Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Microsoft Office versiune optima

Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Zilele catalogelor Americane

Poate Rh-ul negativ afecta o viit...
 Solutie Backup pentru Server Linux

Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)

KAZA Univisa
 Reciclare hard disk-uri defecte v...

Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Pot pune faianta noua peste adezi...
 Probleme martorii de bord Opel Me...

Opel Astra K sau Skoda Octavia 3?...

Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

cartuse Lexmark

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

geovy

geovy

New Member

• Grup: Members
sorry daca am deschis topicul unde nu trebuia
acu vreo 5 luni mi-am luat si eu o imprimanta lexmark multifunctionala...n-am avut probleme cu ea, dar acum cartusele imi fac necazuri...cel color nu l-am reincarcat niciodata(imi arata ca ii pe jumate) dar nu-mi mai printeaza color de vreo 2-3 luni...cel negru l-am reincarcat de vreo 4-5 ori...dupa ce l-am reincarcat ultima data nu mi-a mai mers nici tusul negru...deci cand dau print imi scoate foaia alba...am crezut initial ca mi-au dat astia inapoi cartusul gol...n-a fost asa...mi-a spus cineva ca poate s-a uscat cerneala...le-am bagat si in apa fiebinte(apa se murdareste aproape instantaneu , semn ca cerneala nu este uscata,iar cand ating cartusele de un servetel raman urme masive de culoare)...am crezut apoi ca ii de la windows...l-am reinstalat...tot nu merge...am crrezut ca ii de la imprimanta si am adus de la un prieten 2 cartuse exact la fel...cu ele imi printeaza perfect...cand pun cartusele mele imi scoate foaia aiba...iar cartusele nu sunt goale...tre sa-mi cumpar altele?...le am doar de 5 luni? ce trebuie sa fac?...nu cred ca garantie imi dau la ele :(

CUSTOMERCUS

CUSTOMERCUS

Member

:coolspeak: ar fi tare sa-ti dea garantie la cartuse reincarcate de 4-5 ori in 5 luni.ai vrea sa te tina o viata?

geovy

geovy

New Member

View PostCUSTOMERCUS, on Apr 15 2006, 22:04, said:

:coolspeak: ar fi tare sa-ti dea garantie la cartuse reincarcate de 4-5 ori in 5 luni.ai vrea sa te tina o viata?
si la fiecare 5 luni ar trebui sa dau un milion sa-mi i-au cartus nou(pai mai pun 2-3 sute de mii si-mi i-au alta imprimanta)...iar cel color ce are, ca nu l-am reincarcat niciodata, ii pe jumate, iar cerneala nu-i uscata?

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cartusele Lexmark sunt mai sensibile dar daca ai grija cat de cat de ele nu ai sa ai probleme. In primul rand sa tiparesti pe staptamana macar 1-2 pagini pentru a nu se usca cernela in duze. De incarcat se incarca foarte usor daca se scot capacele de plastic atat la color cat si la negru - chiar daca "unii" afirma ca nu este necesar ! La cartusul negru daca scoti capacul poti vedea foarte bine cantitatea necesara de cerneala direct pe burete. NU incarcati prin orificiul din capacul de plastic pentru ca se face o diferenta de presiune dintre aer si cerneala injectata.
La prima incarcare a cartuselor folositi kiturile de reincarcare, aveti acolo toate instrumentele necesare pentru scos capacul de plastic,ace, sirigi ,manusi, pompa de scos surplusul de aer si cernela pentru 3-4 incarcari.
Ulterior primelor incarcari dupa ce terminati cernela din kitul de reincarcare folositi cernela la sticla de 100 ml, este mult mai ieftina.
Daca un kit de reincarcare color Inkmate costa 35 de lei(15 ml culoarea), cele 3 culori a cate 100 ml costa 30 de lei (10 Lei culorea)
Incarcarea se face intodeauna inainte de a se termina integral cernela. Nu lasati cartusul gol!
La color se incarca DOAR culoarea care s-a terminat ! Un cartus merge incarcat cam de 60~70 de ori daca se incarca corespunzator si se foloseste acelasi tip de cernela.

Edited by Doru_Neo, 16 April 2006 - 09:28.

nirosbog

nirosbog

Senior Member

Doru_Neo,
am si eu o imprimanta Lexmark Z602 care nu am mai folosit-o de vreo juma de an.M-ar interesa si pe mine procedura de reincarcare a cartusului alb-negru,care in momentul de fata se afla inca in imprimanta si este gol.Daca poti sa ma ajuti si pe mine cu vreun sfat,link,ceva,ti-as fi recunoscator.Nu am mai reincarcat pana acum cartuse si as vrea sa fac operatia asta singur,dar nu stiu de unde sa incep.
Respect! :peacefingers:

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

INCARCARE CARTUS NEGRU Lexmark 10N0016 (#16)
INCARCARE CARTUS COLOR Lexmark 10N0026 (#26)

nirosbog

nirosbog

Senior Member

View PostDoru_Neo, on Apr 16 2006, 23:28, said:

:coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:
multumesc mult :peacefingers:

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

Sa-ti fie de bine !

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

@Premierul - Lasa-ne cu reclama ta !

Vezi BURSA

Edited by Doru_Neo, 18 April 2006 - 13:51.

Materium

Materium

Senior Member

View Postnirosbog, on Apr 16 2006, 17:23, said:

Doru_Neo,
am si eu o imprimanta Lexmark Z602 care nu am mai folosit-o de vreo juma de an.M-ar interesa si pe mine procedura de reincarcare a cartusului alb-negru,care in momentul de fata se afla inca in imprimanta si este gol.Daca poti sa ma ajuti si pe mine cu vreun sfat,link,ceva,ti-as fi recunoscator.Nu am mai reincarcat pana acum cartuse si as vrea sa fac operatia asta singur,dar nu stiu de unde sa incep.
Respect! :peacefingers:

Pai dupa juma de an ai slabe sanse. Sora mea afacut prostia cat am fost eu plecat sa "uite" sa mai incarce cartusul color. Asa ca bye bye! Cel negru are peste 20 de reinacarcari si merge ca nou. Ideea e ca trebuie sa le folosesti saptamanal si sa nu le lasi prea mult timp goale.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

in conditiile in care cartusul 1 lexmark (tricolor, imprimanta face negru din astea, nu are cartus negru) costa cam 55ron, merita un kit de refill sau sa o tin din cartus in cartus original?
cat e termenul de pastrare al cartusului sigilat in ambalajul original?

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

Firesc ca merita refilarea - costuri mai mici. Dar eu recomand folosirea unui cartus negru pe langa cel color.
Cat despre durata de viata pe raft ea este de 2 ani - Specificata de Lexmark.

carimatoy

carimatoy

Junior Member

De unde pot lua un kit de refill pentru o multifunctionala Lexmark si cat anume ma costa??? Unde gasesc unul de incredere, dar mai ieftin?????

Edited by carimatoy, 01 June 2006 - 22:53.

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

Cele mai bune kituri sunt cele produse de Inkmate . Cauta pe la diverse magazine de calculatoare.
Gasesti - AICI -

printers

printers

New Member

eu folosesc produse TIN si cartuse si refill kit-uri si sunt foarte multumit de raportul calitate/pret. sunt foarte bune si le recomand. au si instructiuni la refill kit-uri deci e foarte usor sa le folosesti.
de curand am descoperit ca au si site: www.tinfactory.ro  :D

shiva

shiva

Nameless hero. Professional bug slayer mom.

Anul trecut m-a tentat f. tare o imprimanta Lexmark. M-a descurajat un coleg cand mi-a spus ca, cartusele Lexmark contin un chip care face imposibil reincarcarea acestora, in conditiile in care cartusele originale sunt f. scumpe.
  Din ce-am citit pe acest topic, insa, aceste cartuse se pot reincarca f. usor....Care-i adevarul!?! :huh:

overtaxer

overtaxer

Junior Member

adevaru e urmatorul, nu toate cipurile sunt la fel, resetarea lor poate consta de fapt intr-o inlocuire care costa 500-700.000 la care daca mai adaugi si tonerul ajungi aproape la 1,5 mil. F. scump zic eu. ininte sa iei o imprimanta noua documnteaza-te bine pe net si vezi firmele autohtone cu cat iti fac refilu. Dup-aia tu compari ce model e mai potrivit pt ttine

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

De la Lexmark doar imprimantele laser din seria E 220, E 320, E 322 au chip.
Cele inkjet nu au chip pe cartuse

Edited by Doru_Neo, 14 June 2006 - 16:47.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate