Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

SSD extern sau intern pentru PC gaming?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

bigpanz3r

bigpanz3r

Member

• Grup: Members
Am vreo 3 sau 4 sloturi sata pe placa de baza si 1 m2, cel din urma fiind slotul meu ocupat, instalat din magazin, cu 500 gb e vreun seagate barracuda

Un sata are maxim 550 mega viteza, eu vreau totusi cea mai buna optiune ca raport calitate-pret, nu am montat totusi eu pcul si nu stiu Exact unde sunt bayurile pt interne unde as baga ssdurile sata... Sa cumpar ceva extern sau cumpar un Kingstone intern nvme m2 si pun asta de 500 gb intr-un cady extern ?

Leo2006

Leo2006

Guru Member

• Grup: Senior Members
Le poti folosi pe toate ca loc se gaseste in orice carcasa de tip midi.
Cea mai buna optiune e sa cumperi unul de capacitate mare decat mai multe mici. Ai si un wear leveling mai ridicat si un pret mai mic pe TB.
Daca doresti sa pui si un m2, foarte bine. Nu am inteles de ce vrei sa-l refolosesti pe cel vechi tot intern in pc daca tot pui ssd-uri sata. E foarte bun ca stick extern.

Edited by Leo2006, 20 March 2024 - 13:25.

NAlexQ

NAlexQ

Member

Ar fi mai usor daca ne poti spune ce placa de baza ai si o poza cu interiorul carcasei pentru recomandari mai bune.

bbox

bbox

Member

Cu vreo 50 lei cumperi un adaptor PCI-Express si vei putea sa mai pui un SSD M.2 NVMe care va functiona la viteze mult mai mari fata de un SSD SATA.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Intreb si io, care nu sunt gamer de niciun fel: Care este avantajul utilizarii unui SSD NVMe pentru stocare?
La incarcarea jocului, nu cred ca are importanta daca se face in 30 de secunde sau in 20.
Reactia PC-ului in jocuri nu depinde de mediul de stocare decat in procent de 2-3, max. 5%. In rest - procesor, memorie, arhitectura BUS. si bineinteles placa video.
Parerea mea ca un SSD SATA, in orice format - 2,5'' sau M.2 este suficient pentru orice nevoie de stocare imediata, in PC.
In utilizarea zilnica, obisnuita, browsing, office, multimedia, site-uri de socializare, diferentele sunt infime. Diferente semnificative sunt in teste sintetice, care nu au legatura cu utilizarea zilnica.
Repet, pareramea de nejucator.

StickyFingaz

StickyFingaz

Active Member

View Postviceroy56, on 20 martie 2024 - 15:05, said:

Intreb si io, care nu sunt gamer de niciun fel: Care este avantajul utilizarii unui SSD NVMe pentru stocare?
...
Parerea mea ca un SSD SATA, in orice format - 2,5'' sau M.2 este suficient pentru orice nevoie de stocare imediata, in PC.

Viteza si pret. La capacitati mai mari iesi mai ieftin cu NVMe M2 decat cu SATA. Sporul de viteza e bonus.

tEo

tEo

Senior Member

Reactia PC-ului in jocuri nu depinde de mediul de stocare decat in procent de 2-3, max. 5%. In rest - procesor, memorie, arhitectura BUS. si bineinteles placa video.

incearca sa joci STARFIELD de pe hard disc (ca si mine). o sa constati ca sacadarea (si audio si video) e atit de mare incit jocul devine de ne-jucat.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

bigpanz3r, on 20 martie 2024 - 13:13, said:

Am vreo 3 sau 4 sloturi sata pe placa de baza si 1 m2, cel din urma fiind slotul meu ocupat, instalat din magazin, cu 500 gb e vreun seagate barracuda

Un sata are maxim 550 mega viteza, eu vreau totusi cea mai buna optiune ca raport calitate-pret, nu am montat totusi eu pcul si nu stiu Exact unde sunt bayurile pt interne unde as baga ssdurile sata... Sa cumpar ceva extern sau cumpar un Kingstone intern nvme m2 si pun asta de 500 gb intr-un cady extern ?
Ce placa de baza ai cu 3-4 sloturi sata???
Lasa slotul m2 ocupat cu acel ssd de 500 gb pt SO.
Acum nu spune ca te declari invins de 4 suruburi si vrei sa cumperi ssd extern???
Atat de tare te-au speriat acele suruburi???
Desfaci cele 2 capace laterale (daca poti tine o surubelnita in mana va fi ok) si instalezi un ssd format 2.5.
Beleaua mare e ca trebuie sa il fixezi cu 4 suruburi....
Sa dai comanda de ssd format 2.5 + panglica sata in caz ca nu ai asa ceva.
Ultima varianta de luat in calcul e cea cu adaptor pciexpress pt ca ssd-ul tinde sa se incinga excesiv si musai oricum sa il cumperi cu radiator.

tioopedi

tioopedi

Senior Member

Vizualizare mesajtEo, pe 20 martie 2024 - 16:46, a scris:

incearca sa joci STARFIELD de pe hard disc (ca si mine). o sa constati ca sacadarea (si audio si video) e atit de mare incit jocul devine de ne-jucat.

Starfield PC requirements
Processor: AMD Ryzen 5 3600X, Intel i5-10600K.
Memory: 16 GB RAM.
Graphics: AMD Radeon RX 6800 XT, NVIDIA GeForce RTX 2080.
DirectX: Version 12.
Network: Broadband Internet connection.
Storage: 125 GB available space.
Additional Notes: SSD Required(Solid-state Drive)

Edited by tioopedi, 20 March 2024 - 17:08.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

Intreb si io, care nu sunt gamer de niciun fel: Care este avantajul utilizarii unui SSD NVMe pentru stocare?.....Parerea mea ca un SSD SATA....

in majoritatea jocurilor actuale n-o sa simti diferenta intre cele 2 (NVMe vs SATA)
dar la cum evolueaza lucrurile in IT, nu-ti garanteaza nimeni ca peste 3-4 ani o sa mai fie asa.

tEo

tEo

Senior Member

View Posttioopedi, on 20 martie 2024 - 17:07, said:

Additional Notes: SSD Required(Solid-state Drive)

am aflat intre timp Posted Image iar diferentele au fost uluitoare. dupa ce am trecut pe ssd, totul a fost ok...

LE
de fapt exact asta am incercat sa scot in evidenta.

Edited by tEo, 20 March 2024 - 17:39.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Si unde am pomenit eu in postul anterior de HDD?
Spuneam strict de SSD SATA vs. NVMe.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Vizualizare mesajStickyFingaz, pe 20 martie 2024 - 16:32, a scris:

Viteza si pret. La capacitati mai mari iesi mai ieftin cu NVMe M2 decat cu SATA. Sporul de viteza e bonus.

La capacitati mari, ca mediu de stocare, nu de lucru, folosesti HDD, de pe care ai infinit mai multe sanse sa recuperezi informatia in caz de crash.
SSD-ul este util pentru sistemul de operare si pentru mediu de lucru in cazul prelucrarii audio-video-foto si al randarilor intensive. Doar pentru stocare, vezi mai sus.
Cat despre viitor, vom trai si vom vedea, a spus orbulPosted image

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

Vizualizare mesajtEo, pe 20 martie 2024 - 16:46, a scris:

STARFIELD nu este pentru HDD-uri.

LE - acu am vazut ca a mai scris cineva.

Edited by andreic, 20 March 2024 - 20:42.

sys

sys

Active Member

View Postbigpanz3r, on 20 martie 2024 - 13:13, said:

...
Un sata are maxim 550 mega viteza, eu vreau totusi cea mai buna optiune ca raport calitate-pret...
SSD-urile externe nu sunt mai rapide decat SATA. Se lauda ele cu viteze mai bune dar nu, nu se compara cu SATA. Eu am doua Samsung T7 Evo, unul de 2TB si altul de 4TB. Sunt bune pentru stocare, dar nu se compara cu cele interne. Asa am si un stick USB 1TB Kingston care are viteze mai bune ca Samsung T7, dar se incalzeste foarte tare si la citire si la scriere. Tot SSD-urile SATA sunt mai bune.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

Nu inteleg de ce se mai duscuta despre ssd extern.
Cea mai buna varianta e ssd intern format 2.5 si are cel mai bun raport pret/ performanta.
Cu siguranta exista pe youtube tutoriale in romana despre instalarea unui hdd/ssd.
Astea sunt tutoriale care ajuta si pe cei cu retard mintal avansat.
Nu ai cum sa utilizezi un PC si sa spui ca te uiti la un surub si e acelasi lucru pt tine ca rezolvarea la scoala a unei integrale.

StickyFingaz

StickyFingaz

Active Member

View Postviceroy56, on 20 martie 2024 - 20:07, said:

La capacitati mari, ca mediu de stocare, nu de lucru, folosesti HDD, de pe care ai infinit mai multe sanse sa recuperezi informatia in caz de crash.
SSD-ul este util pentru sistemul de operare si pentru mediu de lucru in cazul prelucrarii audio-video-foto si al randarilor intensive. Doar pentru stocare, vezi mai sus.
Cat despre viitor, vom trai si vom vedea, a spus orbulPosted Image

ai spus:

Deci comparatia era SSD cu NVMe. NVMe e putin mai ieftin. Si de pe NVMe sau SSD poti recupera usor informatia, daca nu se folosesc gunoaie, prin prisma faimoasei "read-only state" in care SSD-urile intra inainte de corupere.

Am 4 NVMe-uri de 2TB fiecare plus 2 SSD-uri plus 1 HDD in comp. 1 SSD a dat coltul si asteapta returul pentru garantie. Celalalt e pe post de partitie Linux, nu ma intereseaza daca crapa nici ala, HDD-ul e strict pe post de backup si doar sta la locul lui neconectat la alimentare sau date. SSD as mai lua doar daca nu ar ajunge sloturile de M2 NVMe de pe placa.

Edited by StickyFingaz, 21 March 2024 - 09:26.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Sper ca ai facut doar o eroare de scriere, pentru ca SSD-urile sunt si SATA si NVMe.
Solid State Drive - asta inseamna SSD. Adica nu au piese in miscare asa cum au HDD-urile.
Diferenta intre cele 2 tipuri de SSd este protocolul de acces. Interfata de conectare este alta discutie, nu intervine aici.

Spor la recuperat date de pe SSd-uri, indiferent de marca si pret!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate