Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

iOS a luat-o de la UE

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

radunic

radunic

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostXman_ghio, on 09 martie 2024 - 18:04, said:

Eu nu inteleg daca va place atat de mult Android de ce nu folositi doar Android?
Eu nu înțeleg de ce vi se pare că s-a sfîrșit lumea. Te obligă cineva să iei aplicații din alt magazin decît al Apple? Nu. Dacă așa vrei poți instala în continuare doar de la Apple.
Alții vor vrea aplicații din alte surse și va exista această opțiune. Nu văd unde e problema.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

View PostNaijax, on 09 martie 2024 - 15:01, said:

Pai de exemplu browseru' web
Apple iti baga pe gat Safari - sau ma rog ... not anymore for UE Posted Image
De acum poti alege ce browser vrei
Pai si Microsoft a luat in freza cu Windows sau cu Internet Explorer, nu mai stiu exact cum a fost.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

cretule, nu te obliga nimeni sa parasesti arealul securizat IOS...daca nu te-ai prins :)

MindArchitect

MindArchitect

Guru Member

Este vorba de bani nu despre securitatea voastra.

Amuzant ca blocasera contul epic games si dupa backlash l-au activat.

red46

red46

Senior Member

View PostXman_ghio, on 09 martie 2024 - 18:04, said:

Eu nu inteleg daca va place atat de mult Android de ce nu folositi doar Android? Sunt unii dintre noi carora le pasa mai mult de securitatea datelor lor, de un device care functioneaza super optimizat si nu am nevoie de Android!

De ce nu faci tu un sistem de operare, sa reusesti sa il duci la cateva sute de milioane/miliarde de device-uri si apoi sa vina Gigi Duru' (adica UE) si sa iti spuna ce sa faci? Ti-ar placea chestia asta? Daca am considera cu totii ca iOS este rau atunci nu l-am mai folosi si ar merge Apple in faliment. Cat inca lumea este multumita, rezulta ca e ok asa cum este!
Si ce legatura are Android cu aplicatiile de pe iOS? Daca vrei doar sa suni de pe un telefon, poti sa iei unul cu butoane. Ce atatea aplicatii?
Ala iti ofera securitate 200%.

Edited by red46, 09 March 2024 - 18:26.

Palatinatul

Palatinatul

Junior Member

• Grup: Junior Members
Eu sunt mare fan Apple și iOS și mă bucur. E ridicol să nu poți instala aplicații din afara App Store-ului - pe Mac poți.

Și la fel ca pe MacOS, va fi complet alegerea utilizatorului dacă va vrea să instaleze aplicații third party sau nu.

STARTREK1

STARTREK1

căutător pe gugăl

eu astept ziua cand o sa poti instala aplicati din Google Play pe telefoane Huawei Posted Image

Epdm

Epdm

Guru Member

View PostBursul, on 09 martie 2024 - 18:09, said:

Android e peste iOS la vanzari ... cam de vreo 3 ori asa.
Este si normal sa fie asa, android este instalat si pe telefoane oarecum ok dar si pe jafuri, majoritatea, adica.  E normal ca toate mărcile, pardon, jafurile adunate la un loc sa vanda mai mult decat apple.

ceanu1980

ceanu1980

Guru Member

Cum ar veni au cerut oamenii voie sa care varza cu o masina premium?

bobitad

bobitad

Senior Member

voi inca purtati discutii de genul IOS vs ANDROID in 2024? sau ca IOS e mai sigur? ca eu vad aceleasi discutii de acum 10 ani, care se tot repeta.

uite, va fac eu un rezumat, ca pentru toata lumea, pentru urmatorii 10 ani, ca sa nu mai incarcati hardurile softpedia: marele avantaj al androidului e ca la 1000 de ron(atat a fost la bf SAMSUNG A34) poti sa-ti iei un telefon cu ecran oled, full hd, 1000 nits, 120hz, protectie IP67, gorila glass 5, procesor decent cat sa mearga aplicatii normale multi ani, 6gb ram, 128gb stocare, baterie 5000 mah, camere decente cu camera principala cu ois, 4 ani de updateuri OS si 5 de securitate.

cel mai ieftin iphone de anul trecut(ca sa comparam mere cu mere) e 4000 de ron, fara 120hz si cu o baterie mica care nu tine mult. da, il bate, la procesor, la camera, la constructie si alte rahaturi. dar ideea e ca pentru 99% din oameni si cum folosesc telefonul, sunt sigur ca A34 ala e de ajuns si costa de 4 ori mai putin, de asta sunt multi utilizatori android, fiindca e mai ieftin, acum puteti sa ne numiti si saraci:). si nu, nu o sa aiba erori, nu o sa-l hackereasca nimeni, nu o sa se intample nimic deosebit, cum cred unii utilizatori de IOS, ca noi astia cu ANDROID, avem freezuri si buguri la fiecare secunda(cum am mai zis, acum 7-8 ani poate merita sa purtam discutiile astea, dar acum nu mai e cazul). defapt cred ca in ultima vreme, cred ca ei sunt mai susceptibili de asa ceva, din ce mai citesc eu.

cat despre topic, e trist ca UE trebuie sa-i forteze sa adopte USB tip C, sau sa ii ”oblige” sa faca niste lucruri de bun simt. astept si legea pentru accesul mai usor la baterie si suntem full circle.

Edited by bobitad, 09 March 2024 - 19:55.

LunaCrystal

LunaCrystal

Clubbing is life!

View PostGlCA_Contras, on 09 martie 2024 - 14:01, said:

De azi Apple respectiv Iphone a pierdut monopolul aplicatiilor care puteau fi descarcate doar din appstore.
Durere mare, par smuls din cap, vaiete, vrajeala si ipocrizie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PGu_nELnBig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu zic ca e de bine Posted Image
Imi pare rau, asta facea iphone-ul mai sigur. Sper sa se poata in continuare bloca din configurari instalarea de aplicatii din surse terte, sa se poata instala doar de cine doreste.

View PostNaijax, on 09 martie 2024 - 15:01, said:

Pai de exemplu browseru' web
Apple iti baga pe gat Safari - sau ma rog ... not anymore for UE Posted Image
De acum poti alege ce browser vrei

Mi se pare corect sa decid ce aplicatii vreau pe telefon
Fals, si acum 10 ani am avut si Opera pe telefon spre exemplu.

lex2010

lex2010

Senior Member

Omule, nu te obliga nimeni sa instalezi aplicatii alternative.
Cine va dori sa foloseasca iOS restrictiv ca si pana acum, va putea sa o faca fara nicio problema.
Cine vrea mai mult, are posibilitatea de sideloading.

Asta cu siguranta data de iOS este doar o iluzie creata de masinaria de marketing Apple.
E suficient sa te informezi despre Pegasus si o sa ti se destrame ideea de iOS = sistem sigur.
Da, cine da click pe toate linkurile frauduloase si habar n-are de securitate, poate sa fie scam-uit indiferent de OS.

Edited by lex2010, 09 March 2024 - 20:12.

born2lose

born2lose

Senior Member

View Postaltuser09, on 09 martie 2024 - 15:07, said:

Am pus eu acum D u ck D u c k G o pe iPhone 12 mini. Doar atat deocamdata, nu am incercat altceva.
Bineinteles ca inainte am facut actualizarea de la 17.3 la 17.4.
Mi-ar fi placut sa mearga si pe dispozitivele mai vechi.
eu am duck duck go pe ios de ani de zile. la fel cum aveam si chrome. noua decizie este legata de engine-ul din spatele browserului.

Misswhitegold

Misswhitegold

New Member

• Grup: Candidate Members
Pe mine nu ma intereseaza ce si-au luat sau nu apple, am apple pentru os si pentru aplicatiile apple, nu pentru performantele aparatelor si nici pentru aplicatii de la altii.
Nu voi instala nimic de la altcineva si sper ca apple sa ma protejeze de a fi tentat sa fac asta.

cipri2bau

cipri2bau

Dezactivatos

Voi aveți idei totalitare și comuniste întocmai ca si conducerea și partidul.
Vorbim de produsele unei firme private și statul nu are ce cauta cu decizii ce și cum. Nu-ți convine alege altceva, sau stai fara.

Acum vor veni probleme cu compatibilități si securitate și rezultatul va fi un preț mai mare și necesitatea updatarii mai dese inclusiv a hardwarelui, in consecință consumerism mai mare pe banii vostrii.

N-au dat așa legi nici chinezii.

red46

red46

Senior Member

View Postcipri2bau, on 09 martie 2024 - 21:40, said:

Despre ce comunism vorbesti cand tu te plangi de prea multa libertate cu telefonul pe care dai peste 1000 de euro.

Firma asta privata daca vrea sa vanda in EU, trebuie sa respecte legile. Simplu.

Edited by red46, 09 March 2024 - 22:11.

Victor5

Victor5

Verba volant, scripta manent

View Postcipri2bau, on 09 martie 2024 - 21:40, said:

Vorbim de produsele unei firme private și statul nu are ce cauta cu decizii ce și cum.
Care produse nu sunt oferite gratis, ba din contra ("bacteriile" din "ecosistem" platesc destul ca sa poata dispune cum vor de acel produs); pe Android eu pot sa-mi fac singur APK personalizat si sa-mi instalez pe telefon (fara root)

Palatinatul

Palatinatul

Junior Member

• Grup: Junior Members
Chinezii nu au nevoie de legi de genul pentru ca la ei raspund deja direct companiile in fata partidului. Si daca au fite firmele, imediat dispare CEO-ul vreo doi ani, s-a mai intamplat.

Nu înțeleg cum poți să compari o lege ca Digital Markets Act, care chiar dacă este imperfectă este făcută pentru a opri practicile anti-concurențiale, cu ce se intampla in China e ridicol, dar deja o dam in politica care nu isi are neaparat locul aici pe thread.

Cat despre probleme cu compatibilitatea si securitatea - din nou, comparatia trebuie facuta cu MacOS, nu cu Android. Problemele cu compatibilitatea si cu securitatea de pe Android nu vin numai datorita faptului ca oamenii pot instala ce aplicatii vor ei - ba chiar mai rar pentru ca de vreo 5 ani incoace devine tot mai greu sa instalezi aplicatii din afara pe Android, ci și datorita faptului ca ai sute de companii cu mii de tipuri diferite de telefoane.

Apple ramane in control-ul hardware-ului și al sistemului de operare, la fel cum este și pe Mac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate