Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Viraj la stanga

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

• Grup: Senior Members

View PostDannyMC, on 21 martie 2024 - 06:55, said:

In oglinda?
Logica fiind care?
Vezi strada unde vrei sa virezi ,incetinesti, semnalizezi din Timp si te uiti constant in oglinda si daca boul din spate nu incetineste continui drumul inainte?
E vina mea ca ala din spate nu vede ca eu incetinesc ?

Intreb pentru ca eu virez la stānga in fiecare zi si pare ca de 15 ani virez ilegal dupa unii de aici

sbanica

sbanica

Junior Member

• Grup: Members
Cu alte cuvinte eu mașina 1 mă opresc în intersecție și dau prioritate celor din spate care vor să-și continue drumul înainte? Dacă e o coloană?

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

View PostDannyMC, on 21 martie 2024 - 06:59, said:

Oglinda iti spune ca e cineva in spatele tau, in stanga. Cand schimbi banda cum te asiguri?
Drum cu o singura banda, nu schimbi nici o banda ca nu ai unde.
Virezi la stanga pe contrasens sau direct pe strada care vrei daca nu e banda de contrasens

DannyMC

DannyMC

Bug freak

@Noua pe site ultima fraza era o analogie cu ce ar trebui sa faci cand schimbi banda.
Nu stiu pe unde conduci dar aici e obligatoriu sa te asiguri si in spate cand vrei sa virezi stanga chiar daca e strada cu o singura banda pe sens.

Edited by DannyMC, 21 March 2024 - 07:18.

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

Te lipesti de axul drumului, pui semnal stanga, incetinesti, te uiti in oglinda, te uiti in fata, te uiti in oglinda.
Abia apoi tragi de volan.
Probleme apar atunci cand nu te lipesti de ax si nici aia din spate nu te vad, nici tu nu vezi ce e pe sensul celalalt, mai ales cand fix in spatele tau e un tir.

dragosh82

dragosh82

Member

art. 45 alin 5 ... Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenţia şi s-a încadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stânga se depăşeşte prin partea dreaptă.
Daca depasitul era vreunul de asta stil nou cu prioritate de semnalizare si care nu stie sa semnalizeze decat in ultima secunda, l-a facut pe cel din spate sa se bage in depasire fiindca mergea incet ...recomand camera de bord.

N3mesis

N3mesis

Active Member

View Postsbanica, on 21 martie 2024 - 07:06, said:

Cu alte cuvinte eu mașina 1 mă opresc în intersecție și dau prioritate celor din spate care vor să-și continue drumul înainte? Dacă e o coloană?

Art. 120
(1) Se interzice depăşirea vehiculelor:
...
k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloană de vehicule în aşteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulaţie.

Daca esti oprit, sau incetinit suficient, nu are voie boul din spate sa te depaseasca!!! Plm, cum naiba au luat carnetul cei care posteaza aici?

futurist

futurist

Guru Member

Cat era procentu' ala cu analfabetii functional?
Eeeee, inmulteste cu 10 si-l afli p-ala dintre conducatorii auto, ca sofer e prea mult spus.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

View PostNoua_pe_site, on 21 martie 2024 - 07:06, said:

Logica fiind care?
Vezi strada unde vrei sa virezi ,incetinesti, semnalizezi din Timp si te uiti constant in oglinda si daca boul din spate nu incetineste continui drumul inainte?
E vina mea ca ala din spate nu vede ca eu incetinesc ?

Intreb pentru ca eu virez la stânga in fiecare zi si pare ca de 15 ani virez ilegal dupa unii de aici
si inainte sa tragi de volan stanga nu te uiti in oglinda sa nu fie cineva care a inceput deja sa te depaseasca? pt ca legal ai obligatia asta, in caz de ceva se numeste neasigurare la schimbarea directiei.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

@Danny
O analogie care nu are sens in cazul de fata.
Conduc constant pe 2 sau 4 benzi si conduc pe un singur drum de tara unde deabia incat doua Suv-uri.

@mareintelept
Daca vad o masina care se lipseste de axul drumului INAINTE sa incetineasca/semnalizeze , sun la politie ca o sa cred ca soferul ala e beat.
Si ma asigur ca stau in spate suficient incat sa nu imi dea break check , in niciun caz nu incerc sa-l depasesc
Singura depasire pe care o poti face in cazul asta e cand esti SIGUR ca masina e oprita/slowed down si ca nu razgandeste soferul si se baga inapoi in fata ta ca a realizeaza ca nu e strada care o cauta.

Break check in traffic,  de ce credeti ca daca vrea unu sa-si schimbe rabla e suficient sa faca un hard stop ca sa-l pupe in cur unu cu o masina bengoasa?

In absolut toate cazurile cand o masina tamponeaza alta masina , cea din spate plateste pentru ca nu a acordat suficient timp incat sa franeze la timp.

La un 50 km la ora sa zicem , apesi frana usor sa vada ala din spate ca incetinesti, semnal in acelasi timp si faci la stanga.
Tu , din masina ta, nu ai cum altfel sa te asiguri ca ala din spate te-a vazut.
Si nu te lipesti de axul drumului ca sa-i faci loc sa te depaseasca ilegal!
Ca se procedeaza lipirea asta e una , cat de legala nu stiu.

Daca-s de gramezi de masini in spate, te lipesti de ax (din politete sa nu incurci tot traficul) si trec pe langa tine safe dar ilegal. E acceptata situatia asta daca e incoming traffic si asteapta omu sa faca la staga safe

Nu stiu cum procedati voi dar asta e procedura legala la mine !

View Post_-livio-_, on 21 martie 2024 - 07:55, said:

si inainte sa tragi de volan stanga nu te uiti in oglinda sa nu fie cineva care a inceput deja sa te depaseasca? pt ca legal ai obligatia asta, in caz de ceva se numeste neasigurare la schimbarea directiei.
Cum dracu sa ma depaseasca pe o singura banda? :lol:
EL tre sa opreasca sa ma lase sa-mi trag de volan in voie! Legal , eu am incetinit,semnalizat si oprit regulamentar

Edited by Noua_pe_site, 21 March 2024 - 08:03.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

pe contrasens te depaseste, aluia tu trebuie sa ii cedezi trecerea, nu invers.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Vinovat e 1
Schimbarea directie de mers

Foarte multi de aici n-ar trebui sa conduca. Habar n-au de regulament.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

View Post_-livio-_, on 21 martie 2024 - 08:03, said:

pe contrasens te depaseste, aluia tu trebuie sa ii cedezi trecerea, nu invers.

Doamne fereste
Ma depaseste pe contrasens?
Wtf legi aveti?
Tu vezi ca sunt oprita si ca urmeaza sa fac la stanga iar tu zici stai dracu cuminte , asteapta sa te depasesc eu mai intai si dupa aia faci la stanga?
Daca is mai multi bombardieri dupa tine eu tre sa acord voua prioritate desi eu urmez regulamentul?  

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

View PostAxel331, on 20 martie 2024 - 22:38, said:

Salutare! În cazul în care pe un drum rural cu o bandă pe sens, linie discontinuă:
- autovehiculul 1 virează la stânga regulamentar
- autovehiculul 2 care circulă în urma celuilalt, nu vede intenția de virare la stânga, iar la câteva momente încearcă să-l depășească și se ajunge la tamponare.
"Vireaza regulamentar" ... deci cu semnal dat cu 50m inainte de viraj ? Ma indoiesc Posted Image

Asa se intampla cand e greu sa dai semnal ... e plin de bossi imbecili din astia.
Ori cocalarii ce dau semnal cu 2m inainte/ cand dau de volan si considera ca merg legal ! Posted Image

Edited by sirgoofy, 21 March 2024 - 08:17.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

View PostNoua_pe_site, on 21 martie 2024 - 08:09, said:

Doamne fereste
Wtf legi aveti?
Tu vezi ca sunt oprita si ca urmeaza sa fac la stanga iar tu zici stai dracu cuminte , asteapta sa te depasesc eu mai intai si dupa aia faci la stanga?
Daca is mai multi bombardieri dupa tine eu tre sa acord voua prioritate desi eu urmez regulamentul?  
cum depasesti pe un drum cu o banda pe sens, ca d-astea sunt prin toata lumea?
are si ala din spate obligatiile lui, dar tu le ai pe ale tale, independente de ale lui, iar una din ele e sa te asiguri ca nimeni nu a inceput sa te depaseasca inainte sa tragi stanga, asta conform regulamentului.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View PostNoua_pe_site, on 21 martie 2024 - 00:01, said:

Cui sa-i acorde prioritate masina nr 1 care schimba directia?
Celui care vine pe banda din stanga din spate

View Postsanderoalex, on 21 martie 2024 - 02:10, said:

Întotdeauna 1 e vinovat la schimbarea direcției ( asta cu regulamentar e de râsul curcii) de neasigurarea. 2 in cazul ăsta scapă basma curată . Dacă era linie continuă era sancționat ptr depășire pe linie continuă.
Era sanctionat pentru depasire NU si pentru accident

View PostMareleIntelept, on 21 martie 2024 - 03:20, said:

In ambele cazuri, cel cu adevarat vinovat e 2, in opinia mea.

Fals, nu-ti pot estima de cate ori am reusit sa traiesc din cauza celor care nu se asigura cand sar in depasirea vehiculelor din fata lor, eu fiind lansat deja in depasirea lor.

View PostFreeThinker, on 21 martie 2024 - 05:53, said:

După socoteala unora de pe aici, dacă vrei să faci la stânga trebuie să tragi pe dreapta...
Nu, conform legii trebuie doar sa te asiguri ca poti face manevra in siguranta.

View Postdorin_2k, on 21 martie 2024 - 06:34, said:

Am is vinovați pt neasigurate
1 pt neasigurare la viraj stânga
2 pt neasigurare la depasire

Fara 2

View PostFreeThinker, on 21 martie 2024 - 06:53, said:

Ești în mașina din față. Cum te asiguri dacă vrei să virezi la stânga?
Verific oglinda. Tu ai permis?

DanyHiker

DanyHiker

Guru Member

Articolul 54
(1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rand de vehicule stationate sau de intrare intr-un asemenea rand, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stanga sau care urmeaza sa efectueze o intoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Doamne fereste
Wtf legi aveti?

banda din stanga, pe care circula masinile care-ti vin din fata se numeste contrasens.

Asa e si-n state, numai ca acolo e lasat politistul sa interpreteze.
Eu am castigat in curte in Canada cu un politist prost

Daca te uiti in oglinda si e liber, poti face stanga, daca esti depasita NU poti face stanga.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate