Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Care este cel mai bun player audio (software)?

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#73
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
VLC este o jucarie... consuma enorm de multe resurse. La fel si foobar. Nu se vede la muzica prea mult insa...
Windows Media Player Classic cu ffdshow decodeaza orice. Daca gasiti AVC Core, este ultrarapid (pentru video HD mai ales) si WMPC stie sa il folosesaca.
Alt player bun este GOM Player.

Oricum, calitatea in sine depinde de material si de placa de sunet. Consideratii de genul "suna cel mai bine" facute de useri care au placa de sunet integrata si asculta mp3-uri furate de pe net facute si ele cine stie de cine cine stie cum si cu ce... sunt deplasate.

#74
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostSuperDuper, on Dec 26 2008, 17:38, said:

VLC este o jucarie... consuma enorm de multe resurse. La fel si foobar. Nu se vede la muzica prea mult insa...
Windows Media Player Classic cu ffdshow decodeaza orice. Daca gasiti AVC Core, este ultrarapid (pentru video HD mai ales) si WMPC stie sa il folosesaca.
Alt player bun este GOM Player.

Oricum, calitatea in sine depinde de material si de placa de sunet. Consideratii de genul "suna cel mai bine" facute de useri care au placa de sunet integrata si asculta mp3-uri furate de pe net facute si ele cine stie de cine cine stie cum si cu ce... sunt deplasate.

VLC nu prea e pentru muzica, Foobar trebuie configurat masiv ca sa obtii ceva de la el, WMP nu imi scoate pe 5.1 nici mort (la fel si Winamp sau Foobar).
GOM e bun pe partea video.

Eu setez VLC-ul sa se ocupe doar de formatele video, iar pe jetAudio il las sa se ocupe de formatele audio.
Nu instalez nici un codec suplimentar.  
WMP nici nu imi scoate sunet 5.1(Audigy SE), iar la partea video e varza fara codecuri aditionale.
ffdshow mi se pare cel mai bun pachet de codecuri (l-am folosit o perioada in tandem cu jetAudio).
Chiar nu am nici o idee , de ce doar cu jetAudio pot avea sunet 5.1  :confuzzled: .
Winamp, iTunes, WMP si Foobar2000 nu imi dau sunet 5.1 orice setari as face ...

#75
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 20.01.2007
VLC SI KM PLAYER  eu zic ca redau foarte bine 5.1.sunetul se aude distinct pe fiecare din cele 5 canale.parerea mea

#76
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View PostAirwaves, on Jun 17 2006, 22:54, said:

Nu stiu de ceva complicati voi cu o asa intrebare. Toate playerele oricum se bazeaza pe aceeasi metoda de citire dintr-un fisier.

In alta ordine de idei conteaza CUM si CU CE (encoder) a fost encodat mp3-ul si mai ales ce placa de sunet ai. Partea de player reprezinta alegerea fiecaruia in functie de necesitati,estetica & stuff.Plug-in-urile pt procesarea sunetului deja sunt o alta mancare de peste.Ma refer strict la sunetul "curat" redat de un player audio.

Winamp isi face foarte bine treaba.Stick to it.Evident nu va opreste nimeni sa incercati si altceva.

Pe scurt, cam toate playerele fac aceeasi chestie.Vorbim de playere atentie si nu de softuri de automatizare gen OTS sau altele din aceasta categorie ce au aplicate tot soiul de filtre pe output
Sunt deacord cu tine :)

#77
iulian.a

iulian.a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.03.2007
am vazut ca nu s-a mai scris cam demultisor pe topicul asta, am si eu o umila parere in ce priveste playerele audio. Am un sistem 5.1 Sony (SRT DG520 +boxe Sony SS-FCR6000) pana acum ceva timp am folosit clasicul Winamp si mi s-a parut cel mai bun, nu contest calitatea WMP-pur si simplu nu-mi place interfata . Am descoperit de curand un player care intr-adevar face diferenta fata de winamp: BMP-studio 4.9 profi- in afara de faptul ca nu reda flac, ape si alte formate loseless reda f bine mp3. As vrea sa gasesc ceva pluginuri pt a putea asculta si loseless.

#78
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
nu cumva BPM studio? care era pentru djing...
nu conteaza cum "reda mai bine mp3", conteaza ce sound engine are, iar winampul cred il are pe cel mai bun

cred ca am mai zis-o... pentru cei care se pricep, recomand Sound Solution

#79
smecherasu92

smecherasu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 22.10.2008
Eu folosesc Jetaudio si pe sistem 5.1 nu prea stralucit da pe langa winamp se aude mult mai bn
Si folosesc Win Vista ultimate .....  am incercat si itunes da mie sincer mi sa parut cam greu  cu playlisturile ori io nu ma   descurc cu ele

#80
Chevelle

Chevelle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 22.04.2008
Eu folosesc Winamp 5.53 + DFX 8 pe un amplificator si 2 boxe floorstanding. Pana acum n-am gasit player care sa-l bata la calitate si utilitate. Ca placa ce-i drept am un realtek integrat. Am incercat si iTunes dar mi s-a parut egal la calitate cu winampul fara dfx. Sound Enhancer-ul de la iTunes  mi se pare o porcarie (e ceva in genul optiunii Stereo Widening de la Nokia N73 ME-stiu ca nu e o comparatie tocmai corecta dar asa suna cu optiunea aia activata).iTunes nu mi se pare atractiv nici ca interfata (probabil obisnuinta cu winampul e de vina). Sincer am gasit un player :Kantaris Media Player (seamana cu WMP) si suna mai bine decat iTunes dar tot nu se apropie de Winamp. Totusi toate astea le-am verificat pe o placa Realtek integrata. Poate daca as avea o placa de sunet mai buna alta ar fi situatia. In concluzie, pt mine (asa ca nu-mi sariti in cap you Winamp haters  :P ) tot batranul winamp e mai bun...deocamdata.

Am uitat: ca format folosesc mp.3-uri la 320 kbps si cateodata flac-uri.

Edited by Chevelle, 19 January 2009 - 18:52.


#81
iulian.a

iulian.a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.03.2007
se pare ca pentru mp3 tot winamp e liderul insa ce facem cu formatele mai pretentioase, loserless, ce playere folositi voi? eu am un zplayer dar nu face mare branza, mai mult zgomot decat muzica, in sensul ca nu faci diferenta intre mp3 si losless. pana data viitoare toate bune

#82
george_florentin

george_florentin

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.01.2007
extras de pe siteul http://www.foobar2000.org/?page=FAQ

Quote

Does foobar2000 sound better than other players?

No. Most of “sound quality differences” people “hear” are placebo effect (at least with real music), as actual differences in produced sound data are below their noise floor (1 or 2 last bits in 16bit samples). foobar2000 has sound processing features such as software resampling or 24bit output on new high-end soundcards, but most of the other mainstream players are capable of doing the same by now.


#83
Alexxx_2cute4you

Alexxx_2cute4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.09.2007
MyMp3PRO mi se pare cel mai bun.....reda sunetul ff bine!

#84
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Da' altul ai încercat?

#85
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007
poate vede si antinari postu asta:

eu folosesc winamp. am incercat si foobar, jet audio si altele.
nu am auzit mare diferenta.

acum problema mea e legata de format nu de player.

am multa  muzica in format flac.
asta pentru ca (mi se pare)  se aude mult mai bine fata de mp3.
o fi placebo sa nu?

setup: receiver sony+boxe  veryo (2.0)  si placa de sunet integrata ac97

Edited by altai, 25 March 2009 - 00:07.


#86
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postaltai, on Mar 25 2009, 00:06, said:

poate vede si antinari postu asta:
Ca să răspundă la off topic, nu?

Evident că poate fi o mare diferență între un flac și un mp3. Nu e placebo. Placebo e atunci când faci un flac dintr-un mp3 și crezi că sună mai bine :)

#87
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007

View Postantinari, on Mar 25 2009, 12:19, said:

Ca să răspundă la off topic, nu?

Evident că poate fi o mare diferență între un flac și un mp3. Nu e placebo. Placebo e atunci când faci un flac dintr-un mp3 și crezi că sună mai bine :)

merci, deci nu mi se pare...


ontopic: winamp pt pc

am incercat si cu player dedicat: cd original
am comparat cu ce se auzea de la unitatea cd de la calc+ winamp (acelasi cd)
in cazul asta nu am sesizat vreo diferenta
o sa mai incerc, poate...

#88
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postaltai, on 25th March 2009, 01:06, said:

setup: receiver sony+boxe  veryo (2.0)  si placa de sunet integrata ac97

Poate din cauza asta nu prea simiti diferenta.
Eu zic ca se simte totusi o diferenta intre un rip al unui CD original in format .flac si un rip (tot de pe CD-ul original, nu din .flac-ul creat anterior) in format .mp3 (320kbps).
Diferenta e mai mare atunci cand asculti rip-urile pe un sistem Hi-Fi . Pe sistemele normale diferenta e mai mica, iar pe niste pocnitori de boxe si placa onboard nici nu se simte.

#89
EuroManiac

EuroManiac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.06.2009
Exista cineva pe aici care poate vedea diferenta dintre wav si mp3 @ 320kbs encodat cu Lame 3.98, cu preset insane? :lol:

#90
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View PostEuroManiac, on 12th June 2009, 19:00, said:

Exista cineva pe aici care poate vedea diferenta dintre wav si mp3 @ 320kbs encodat cu Lame 3.98, cu preset insane? :lol:
De văzut e ușor, debifezi hide extensions for known file types :P
De auzit, depinde de mai mulți factori. În cele mai multe cazuri diferența e foarte greu sesizabilă spre insesizabilă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate