Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator
 Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?
 Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...
 Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache

Viraj la stanga pe linia de tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

• Grup: Senior Members

View Postgushpi, on 28 februarie 2024 - 13:51, said:

te rog să observi că în intersecție există linii discontinui, iar bordura dispare tocmai pt a da voie mașinilor să traverseze intersecția
te asigur că în zonă mai mereu sunt mașini de poliție care nu au nimic cu cei care traversează intersecția
ba chiar traversarea se face minut de minut din fiecare sens.

uite altă poză, din alt unghi:

https://www.google.c...ser=0&entry=ttu

din sensul celălalt, boss
observi marcajul săgeată cu înainte?  de pe sensul celălalt nu ai voie să faci stânga (de fapt să întorci, că nu există stradă la stânga)
de pe sensul pe care ai pus tu poza ai voie să faci stânga. și - după cum se observă - de pe banda 2, NU de pe linia tramvaiului.

View Postgushpi, on 28 februarie 2024 - 13:51, said:

ca să fii tu asigurat că io nu mint, uite o poză care face cât 1000 de cuvinte, poză care este luată la-nceputul acelui segment de stradă:

iar dacă ai probleme cu înțelegerea indicatorului, te asigur că îmi arată că tramvaiele au prioritate pe banda 3, nu că-mi interzice mie să utilizez acea bandă

asta asiguri tu pe ce bază? asta e interpretarea ta, eu văd un tramvai acolo, nu o mașină
în orice caz, acel indicator e neconform.  nu cred că apare în nici un standard

ar fi maxim ceva de genul asta
https://semnalizarer...-de-circulatie/

ce nu explică efectiv categoriile de vehicule, poți interpreta cu rea credință ca tine, că mașinile au voie (deși indicatorul arată clar 2 benzi cu mașini și una cu tram) ... că nu e interzis e permis, nu?

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

Dar de ce ar separa linia de tramvai cu bordura daca ar fi permis sa circuli pe ea?
Usor-usor gardurile firutei devin o idee buna.

gushpi

gushpi

cârcotaș

View Postaladdin2k, on 28 februarie 2024 - 14:12, said:

Tu sustii ca practic ai avea voie sa circuli pe linia de tramvai? Sunt multi care procedeaza asa in zona?

da, susțin că am voie să circul pe acea linie, atât timp cât nu încurc circulația tramvaielor
dacă te referi la faptul „dacă-ntorc acolo toți”, da - toți care au nevoie, întorc acolo.

View Post_-livio-_, on 28 februarie 2024 - 14:34, said:

Dar de ce ar separa linia de tramvai cu bordura daca ar fi permis sa circuli pe ea?

faptul că au înălțat bordura 'ceea doar 2...3 cm mă face să simt că trăiesc în românia, țara unde totul este lăsat la voia „micii înțelegeri”
-nu bordură adevărată
-nu indicator clar de interdicție
totul pe o stradă nou-nouță!
:(

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

două ilegalități , dar ce mai contează

1 circuli pe o linie destinată tram, e ca și cum ai circula pe trotuar, acostament sau pe pista de biciclete
2 ignorarea marcajului de obligare înainte

gushpi

gushpi

cârcotaș

doar o-ntrebare:
dacă mașinile care vin de pe strada din dreapta au voie să traverseze intersecția, care ar fi motivul practic pt care io n-aș avea voie să întorc la stânga? Posted Image

în plus, pe stâlpul din dreapta nu am niciun semn de obligatoriu înainte (caz în care sigur nu aș fi avut voie „la stânga”! )

Edited by gushpi, 28 February 2024 - 15:20.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View Postgushpi, on 28 februarie 2024 - 15:16, said:

doar o-ntrebare:
dacă mașinile care vin de pe strada din dreapta au voie să traverseze intersecția, care ar fi motivul practic pt care io n-aș avea voie să întorc la stânga? Posted Image

de principiu, ca să nu încurci tramvaiul.  văd că sunt semafoare acolo, deci tot de principiu, cine vine de pe straduta din dreapta, ar avea verde când cei de pe strada principală (inclusiv tramvaiul) ar avea roșu..  

oricum este fenomenal că pe străduța aceea la dreapta e dublu sens, dar se parchează cu nesimțire, rămâne o juma de stradă pentru dublu sens, acea stradă ar trebui cu sens unic făcută

în plus, pe stâlpul din dreapta nu am niciun semn de obligatoriu înainte (caz în care sigur nu aș fi avut voie „la stânga”! )

și așa nu ești sigur? este la ghici sau cum?

familiarizează-te cu aceste aspecte din codul rutier

Art. 75.
(1) Marcajele servesc la organizarea circulației, avertizarea sau îndrumarea participanților la trafic. Acestea pot fi folosite singure sau împreună cu alte mijloace de semnalizare rutieră pe care le completează sau le precizează semnificația.

Art. 83.
(1) Marcajele, cum sunt: săgețile, inscripțiile, liniile paralele sau oblice, pot fi folosite pentru a repeta semnificația indicatoarelor sau pentru a da participanților la trafic indicații care nu le pot fi furnizate, în mod adecvat, prin indicatoare.
(2) Marcajul sub forma unei sau unor săgeți, aplicat pe banda ori pe benzile delimitate prin linii continue, obligă la urmarea direcției sau direcțiilor astfel indicate.

marcajele sunt deci obligatorii, și nu, nu trebuie să fie neapărat dublate de indicatoare pe stâlpi

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

View Postgushpi, on 28 februarie 2024 - 15:14, said:

faptul că au înălțat bordura 'ceea doar 2...3 cm mă face să simt că trăiesc în românia, țara unde totul este lăsat la voia „micii înțelegeri”
-nu bordură adevărată
-nu indicator clar de interdicție
:(
Banuiesc ca au facut-o doar atat ca s-au gandit ca se prinde lumea ca nu trebuie sa circule pe acolo, plus ca e ceva mai ok fata de una de marime “naturala” daca e lovita accidental. Pe de alta parte e drept ca in capitala pana n-au pus gard nu s-au potolit.

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

• Grup: Members

View Postgushpi, on 28 februarie 2024 - 15:14, said:

da, susțin că am voie să circul pe acea linie, atât timp cât nu încurc circulația tramvaielor Ti se pare marcata ca banda de circulatie sau doar faptul ca acum e asfaltata iti da voie? Inainte, cand era iarba pe acolo, circulai pe linia de tramvai? Presupun ca nu, dar de ce: considerai ca nu e voie sau doar iti era teama sa nu lovesti masina?

dacă te referi la faptul „dacă-ntorc acolo toți”, da - toți care au nevoie, întorc acolo.
Sunt convins, asta nu inseamna ca e legal de pe sensul spre General. Dar intrebam daca sunt multi care circula pe linia de tramvai (de exemplu, pe Otelarilor nu este bordura dar aproape nimeni nu circula pe linia de tramvai) .

-nu bordură adevărată  Logic, chiar daca nu e destinata circulatiei auto, in caz de nevoie, linia de tramvai sa poata fi totusi folosita de ambulanta/pompieri/politie sau de o masina de interventie
-nu indicator clar de interdicție Nu-i necesar, ai indicator care arata cine si pe unde trebuie sa circule, nu are nicio treaba cu prioritatea. Plus ca nu ai voie sa circuli pe linie daca nu e marcata ca banda.
Posted Image

cosmindaniel12

cosmindaniel12

Member

Se discută periodic subiectul. Ultima dată aici:
https://forum.softpe...vai-si-cand-nu/
Vă recomand să încetați, nu veți ajunge la un consens...

gushpi

gushpi

cârcotaș

gata!
m-ați convins..., nu mai fac stânga acolo Posted Image

PS: oare în ce moment a-nceput discuția despre mersul pe linia de tramvai? Posted Image
că io-ntrebam: de ce marcajul de pe B2 nu e-n corelare cu liniile întrerupte din intersecție!!!?

PPS: pe oțelarilor nu au pus borduri, pt că edilul din acea vreme nu făcea astfel de afaceri! (scos/pus/scos/pus borduri) Posted Image

Edited by gushpi, 29 February 2024 - 10:36.

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

View Postgushpi, on 29 februarie 2024 - 10:34, said:

gata!
m-ați convins..., nu mai fac stânga acolo
Ba vei intoarce, cum fac si altii, pentru ca pare a fi tolerat. Posted Image

View Postgushpi, on 29 februarie 2024 - 10:34, said:

PS: oare în ce moment a-nceput discuția despre mersul pe linia de tramvai?
că io-ntrebam: de ce marcajul de pe B2 nu e-n corelare cu liniile întrerupte din intersecție!!!?

te asigur că îmi arată că tramvaiele au prioritate pe banda 3, nu că-mi interzice mie să utilizez acea bandă
...
da, susțin că am voie să circul pe acea linie, atât timp cât nu încurc circulația tramvaielor
Poate te refereai doar la traversarea liniei si din exprimare s-a inteles altceva.
In fine, astea sunt marcajele, am mai identificat o intersectie similara dincolo de General. La toate intersectiile de pe strada aia vei vedea ca e permis stanga doar celor care au o straduta spre stanga in respectiva intersectie. Pentru ei si pentru cei de pe straduta e intrerupta linia.

gushpi

gushpi

cârcotaș

acolo io deja răspundeam la provocări :)

titoo

titoo

Senior Member

View Post_-livio-_, on 28 februarie 2024 - 14:34, said:

Usor-usor gardurile firutei devin o idee buna.

Pai nu e legal sa se circule in acea zona pe linia de tramvai. Ca e articol in legislatie care spune ca amenajarile rutiere se ocolesc prin dreapta. Bine, la ce "meseriasi" au permis vedem cum intra pe interzis prin sensurile giratorii, cum circula pe contrasens pe autostrada, etc.

doar o-ntrebare:

Nu vezi marcajul de pe carosabil de pe b2, sau ala nu creaza obligatii si e facultativ ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate