Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Programare modul wifi invertor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

famxrm

famxrm

Junior Member

• Grup: Members
Salutare. Se dă un invertor solar cu modul wifi pentru monitorizare .
Acesta transmite la interval de 5 min la server.
L-am desfacut si este dotat cu esp32 c3 mini.
Vine intrebarea: pot scrie cod in el pentru a transmite datele mai rapid, adică 3-5 sec?
Și dacă da,cum?
Nu am mai programat in arduino,dar sunt dispus sa invat,cei de unde am luat modului mi-au spus ca pot face programare in el.
Ce mi-ar trebui?

Attached Files

Leo2006

Leo2006

Guru Member

• Grup: Senior Members
Se numeste reverse engineering. Salvezi ce e stocat in memorie iar daca ai un editor care poate interpreta codurile hexa atunci e banal dar daca nu exista asa ceva atunci e munca de chinez batran sa identifici locatia de memorie unde e trecut timpul de refresh.
Pe vremuri se facea asta la placile video sau biosul placii de baza. M-am jucat cu astea dar aveam un editor si instructiuni clare. Nu exista trial and error. Prima greseala e fatala.
[ https://raw.githubusercontent.com/sitkevij/hex/master/assets/hex_screenshot_macos_format_default.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 07 March 2024 - 08:32.

vestale

vestale

Senior Member

Poti sa scrii cod pe acel ESP32, dar detii acel cod? Cod sursa sau .hex/.bin?

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Pentru siguranta, te joci pe un alt modul esp.

0v1d1u

0v1d1u

Active Member

Sau începi prin a face un dump al firmware-ului actual.

Ca să răspund și la întrebarea din postarea inițială, ca să poți începe să scrii un firmware alternativ, trebuie cumva să știi ce pini folosește modulul pentru a comunica cu restul sistemului și cum anume o face. De programat îl programezi folosind un programator USB la UART, de exemplu unul bazat pe CP2102 sau CH340. Văd că producătorul a fost destul de drăguț cât să expună pinii GND, RST, TX și RX în așa fel încât să poți avea ușor acces la ei cu un programator.

Cu reverse engineering poate te ajută un coleg mai priceput, pe mine unul mă depășește subiectul, deși am un pic de experiență cu proiecte ce folosesc cipuri de la Espressif (pur și simplu n-a apărut necesitatea de a face așa ceva). O altă soluție mai rapidă decât reverse engineering e să cauți pe github.com după denumirea invertorului. Ai șanse bune să găsești un firmware deja modificat acolo.

Edited by 0v1d1u, 07 March 2024 - 09:07.

yo6ial

yo6ial

Member

Ce frumos... au prevăzut pcb-ul cu loc pentru un 25c***...
Dat, în altă ordine de idei, ești sigur că trebuie să-ți rescrii esp-ul și nu merge să-ți setezi un alt interval de eșantionare  din aplicația modulului?
Pentru că sigur vine cu ceva soft complementar unde îi spui essid-ul și parola rețelei tale, măcar.

Până la decompilat cod de esp32 poate mai perii manualul și aplicația, probabil pt android, a modulului.

Pafarist

Pafarist

Junior Member

Salut!
Nu vreau să te descurajez dar întrevăd mai multe probleme în intenția ta:
1. despre ce marcă de echipament vorbim?
2. dacă serverul este deținut de producătorul echipamentului comunicația se face, de regulă, printr-o conexiune VPN deschisă spre server, deci este practic imposibil să interceptezi în clar mesajele trimise pentru a te ajuta în analiză.
4. ești sigur că modulul WiFi initiază trimiterea datelor și nu invertorul prin intermediul modulului?
5. dacă reușești să convingi modulul să trimită mai des (de 60 de ori mai des!) unde se vor stoca aceste date? este serverul dispus să-ți aloce spațiu suplimentar de stocare și timp suplimentar de procesare a fluxului de date?
6. strict vorbind, dacă vânzătorul modului „a spus” că „poți face programare in el” poate se referea la o programare posibilă a modului ESP dar nu neapărat utilă în sensul dorit de tine. Fiind un modul ESP „standard” - poate fi programat cu orice! Dar pentru ca acel program să poată deschide o linie de comunicație acceptată cu serverul este mult de lucru și nu cred că merită efortul.
7. O altă cale ar fi să construiești un device de la zero și care să extragă datele de pe magistrala de comunicație a invertorului (dacă are și există documentație pentru asta) și să trimită ce date dorești la un server deținut/închiriat de tine.

mihaicozac

mihaicozac

Guru Member

Chiar dacă ai găsi locația unde e memorată perioada de transmisie nu e sigur că serverul din cloud va accepta datele mai des. Dacă vrei așa ceva soluția e un server local, realizat cu ESP32 sau Pi.

mirceacra

mirceacra

Member

Foloseste SolarAssistant

famxrm

famxrm

Junior Member

Am la alt inverter solarassistant,vreau sa leg la rx,tx,gnd să văd dacă pot extrage date pentru solarassistant,modulul doar legat la inverter,nepus pe aplicație.
Cu cablu direct nu am gasit(putut) lega solarassistent-ul( mai bine zis multisibcontrol sau watchpower).

Cum pot face un server local cu esp32? Am vreo 2 prin casă.

mihaicozac

mihaicozac

Guru Member

Sunt multe tutoriale cum să realizezi un server web cu ESP32, datele afișate le poți lua de la invertor prin ModBUS, astfel rămâne și modulul original activ, conectat la portul serial.

famxrm

famxrm

Junior Member

Mulțumesc.
Mă poți ajuta te rog cu legaturile între modul și esp32.
Cam ce comenzi ar trebui date ?
Eu am esp32 de ceva timp prin casă în ideea de a mă ocupa de ceva proiecte,sunt incepator in proiecte,acum cu inverterul asta vreau sa pun la treabă  unul.

mihaicozac

mihaicozac

Guru Member

Există pe net liste cu adresele regiștrilor din invertor, acestea diferă ușor de la un model la altul. Pt. fiecare registru de interes trebuie trimisă o comandă de citire apoi valoarea citită se interpretează corespunzător apoi o afișezi în pagina web. În Arduino e simplu că ai deja de-a gata biblioteci RS485, ModBUS, server web și tot ce mai e necesar pe acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate