Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

Despre prima de activare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

stavreschi

stavreschi

Active Member

• Grup: Members
Poate ma ajuta cineva cu un sfat, daca se mai poate face ceva.
Am fost inregistrat la somaj ca somer fara indemnizatie. Am reusit sa imi gasesc un serviciu si am aflat cu totul intamplator de aceasta prima de activare dintr-un articol de ziar.
Fara sa o mai lungesc, nu mai pot beneficia de acesti bani (1000 lei) fiindca nu am `anuntat` angajarea mea in termen de 30 zile de la angajare, AJOFM este direct informat de aceste angajari prin REVISAL si au trecut deja 40 de zile.
In afara sa urlu la luna ce as mai putea face in acest caz ?

Naijax

Naijax

Guru Member

• Grup: Senior Members
Pai termenul ala de 30 de zile e MAXIM
Acum urli degeaba
Poti sa deschizi o bere Posted Image

raducanu969

raducanu969

Active Member

Cum a zis si Naijax trebuia in cele 30 zile

stavreschi

stavreschi

Active Member

Glumind acum, de cate ori m-am dus sa anunt la AJOFM era inchis, cica sambata si duminica cand eram eu liber nu lucrau nici ei.
Pai cum mama ei de lege se da astfel?
Cand te angajezi undeva dupa 2-3 zile iti ceri libere ca trebuie sa te duci tu la AJOFM.....Nu vi se pare ca este de porc situatia ?

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Pe mail nu mergea ?
Ai incercat macar sa suni ptr informatii ?

Acum nu stiu cum e cu prima aia, stiu ca angajatorii primeau ceva daca angajau someri, de someri nu stiu daca primesc ceva.

stavreschi

stavreschi

Active Member

Vizualizare mesajeiffel, pe 23 februarie 2024 - 11:32, a scris:

Pe mail nu mergea ?
Ai incercat macar sa suni ptr informatii ?
Acum nu stiu cum e cu prima aia, stiu ca angajatorii primeau ceva daca angajau someri, de someri nu stiu daca primesc ceva.

Primesc sigur, de aia se si cheama: prima de activare. Am aflat de existenta ei dintr-un articol dintr-un ziar, si cand am ajuns astazi acolo nu imi trebuia decat buletinul si sa completez un formular al lor si daca nu ar fi trecut 30 de zile ma imbogateam cu 1000 lei.
Daca nu esti ruda cu cineva de acolo nu ai de unde sa stii toate amanuntele posibile si imposibile.

pastel3005

pastel3005

Senior Member

deci, e vina altora. tipic romanesc. :)

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Primea si angajatorul ceva dar era obligat sa te tina obligatoriu o anumita perioada minima si nu prea vor ei asta. Deci nu ai pierdut nimic pentru ca angajatorul nu ar fi vrut sa se riste.

cristiany

cristiany

Senior Member

Toate informatiile le puteai afla de pe siteul oficial ANOFM: https://website.anof...ma-de-activare/

Documente necesare
Pentru acordarea primei de activare, persoanele vor depune la agenția pentru ocuparea forței de muncă județeană, respectiv a municipiului București, unde se află în evidență, în termen de maximum 30 de zile de la data angajării, următoarele documente: :
1.  Cerere – conform model – Anexa nr. 32 la norme
2.  Actul în baza cărui persoana a fost încadrată în muncă sau dovada emisă de angajator – copie
3.  Angajament
confom model – Anexa nr. 33 la norme
4.  Declarație pe propria răspundere a angajatorului din care să rezulte că în ultimele 12 luni anterioare angajării, acesta nu a mai fost în raporturi de muncă sau de serviciu cu persoana respectivă
5.  Declarație pe proprie răspundere din care să rezulte ca persoana solicitantă nu a mai beneficiat de prima de activare în ultimele 12 luni anterioare angajării
Depunerea documentelor
•  Personal – la sediul agenției
•  Prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire
•  Prin fax sau e-mail

popicoo

popicoo

Member

Nu este de datoria anofm sau a angajatorului să te informeze despre drepturile tale. Necunoașterea legii nu poate fi invocată. Case closed!

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

Vizualizare mesajcristiany, pe 23 februarie 2024 - 12:25, a scris:

Depunerea documentelor
•  Personal – la sediul agenţiei
•  Prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire
  Prin fax sau e-mail

Deci mergea si pe mail, nu trebuia sa te prezinti personal.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Eu acum 2 ani am pierdut prima de activare , angajatii de la AOFM tineau mortis sa te duci la ei chiar daca erai bolnav !! Intre timp vad ca sau mai potolit si au inceput sa foloseasca calculatoarele si netul, de'h nu au facut scoala on-line ca acum de la gradi', ci cu pixul si hartia in fata Posted Image
Angajatorul primeste lunar ( depinde de anumite conditii ale celui angajat ) 2 250 lei timp de un an si sa mentina angajatul cel putin 18 luni ( unul care mai are 5 ani pana la, pensionare angajatoril primeste 5 ani banutii astia care sunt din fonduri Europene, cel putin asa era acum 2 ani ).
PS initiator era plin netul de acum ani buni cu conditiile dar cand am fost eu intrebare  -" de unde stiti de conventie ?".. - "de pe net ! " dar am avut un pont' de la un prieten, ca altfel nimic de la AOFM.

Edited by mihaiC1, 23 February 2024 - 16:33.

stavreschi

stavreschi

Active Member

Vizualizare mesajpastel3005, pe 23 februarie 2024 - 12:01, a scris:

deci, e vina altora. tipic romanesc. Posted image
Nu prea știu a cui este vina, dar nu mi se pare normal ca legiuitorul să te condiționeze/limiteze la 30 de zile pentru un drept al tau, chiar dacă poți să corespondezi prin mail, fax, etc. Că dacă ii ceri proaspăt angajatului să se mai și prezinte in persoană la AJOFM chiar este nesimțire.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate