Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Meciul 3: Slovacia - Ro...

Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...
 Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

SSD extern sau intern pentru PC gaming?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

• Grup: Senior Members
Pentru majoritatea covarsitoare e la fel de complicat/scump sa recuperezi si de pe HDD. Un backup te rezolva mult mai ieftin.

Edited by neagu_laurentiu, 21 March 2024 - 14:41.

bigpanz3r

bigpanz3r

Member

• Grup: Members

View Postmariusixy, on 21 martie 2024 - 08:07, said:

Nu inteleg de ce se mai duscuta despre ssd extern.
Cea mai buna varianta e ssd intern format 2.5 si are cel mai bun raport pret/ performanta.
Cu siguranta exista pe youtube tutoriale in romana despre instalarea unui hdd/ssd.
Astea sunt tutoriale care ajuta si pe cei cu retard mintal avansat.
Nu ai cum sa utilizezi un PC si sa spui ca te uiti la un surub si e acelasi lucru pt tine ca rezolvarea la scoala a unei integrale.

Nu faci bine ca te exprimi asa... Mult prea multa toxicitate si ura inchise in tine...

bigpanz3r

bigpanz3r

Member

View Postneagu_laurentiu, on 21 martie 2024 - 14:40, said:

Pentru majoritatea covarsitoare e la fel de complicat/scump sa recuperezi si de pe HDD. Un backup te rezolva mult mai ieftin.

Cum faci acel back up? Printr-o unitate de stocare bootabila ce contine un OS si iti permite sa faci un save al sistemului la timpul respectiv sau un program de tipul Clonezilla, ceva time machine?

bigpanz3r

bigpanz3r

Member

Pentru cei ce mi au cerut specificatii, imagini cu placa de baza si carcasa: mobo e un gigabyte h610, carcasa e MSI Mag
https://www.pcgarage...ing-zmeu-hyper/
vedeti aici Exact sistemul.

Ma gandeam ca diferenta de performanta dintre un " SSD " de 500 mb putere de scriere si un ssd de 6 sau macar, MACAR 3 GBs face ca pretul sataurilor sa para putin bufonic si anapoda. Unul de aproape 1 terra are cam acelasi pret cu vreun Kingston, care domina fara drept de apel domeniul, si de buget redus si de performanta mare, unul este 3 gbs viteza, altul este 6. Sunt developeri si cam Ameninta ca nu va fi de ajuns sa ai un ssd de 3.5 gbs pe secunda, precum cel de pe Xbox Series X, pentru ca ei isi modeleaza jocul sa ruleze Pentru sisteme cu ssdul de pe PS5 care are o viteza de 6 si diferentele dintre ele sunt Clare si radicale. Nu am zis eu Absolut Nimic, ci ei.  De aceea sunt asa mai nedumerit. Nu e vreun raport best bang for the buck foarte clar pentru ca am doar un singur slot m2 dar poate iau un ssd extern sau sata sau un caddy extern pentru cel ce l-am ocupat in prezent si iau ceva de 2 terra sa pun in locul sau

https://www.emag.ro/...5/pd/DS0K03YBM/

Asta Se Prezinta ca are o racire buna cu disipare de caldura si capabilitate de transfer cu viteze de pana la 10 gbs, dar oare 10 Gbs inseamna gigabiti sau gigabytes? Pentru ca un byte este egal cu 8 biti sau zis si octet, deci ar putea spune niste politicieni ca suporta de fapt Maxim 800 de mega viteza

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Le-ai facut varza a-la-cluj!
Ce treaba are X-Box cu PS si cu PC-ul in discutie?
Si amesteci viteze TEORETICE de port SATA cu capabilitati teoretice/declarate de scriere/citire pentru SSD-uri NVMe.
Las-o asa cum a picat si incearca intai sa intelegi despre ce e vorba in propozitie si apoi sa-ti pui problema construirii unei fraze - adica UN PC NOU!
La fel si la rack-ul extern - ce are banda de 10 Gbps cu viteza de scruere a SSD-ului din interior.
Ma si scrie ca viteza de scriere e de max 950Mbps.

Edited by viceroy56, 21 March 2024 - 18:35.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View Postbigpanz3r, on 21 martie 2024 - 18:01, said:

Cum faci acel back up?
Depinde la ce vrei sa ai . La sistem de operare, la date, combinat etc. Eu am separat date de sistem (OS-ul mai rar, ca nu instalez toata ziua, doar la update si sau alte noutati adaugate).

Edited by neagu_laurentiu, 21 March 2024 - 19:07.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View Postbigpanz3r, on 21 martie 2024 - 18:29, said:

Ma gandeam ca diferenta de performanta dintre un " SSD " de 500 mb putere de scriere si un ssd de 6 sau macar, MACAR 3 GBs face ca pretul sataurilor sa para putin bufonic si anapoda.
Putere de scriere ? :)

bigpanz3r

bigpanz3r

Member

View Postviceroy56, on 21 martie 2024 - 18:29, said:

Si amesteci viteze TEORETICE de port SATA cu capabilitati teoretice/declarate de scriere/citire pentru SSD-uri NVMe.
Las-o asa cum a picat si incearca intai sa intelegi despre ce e vorba in propozitie si apoi sa-ti pui problema construirii unei fraze - adica UN PC NOU!
La fel si la rack-ul extern - ce are banda de 10 Gbps cu viteza de scruere a SSD-ului din interior.

Mai intai arata ca stii devii de care am adus aminte cu viteza unitatii de stocare ca la PS5 in minte pentru jocul lor.

View Postandreic, on 21 martie 2024 - 19:08, said:

Putere de scriere ? :)
ok

View Postviceroy56, on 21 martie 2024 - 18:29, said:

Nu pot sa inteleg ce nu poti intelege cu puterea ssdului de pe xbox si ps si cum sunt dezvoltate jocurile... A, si daca nu esti pasionat si la curent Nu prea poti sa intelegi ca jocurile au devenit foarte dependente si de viteza unitatii de stocare, cel putin unele, fiecare isi face jocul cum vrea

Deci o sa sfarsesc prin a pune un sata dar sunt curios unde o sa il montez ca nu l am asamblat eu, era prebuilt de pc garage, si nu il am acum langa mine sa il desfac imediat, sunt plecat acum. Si am si niste retineri sa il frec pe dinauntru pentru ca sunt bucuros ca merge bine acum, nu sunt tufa in pc building, sunt mai prudent doar si am lipsa de experienta practica.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

View Postbigpanz3r, on 21 martie 2024 - 17:39, said:

Nu faci bine ca te exprimi asa... Mult prea multa toxicitate si ura inchise in tine...
Acum incearca sa intelegi ca pe un forum nu poti aparea cu intrebari care pot fi rezolvate extrem de usor de cineva care nu are mai mult de 5 ani.

Pe scurt ca sa se inchida topicul asta si sa trecem la probleme mai serioase, iti ofer toate raspunsurile necesare.
Ai slotul m2 ocupat si deci iti raman 2 variante: adaptor pciexpress si implicit costuri suplimentare+ cu siguranta un ssd mai fierbinte si ssd format 2.5.

Ok nu te pricepi sa instalezi un ssd ori sa prestezi o alta activitate nu e problema. Exista youtube si iti recomand sa il folosesti cu incredere.
Pt tine am intrat pe youtube si in casuta cautare am scris "instalare ssd 2.5".
Nu am facut nimic sofisticat si extrem de spectaculos si nemaivazut.
Primul rezultat e un video de 1.22 min:
https://youtu.be/s8M...sXxehcJoL5qjwNC

Tinand cont de modelul tau de carcasa trebuie sa scoti cele 2 usi laterale prinse in 2 suruburi fiecare (nimic spectaculos de realizat daca ai o modesta surubelnita).
Apoi scoti un suport pt hdd/ssd afara si prinzi ssd-ul in 4 suruburi. Le gasesti in cutia cu care a sosit carcasa.
Introduci inapoi suportul respectiv si apoi conectezi cele 2 mufe: alimentare de la sursa + mufa de legatura cu placa de baza.
Mufele sunt antiprost si nu merg introduse decat in poz corecta.
Cablul sata care face legatura intre port sata de pe placa de baza si ssd il cumperi odata cu ssd-ul. Costa maxim 10 lei.

Edited by mariusixy, 21 March 2024 - 19:37.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Citez: "Mai intai arata ca stii devii de care am adus aminte cu viteza unitatii de stocare ca la PS5 in minte pentru jocul lor."

Ce-ai baut? Ce-ai fumat?

Cat despre montaj ->> Bafta si succese dese!
Asteptam urmatorul tau thread pe aria DEPANARE PC.

tioopedi

tioopedi

Senior Member

View Postneagu_laurentiu, on 21 martie 2024 - 19:05, said:

Depinde la ce vrei sa ai . La sistem de operare, la date, combinat etc.
Date:???
Temerea lui cea mare este ca pierde setarile jocului.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

"Deci o sa sfarsesc prin a pune un sata dar sunt curios unde o sa il montez ca nu l am asamblat eu, era prebuilt de pc garage..."

Ar trebui sa ai in cutia pt placa de baza o pungulita cu suruburi.
In caz ca nu ai acele suruburi le comanzi impreuna cu ssd si cablul sata.

Mai mult ca sigur in cutia resp gasesti minim un cablu sata.

bigpanz3r

bigpanz3r

Member

Nu am absolut nici o cutie sau accesorii.

View Postmariusixy, on 21 martie 2024 - 19:46, said:

"Deci o sa sfarsesc prin a pune un sata dar sunt curios unde o sa il montez ca nu l am asamblat eu, era prebuilt de pc garage..."

Ar trebui sa ai in cutia pt placa de baza o pungulita cu suruburi.
In caz ca nu ai acele suruburi le comanzi impreuna cu ssd si cablul sata.

Mai mult ca sigur in cutia resp gasesti minim un cablu sata.

Nu a fost decat cutia carcasei in care s a livrat PC ul gata asamblat si atat

Edited by bigpanz3r, 21 March 2024 - 20:22.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

@bigpanz3r
sunt M3-5 sau M3-6 adica standard metric, 3mm diametru si 5-6 mm lungime.

Mergi la un magazin de IT cu service sau care monteaza pc-uri si roaga-i sa iti dea 4 suruburi, ar trebui sa iti dea fara probleme pt ca raman multe dupa asamblarea unor pc-uri.

Deci clar trebuie sa comanzi si cablu sata. Cele mai mici preturi le-am vazut la forit.

StickyFingaz

StickyFingaz

Active Member

View Postviceroy56, on 21 martie 2024 - 13:39, said:

Sper ca ai facut doar o eroare de scriere, pentru ca SSD-urile sunt si SATA si NVMe.

Mai mult de lene, scriu SSD pentru 2,5" pe SATA si NVMe pentru NVMe. SATA pe M2 sunt o struto-camila si nici nu merita din partea mea vreo prescurtare.

View Postviceroy56, on 21 martie 2024 - 13:39, said:

Spor la recuperat date de pe SSd-uri, indiferent de marca si pret!

Ce spor? A tinut 2 minute pana am copiat continutul unui SSD SATA intrat in read-only mode. Fata de un HDD care incepe sa caraie e mult mai usor si ai infinit mai mari sanse sa recuperezi toata informatia. Ca sunt SSD-uri care crapa din prima si nici nu mai intra in read-only mode, tine de controlerele de 2 bani care sunt pe ele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate