Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Care este cel mai bun player audio (software)?

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#127
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
pentru cd-audio in combinatie cu aimp (si nu numai):

caz 1. daca ai acel micut cablu care face legatura intre placa de sunet si cd-ro, atunci orice cd-player (implicit aimp) o sa iti redea sunetul de pe cd (asta pentru ca standard, citirea cd-ului se face in modul analogic, folosind acel cablu)
caz 2. in lipsa acelui cablu, ai nevoie de un player care citeste cd-ul audio in mod digital, adica prin panglica de date.  din cite stiu, windows media player are acest mod de citire, dar mai sint si altele (de ex. LD cd-player, un player mai vechi)

#128
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Iti multumesc pentru raspuns @tEo,dar tin sa precizez ca e si normal sa am acea legatura intre placa de sunet si CD,de 3 ani ascult cd-uri,dar cu winamp-ul.
Am observat acum ca problema ar fi alta,deci fii atent:
Calculatorul il am impartit in doua[asa mi l-a facut persoana care s-a ocupat de el,a zis ca este mai bine,inclusiv din pct de vedere al protectiei la virusi],deci ADMINISTRATOR si ACCES INTERNET.
In ACCES INTERNET pe AIMP3 imi vede CD-ul,dar in ADMINISTRATOR nu mi-l vede.
Pe mine m-ar interesa in ADMINISTRATOR sa mi-l vada,pentru ca acolo am unele setari[setari care in ACCES INETRNET nu pot sa le aplic] pentru un sunet cat mai fidel[redarea o fac prin scule hi-fi].
PS:in ambele parti am aceiasi versiune de AIMP3,dar ciudat este faptul ca pe winamp merge in ambele parti.Unde e buba?Versiunea mea de AIMP3 este; v3.00,build981[nu cred ca are importanta versiunea].

Edited by missionnad, 22 December 2012 - 09:25.


#129
blu3boy73

blu3boy73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.12.2007
va merge auto shutdownul in AIMP3? :( mie nu, ce sa fac?

#130
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Da,dar numai in ACCES INTERNET,in partea cealalta in ADMINISTRATOR nu ma lasa sa accesez shutdown-ul..

#131
blu3boy73

blu3boy73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.12.2007
cum adica in acces internet???

#132
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
deci ai 2 useri... ce sistem de operare?

chiar daca ai contul ADMINISTRATOR... te lasa sa rulezi aimp cu drept de administrator?

#133
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Persoana care s-a ocupat acum cativa ani de calculator mi l-a impartit in doua[desi nu are acces alta persoana,decat eu].A zis ca asa este mai bine pentru protectia datelor impotriva virusilor,etc...Mi-a pus inclusiv si parola la cele doua.
Intru in ACCES INTERNET cand vreau sa intru pe net,respectiv pe mess sau sa descarc ceva cu torrentul,iar in ADMINISTRATOR cand vreau sa sterg fisiere de muzica,sa instalez programe noi,etc...Tot in ADMINISTRATOR am si cea mai buna calitate a sunetului prin DAC-ul extern.Au trebuit facute cateva setari in Control Panel-Sound and audio devices-Power options,setari care numai aici imi permite sa le fac[pentru fidelitate maxima a sunetului].
AIMP il am instalat in ambele parti aceiasi versiune,numai ca shutdown-ul il pot accesa numia din ACCES INT,in ADMINISTRATOR nu ma lasa.Probabil ca trebuiesc facute cateva setari pe undeva,dar nu ma deranjeaza nici asa.
Cu toate ca am un calc cat de cat performant,OS este XP cu licenta,asa am dorit eu.Am considerat ca este mai simplu si in plus am auzit ca la win 7 exista unele restrictii in privinta fisierelor piratate si downloadate prin torrenti sau ceva de genu'.
Cred ca am fost destul de explicit.

Edited by missionnad, 06 January 2013 - 12:53.


#134
rebelzcc

rebelzcc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2013
AIMP 2 sau 3

#135
menace 4ever

menace 4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.10.2005
am incercat si eu de cateva zile aimp3.. pana acum de cand ma stiu foloseam doar winamp.
ce imi place la el sunt urmatoarele:
-Suport nativ pt sunet surround (in winamp foloseam un plug-in pt 5.1, dar care din pacate nu suporta crossfadingul intre track-uri)
-Interfata user-firendly
-Multi-playlist-ul -f util pentru mine
-preformanta/consum de resurse mai bun
-Sunet superb, egalizator 18 benzi (se activeaza instant, fata de winamp unde dura cateva secunde)
-auto shutdown incorporat
-o gramada de optiuni de configurare (hot key-uri definite de tine, se pot scoate informatiile suplimentare din playlist cum ar fi rating, informatii fisier, etc.)

Ca dezavantaje ar fi
- fata de winamp, putine skin-uri, plug-in-uri si vizualizari (nu am gasit inca un skin care sa fie pe placul meu 100%, folosesc unul default (pandemic AIO), desi din pacate nu se pot modifica culorile la el, ca la winamp.)
- nu are play history, sau cel putin nu am gasit eu, desi am cautat peste tot

in concluzie voi trece probail la aimp pe viitor, mai ales daca winamp-ul va disparea de tot asa cum se preconizeaza... e un inlocuitor demn

#136
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013
Aimp 3 the best

#137
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015
Eu ascult pe monkey.

#138
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
MBee

#139
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Foobar2000 cu plugin-ul WASAPI si channel mixer.

#140
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Jriver Media Center ( fost user de foobar2000) pentru aspectul colectiei de muzica , aimp 3 pentru ascultat rapid cate o piesa doua.

#141
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,824
  • Înscris: 22.05.2011
MusicBee de putina vreme si sunt deja incantat.

#142
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am vazut pe foarte multe forumuri ca se recomanda jplay. Merita de cumparat, este aproximativ 100 Euro. Se imbunatateste semnificativ calitatea audio ? Am mai vazut si niste "filtre" de sunet 50 Euro.
Sau .... de banii astia mai bine cumperi un network media player - gen Pionner N-50 ? Sa eviti cat mai mult calculatorul ?

Eu ascult muzica mp3 320 Kb si flac. Scot din laptop prin USB in Xonar U7, U3 sau Fiio E10K.

Sau linux:
http://www.ap-linux.com/ ?

PS: Cu Foobar, nu m-am descurcat foarte bine. Nu am realizat o imbunatatire semnificativa a sunetului fata de Winamp.

Edited by lopi, 06 October 2015 - 12:49.


#143
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008

View Postlopi, on 06 octombrie 2015 - 12:45, said:

Cu Foobar, nu m-am descurcat foarte bine. Nu am realizat o imbunatatire semnificativa a sunetului fata de Winamp.
Ai folosit WASAPI?
https://www.foobar20.../foo_out_wasapi
https://msdn.microso...5(v=vs.85).aspx
Sunetul e imbunatatit simtitor fata de direct sound. O explicatie cam empirica dar usor de inteles:
""The difference between ASIO/WASAPI and DS is that DS always use the Win mixer.
All audio is dithered by the mixer.
If the sample rate of the audio differs from the one set in the sound panel, it will be resampled.

ASIO/WASAPI (exclusive) will bypass the mixer.
No dither and no resampling if the hardware is able to play the sample rate of the audio.
""

Multi spun ca foarte bun este si JRiver Media Center. De testat.

Edited by edigee, 06 October 2015 - 17:03.


#144
Thisis-it

Thisis-it

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.09.2015

View Postlopi, on 06 octombrie 2015 - 12:45, said:

Sau linux:
http://www.ap-linux.com/ ?

PS: Cu Foobar, nu m-am descurcat foarte bine. Nu am realizat o imbunatatire semnificativa a sunetului fata de Winamp.

Poti sa incerci si Daphile, ruleaza direct de pe stick USB. Mie mi se pare ca se aude putin mai bine decat foobar2000 cu ASIO/WASAPI

Nu ai realizat o imbunatatire semnificativa fata de Winamp sau nu ai realizat nicio imbunatatire?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate