Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Audio: CDA pasiv sau CI amp clasa D fara prea multe adiacente

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

Sterone

Sterone

Senior Member

• Grup: Senior Members
Imi trebuie

_ori o schema de convertor digital-analog pasiv "rezonabil" sa plec din PWM PS9830B cu CI amp clasa AB
* am incercat tot felul de filtre RC insa se aude "mai bine" pe direct, desi este distorsionat

_ori un integrat amplificator clasa D non-SMD (sa inlocuiesc un STA 518 cu cablajul carbonizat sub integratul ars), alimentare 34V, eventual folosesc filtrul LC pe iesire deja existent pe placa. Semnal preluat din PWM PS9830B

sau orice ampiificator clasa D cu componente discrete dar nu foarte laborios ca ma intoarce la CI.

Din ce observ pe TEMU si Ali sunt tot felul de kituri clasa D dar au intrare analogica, de care eu nu dispun la PWM PS9830B.

ms+

Rubin1977

Rubin1977

Active Member

• Grup: Members

Vizualizare mesajSterone, pe 19 martie 2024 - 17:36, a scris:

Imi trebuie... o schema de convertor digital-analog pasiv "rezonabil"
Ăsta-ți place?
https://www.emag.ro/...0/pd/D47NB6MBM/

modoran

modoran

Senior Member

Si ce sa faca el cu aia ?

De ce nu comanzi un pcb in china si montezi pe el tot sta518 ?

Edited by modoran, 19 March 2024 - 20:58.

Sterone

Sterone

Senior Member

Am zis că or mai fi și altele, mai clasice, care să preia din pwm, sa le prind sănătos pe un radiator, sta518 asta are jumătate de cmp suprafață  radianta, efectiv nu se poate raci eficient, de asta crapă sistematic. Este al nu știu câtelea home theatre cu sta 518 crăpat pe woofer întâlnit.

Edited by Sterone, 19 March 2024 - 23:56.

bit 61

bit 61

Guru Member

Foloseste varianta cu thermal pad-ul pe partea superioara a chipului special facut pentru atasarea unui radiator.
Capsula SSO36.
Sau un alt chip mai potent ( gen TAS 5352) folosit la 1/2 din putere.

modoran

modoran

Senior Member

O alta varianta ar fi sa vii cu propriul codec pe i2s, fara sa mai treci prin PS9830B ala.

Sterone

Sterone

Senior Member

Sa simplificam: restul canalelor merg, a luat foc doar wooferul, cablaj carbonizat, doar filtrele LC de pe iesire mai sunt intregi si iesirile din PWM.

Imi trebuie

a) CDA - Boucherot cell am incercat in cascada dar nu inteleg cum se aude mai clar fara celulele RC, cumva pe direct din PWM rezulta un fel de audio amplificat - deci sa amplific woof cu kit clasa AB sau

b) un integrat clasa D care sa-si ia direct din PWM si iesirea se duce in LC originare

V-am intrebat deoarece n-am lucrat integrate clasa D discrete, ori erau in unitati, ori kituri. Problema cu kiturile este ca nu gasesc sa-si ia semnalul din PWM, toate kiturile clasa D au intrare analogica.

Am zis ca din tot forumul o fi lucrat cineva cu un CI clasa D mai marisor, gen TDA-urile vechi care se prind bine pe un radiator.

Ce am intalnit clasa D sunt subdimensionate ca racire, producatorii sunt ei siguri ca nu vor disipa caldura fiind in cls D dar nu e asa deloc, clasa AB n-am vazut cablaj incendiat pana acum.

modoran

modoran

Senior Member

Ți-am spus ce sa faci, alt codec pe i2s in paralel cu cel existent și gata pentru woofer și vei avea analog sau alt integrat final tot de la Texas Instruments pe propriul pcb.  Ambele soluții necesita experiență , trebuie testat.

Eu am găsit zeci de amplificatoare AB cu pcb carbonizat, luat foc la propriu, cu gaura in el, de obicei cu tranzistori discreți.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate