Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Viraj la stanga pe linia de tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

gushpi

gushpi

cârcotaș

• Grup: Senior Members

View Postflt, on 26 februarie 2024 - 12:15, said:

nu există stânga acolo. nu ai voie să faci stânga
linia de tramvai, la fel, este separată de trafic

ai EXACT 2 afirmații eronate:
-acea intersecție se poate traversa
-linia de tramvai NU este separată (ce vezi în imagine e o mică bordură, nu este linie continuă)

View PostAutumn_Dream, on 26 februarie 2024 - 19:45, said:

Nu faci. Nu e legal.

măi colegi, am crezut că-i clar că despre „stânga în intersecția din poză” vorbim :(

am pus poza din poziția mai retrasă ca să se vadă semnul de pe B2 (obligatoriu înainte)

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

In poza pusă de tine nu se poate merge legal decât înainte sau la dreapta.
Linia de tramvai nu are linie continuă, are doar o mică bordură care delimitează platforma de drum pe care circulă în ambele sensuri tramvaiul.
Linia de tramvai este marcată cu indicatorul Bandă rezervată circulației mijoacelor de transport public de persoane. Acel indicator cu un tramvai desenat pe una din benzi informează conducătorii auto  că acea bandă este rezervată pentru circulația tramvaiului. Celelalte categorii de vehicule sunt obligate să circule pe benzile 1 și 2. Zona de acțiune a indicatorului se termină la prima intersecție. https://www.google.c...ser=0&entry=ttu
In poza ta se văd niște mașini care staționează (nu circulă) pe linia de tramvai. Asta nu poate însemna decât faptul că la data când a fost făcută filmarea tramvaiele încă nu circulau pe acolo, lucrările de modernizare nefiind probabil finalizate.
Asta văd eu din materialul pus de tine.

Asa arăta zona mai demult
https://www.google.c...ser=0&entry=ttu

OUG art.6
23. parte carosabilă - porțiunea din platforma drumului destinată circulației vehiculelor; un drum poate cuprinde mai multe părți carosabile complet separate una de cealaltă printr-o zonă despărțitoare sau prin diferența de nivel;

Edited by gabrieln2016, 27 February 2024 - 10:09.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View Postgushpi, on 27 februarie 2024 - 09:34, said:

-linia de tramvai NU este separată (ce vezi în imagine e o mică bordură, nu este linie continuă)

mda, doar o bordură, desigur, așa cum sunt borduri și la trotuare, dă-le dracului, ne cățărăm pe ele
se pare că pentru unii dintre voi trebuie să pună primăria sârmă ghimpată și canale cu aligatori să înțelegeți că NU se circulă pe linia de tramvai!

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

• Grup: Members
@gushpi, si eu sunt din Galati, ajung rar in zona aceea dar nu-mi aduc aminte sa fi vazut masini circuland pe linia de tramvai pe acolo. Mai ales ca rolul acelei borduri, cat e ea de mica, e destul de clar. Parerea mea e ca, dpdv legal, are dreptate gabrieln2016: conform marcajelor de pe maps nu poti intoarce (ca la stanga nu ai unde merge) acolo. Insa o poti face in urmatoarea intersectie sau la General.
Nu mai stiu daca marcajul a ramas asa (o sa fiu atent cand mai trec prin zona), sunt convins ca multi intorc acolo, dar legal pare ca se merge doar inainte sau la dreapta. Cei de pe sensul opus pot face stanga, la fel si cei de pe straduta din dreapta.
Daca treci de General, pe Siderurgistilor mai este o intersectie exact la fel. Regula pare a fi ca e permis stanga in intersectiile de genul doar daca ai straduta laterala la stanga.

In Iasi cand ajung sunt oarecum derutat de linia de tramvai. Cand e marcata ca banda, cu refugii cu ocolire prin doua parti, cand te trezesti intre popice/linii continui...
De exemplu aici, vii legal (presupun) pe banda 3 si incepe linie continua care te arunca un pic mai in fata pe linia de tramvai, cu popice in dreapta. E drept ca ai linie discontinua pe dreapta, dar cam greu sa te strecori printre ele ca sa iesi de pe linia de tramvai. Intrebarea e, se circula legal sau nu pe acolo? Inclin sa zic ca da, dar nu prea am vazut pe nimeni (doar eu cand am ajuns prima data in zona aia, dupa aceea am avut grija sa nu mai folosesc banda respectiva Posted Image)
https://www.google.c...i8192?entry=ttu

Edited by aladdin2k, 27 February 2024 - 11:02.

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

Nu este legal, este banda rezervată pentru transportul public de persoane semnalizată ca atare.

https://www.google.c...i8192?entry=ttu

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

Recunosc, nu-l observasem. Dar daca e semnalizat doar acolo (sau mi-a scapat si o presemnalizare?), e grozav; unde schimbi banda, in cei 2-3 metri de dupa trecerea de pietoni? Ca inainte e linie continua pe o distanta considerabila. Si mai ales ca in cele doua dati cand am trecut pe acolo era foarte aglomerat.
Din ce vad, atat masina google cat si cea din fata ei taie linia continua.

N3mesis

N3mesis

Active Member

Acolo e banda pentru transport in comun pana in Podu Ros, multi km. De aglomerat e aglomerat mai mereu acolo, am un coleg care sta in zona si e nasol.

trac1

trac1

Junior Member

Nu este legal, dar banuiesc ca intr-o oarece masura este acceptat. Pe Iorga( https://maps.app.goo...aLJjmCBkrx3SDX9) sunt puse jaloane ca in imagine, iar linia de tramvai este libera. Intri pe linia de tramvai cand vrei sa mergi la stanga pe Chimiei(sensul de langa LIDL dupa cum indica imaginea).

Narcismun

Narcismun

Junior Member

• Grup: Junior Members
Art.103 din Codul Rutier
Pe drumul public cu cel mult două benzi pe sens şi cu o a treia bandă pe care este amplasată linia tramvaiului lângă axa drumului, conducătorii de vehicule pot folosi această bandă, cu obligaţia să lase liberă calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

Fara legatura cu situatia de fata , am ramas stupefiat, citind comentariile, de cata lume nu are habar despre circulatia pe linia de tramvai. Bineinteles ca se poate circula si pe linia de tramvai, in conditii legale. Altfel Bucurestiul, unde prima banda este mereu ocupata cu masini parcate, s-ar bloca definitiv.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View PostNarcismun, on 27 februarie 2024 - 19:08, said:

şi cu o a treia bandă pe care este amplasată linia tramvaiului lângă axa drumului,

o bandă ce nu există. partea carosabilă e delimitată de bordură, popice, deci linia de tramvai este în afara părții carosabile în majoritatea cazurilor
bandă pe care e amplasată linia e cam rar, sunt acele zone din iași

View PostNarcismun, on 27 februarie 2024 - 19:08, said:

Altfel Bucurestiul, unde prima banda este mereu ocupata cu masini parcate, s-ar bloca definitiv.

asta sună ca o justificare pentru a încălca legea, ca cea cu acostamentul pe e85 sau cu depășirea vitezei
nu contează ce s-ar întâmpla, legea specifică pe unde se circulă și pe unde nu, indiferent de rezultat.

Narcismun

Narcismun

Junior Member

View Postflt, on 27 februarie 2024 - 20:00, said:

o bandă ce nu există. partea carosabilă e delimitată de bordură, popice, deci linia de tramvai este în afara părții carosabile în majoritatea cazurilor
bandă pe care e amplasată linia e cam rar, sunt acele zone din iași

asta sună ca o justificare pentru a încălca legea, ca cea cu acostamentul pe e85 sau cu depășirea vitezei
nu contează ce s-ar întâmpla, legea specifică pe unde se circulă și pe unde nu, indiferent de rezultat.
Banuiesc ca nu circuli prea des prin Bucuresti, asta in cazul in care ai facut-o vreodata, motiv pentru care iti imaginezi ca toate liniile de tramvai au borduri. Nu, nu toate au, iar acolo unde sunt doar doua benzi pe sens se poate circula pe linia de tramvai in mod legal.
Despre ce iti suna tie ca o justificare pentru a incalca legea, no comment. Reciteste art.103 sau intreaba un agent de la circulatie, daca se poate dintrun oras care chiar are tramvaie.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

toate liniile de tramvai din București (cu excepția celor care sunt pe străzi înguste) sunt necirculabile. nu există nici o situație în care să fie bandă de tramvai pe o stradă cu mai mult de 2 benzi
te rog să-mi arăți exemple și ți le demontez

- cele modernizate sunt direct delimitate cu garduri sau borduri - și toate liniile de tramvai se vor moderniza în curând, deci asta va fi soarta tuturor - obișnuiește-te de pe acum
- cele nemodernizate sunt delimitate ori cu linie continuă, ori cu stâlpișori, ori cu marcaj intermitent de delimitare a părții carosabile (așa cum se delimitează un acostament)

deci NU ai cum să invoci art. 103 pentru că acel articol se referă la partea carosabilă care conține bandă și pe acea bandă se întâmplă să fie linie de tramvai
ceea ce nu e cazul, dacă ar fi așa ar fi banda ceva mai lată și delimitată prin linie întreruptă standard dintre benzi
te rog exemple cu ce susții, și unde crezi tu că ar fi bandă să se aplice art. 103

Narcismun

Narcismun

Junior Member

View Postflt, on 27 februarie 2024 - 20:32, said:

toate liniile de tramvai din București (cu excepția celor care sunt pe străzi înguste) sunt necirculabile. nu există nici o situație în care să fie bandă de tramvai pe o stradă cu mai mult de 2 benzi
te rog să-mi arăți exemple și ți le demontez

- cele modernizate sunt direct delimitate cu garduri sau borduri - și toate liniile de tramvai se vor moderniza în curând, deci asta va fi soarta tuturor - obișnuiește-te de pe acum
- cele nemodernizate sunt delimitate ori cu linie continuă, ori cu stâlpișori, ori cu marcaj intermitent de delimitare a părții carosabile (așa cum se delimitează un acostament)

deci NU ai cum să invoci art. 103 pentru că acel articol se referă la partea carosabilă care conține bandă și pe acea bandă se întâmplă să fie linie de tramvai
ceea ce nu e cazul, dacă ar fi așa ar fi banda ceva mai lată și delimitată prin linie întreruptă standard dintre benzi
te rog exemple cu ce susții, și unde crezi tu că ar fi bandă să se aplice art. 103
Bulevardul Lacul Tei, linia tramvaiului 16. Fix acolo, acum doua luni, sotia mea a iesit de pe banda a doua si a fost lovita de o alta masina care venea pe linia de tramvai. Ghici cine a fost de vina ? Iti spun eu, sotia mea, deoarece, ca si tine, nu cunostea legea.
Banda ceva mai lata ? Hahaha, asta e buna de tot. Hai ca mi-am pierdut timpul degeaba cu tine, circula cum crezi, sa fii sanatos.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

pe lacul tei tramvaiul linia de tramvai nu e banda, ai si marcaj de delimitare a partii carosabile ce iti interzice sa circuli pe acolo, ba mai mult e o singura banda pe sens.
nici cine a scos-o vinovata nu prea stia legea.

Edited by _-livio-_, 27 February 2024 - 21:01.

Narcismun

Narcismun

Junior Member

View Post_-livio-_, on 27 februarie 2024 - 20:59, said:

pe lacul tei tramvaiul linia de tramvai nu e banda, ai si marcaj de delimitare a partii carosabile ce iti interzice sa circuli pe acolo, ba mai mult e o singura banda pe sens.
nici cine a scos-o vinovata nu prea stia legea.
O singura banda pe sens ? Marcaj de delimitare a partii carosabile ? Circul pe acolo zilnic, sunt doua benzi pe sens si nu exista niciun marcaj. Scrii doar ca sa te afli in treaba si habar nu ai de realitate. Asa este Brigada de Politie Rutiera nu stie legea, in schimb o stii tu.
Mai mergi prin oras cu masina, mai inveti si te alegi cu ceva. Gata, ai primit destule informatii gratuite, iar eu mi-am pierdut timpul cu un gica contra.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View PostNarcismun, on 27 februarie 2024 - 20:43, said:

Bulevardul Lacul Tei, linia tramvaiului 16. Fix acolo, acum doua luni, sotia mea a iesit de pe banda a doua si a fost lovita de o alta masina care venea pe linia de tramvai. Ghici cine a fost de vina ? Iti spun eu, sotia mea, deoarece, ca si tine, nu cunostea legea.

nu, a fost de vină fiindcă nu a acordat prioritate. este irelevant că cealaltă mașină circula neregulamentar.
ar fi trebuit să fie culpă comună, anyway

pe Lacul Tei am pus screenshot, e cum zice colegul de deasupra

se pot observa diferențele dintre marcajul longitudinal B de delimitare a benzilor (între banda 1 și banda 2) și marcajul M de delimitare a părții carosabile (între banda 2 și linia de tramvai).  Sper că te-am lămurit cu legea, este bine să învățăm unii de la alții

Attached Files

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

View PostNarcismun, on 27 februarie 2024 - 21:14, said:

O singura banda pe sens ? Marcaj de delimitare a partii carosabile ? Circul pe acolo zilnic, sunt doua benzi pe sens si nu exista niciun marcaj. Scrii doar ca sa te afli in treaba si habar nu ai de realitate. Asa este Brigada de Politie Rutiera nu stie legea, in schimb o stii tu.
Mai mergi prin oras cu masina, mai inveti si te alegi cu ceva. Gata, ai primit destule informatii gratuite, iar eu mi-am pierdut timpul cu un gica contra.

aproape pe toata distanta pe care ai linie de tramvai ai si indicatoare de parcare pe dreapta plus delimitare a partii carosabile intre masinile parcate si banda plus delimitare intre banda si linia de tramvai, 2 benzi ai pe niste bucati extrem de scurte unde ai si oprirea interzisa, niste cioturi practic.
iote-le: https://www.google.c...i8192?entry=ttu
culmea, in septembrie 2023 erau marcaje pe maps, mai uita-te si tu pe unde mergi cu masina, in special la marcaje si indicatoare.

Edited by _-livio-_, 27 February 2024 - 21:48.

Narcismun

Narcismun

Junior Member

View Postflt, on 27 februarie 2024 - 21:18, said:

nu, a fost de vină fiindcă nu a acordat prioritate. este irelevant că cealaltă mașină circula neregulamentar.
ar fi trebuit să fie culpă comună, anyway

pe Lacul Tei am pus screenshot, e cum zice colegul de deasupra

se pot observa diferențele dintre marcajul longitudinal B de delimitare a benzilor (între banda 1 și banda 2) și marcajul M de delimitare a părții carosabile (între banda 2 și linia de tramvai).  Sper că te-am lămurit cu legea, este bine să învățăm unii de la alții
Stai linistit, cu legea eram perfect lamurit inainte de profesorii pe care ii intalnesc pe internet. Daca te-ai fi obosit macar sa treci pe acolo recent ai fi observat ca nu exista marcaj  M, ci doar B. Chiar doua, unul intre prima banda si banda a doua. Iar celalalt intre banda a doua si linia de tramvai. Care face ca linia de tramvai sa fie exact banda a treia, conform spuselor tale.
Altfel, aveti dreptate amandoi, Lacul Tei are o singura banda pe sens si marcaj M.

View Post_-livio-_, on 27 februarie 2024 - 21:47, said:

aproape pe toata distanta pe care ai linie de tramvai ai si indicatoare de parcare pe dreapta plus delimitare a partii carosabile intre masinile parcate si banda plus delimitare intre banda si linia de tramvai, 2 benzi ai pe niste bucati extrem de scurte unde ai si oprirea interzisa, niste cioturi practic.
iote-le: https://www.google.c...i8192?entry=ttu
culmea, in septembrie 2023 erau marcaje pe maps, mai uita-te si tu pe unde mergi cu masina, in special la marcaje si indicatoare.
Delimitarea partii carosabile intre masinile parcate si banda ? Doua benzi pe bucati extrem de scurte ? Cioturi ?  Habar nu ai de circulatie, reguli, marcaje si este evident ca nu ai trecut in viata ta pe Bulevardul Lacul Tei.
Sper, spre binele nostru al tuturor, ca nu ai permis de conducere.
Sa fii sanatos

Attached Files

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate