Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cartuse Lexmark

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#235
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,936
  • Înscris: 26.05.2007
Lexmark offers for sale two different versions of the same cartridge:

The regular version (#14, #23, #24, #28, #29, #41, #42) is not refillable. It is the "Return Program" or "Prebate" cartridge. Supposedly, when you buy this cartridge you agree to return the empty cartridge to Lexmark. In return, Lexmark gives you roughly $5 off the retail list price of the cartridge.

The "A" version (#14A, #23A, #24A, #28A, #29A, #41A, #42A) can easily be refilled. However, the price of the cartridge is roughly $5 higher than the regular version, so most people unknowingly buy the regular version.

If you want to refill, you will need "A" version cartridges."

Edited by ChemTeacher, 30 March 2010 - 19:58.


#236
DJRobert

DJRobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.05.2007
Am si eu nevoie de un sfat. Vreau sa imi cumpar o multifunctionala lexmark prevail 705. Ce mar interesa pe mine este daca cartusele acstei multifunctionale pot fi reincarcate si pe unde daca stie cineva sau daca cineva a reincarcat astfel de cartuse.
multumesc.

Edited by DJRobert, 26 June 2010 - 18:37.


#237
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,936
  • Înscris: 26.05.2007

View PostDJRobert, on 26th June 2010, 19:10, said:

Am si eu nevoie de un sfat. Vreau sa imi cumpar o multifunctionala lexmark prevail 705. Ce mar interesa pe mine este daca cartusele acestei multifunctionale pot fi reincarcate si pe unde daca stie cineva sau daca cineva a reincarcat astfel de cartuse.
multumesc.

Ce cartuse foloseste ?

#238
DJRobert

DJRobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.05.2007
Salut. Am si eu o problema. tocmai am achizitionat un lexmark prevail pro705 care foloseste  cartuse 100xl. ma intrebam daca cineva stie sau a aflat vreo metoda  de resetare chip de pe cartus sau daca exista cartuse  reincarcabile pentru ea.

#239
DJRobert

DJRobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.05.2007

View PostDJRobert, on 1st July 2010, 00:29, said:

Salut. Am si eu o problema. tocmai am achizitionat un lexmark prevail pro705 care foloseste  cartuse 100xl. ma intrebam daca cineva stie sau a aflat vreo metoda  de resetare chip de pe cartus sau daca exista cartuse  reincarcabile pentru ea.
Scuze daca am postat doua mesaje relativ similare dar in cautarea mea dupa o solutie am uitat ca deja postasem pe forum.
ideea este ca pana la urma am achizitionato si a venit echipata cu cartuse 100xl sper ca asa se numesc(cel putin asa scrie pe ele).
ce ma interesa pe mine este daca stie cineva cum se poate reseta chipul de pe ele(daca se poate binenteles) si daca exista cartuse compatibile pentru aceasta imprimanta care se pot reumple.

inca o data scuze pentru cele doua posturi relativ identice.

#240
DJRobert

DJRobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.05.2007
Salutare la toata lumea. Daca mai ieri aveam o problema cu imprimanta mea acuma mam intors cu raspunsul la problema pentru ceilalti care poate se afla in aceasi situatie ca si mine.
Ok sa incepem.
Imprimanta mea este un Lexmark prevail pro705 (un allinone model 2009 sau cam asa ceva) care foloseste cartuse 100, 100xl, 100a, 100xla.
problema mea era ca nu stiam daca cartusele de la imprimanta sunt reincarcabile.
Asa ca am cautat pe toate forumurile pe care leam putut gasi eu si am intrebat la cateva firme care vindeau cartuse originale pentru imprimanta.
Daca pe forumuri nimeni nu stia sami spuna ceva concret cei de la firmele care vindeau cartuse erau total in ceata.
Asa ca  am facut un ultim gest (de disperare:)) si am sunat la cei de la lexmark poate din raspunsul lor oarecum vag pot xetrage  raspunsul care ma interesa pe mine ceea ce sa si intamplat.
Dupa ce am aflat raspunsul lor am trecut la experimente propii si uite ce am aflat concret.
Toate cartusele pentru generatiile noi de imprimante contin un chip. La mine erau pozitionate deasupra.
Fiecare chip este creat special pentru cartusul respectiv adica contine o informatie care spune printului ce tip de cartus este. doar atata face in rest nu masoara nici cerneala nici nimic.
La cartusele  100 si 100xl imprimanta are in memoria ei din fabrica specificat numarul oarecum apropiat de foi ce pot fi printate cu, cartusul respectiv.
In momentul in care sa atins acel numar de foi imprimanta blocheaza chipul respectiv sau chiar el in sine se blocheaza acesta devenind practic inutilizabil.
Am incercat sal inlocuiesc cu alt chip de la cartusele color care erau inca functionale dar nu a mers.
Asa ca am cumparat un cartus 100A deoarece era mai ieftin si daca era sa nu pot sal incarc cel putin nu pierdeam cine stie ce.
La cartusele 100a si 100xla chipul executa aceasi operatie ca si la celelalte cu singura diferenta ca la atingerea numarului de foi prestabilite din fabrica acesta nu se blocheaza si poate fi reincarcat fara probleme doar ca nu va mai indica nivelul de tus
existent in cartus.
Asta datorita faptului ca nici un cartus nu are sistem de masurare a cerneli din el masuratoarea fiind facuta estimativ dupa specificatiile date din fabrica.

Cei de la lexmark miau confirmat oarecum aceste fapte spunandumi ca , cartusele 100 si 100xl fac parte din programul lor de reciclare  etc... adica cu alte cuvinte mai simple nu se reincarca iar cartusele 100a si 100xla dupa terminarea tusului nu va mai indica nivelul de tus din ele si ca daca  il reincarc o fac pe raspunderea mea neconfirmand dar nici neexcluzand  ideea ca aceste cartuse sunt reincarcabile.

Asa ca am cumparat cerneala inkmate pentru cartuse nr 16/17 de lexmark z25 si am reincarcat.
Merge perfect chiar daca numi indica nivelul de cerneala.

Concluzie:
Diferenta dintre 100 si 100xl respectiv 100a si 100xla consta doar in cantitatea de tus pusa in ele in rest acestea fiind practic identice.
Majoritatea cartuselor lexmark de generatie mai noua care au cartuse cu a gen 100 a 100xl a sunt reincarcabile dar aveti grija ce tus puneti in ele.
Daca la imprimanta mea capul de printare este separat de cartusele in sine  la alte imprimante acesta este inclus in cartus si nu este asa de robust ca la mine.
Pentru lexmark z25 sau modele mai superioare care foloseste cartuse nr 16/17 26/27 trebuie sa ai grija ce tus ai pui deoarece capul de printare este foarte sensibil si se poate infunda sau strica foarte  repede( o spun din experienta)
La imprimantele cu cap de printare separat de cartus se poate incerca si alte tipuri de tus dar numai de la lexmark sau pentru lexmark deoarece oricat de robust ar fi capul de printare nu se stie cum va reactiona la tus de canon sau hp sau epson.

Sper ca vam fost de ajutor si daca  ati testat si alte tusuri de la alte modele de cartuse  pe cartusele 100a si 100xla scrieti aici ca sa aflam si noi.
Bafta tuturor .


#241
rammmy

rammmy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2010
Buna! am o imprimanta lexmark x1180. Cartusul negru (17) este de cand am cumparat imprimanta, iar cel color este cumparat nou (acum 2 ani).. problema este urmatoarea - am reincarcat ambele cartuse dupa o perioada lunga de timp..si cand dau sa sco ceva la imprimanta imi scoate foaia alba; testul pe care il face imprimanta cand este instalata nu se vede clar..dar incearca sa tipareasca ceva acolo..Pana mai ieri ledul de la butonul on/off era intermitent, ca si cand nu este foaie in imprimanta (desi foaie era) sau lipseste un cartus (ambele erau)..astazi insa, e totul perfect cu butonul acela..doar ca de tiparit tot nu tipareste..ce parere aveti? ce trebuie sa fac?

va rog frumos sa imi raspundeti la intrebare!

#242
bogeco

bogeco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.06.2005
REFILL LA LEXMARK s 300:  http://www.lexmark.c...07/s300/en.html

Daca aveți in imprimantă cartușul 100 nu cred ca veți reuși să îl faceți să imprime din cauza chip-ului inserat
Cumpărați de la magazin kitul de cartușuri 100A

Urmați instrucțiunile de aici >> http://www.refillins...Lexmark/L21.htm

La prima tipărire veti primi pe PC un mesaj de eroare. Mergeti la imprimanta si cititi mesajul de pe display. click pe butonul [>], apoi [OK]. Pe display va apărea un alt mesaj stupid. click pe butonul [>], apoi [OK] și tot așa de vo 3 ori. Apoi mesajele vor înceta.

Succes

Edited by bogeco, 09 February 2011 - 09:42.


#243
mertzanu_negru

mertzanu_negru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.04.2007

View PostDJRobert, on 10th July 2010, 13:20, said:

Salutare la toata lumea. Daca mai ieri aveam o problema cu imprimanta mea acuma mam intors cu raspunsul la problema pentru ceilalti care poate se afla in aceasi situatie ca si mine.
Ok sa incepem.
Imprimanta mea este un Lexmark prevail pro705 (un allinone model 2009 sau cam asa ceva) care foloseste cartuse 100, 100xl, 100a, 100xla.
problema mea era ca nu stiam daca cartusele de la imprimanta sunt reincarcabile.
Asa ca am cautat pe toate forumurile pe care leam putut gasi eu si am intrebat la cateva firme care vindeau cartuse originale pentru imprimanta.
Daca pe forumuri nimeni nu stia sami spuna ceva concret cei de la firmele care vindeau cartuse erau total in ceata.
Asa ca  am facut un ultim gest (de disperare:)) si am sunat la cei de la lexmark poate din raspunsul lor oarecum vag pot xetrage  raspunsul care ma interesa pe mine ceea ce sa si intamplat.
Dupa ce am aflat raspunsul lor am trecut la experimente propii si uite ce am aflat concret.
Toate cartusele pentru generatiile noi de imprimante contin un chip. La mine erau pozitionate deasupra.
Fiecare chip este creat special pentru cartusul respectiv adica contine o informatie care spune printului ce tip de cartus este. doar atata face in rest nu masoara nici cerneala nici nimic.
La cartusele  100 si 100xl imprimanta are in memoria ei din fabrica specificat numarul oarecum apropiat de foi ce pot fi printate cu, cartusul respectiv.
In momentul in care sa atins acel numar de foi imprimanta blocheaza chipul respectiv sau chiar el in sine se blocheaza acesta devenind practic inutilizabil.
Am incercat sal inlocuiesc cu alt chip de la cartusele color care erau inca functionale dar nu a mers.
Asa ca am cumparat un cartus 100A deoarece era mai ieftin si daca era sa nu pot sal incarc cel putin nu pierdeam cine stie ce.
La cartusele 100a si 100xla chipul executa aceasi operatie ca si la celelalte cu singura diferenta ca la atingerea numarului de foi prestabilite din fabrica acesta nu se blocheaza si poate fi reincarcat fara probleme doar ca nu va mai indica nivelul de tus
existent in cartus.
Asta datorita faptului ca nici un cartus nu are sistem de masurare a cerneli din el masuratoarea fiind facuta estimativ dupa specificatiile date din fabrica.

Cei de la lexmark miau confirmat oarecum aceste fapte spunandumi ca , cartusele 100 si 100xl fac parte din programul lor de reciclare  etc... adica cu alte cuvinte mai simple nu se reincarca iar cartusele 100a si 100xla dupa terminarea tusului nu va mai indica nivelul de tus din ele si ca daca  il reincarc o fac pe raspunderea mea neconfirmand dar nici neexcluzand  ideea ca aceste cartuse sunt reincarcabile.

Asa ca am cumparat cerneala inkmate pentru cartuse nr 16/17 de lexmark z25 si am reincarcat.
Merge perfect chiar daca numi indica nivelul de cerneala.

Concluzie:
Diferenta dintre 100 si 100xl respectiv 100a si 100xla consta doar in cantitatea de tus pusa in ele in rest acestea fiind practic identice.
Majoritatea cartuselor lexmark de generatie mai noua care au cartuse cu a gen 100 a 100xl a sunt reincarcabile dar aveti grija ce tus puneti in ele.
Daca la imprimanta mea capul de printare este separat de cartusele in sine  la alte imprimante acesta este inclus in cartus si nu este asa de robust ca la mine.
Pentru lexmark z25 sau modele mai superioare care foloseste cartuse nr 16/17 26/27 trebuie sa ai grija ce tus ai pui deoarece capul de printare este foarte sensibil si se poate infunda sau strica foarte  repede( o spun din experienta)
La imprimantele cu cap de printare separat de cartus se poate incerca si alte tipuri de tus dar numai de la lexmark sau pentru lexmark deoarece oricat de robust ar fi capul de printare nu se stie cum va reactiona la tus de canon sau hp sau epson.

Sper ca vam fost de ajutor si daca  ati testat si alte tusuri de la alte modele de cartuse  pe cartusele 100a si 100xla scrieti aici ca sa aflam si noi.
Bafta tuturor .


Salut!
Ai incarcat de multe ori cartusul 100A cu cerneala pentru cartus 17? intreb pentru ca as vrea sa stiu daca este compatibila cerneala pentru lexmark-17 cu noile cartuse lexmark vizix.
unii spun ca cele noi(100A 100XLA) folosesc cerneala de o alta consistenta decat vechea cerneala ptr lexmark-urile mai vechi.

#244
blue00

blue00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2011
Buna,

Ca toata lumea de altfel, am si eu o problemutza. Am un Lexmark X2670 si citind pe ici pe colo m-am hotarat sa-mi cumpar
un cartus 14A. Zilele astea l-am dus la refill si la print alb-negru, primele randuri sunt negre, iar pe urma maro.

Ce imi recomandati sa fac?

#245
GEANY20062006

GEANY20062006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2012
PE UNDE AI INCARCAT REFILUL 14a ?

#246
AndreiABS

AndreiABS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2007
buna seara,
am si eu o problema cu un lexmark x 2670. am cumparat un cartus nou 14A, iar cand am ajuns acasa mi-a dat eroare si mi-a spus ca nu este suportat de imprimanta... nu merge nici legat la calculator, nici pe post de xerox. l-am trimis retur la service si imi vine raspuns ca e ok cartusul, dar e gol.... asta dupa ce cei de la firma se uitasera ca boii la imprimanta( ca m-au chemat cu ea) si au vazut si ei ca nu asta era problema. in fine teapa mea... astazi am cumparat alt cartus tot 14A, de la distribuitorul pe oltenia... si cand am venit acasa: stupoare. face la fel!!! are cineva vreo idee???

#247
alprodan

alprodan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.07.2008

View PostAndreiABS, on 16th January 2012, 20:07, said:

buna seara,
am si eu o problema cu un lexmark x 2670. am cumparat un cartus nou 14A, iar cand am ajuns acasa mi-a dat eroare si mi-a spus ca nu este suportat de imprimanta... nu merge nici legat la calculator, nici pe post de xerox. l-am trimis retur la service si imi vine raspuns ca e ok cartusul, dar e gol.... asta dupa ce cei de la firma se uitasera ca boii la imprimanta( ca m-au chemat cu ea) si au vazut si ei ca nu asta era problema. in fine teapa mea... astazi am cumparat alt cartus tot 14A, de la distribuitorul pe oltenia... si cand am venit acasa: stupoare. face la fel!!! are cineva vreo idee???
Aceeasi problema cu 14A o am si eu, doar ca mi-a aparut brusc, dupa ce am printat timp de vreo doua saptamani. Am incercat si cu vechiul cartus (14 simplu), dar nici pe acesta nu il recunoaste.
Cea mai simpla solutie ar fi sa ii sun pe cei de la Lexmark Romania...

#248
Soriinn

Soriinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.11.2009
Salut ! Am un cartus Black 17 pentru Lexmark x1190 pe care nu l-am mai folosit de cativa ani. As dori sa-l incarc  tusul asta e compatibil sau nu : cerneala pentru reumplere cartus , marca InkTec premium ink tip C905B/100 Black ink - PGI-5BK;PG-40; PG-50. Multumesc !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate