in sant nu in masina nr 1

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

View PostNoua_pe_site, on 21 martie 2024 - 08:40, said:

Logic ca nu fac la stanga daca ala e deja in depasire sau intentioneaza sa depaseasca dar daca ala sta in spatele meu eu nu am de unde stii ce vrea ala sa faca

Regulamentar tu daca vezi ca eu incerc sa virez la stanga , nu ai voie sa intri in depasire.
Depasire cand vezi ca incetineste si semnalizeaza e ilegala

Pai de ce e fals cand initiatorul clar ca nu a vazut manevra de viraj regulamentara.
problema e ca daca cealalta masina nu respecta legea si te depaseste pe stanga nu inseamna ca tu nu mai ai obligatia de a te asigura inainte de a face manevra.
in plus poti avea 2 masini in spate iar a 2-a sa nu vada ce vrei tu sa faci si sa intre in depasire, iar asta e un motiv bun pt a te asigura inainte de a trage de volan.

Edited by _-livio-_, 21 March 2024 - 08:44.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Logic ca nu fac la stanga daca ala e deja in depasire ...

Exact asta nu vrei tu sa intelegi, :lol:
Ce e logic e si in legislatie, si la voi si la noi.

In cazul de fata, Gicu a virat stanga FARA SA SE ASIGURE ca nu vine unu in depasire.
Tu ai presupus ca ala din spate a inceput manevra de depasire DUPA ce cel din fata era in viraj.
N-are cum.

E mai usor sa cred ca cel care a virat stanga nu s-a asigurat din spate ci numai din fata.

AlexD2

AlexD2

Senior Member

Aici Pertea are dreptate. O explicatie buna si cuprinzatoare.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Tu presupui ca veh 1 s-a asigurat, a inceput sa faca stanga si cel din spate ce si-a zis, "hai sa i-o trag si sa-l lovesc in lateral"
Nu are sustinere prostia asta

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

• Grup: Members
Eu mai stiu un motiv foarte bun de asigurare in oglinda: cand virezi la stanga iti expui oasele in fata masinii care depaseste. Si cred ca fracturile dor...

Edited by MareleIntelept, 21 March 2024 - 08:50.

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

View PostAxel331, on 20 martie 2024 - 22:38, said:

Salutare! În cazul în care pe un drum rural cu o bandă pe sens, linie discontinuă:
- autovehiculul 1 virează la stânga regulamentar
- autovehiculul 2 care circulă în urma celuilalt, nu vede intenția de virare la stânga, iar la câteva momente încearcă să-l depășească și se ajunge la tamponare. Din instinct acesta trage stânga și cumva ajunge să-l tamponeze pe autovehicul 1 în partea de față-stânga.

Cine se face vinovat ? În cazul în care să zicem ca autovehicul 1 e nevinovat, cum poate dovedi ?

Nu sunt eu implicat, doar martor. Întreb de curiozitate, sper să nu pățesc așa ceva.
Datele oferite nu sunt suficiente. A facut stânga într-o intersecție sau a făcut stânga să intre într-o curte, de exemplu?
Dacă era intersecție era una dirijată sau una nedirijată?

Conducătorul auto care schimbă direcția de mers printr-un viraj la stânga este obligat să semnalizeze din timp și să se asigure că o poate face fără să perturbe circulația sau să pună în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic și trebuie să mențină semnalizarea pe toată durata manevrei. (art. 54 alin. 1 și alin. 2 din OUG).
Eu fac zilnic această manevră. O dată fac stânga de pe un drum cu două benzi într-o curte (la locul de muncă) și o dată fac stânga de pe un bulevard cu o singură bandă pe sens pe o alee dintre blocuri.
De fiecare dată mă asigur temeinic că atât din față nu vine nimic  cât și că din spate nu am altă mașină intrată în depășire. Pentru asta semnalizez și încetinesc chiar până la oprirea completă. Nu mă interesează ce obligații au cei din spate, mă interesează doar să fiu eu 100% sigur că efectuez manevra în siguranță.

Obligațiile celui care efectuează depășirea (art. 118 alin. 1 din Regulament):
• să se asigure că acela care îl urmează sau îl precedă nu a semnalizat intenția începerii unei manevre similare și că poate depăși fără a pune în pericol sau fără a stânjeni circulația din sens opus;
• să semnalizeze intenția de efectuare a depășirii cu cel puțin 50 de metri în localități si 100 de metri în afara localităților înainte de începerea efectuări manevrei;
• să păstreze în timpul depășirii o distanță laterală suficientă față de vehiculul depășit, distanță care să asigure efectuarea manevrei în condiții de siguranță;
• să reintre pe banda de circulație sau în șirul de vehicule în care se afla inițial după ce a semnalizat și s-a asigurat că poate efectua această manevră de revenire în condiții de siguranță pentru vehiculul depășit și pentru toți ceilalți participanți la trafic.
Chiar dacă de regulă depășirea se efectuează numai pe partea stângă a vehiculului depășit, prin excepție vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenția de a vira spre stânga și s-a încadrat corespunzător se depășește prin partea dreaptă, dacă spațiul lateral rămas la dispoziție permite efectuarea manevrei (art. 45 alin. 5 din OUG).

Nu avem cum să-ți spunem din datele oferite, probabil cu subiectivitate, cine este vinovat.
Dacă nu a fost accident cu vătămări corporale ai două variante: poliție sau amiabilă.
La poliție se dau declarații de ambele părți, se face o schiță cu accidentul, se aduc orice alte dovezi existente. Polițistul analizează toate acestea, inclusiv cum sunt lovite mașinile și dinamica accidentului, întocmește procesul verbal prin care stabilește sancțiunile cuvenite și eliberează autorizațiile de reparație.
La amiabilă cei doi șoferi completează rubricile de acolo cu mare atenție lăsând la aprecierea inspectorilor de daune stabilirea vinovăției sau vinovățiilor.

Edited by gabrieln2016, 21 March 2024 - 08:57.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

View PostTsunamii, on 21 martie 2024 - 08:18, said:

banda din stanga, pe care circula masinile care-ti vin din fata se numeste contrasens.

Asa e si-n state, numai ca acolo e lasat politistul sa interpreteze.
Eu am castigat in curte in Canada cu un politist prost

Daca te uiti in oglinda si e liber, poti face stanga, daca esti depasita NU poti face stanga.
Daca eram eu politista ti-o luai
Eu merg pe ideea ca prima masina a semnalizat si incetinit din timp si regulamentar asa cum precizeaza initiatorul iar daca soferul din spate beleste ochii la drum  nu intra in depasire!
Plus ca daca intri in depasire , belesti ochii si mai mult , nu te uiti doar la incoming traffic ci si la masina de pe banda ta

Ma uit la incoming traffic,  ma uit in spate sa nu vina tsunamii si fac virajul. Ca esti tu bombardier si crezi ca ai suficenti cai la bord incat sa ma depasesti inainte sa virez e problema ta.
Plus ca daca ma depasesti pe incoming traffic, de ce te-ai speria si ai trage de volan catre masina mea si nu spre sant? O fi fost in pericol sa vina masini din fata cumva?

Al doilea sofer e bombardier clar , nu numai ca nu a acordat prioritate celui care vira dar in moment de panica sa intrat In el.
Daca vira la stanga odata cu prima masina , intrau amandoi pe strada....un pic inghesuiti dar netamponati daca era bazat tipul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate