Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Viraj la stanga pe linia de tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

• Grup: Senior Members
alea din poza ta sunt M, pune ochelarii sa le vezi mai bine.
cum ziceam, sunt cateva bucatele cu 2 benzi in dreptul intersectiilor unde si oprirea e interzisa, in schimb nu exista marcaj de banda intre b2 si linia de tramvai, ci doar M

pana una-alta cu poza in fata nu esti in stare sa recunosti un marcaj dar zici de ceilalti...

uite aici marcaj de banda vs delimitare, sa nu zici ca nu te-am invatat ceva: https://www.google.c...i6656?entry=ttu

Edited by _-livio-_, 27 February 2024 - 22:29.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View PostNarcismun, on 27 februarie 2024 - 21:14, said:

Circul pe acolo zilnic, sunt doua benzi pe sens si nu exista niciun marcaj.

View PostNarcismun, on 27 februarie 2024 - 22:23, said:

Daca te-ai fi obosit macar sa treci pe acolo recent ai fi observat ca nu exista marcaj  M, ci doar B. Chiar doua, unul intre prima banda si banda a doua. Iar celalalt intre banda a doua si linia de tramvai.

deci există sau nu marcaje?
că ziceai că circuli zilnic, până nu ți-am pus poze nu le-ai observat. când ai făcut ultimul control oftalmologic?

cred că e evident pt oricine că marcajele există și sunt cele din lege, mâine când circuli pe acolo fă tu poze să vedem poate a refăcut nicușor marcajele și am avea astfel prima bandă din București cu linie de tramvai!

oricum e inutilă zvârcoleala, bd. Lacul tei va intra în reparații și linia de tramvai modernizată va fi separată de trafic, probabil cu delimitator ceva mai trainic decât un marcaj M, garduri sau bordură
deci se va circula pe cele 2 benzi rămase, în ideea că se desființează și parcatul la bordură

Narcismun

Narcismun

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Post_-livio-_, on 27 februarie 2024 - 22:26, said:

alea din poza ta sunt M, pune ochelarii sa le vezi mai bine.
cum ziceam, sunt cateva bucatele cu 2 benzi in dreptul intersectiilor unde si oprirea e interzisa, in schimb nu exista marcaj de banda intre b2 si linia de tramvai, ci doar M

pana una-alta cu poza in fata nu esti in stare sa recunosti un marcaj dar zici de ceilalti...

uite aici marcaj de banda vs delimitare, sa nu zici ca nu te-am invatat ceva: https://www.google.c...i6656?entry=ttu
Nu inteleg remarca personala cu ochelarii si legatura ei cu subiectul.  Baiete, eu aici locuiesc si le vad in fiecare zi. Poate la tine in sat nu aveti asa ceva si te inteleg ca nu faci diferenta intre marcaje. Cand vii la Bucuresti, daca te incumeti sa intri cu masina in oras, dai o tura pe Lacul Tei si te lamuresti singur.
Iar ca sa fii in stare sa ma inveti ceva mai ai de mers la scoala. Incepi cu gramatica limbii romane, apoi mai vorbim.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View PostNarcismun, on 27 februarie 2024 - 22:37, said:

Nu inteleg remarca personala cu ochelarii si legatura ei cu subiectul.  Baiete, eu aici locuiesc si le vad in fiecare zi.

până astăzi la ora 21:14 când ai scris că "nu exista niciun marcaj." se pare că nu le-ai văzut.. :)    bănuiesc că ai ieșit afară în decursul ultimei ore și te-ai benoclat mai bine

hai că 2 îți spun că ești beat, te duci și te culci
seară frumoasă

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

View PostNarcismun, on 27 februarie 2024 - 22:37, said:

Nu inteleg remarca personala cu ochelarii si legatura ei cu subiectul.  Baiete, eu aici locuiesc si le vad in fiecare zi. Poate la tine in sat nu aveti asa ceva si te inteleg ca nu faci diferenta intre marcaje. Cand vii la Bucuresti, daca te incumeti sa intri cu masina in oras, dai o tura pe Lacul Tei si te lamuresti singur.
Iar ca sa fii in stare sa ma inveti ceva mai ai de mers la scoala. Incepi cu gramatica limbii romane, apoi mai vorbim.
pai are legatura, cand ai poza in fata cu ambele marcaje in ea si tu spui ca nu e asa si ca de fapt e acelasi marcaj   Posted Image
am stat destul de mult in bucuresti incat sa stiu ca peste tot unde ai cel putin o banda si tramvai cu linie betonata in afara ei ai si marcaj de delimitare a partii carosabile.
pt lectii de limba romana esti pe aria gresita.

Edited by _-livio-_, 27 February 2024 - 22:48.

Narcismun

Narcismun

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postflt, on 27 februarie 2024 - 22:35, said:

deci există sau nu marcaje?
că ziceai că circuli zilnic, până nu ți-am pus poze nu le-ai observat. când ai făcut ultimul control oftalmologic?

cred că e evident pt oricine că marcajele există și sunt cele din lege, mâine când circuli pe acolo fă tu poze să vedem poate a refăcut nicușor marcajele și am avea astfel prima bandă din București cu linie de tramvai!

oricum e inutilă zvârcoleala, bd. Lacul tei va intra în reparații și linia de tramvai modernizată va fi separată de trafic, probabil cu delimitator ceva mai trainic decât un marcaj M, garduri sau bordură
deci se va circula pe cele 2 benzi rămase, în ideea că se desființează și parcatul la bordură
Bla, bla, bla. Doare, nu-i asa, atunci cand trebuie sa cobori cu picioarele pe pamant ? Stai linistit, nimeni nu este perfect. Plus ca ai mai si invatat ceva, deci ai iesit in castig.

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

"Câte bordeie, atâtea obiceie."

Exemplu din Brăila:https://www.google.c...i8192?entry=ttu
https://www.google.c...!8i8192?entry=t
Linie dublă continuă pe axa drumului. Linia discontinuă din dreapta tramvaiului este de un tip, linia discontinua dintre benzile 1 și 2 este de alt tip. Cine vrea să facă stânga nu poate să o facă decât de pe linia de tramvai (prin stânga refugiului) pentru că așa te obligă săgețile. Cine vrea să meargă înainte o poate face ori prin dreapta ori prin stânga refugiului stației de tramvai.
Discuția asta cu tipul liniilor discontinue și cum sunt ele denumite în documentațiile tehnice a mai fost și nu este altceva decât o discuție pur tehnică. Conducătorii auto știu că linia continuă nu trebuie călcată iar linia discontinuă poate fi încălcată, în condițiile legii.

Edited by gabrieln2016, 28 February 2024 - 08:25.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

din moment ce liniile discontinue sunt de diferite tipuri, înseamnă că ele se diferențiază ca înțeles și implică obligații diferite. faptul că conducătorii auto nu fac diferența între ele este lacuna lor, nu un argument că ar fi la fel dpdv legal ...   acuma sigur că marcajele și semnalizările prin Ro sunt de multe ori contradictorii, făcute în batjocură, avizate de milițieni analfabeți și executate de dorei care nu înțeleg decât că semințele același gust aere...  de aici și situațiile neclare și certurile noastre

bottom line, în câțiva ani bucureștiul va fi cu toate liniile de tramvai modernizate separate complet de trafic, așa că discuția nu va mai avea loc
din punctul meu de vedere, permiterea folosirii benzii cu tramvai pe ea merge doar în orașele mici, cu trafic lejer, unde mașinile nu blochează tramvaiul. în București  - chiar pe lacul tei, tramvaiele sunt blocate frecvent de bizoni pentru că - deși legea spune că trebuie să lași cale liberă - nu au unde.. deci și aici se vede necunoașterea legii, folosim banda dar nu ne dăm din fața tramvaiului.. nu apar beculețe?

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

Dacă vorbim strict de marcaje, conducătorii auto trebuie să cunoască și să respecte prevederile art. 75, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83 din Regulament.  Pentru a vizualiza diferite marcaje se caută anexa 2 la OUG.

Marcajul longitudinal format dintr-o linie continuă simplă sau dublă interzice încălcarea acestuia.
Marcajul longitudinal format dintr-o linie discontinuă simplă sau dublă permite trecerea peste acesta, dacă manevra sau reglementările instituite impun acest lucru.

Standardele tehnice, specificatiile tehnice, normele de proiectare și de executare sunt doar pentru specialiștii din domeniu dar nu este nimic rău în faptul că există și alte persoane interesate în cunoașterea mai în detaliu a acestor documente.

Edited by gabrieln2016, 28 February 2024 - 11:26.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

E fix aceeasi poveste ca la acostamentul de pe e85, lumea nu stie ce inseamna marcajul din dreapta si crede ca e banda.

Tipurile de marcaje si obligatiile la intalnirea lor ar trebui stiute de toata lumea, faptul ca nu e asa e o parte din explicatia numarului de morti de pe sosele.

Edited by _-livio-_, 28 February 2024 - 12:22.

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

Marcajul longitudinal discontinuu de pe E85 care delimitează partea carosabilă de acostament este diferit in localități față de cel din afara localităților. Nu știu cu certitudine motivul și dacă e valabil de la București până la Suceava. Dar nici nu mă interesează cât timp știu că este un marcaj longitudinal discontinuu, cât timp știu că delimitează partea carosabilă de acostament, cât timp știu că pot trece peste el, în condițiile legii desigur. Pentru că este diferit în unele sectoare față de altele și nu știu de ce, nu cred că poate fi parte din explicația numărului mare de morți de pe acest drum. Dacă legea sau regulile circulației preventive m-ar fi obligat să știu de ce sunt diferențe în trasarea lor, în mod categoric m-aș fi documentat.

Tipurile de marcaje și obligațiile la întâlnirea lor se regăsesc în Regulament, în articolele enumerate de mine în postarea anterioară și nu este nevoie de cunoașterea de standarde, norme, specificații tehnice.

Edited by gabrieln2016, 28 February 2024 - 13:26.

koss14

koss14

Member

• Grup: Members

View Postflt, on 27 februarie 2024 - 21:18, said:

nu, a fost de vină fiindcă nu a acordat prioritate. este irelevant că cealaltă mașină circula neregulamentar.
ar fi trebuit să fie culpă comună, anyway

pe Lacul Tei am pus screenshot, e cum zice colegul de deasupra

se pot observa diferențele dintre marcajul longitudinal B de delimitare a benzilor (între banda 1 și banda 2) și marcajul M de delimitare a părții carosabile (între banda 2 și linia de tramvai).  Sper că te-am lămurit cu legea, este bine să învățăm unii de la alții

Ești în eroare totală. E linie discontinuă aia deci unde sunt 2 benzi în oraș și a treia cum e asta.. poți circula legal pe ea lăsând calea liberă tramvaiului în intersecții și în trafic.
Că 90% nu circulă că riscă să-ți taie cauciucurile pe șină e alta treabă.. dar nu e ilgal să mergi pe ea.
În Craiova tot linii mici și dese discontinue are și e considerată legla și oficial bandă de circulație.

Edited by koss14, 28 February 2024 - 13:19.

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

View PostNarcismun, on 27 februarie 2024 - 20:43, said:

Bulevardul Lacul Tei, linia tramvaiului 16. Fix acolo, acum doua luni, sotia mea a iesit de pe banda a doua si a fost lovita de o alta masina care venea pe linia de tramvai. Ghici cine a fost de vina ? Iti spun eu, sotia mea, deoarece, ca si tine, nu cunostea legea.
................................................................................................
Ce scrie in procesul-verbal? Nu cumva că nu s-a asigurat la schimbarea direcției de mers?

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

View Postgabrieln2016, on 28 februarie 2024 - 13:14, said:

Marcajul longitudinal discontinuu de pe E85 care delimitează partea carosabilă de acostament este diferit in localități față de cel din afara localităților. Nu știu cu certitudine motivul și dacă e valabil de la București până la Suceava. Dar nici nu mă interesează cât timp știu că este un marcaj longitudinal discontinuu, cât timp știu că delimitează partea carosabilă de acostament, cât timp știu că pot trece peste el, în condițiile legii desigur. Pentru că este diferit în unele sectoare față de altele și nu știu de ce, nu cred că poate fi parte din explicația numărului mare de morți de pe acest drum. Dacă legea sau regulile circulației preventive m-ar fi obligat să știu de ce sunt diferențe în trasarea lor, în mod categoric m-aș fi documentat.

Tipurile de marcaje și obligațiile la întâlnirea lor se regăsesc în Regulament, în articolele enumerate de mine în postarea anterioară și nu este nevoie de cunoașterea de standarde, norme, specificații tehnice.
Sa-l incalci e una, sa circuli pe cealalta parte a lui e alta, si pe contrasens e interzis sa circuli, dar iti este permis in anumite conditii.
Exact, sunt in regulament si ar trebui sa le cunoasca si sa le recunoasca toti.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View Postkoss14, on 28 februarie 2024 - 13:19, said:

Ești în eroare totală. E linie discontinuă aia deci unde sunt 2 benzi în oraș și a treia cum e asta.. poți circula legal pe ea lăsând calea liberă tramvaiului în intersecții și în trafic.
Că 90% nu circulă că riscă să-ți taie cauciucurile pe șină e alta treabă.. dar nu e ilgal să mergi pe ea.
În Craiova tot linii mici și dese discontinue are și e considerată legla și oficial bandă de circulație.

argumente? trust me bro

eu am pus documentele, legea, standardele, dacă nu înțelegeți că marcajele nu sunt "orice linie discontinuă e la fel" e treaba voastră

gushpi

gushpi

cârcotaș

View Postgabrieln2016, on 27 februarie 2024 - 09:57, said:

In poza pusă de tine nu se poate merge legal decât înainte sau la dreapta.

te rog să observi că în intersecție există linii discontinui, iar bordura dispare tocmai pt a da voie mașinilor să traverseze intersecția
te asigur că în zonă mai mereu sunt mașini de poliție care nu au nimic cu cei care traversează intersecția
ba chiar traversarea se face minut de minut din fiecare sens.

uite altă poză, din alt unghi:

https://www.google.c...ser=0&entry=ttu

ca să fii tu asigurat că io nu mint, uite o poză care face cât 1000 de cuvinte, poză care este luată la-nceputul acelui segment de stradă:

iar dacă ai probleme cu înțelegerea indicatorului, te asigur că îmi arată că tramvaiele au prioritate pe banda 3, nu că-mi interzice mie să utilizez acea bandă
marcajul de interzis îl ai în atașament

așa că io doream să arăt că marcajul de pe B2, din postarea mea inițială, este în contradicție cu alte marcaje existente în zonă! Posted Image

Attached Files

Edited by gushpi, 28 February 2024 - 13:52.

koss14

koss14

Member

Codul rutier este interpretabil, ca de altfel 60% dintre legi sunt lăsate express și voit lacune ca să fie interpretabile.
Situațiile pot să difere de la oraș la oraș.
Indicatoarele și marcajele rutiere sunt situații în care se bat cap în cap.

Sistematizarea, marcajele și indicatoarele rutiere nu este optimă peste tot.

Legea SE RESPECTĂ mai ales în trafic în SPIRUTUL LEGII și nu în LITERA LEGII.. că dacă respecți codul rutier în litera legii mori cu dreptatea în mână (vezi acostamentele de pe drumurile morții din România și fel și fel de sistematizări, benzi și intersecții de prin România)

Cea mai utilă lege în trafic este legea calmului, legea atenției în trafic, și legea condusului preventiv. Dacă mergi în trafic *focusat* pe tafic, liniștit fără vorbit la telefon, facebook, tik-tok și dacă mergi preventiv n-are ce accident grav să se întample.. nici chiar minor.

Dacă mai încalci vreun paragraf sau propoziție ori frază din codul rutier nu e mare scofală atâta timp cât nu rezultă din ea daune, răniți sau morți.

Cavalerii dreptății de pe net sau din trafic sunt cea mai urâtă specie de oameni. Eu fac pariu că ei încalcă mult mai des și grav reguli decât cei pe care îi arată cu degetul drept infractori la codul rutier.

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

View Postgushpi, on 28 februarie 2024 - 13:51, said:

te rog să observi că în intersecție există linii discontinui, iar bordura dispare tocmai pt a da voie mașinilor să traverseze intersecția
De acord, numai ca doar o parte dintre masini au voie sa traverseze intersectia, in speta cele de pe sensul opus care vireaza la stanga si cele de pe straduta din dreapta. Sensul tau are obligatoriu inainte.

te asigur că în zonă mai mereu sunt mașini de poliție care nu au nimic cu cei care traversează intersecția
ba chiar traversarea se face minut de minut din fiecare sens.
Faptul ca intoarcerea ar fi tolerata acolo nu inseamna ca e si legala.

uite altă poză, din alt unghi:

Exact ce spuneam la inceput. Ia mergi pe sensul opus si vezi ce marcaje au pe strada pe B2. Verifica si la straduta din dreapta.

ca să fii tu asigurat că io nu mint, uite o poză care face cât 1000 de cuvinte, poză care este luată la-nceputul acelui segment de stradă:

iar dacă ai probleme cu înțelegerea indicatorului, te asigur că îmi arată că tramvaiele au prioritate pe banda 3, nu că-mi interzice mie să utilizez acea bandă
marcajul de interzis îl ai în atașament
Prioritatea exista doar in intersectii, nu exista prioritate de banda. Ce intelegi tu prin faptul ca tramvaiele ar avea prioritate pe linia de tramvai? Cum, cand si fata de cine?

așa că io doream să arăt că marcajul de pe B2, din postarea mea inițială, este în contradicție cu alte marcaje existente în zonă! Posted Image
Sincer, eu nu vad nicio contradictie. Tu sustii ca practic ai avea voie sa circuli pe linia de tramvai? Sunt multi care procedeaza asa in zona?

Edited by aladdin2k, 28 February 2024 - 14:13.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate