Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

cartuse Lexmark

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#37
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
jettec se numeste kitul :)

#38
Avocatu'

Avocatu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2005
:huh:  Pe multifunctionala mea iubita lexmark X8350 au fost livrate cartusele
de mai jos

#32 / 18C0032E Cartuș pentru imprimare alb-negru 018C0032E
#33 / 18C0033E Cartuș pentru imprimare color 018C0033E

desi nu erau goale ... ci doar pe la jumatate am purces la reumplerea lor, dar .... ce sa vezi imprimanta
refuza cu incapatanare sa vada ca-s pline si continua sa scada nivelul de cerneala afisat :(
Am cautat pe net de mi-a venit rau ... sunt si altii care au aceeasi problema dar nu au un raspuns...
Am gasit in multe locuri metode de umplere, dar nicaieri metode de resetare a nivelului.
Mai mult, cineva spunea ca atunci cand nivelul ajunge la zero (la cartusele color) imprimanta refuza sa mai printeze desi in fapt este plin ...

Are cineva idee cum se pot reseta !  

MULTUMESC MULT ANTICIPAT !!!

Edited by Avocatu', 18 November 2006 - 23:58.


#39
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
Salut. Se poate umple un cartus negru de Multifunctional LEXMARK X1190 DOAR CU SERINGA si tusul specificat, fara kit de reumplere? Am vazut tutorialele video si mi-ar lipsi acel dispozitiv de fixare si de tras un mililitru de cerneala dupa umplere. Eu incarc la un magazin(provincie) cu 5 lei dar am mari indoieli ca ala respecta procedura cred ca pur si simplu injecteaza tusul desi el e baiat de incredere. E musai sa se traga un ml. de cerneala dupa umplere? Se poate face acest lucru si altfel? Nu saracesc mai mult de cat sunt daca dau 5 lei sa-mi incarce dar ma "seaca" sa ma deplasez si sa nu pot incarca la ce ora vreau eu, si poate cu costuri mai mici. Daca se poate fara ricuri sa pierd cartusul bine daca nu imi vad de treaba mea. Mi-ar mai prinde bine si alte amanunte. Multumesc.

#40
MasterT

MasterT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 13.11.2005

View PostPL_500, on Nov 19 2006, 14:06, said:

Salut. Se poate umple un cartus negru de Multifunctional LEXMARK X1190 DOAR CU SERINGA si tusul specificat, fara kit de reumplere? Am vazut tutorialele video si mi-ar lipsi acel dispozitiv de fixare si de tras un mililitru de cerneala dupa umplere. Eu incarc la un magazin(provincie) cu 5 lei dar am mari indoieli ca ala respecta procedura cred ca pur si simplu injecteaza tusul desi el e baiat de incredere. E musai sa se traga un ml. de cerneala dupa umplere? Se poate face acest lucru si altfel? Nu saracesc mai mult de cat sunt daca dau 5 lei sa-mi incarce dar ma "seaca" sa ma deplasez si sa nu pot incarca la ce ora vreau eu, si poate cu costuri mai mici. Daca se poate fara ricuri sa pierd cartusul bine daca nu imi vad de treaba mea. Mi-ar mai prinde bine si alte amanunte. Multumesc.

Faza cu scosu de cerneala se numeste vidare si nu prea isi are rostu numa cartusul s-a golit complet. Atunci trebuie sa tragi 1 - 2 - 3 ml sau catzi vrei tuh cu seringa afara ca sa se echilibreze presiunea in cartus.
Daca cartusul nu a fost complet gol de obicei merge fara. Exceptie cazul cand nu s-a printat o vreme mai indelungata cu cartusul si cerneala s-a intarit la duze ... atunci prin procedeul de vidare se mai si desfunda duzele ...

SUCESS !!!

#41
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

View PostMasterT, on Nov 19 2006, 14:28, said:

Faza cu scosu de cerneala se numeste vidare si nu prea isi are rostu numa cartusul s-a golit complet. Atunci trebuie sa tragi 1 - 2 - 3 ml sau catzi vrei tuh cu seringa afara ca sa se echilibreze presiunea in cartus.
Daca cartusul nu a fost complet gol de obicei merge fara. Exceptie cazul cand nu s-a printat o vreme mai indelungata cu cartusul si cerneala s-a intarit la duze ... atunci prin procedeul de vidare se mai si desfunda duzele ...

SUCESS !!!
Si ce sa inteleg de aici ca as putea sa le inarc si fara kit de reumplere cu o seringa obisnuita si cerneala potrivita si fara acel dispozitiv dar cu conditia sa nu il le las sa se descarce complet?

#42
Avocatu'

Avocatu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2005

View PostAvocatu', on Nov 18 2006, 23:55, said:

:huh:  Pe multifunctionala mea iubita lexmark X8350 au fost livrate cartusele
de mai jos

#32 / 18C0032E Cartuș pentru imprimare alb-negru 018C0032E
#33 / 18C0033E Cartuș pentru imprimare color 018C0033E

desi nu erau goale ... ci doar pe la jumatate am purces la reumplerea lor, dar .... ce sa vezi imprimanta
refuza cu incapatanare sa vada ca-s pline si continua sa scada nivelul de cerneala afisat :(
Am cautat pe net de mi-a venit rau ... sunt si altii care au aceeasi problema dar nu au un raspuns...
Am gasit in multe locuri metode de umplere, dar nicaieri metode de resetare a nivelului.
Mai mult, cineva spunea ca atunci cand nivelul ajunge la zero (la cartusele color) imprimanta refuza sa mai printeze desi in fapt este plin ...

Are cineva idee cum se pot reseta !  

MULTUMESC MULT ANTICIPAT !!!

Raspund tot eu ... ( dupa ce am stricat o pereche de cartuse :(... )

Solutia este urmatoarea ... NU SE SCOATE CARTUSUL DIN IMPRIMANTA !!!  Cand se goleste si-ti arata ca-i gol, deschizi capacul imprimantei, ea iti prezinta cartusele si in loc sa scoti cartusul O SCOTI DIN PRIZA.
Apoi scoti cartusul, il umpli cu cerneala si il pui la loc, lasi capacul imprimantei jos si apoi o bagi in priza.
Cartusul desi va aparea imprimantei ca fiind gol dar va functiona perfect. Daca il scoti cand imprimanta este bagata in priza aceasta nu-l va mai recunoaste cand il vei pune la loc.

Sper sa va foloseasca.

Sunt in sfarsit multumit de X8350-ul meu :) Chiar daca va arata mereu ca are cartusele goale ;)

Edited by Avocatu', 20 November 2006 - 05:59.


#43
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

View PostAvocatu', on Nov 20 2006, 05:56, said:

Raspund tot eu ... ( dupa ce am stricat o pereche de cartuse :(... )

Solutia este urmatoarea ... NU SE SCOATE CARTUSUL DIN IMPRIMANTA !!!  Cand se goleste si-ti arata ca-i gol, deschizi capacul imprimantei, ea iti prezinta cartusele si in loc sa scoti cartusul O SCOTI DIN PRIZA.
Apoi scoti cartusul, il umpli cu cerneala si il pui la loc, lasi capacul imprimantei jos si apoi o bagi in priza.
Cartusul desi va aparea imprimantei ca fiind gol dar va functiona perfect. Daca il scoti cand imprimanta este bagata in priza aceasta nu-l va mai recunoaste cand il vei pune la loc.

Sper sa va foloseasca.

Sunt in sfarsit multumit de X8350-ul meu :) Chiar daca va arata mereu ca are cartusele goale ;)
Asta cu nerecusocutul am patit-o si eu dar nu-i problema faci setarea care trebuie si dupa un restart ceva si dupa ce am tras cateva foi a inceput sa-mi indice frumos si nivel de consum si tot. De lamurit m-am lamurit cum e cu inarcatul cat de cat. Alta problema am acum am cumparat cu 10 lei o sticluta de 10 ml de cerneala neagra FULLMARK de la librarie inca n-am folosit-o, nu prea am inceredere sa nu fie cumva vreun produs falsificat, pe ea scrie mai multe tipuri de imprimanta si un termen de garantie altceva nimic ..producator.. doar o eticheta probabil trasa la imprimanta cred si lipita. Vanzatoarea zice ca n-a avut reclamatii pana acum.(cred ca e "made" in Ro cerneala) Mai stiu pe cineva care a incarcat cu asta si zice ca ii merge. In shimb dupa aia am vazut in alt loc o sticluta pe care scrie exact tipul meu de cartus si ca e fabricata in Coreea la 17 lei. La putinele "dughene" de calculatoare din oras de la mine astia doar incarca, nu vand refill-uri sau cerneala ca nu le renteaza. Asta e problema mea acum daca sa am sau incredere in cerneala aia.....

#44
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

View PostPL_500, on Nov 20 2006, 10:33, said:

Asta cu nerecusocutul am patit-o si eu dar nu-i problema faci setarea care trebuie si dupa un restart ceva si dupa ce am tras cateva foi a inceput sa-mi indice frumos si nivel de consum si tot. De lamurit m-am lamurit cum e cu inarcatul cat de cat. Alta problema am acum am cumparat cu 10 lei o sticluta de 10 ml de cerneala neagra FULLMARK de la librarie inca n-am folosit-o, nu prea am inceredere sa nu fie cumva vreun produs falsificat, pe ea scrie mai multe tipuri de imprimanta si un termen de garantie altceva nimic ..producator.. doar o eticheta probabil trasa la imprimanta cred si lipita. Vanzatoarea zice ca n-a avut reclamatii pana acum.(cred ca e "made" in Ro cerneala) Mai stiu pe cineva care a incarcat cu asta si zice ca ii merge. In shimb dupa aia am vazut in alt loc o sticluta pe care scrie exact tipul meu de cartus si ca e fabricata in Coreea la 17 lei. La putinele "dughene" de calculatoare din oras de la mine astia doar incarca, nu vand refill-uri sau cerneala ca nu le renteaza. Asta e problema mea acum daca sa am sau incredere in cerneala aia.....


#45
Avocatu'

Avocatu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2005
Din pacate imprimanta mea multifunctionalul Lexmark  X8350 nu permite setarea de care vorbeai ... Totul este automat inclusiv calibrarea cartuselor, deci nu pot sa-i specific eu ca este nou cartusul :(... Cat despre cerneala si eu folosesc din asta "varsata" si imbuteliata la noi in RO.  Cam toata e la fel ... Am pus si cerneala care zicea ca-i de HP in Lexmark si a mers fara probleme.
Dar atentie !!! in Lexmark. Mai am si un Canon S400 care e FOARTE PRETENTIOS  la cerneala :( daca nu pun cerneala originala  :( nu merge decat pe best... daca-i dau normal sau draft nu curge cerneala si.mi face dare  :cursing:  Dar Lexmarkul merge si cu cerneala Pelican.  :peacefingers:  ( nu am incercat personal ) in schimb un prieten mi-a zis ca a pus intr-un Lexmark si a mers...  :coolspeak:

#46
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
- poate fi "transformat" un cartus color in unul alb negru? In trecut am mai folosit un cartus color ca sa printez alb negru. Dar de data asta as vrea sa stiu daca pot sa il incarc efectiv cu cerneala neagra, a mai facut cineva asa ceva pana acum?
- capacul de la color cu ce se "lipeste" la loc? am vazut intr-un tutorial video ca folosea asa o chestie adeziva, oare cu ce as putea sa o inlocui?(n-am desfacut nicodata un cartus am vazut doar un clip)
- cand incarc un cartus negru doar cu seringa, fara acel dispozitiv care imi permite sa si trag dupa umplere care este riscul? se acumuleaza aer.......? Pana acum l-am incarcat de cateva ori si merge fara probleme chit ca cerneala este no name. Nu l-am lasat sa se descarce chiar complet inainte de fiecare incarcare,e bine? e rau? e bine sa il umplu la maxim? Cam cate incarcari ar suporta un cartus in medie in conditii ideale de exploatare si intretinere? --lexmark X1190--

#47
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Daca citeai topicul de la inceput gaseai raspunsul la aproape toate intrebarile.

Un cartus color cred ca poti sa il faci negru dar asta implica sa speli intr-un fel cei trei bureti de culoare si dupa sa bagi cernela neagra in fiecare locas de culoare.

Mai citeste topicul si ai sa afli raspunsul la celelate intrebari ale tale .

#48
escap3

escap3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2007
Unde as putea sa incarc in Bucuresti un cartus de Lexmark X1190 folosind un kit de refill? Nu as vrea sa ma complic cumparandu-mi unul, dar nu as vrea nici sa il duc la reincarcat oriunde si sa il stric... 10x

#49
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

Quote

Salut. Se poate umple un cartus negru de Multifunctional LEXMARK X1190 DOAR CU SERINGA si tusul specificat, fara kit de reumplere? Am vazut tutorialele video si mi-ar lipsi acel dispozitiv de fixare si de tras un mililitru de cerneala dupa umplere. Eu incarc la un magazin(provincie) cu 5 lei dar am mari indoieli ca ala respecta procedura cred ca pur si simplu injecteaza tusul desi el e baiat de incredere. E musai sa se traga un ml. de cerneala dupa umplere? Se poate face acest lucru si altfel? Nu saracesc mai mult de cat sunt daca dau 5 lei sa-mi incarce dar ma "seaca" sa ma deplasez si sa nu pot incarca la ce ora vreau eu, si poate cu costuri mai mici. Daca se poate fara ricuri sa pierd cartusul bine daca nu imi vad de treaba mea. Mi-ar mai prinde bine si alte amanunte. Multumesc.
Poti sa incarci cartusul fara dispozitivul respectiv dar cu conditia ca acel cartus sa fie pe undeva la jumatate cu cerneala sa nu fie gol . Daca este gol sau nu mai printeaza corect ai nevoie de dispozitiv (incarcarea corecta).
@escap3

Quote

Unde as putea sa incarc in Bucuresti un cartus de Lexmark X1190 folosind un kit de refill? Nu as vrea sa ma complic cumparandu-mi unul, dar nu as vrea nici sa il duc la reincarcat oriunde si sa il stric... 10x
Toate centrele ar trebui sa foloseasca o metoda "corecta" fie kit refill fie prin duze cu masina de refilat (nu recomand!)

#50
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006
exista ceva program cu care as putea numara paginile automat??? (mai este si varianta in care le numar si le notez)
si cum as putea sa vad cata cerneala color mai este pe fiecare culoare (sa zicem ca nu prea mai este albastru......nu as vrea sa listez cu el pana nu mai listeaza deloc cu albastru......sa-l incarc la timp).......aici ma refeream la vreun programel, ca kit-ul nu are asa ceva.....imi arata numai pe tot cartusul

#51
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

Quote

exista ceva program cu care as putea numara paginile automat??? (mai este si varianta in care le numar si le notez)
si cum as putea sa vad cata cerneala color mai este pe fiecare culoare (sa zicem ca nu prea mai este albastru......nu as vrea sa listez cu el pana nu mai listeaza deloc cu albastru......sa-l incarc la timp).......aici ma refeream la vreun programel, ca kit-ul nu are asa ceva.....imi arata numai pe tot cartusul

Nu exista, nici una nici alta :)

Edited by Doru_Neo, 25 January 2007 - 14:12.


#52
escap3

escap3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2007

View PostDoru_Neo, on Jan 25 2007, 07:27, said:

Toate centrele ar trebui sa foloseasca o metoda "corecta" fie kit refill fie prin duze cu masina de refilat (nu recomand!)

Eu am fost de exemplu la toate cele 3 centre pe care le-am gasit in Romana si nici una nu are nici un kit refill si nici o masina, toti mi-au zis ca le incarca pur si simplu cu seringa. As merge oriunde unde as sti ca sunt incarcate printr-o metoda directa. 10q

#53
costas219

costas219

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 15.08.2006
Am cumparat la oferta speciala 2 cartuse pt negru #17 la 60 lei. :coolspeak:
Am inteles ca #17 are mai putina cerneala decat originalele #16.Este adevarat?

Edited by costas219, 26 January 2007 - 07:35.


#54
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Cartusul Nr.17 este mai mic, aproape jumatate din Nr.16. In interior are un perete despartitor,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate