Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?
 Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92
 Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar
 Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

iOS a luat-o de la UE

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

• Grup: Senior Members
De azi Apple respectiv Iphone a pierdut monopolul aplicatiilor care puteau fi descarcate doar din appstore.
Durere mare, par smuls din cap, vaiete, vrajeala si ipocrizie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PGu_nELnBig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu zic ca e de bine ;)

tigerheart

tigerheart

Savage Member

Pe scurt: se vor putea instala aplicatii si in afara App Store si se pot face plati si fara pay-ul lor...

Edited by tigerheart, 09 March 2024 - 14:45.

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Am fost uimit, cînd un tip tînăr, a spus la știri, că la ios simte lipsa unor aplicații care există pe Android.

Nu am priceput ce și cum, nu a explicat, iar eu nu am făcut niciodată test comparativ, că nu am avut niciodată ios  :habarnam:

Naijax

Naijax

Guru Member

Pai de exemplu browseru' web
Apple iti baga pe gat Safari - sau ma rog ... not anymore for UE Posted Image
De acum poti alege ce browser vrei

Mi se pare corect sa decid ce aplicatii vreau pe telefon

LensFlare

LensFlare

Tin Foil Mask Society

View PostNaijax, on 09 martie 2024 - 15:01, said:

Apple iti baga pe gat Safari - sau ma rog ... not anymore for UE

Puteai instala si inainte alt browser doar ca toate erau skin-uri peste Safari.

View PostNaijax, on 09 martie 2024 - 15:01, said:

De acum poti alege ce browser vrei

Din cate stiu nu a aparut inca un browser ce nu este bazat pe Safari. Astept sa iasa Firefox.

Edited by LensFlare, 09 March 2024 - 15:03.

altuser09

altuser09

Senior Member

Am pus eu acum D u ck D u c k G o pe iPhone 12 mini. Doar atat deocamdata, nu am incercat altceva.
Bineinteles ca inainte am facut actualizarea de la 17.3 la 17.4.
Mi-ar fi placut sa mearga si pe dispozitivele mai vechi.

Edited by altuser09, 09 March 2024 - 15:09.

laffin

laffin

Senior Member

asta inseamna se va transforma si ecosistemul asta intr-un gunoi cum e androidu.

LensFlare

LensFlare

Tin Foil Mask Society

View Postlaffin, on 09 martie 2024 - 15:19, said:

asta inseamna se va transforma si ecosistemul asta intr-un gunoi cum e androidu.

Cum se intampla asta?

Naijax

Naijax

Guru Member

Adica ?
Te ia la bataie, iti sparge dintii si te obliga sa instalezi ceva importiva vointei tale ?

Hai sa nu transformam topicul asta in "clasicul" razboi Android vs iOS

Edited by Naijax, 09 March 2024 - 15:24.

lex2010

lex2010

Senior Member

Un titlu mai corect ar fi: Apple a luat-o la UE.
Nu pot decat sa ma bucur, sper sa urmeze si alte obligatii, ca prea incearca sa tina userii captivi in ecosistemul Apple. Hai si cu RCS-ul, hai si cu interzicerea device-urilor Apple care nu se conecteaza la telefoane cu Android.
Hai sanctiuni si pe diferentele intre telefoane care ruleaza aceeasi versiune de iOS. De ex., pe iPhone 15 Pro am posibilitatea sa vad battery cycle count, pot sa pun limitare la incarcare la 80%. Pe un 13 Pro care ruleaza fix aceeasi versiune de iOS, nu exista setarile astea. Totul gandit ca sa cumperi ultimul model de telefon.
Pe de alta parte, si Google ar trebui sa fie obligat sa dea posibilitatea utilizatorilor sa faca ce vor ei cu telefonul : root, unlock bootloader samd. Din cate imi aduc aminte, nu puteai sa stergi browserul de internet de pe Samsung, de ex.

alex342

alex342

Senior Member

Se va putea instala Gpay pe IOS?

MindArchitect

MindArchitect

Guru Member

Poate acum poti instala gratuit vreo aplicatie split screen.
Si alternative la aplicatia "gratuita" IOS de iti baga promo.

strongsss

strongsss

Senior Member

Nu-i acelasi subiect?

cralin

cralin

Member

• Grup: Members

Tocmai ti s-a dat libertatea de a alege ce aplicatii (si de unde) poti sa instalezi/folosesti pe echipamentul tau.

Ai trait atit de mult timp in captivitate incit nu mai stii ce inseamna libertatea de a alege si nici nu stii ce sa faci cu asa ceva ?

Edited by cralin, 09 March 2024 - 17:03.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Pe mine ma seaca sa nu pot face stream pe Chromecast din Chrome...

Palatinatul

Palatinatul

Junior Member

• Grup: Junior Members
Din păcate nu e chiar așa de simplu. Nu o să poți să instalezi chiar orice aplicație ca la Android. O să poți instala magazine de aplicații alternative, dar pe moment Apple are niște cerințe absolut ridicole (printre care că trebuie să ai o scrisoare de credit de minim 1 milion de euro), și Apple va verifica în continuare aplicațiile + va cere taxe. Deci numai companiile mari vor putea să își deschidă magazine de aplicații, și atunci probabil situația va fi mai similară cu ce e pe Android cu Amazon Appstore și Galaxy Store. Pe moment Epic, Setapp și încă o companie au anunțat că vor lansa magazine de aplicații. Băieții de la AltStore lucreaza și ei la asta dar nu știu cum vor face rost de bani, și erau zvonuri și de Meta.

E o prostie oricum și părerea mea e că se încadrează absolut la „malicious compliance”, și sper să mai dea UE în Apple până se calmează.

Dar mai sunt niște beneficii care vor fi mai vizibile. Puteai deja să îți setezi un alt browser default în afară de Safari, dar acum va apărea și un ecran de opțiuni, și în plus în sfărșit vom putea avea browsere pe iOS care nu rulează tot pe engine-ul Safari. Google și Firefox aparent lucrează la asta.

Apple au fost forțați să relaxeze alte reguli din App Store, și e foarte posibil să apară GeForce Now și Xbox Game Pass și pe iOS.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

View Postlex2010, on 09 martie 2024 - 15:48, said:

Un titlu mai corect ar fi: Apple a luat-o la UE.
Nu pot decat sa ma bucur, sper sa urmeze si alte obligatii, ca prea incearca sa tina userii captivi in ecosistemul Apple. Hai si cu RCS-ul, hai si cu interzicerea device-urilor Apple care nu se conecteaza la telefoane cu Android.
Hai sanctiuni si pe diferentele intre telefoane care ruleaza aceeasi versiune de iOS. De ex., pe iPhone 15 Pro am posibilitatea sa vad battery cycle count, pot sa pun limitare la incarcare la 80%. Pe un 13 Pro care ruleaza fix aceeasi versiune de iOS, nu exista setarile astea. Totul gandit ca sa cumperi ultimul model de telefon.
Pe de alta parte, si Google ar trebui sa fie obligat sa dea posibilitatea utilizatorilor sa faca ce vor ei cu telefonul : root, unlock bootloader samd. Din cate imi aduc aminte, nu puteai sa stergi browserul de internet de pe Samsung, de ex.
Eu nu inteleg daca va place atat de mult Android de ce nu folositi doar Android? Sunt unii dintre noi carora le pasa mai mult de securitatea datelor lor, de un device care functioneaza super optimizat si nu am nevoie de Android!

De ce nu faci tu un sistem de operare, sa reusesti sa il duci la cateva sute de milioane/miliarde de device-uri si apoi sa vina Gigi Duru' (adica UE) si sa iti spuna ce sa faci? Ti-ar placea chestia asta? Daca am considera cu totii ca iOS este rau atunci nu l-am mai folosi si ar merge Apple in faliment. Cat inca lumea este multumita, rezulta ca e ok asa cum este!

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

View PostXman_ghio, on 09 martie 2024 - 18:04, said:

De ce nu faci tu un sistem de operare, sa reusesti sa il duci la cateva sute de milioane/miliarde de device-uri si apoi sa vina Gigi Duru' (adica UE) si sa iti spuna ce sa faci? Ti-ar placea chestia asta? Daca am considera cu totii ca iOS este rau atunci nu l-am mai folosi si ar merge Apple in faliment. Cat inca lumea este multumita, rezulta ca e ok asa cum este!
Android e peste iOS la vanzari ... cam de vreo 3 ori asa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate