Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Apa plata

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
alice  cum ajungi tu la 9000 daca indiscret nu sunt ? nu de alta..dar dupa calculele mele ajung pe la 6xxx lei/litru (unde 3 euro/bidon 19litri).

merci driverx pt informatii. Suna clar mai interesant decat "La fantana", dar numai in momentul in care veti avea birou in Bucuresti. 100 bidoane mi se pare ENORM pentru nevoile unei firme medii. Iar firme mari care sa vrea 100 bidoane dintr-o data nu stiu, sorry :) De ex noi la firma consumam cam 1 bidon pe zi. Ca bani poate nu ar fi problema sa luam si 100 bidoane, insa in mod SIGUR ar fi o problema cu depozitarea lor )

#20
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Eh, pot sa va spun eu ca exista La Fantana unde lucrez...
Credeti ca bea cineva, va inselati.
O fi snobism, o fi neincredere, n-o fi suficient de rece, n-o fi suficient de buna, paharele prea moi, lipsa de justificare... poate toate acestea la un loc...

Am baut si eu si eu ca si consumator extrem de versat de apa minerala carbogazoasa (pot sa deosebesc marcile instant), si pot sa spun ca e gretos, da poate asa imi pare mie care nu sunt invatat cu apa plata.

Nu mi-a placut si pentru ca apa nu era receee, ci doar racorita putin, paharele erau de un plastic "lame", moale si total taietor de pofta si bucurie de dus la gura, apa o vedeam ca se consuma greu si-mi inchipuiam ca se cloceste acolo (stiu, aici e psihicul, da ce sa-i faci), stuturile alea prin care picura apa in pahar raman umede, si nu le spala nimeni in firma, credeti ce va spun, si cam la o saptamana cand apareau si aia cu butelia de schimb deja existau semne de micro-organisme pe acolo... si multe altele.

Ce am in schimb?
O sticla de Apa Minerala Poiana Negrii tinuta la frigider aproape de inghet iar cand torn in pahar si vad cum sar stropii, cum urca bulele rapid la suprafata si cum se abureste paharul aproape ca-mi ostoiesc setea si fara sa mai beau.
Cu ce sa inlocuiesc eu senzatia de mai sus?
Cu apa plata?
Calda?
Imi pare rau, eu sunt mai traditionalist.

Poate ca afara e o moda si un stil de civilizatie sa ai asa ceva, dar in RO este mai mult decat snobism.

Apropo, cred ca stiati ca Dorna este proprietate Coca-Cola.
Eu am baut si din izvoarele Dorna de suprafata, sunt o multime, unele calcaroase, unele aproape plate, nici unul nu-i la fel de bun ca apa plata vanduta....intelegeti voi...
Oricum, Dorna produce mai mult pentru export, piata interna fiind pe locul 2, asa ca daca nu gasiti veti stii de ce.

Mineral Soda Drinker,
Speedo

#21
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
pai... 3(eur) * 37719(lei/eur) * 1.19 (tva) / 19 = 7087 lei si ceva maruntis.
mda, nu stiu de unde am ajuns la 9000 lei... oricum si 7000 mi se pare enorm.

aparatul oricum il platesti.

o sticla de 'izvorul alb' de 2l, care e printre cel mai scumpe, e 16.000 / 2 l.
ambalajul nu e returnabil, nu e cantitate mare... nu stiu de ce au pretul asta.

#22
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
eu apa minerala nu o suport (mi se face rau, la propriu).
acasa beau fara rusine apa de la robinet.
dar la munca e super nashpa apa si nu se poate bea... d-asta vroiam :)

#23
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Speedo
Poate ca afara e o moda si un stil de civilizatie sa ai asa ceva, dar in RO este mai mult decat snobism.

Aproape de acord la faza cu dozatorul ACASA :D (APROAPE am spus) dar la faza cu apa plata te inseli.

Eu o dispretuiam pana am avut acum 3 ani o criza de rinichi (racisem numai, din fericire) si doctorul ala mi-a explicat diferenta dintre apa gazoasa si cea PLATA. (PLATA nu kktul de "apa de izvor" facut de Dorna)

De atunci INCERC pe cat pot sa beau APA PLATA. Din cand in cand mai rad si o Dorna ca-mi place si mie DAR in general incerc sa beau apa plata.

De aici insa si pana la a comanda o apa plata cu lamaie la bar e ceva diferenta :drac: Eu prefer o bere :D

#24
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
nu stiu ba ca o fi snobism in a avea un dozator acasa. Eu privesc "problema" strict dpdv al progresului comoditatii si lenei, adica: nu mai fac drumuri periodic la carrefour/metro pt a cara in spate bax-uri de sticle de apa si nu ma mai cearta familia ca am uitat sa bag apa la frigider. Mie mi se pare o evolutie fireasca, un accesoriu util in casa oricui.

Speedo, ia explica tu cum poate fi afara "un stil de civilizatie" si in romania "mai mult decat snobism". Adica nu suntem oameni cu totii si nu bem apa la fel ? E drept ca aveam handicapati mai multi or ca salariul mediu este net inferior oricarei tari normale, dar totusi ... tot nu vad legatura :)

Apropos, dozatorul "La fantana" are pe spate o chestiune cu care setezi temperatura pe care vrei sa o aiba apa rece. 5 grade (care este limita inferioara) mi se pare suficient de rece. Cel putin noi in firma am pus pe vreo 10 grade, ca sa putem bea linistiti. Si da...bem toti, s-a renuntat la cumpararea de baxuri de apa plata/minerala :)

#25
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
vad ca a murit subiectul.... de pe google am ajuns aici... ma gandeam si eu la achizitionarea unui astfel de dozator.... dar m-ar interesa unul fara bidon.... din ala care se leaga direct la conducta.... ceva indicatii?

#26
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 menetz, on May 3 2003, 11:36, said:

Vreau sa-mi iau si eu pt acasa un dozator din ala de apa plata. Stiu ca mai exista si alte firme in afara de "La fantana", dar nu imi amintesc nume.
Foloseste cineva de pe aici "La Fantana" si poate sa-mi spuna parerea ? Preturile par foarte ok, dar nu prea stiu de calitatea apei si a serviciilor.

Cumpana

#27
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
nu spune multe in plus, dar e interesant:

http://www.adevarulo...rece_40398.html

#28
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 arty, on May 17 2003, 18:41, said:

apa plata este apa pura, fara nimic altceva. H2O, fara saruri, fara microorganisme... ma rog, cat se poate.

apa de izvor e cu toate alea care sunt in zona aia, sodio, calciu, sulf (unele cazuri) etc...
în trei ani în românia s-au făcut progrese, astfel încât la ora actuală eu beau APĂ DE IZVOR PLATĂ! :)

#29
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
A inceput ca imi curga saliva tot citind aici, asa ca ma duc sa....... imi iau apa  din frigider ! :D

#30
killer1

killer1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.05.2006

 menetz, on May 3 2003, 11:36, said:

Vreau sa-mi iau si eu pt acasa un dozator din ala de apa plata. Stiu ca mai exista si alte firme in afara de "La fantana", dar nu imi amintesc nume.
Foloseste cineva de pe aici "La Fantana" si poate sa-mi spuna parerea ? Preturile par foarte ok, dar nu prea stiu de calitatea apei si a serviciilor.


    Servus   Menetz


      Intra  pe   www.idieta.ro  si   www.theracare.ro  si  citeste  atent  continutul
  site-ului,  poate  nu-ti  mai  iei  doz.  si  ai  ceva  mai  benefic,  ce  zici...... :peacefingers:  :coolspeak:

#31
driver35

driver35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2006

 killer1, on Jul 10 2006, 03:04, said:

Servus   Menetz
      Intra  pe   www.idieta.ro  si   www.theracare.ro  si  citeste  atent  continutul
  site-ului,  poate  nu-ti  mai  iei  doz.  si  ai  ceva  mai  benefic,  ce  zici...... :peacefingers:  :coolspeak:



de ce sa nu ai apa plata la robinet ??? este adevarat ca la inceput investesti ceva mai mult, dar dupa un an, ... ai apa plata cu 1600 rol/l


 menetz, on May 3 2003, 11:36, said:

Vreau sa-mi iau si eu pt acasa un dozator din ala de apa plata. Stiu ca mai exista si alte firme in afara de "La fantana", dar nu imi amintesc nume.
Foloseste cineva de pe aici "La Fantana" si poate sa-mi spuna parerea ? Preturile par foarte ok, dar nu prea stiu de calitatea apei si a serviciilor.



    Sunt bune, dar nu 100% pure. Exista un sistem american de purificare a apei, cel mai bun la ora asta. Este scumput dar in al doilea an de folosinta ti-ai scos banii. A fost testat de un amic de-al meu si a ramas impresionat de calitatea lui. Merita, dar pentru cine-si permite sa aibe apa plata la robinet :) .

#32
driver35

driver35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2006

 Aprilia, on Jul 8 2006, 14:37, said:

Cumpana


Cumpana este naspa, un amic de-al meu a fost cu ea la test, este doar un pic mai buna decat cea de la robinet.
Daca vrei sa ai apa 99.99% garantat pura, sunt filtre de apa din SUA, cu UV si filtru de carbon. Sunt mai scumpe, dar banii ii recuperezi din pretul extrem de scazut al apei plate (aprox. 1.6 ron/litru in al doilea an de folosinta al aparatului) plus ca instalarea se face gratuit de catre firma si nu foloseste acelasi robinet.

#33
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

 driver35, on Aug 29 2006, 11:25, said:

... pretul extrem de scazut al apei plate (aprox. 1.6 ron/litru in al doilea an de folosinta al aparatului)...

incredibil... atat de ieftin?
dar vai.. nu vad bine? doar 1.6 ron / litru ? nu se poaaaatee...

:death:

#34
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

 Mar, on Aug 29 2006, 23:52, said:

incredibil... atat de ieftin?
dar vai.. nu vad bine? doar 1.6 ron / litru ? nu se poaaaatee...

:death:

Corect! Apa minerala e doar un pic mai mult/2L - de ce ar da oricine aproape dublu pe apa chioara?!!!
Si apoi, oameni buni, la ce va trebuie 'apa superpura' (microbiologic, fara minerale, etc)? Poate nu va dati seama, da' NU e sanatos - o sa ajungeti ca unii americani, care nu pot calatori aproape nicaieri fara sa se strice la stomac - doar ca voi n-o sa puteti 'calatori' nici in propria tara/oras.
Adica, sa alegi apa dupa gust, sure, da' dupa cit e de 'pura', mai ales la asemenea preturi, come on!

#35
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

 killer1, on Jul 10 2006, 03:04, said:

Servus   Menetz
      Intra  pe   www.idieta.ro  si   www.theracare.ro  si  citeste  atent  continutul
  site-ului,  poate  nu-ti  mai  iei  doz.  si  ai  ceva  mai  benefic,  ce  zici...... :peacefingers:  :coolspeak:
killer1, nu crezi ca de 3 ani de cand este postarea lui Menetz, omul a luat dozatorul sau  foloseste alta sursa de apa? :D

#36
killer1

killer1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.05.2006

 bobocul, on Aug 30 2006, 12:49, said:

killer1, nu crezi ca de 3 ani de cand este postarea lui Menetz, omul a luat dozatorul sau  foloseste alta sursa de apa? :D

  Nu  am  fost atent  la  detalii ca  tine, i-am  dat o  idee,  eu  nu  ma  omor  cu  apa ca ruginesc
Horinca cu suc de rosi este sfanta..... :peacefingers:  :coolspeak:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate