Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...
 Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors

Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...
 ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...

Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

Schema electronica placa de baza copy-printer

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

ITChristian

ITChristian

Junior Member

• Grup: Junior Members
Buna seara, tururor!

Stie cineva unde as putea gasi schema electronica pentru motherboard-ul unui Gestetner (Ricoh) Aficio MPC4000?

Nu reusesc sa gasesc asa ceva. Nu imi functioneaza iesirea USB-B. E detectata de calculator, dar nerecunoscuta "unrecognized usb device". Nu are treaba cu driverele, a incetat sa functioneze demult, dintr-o data.

In genere, seamana extraordinar de mult cu o placa de baza de calculator, dar acest aspect nu ma ajuta prea tare la depanare.

Aveti vreun sfat sau stiti unde as putea gasi schema?

Multumesc mult si frumos!

maccip

maccip

46 ani

• Grup: Senior Members
Nu vreau sa dau raspuns la ceva ce n-ai intrebat, dar sincer nu cred ca gasesti schema.
Treaba cu USB-ul oricum, prea putin ar ajuta. USB-ul mai mult ca sigur se duce pe un chip cu rol de controller. Datele printr-o rezistenta sau ceva pasiv similar (cu rol de protectie, maybe), alimentarea de la un convertor DC-DC de 5V (nici nu stiu daca mufa aia e si alimentata, dar sigur gasesti pe net. Fiind o mufa de tip slave, probabil ca nici nu e alimentata, daca vrei verific la imprimanta mea si-ti zic)

Un alt aspect pe care nu-l stiu dar l-am citit candva undeva, e protocolul dupa care un device USB triggereaza startul comunicatiei de catre master (computer)
Mi se pare ca e un dataline pull up, sau chiar ambele. Sau pull down, nu bag mana in foc, dar informatia asta o gasesti cred ca undeva. Nu pe schema.
Ideea e ca tie iti da "unrecognized usb device", deci computerul detecteaza ca s-a introdus ceva acolo, dar cand incepe sa discute cu el, divaisul respectiv e mort, nu misca.
Cert (aproape cert) e ca pentru detectia asta, nu-i necesar ca controllerul sa fie viu pentru ca e initiata de ceva simplu, probabil un pull-up sau ceva similar.

So.. banuiala mea e ca controllerul e dus sau nealimentat.

Asadar, tragand linie la ce-am zis, o schema nu te-ar ajuta decat eventual sa identifici care-i controllerul respectiv, dar eu cred ca se poate si fara schema.
Nu te ajuta deloc cu protocolul USB, ca nu-i trecut pe schema nimic, fiind ceva universal.

Fii sigur ca controllerul USB nu-i cu componente discrete. Are un chip care se ocupa cu treaba asta, deci nu prea ai ce depana pana la acel chip decat max o retea rezistiva sau de protectie.

tflorin40

tflorin40

Active Member

• Grup: Members
Daca problema e de a ¨trage¨ fizic un cablu de retea pana la imprimanta atunci poti folosi un extender WI-Fi care poata sa fie configurat in mod bridge si conectezi imprimanta wireless.

tflorin40

tflorin40

Active Member

• Grup: Members
Sau daca tii mortis la o conexiune pe USB un  adaptor USB-A - Ethernet de genul configurat la clasa de IP al imprimantei la care nu-i pui gateway iar intre adaptor si imprimanta un simplu patch-cord. Ambele solutii sunt mult mai putin costisitoare decat repararea placii imprimantei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate