Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

ROBOT de BUCATARIE?

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#19
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
eu am un storcator philips hr1851, initial am vrut sa iau bosch mes 1020 dar am citit de chestia cu rosul carcasei. apoi m-am gandit la braun dar mp80 e un model uzat moral , am preferat philipsul fiindca e un model nou, a fost cu un mil mai ieftin (2.2 mil la altex) si are 500W fata de 300w mp80.
acum vreau sa iau un blender, probabil o sa iau braun multiquick.
prefer sa cumpar separat electrocasnicele si nu robot, din ce mi-au spus prietenii un robot care sa faca toate functiile bine nu prea exista si oricum pretul ar fi mai mare decat daca le cumperi separat.

Edited by Mar, 07 March 2007 - 09:02.


#20
ANDARDX

ANDARDX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.03.2007
as cumpara un robot philips hr7768; este bun? are tot ce-i trebuie, sau caut altceva? faceti-mi si mie o recomandare ce altceva as putea sa-mi iau, eventual ce ar trebui sa aiba acel robot.

#21
veronica1

veronica1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.02.2007
Depinde ce-ti doresti de la aparat ! Daca folosesti intensiv si blenderul si vasul de tocat, motorul va obosi mai repede, in acest caz e preferabil sa iei aparate separate ! Apoi, gandeste-te la dimensiuni, depozitare, manevrare, spalat, scurs ! Crede-ma, daca ai de tocat o ceapa si-un morcov, nu scoti ditamai magaoaia ! Foarte bun ,in schimb, discul pt radacinoase ! A, si mai poti face maioneza light (ou ntreg) in vasul de tocat folosind cutitul la putere maxima !

#22
mcmunt99

mcmunt99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.08.2006
Experientele mele cu robotii:

1. Moulinex Ovatio 3  - in acel moment, varf de gama la Moulinex, si o groaza de bani...Teapa cat casa de mare...Dupa vreo 2-3 luni, s-a stricat o piesa din plastic - piesele din plastic nu sunt supuse garantiei, asa ca a trebuit sa scot bani din buzunar sa-l repar, si sa astept vreo 3 saptamani.
Dupa inca vreo luna, aceeasi problema! Iar in service! dupa 3-4 saptamani ma duc sa vad ce se intampla! "Stiti, piesa care ne trebuie, nu este pe stoc in Romania si va veni.....cand va veni". Dupa alte cateva saptamani, ma duc iar la service - "Ne pare rau, dar cotractul de service cu Moulinex expira maine!" Deci iau robotul si il duc la noua firma de service - " Stiti, este stricata o piesa care u v=o putem inlocui pe garantie, pentru ca s-a umblat in robot (LA PRIMA FIRMA DE SERVICE!!!!)."  Cand vad ca nu ma pot intelege cu ala ii spun: OK! O sa platesc! " Veniti peste o saptamana!" Peste o saptamana - "Stiti, piesa respectiva nu exista in Romania!!!" Scriu la moulinex in germania, imi dau un contact din Romania. Vorbesc cu ala, si imi spune ca piesa va ajunge la service-ul la care aveam eu robotul in vreo 3 zile. Dupa cele 3 zile - " Nu a ajuns nici o piesa!" Tipu de la Moulinex zicea ca piesa a fost trimisa, asta spunea ca nu i-a ajuns! Dupa inca vreo saptamana, am ajuns la capatul puterilor! :cursing:  Mi-am bagat picioarele si -

2. am cumparat un Philips Essence HR 7768. Pe care l-am gasit destul de greu, pentru ca deabia aparuse (oricum, o groaza de bani!). Cat l-am folosit pana acum - aproape un an, sunt multumit. Din fericire nu s-a stricat, deci nu stiu cum stau cei de la Philips pe partea de service!

CONCLUZIE: NICIODATA NU IMI VOI MA LUA CEVA PE CARE SCRIE MOULINEX!!!!!! PROASTA CALITATE A PRODUSELOR ESTE DEPASITA DOAR DE CALITATEA SI MAI PROASTA A SERVICE-ULUI!

#23
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
nu am recomandat nimanui asa ceva dar choar nu exista pe atunci opc ? magazinul trebuia sa ti l inlocuiasca cu totul conform legilor din rom .

#24
crushburn2003

crushburn2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2007
salut sunt nou pe aici vreau si eu sa imi iau un storcator de fructe dar unul bun are careva Jack La Lane's Power Juicer ce parere are de el adevarat e cam scump dar ma gandesc ca daca isi face treaba bine merita, nu stiu ce sa fac sa imi iau storcatorul asta de fructe sau un robot de bucatarie philips hr7768 din cate am citit are de toate la el inclusiv si storcator de fructe si citrice .

Aveti vreun sfat si pt mine inainte de a lua o decizie.

#25
Joanne1234

Joanne1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.08.2005

 Lyvyoo, on Nov 1 2006, 02:52, said:

hai sa va dau un sfat important! Tocmai ce m-am intors din Carrefour si, l-a sfatul cred dezinteresat al responsabilei de raion, am ales Kenwood fp 479! ( http://www.601.ro/Pr...s.aspx?id=24008 ) Am dat 4mil. (desi vad ca pe site-ul asta e si mai ieftin) dar isi merita fiecare banut!

Mi-am luat si eu un robot Kenwoord, exact de ala cu multe accesorii (nu la sfatul de pe softpedia). Si mie mi l-a recomandat dezinteresat un responsabil de raion din Carrefour sau cam asa ceva.

Dar mie mi se pare o mare balarie. Are foarte multe accesorii intr-adevar, dar este extrem de prost si putin documentat. N-am reusit sa fac o salata normala, decat piure de salata. N-am reusit sa fac un suc de fructe, ca da toata pulpa in suc si din 4 mere am facut o canutza mica, pentru ca dupa zece secunde de functionare, incepe sa vibreze de mama focului, cade de pe mobila daca nu-l tii. La carte scrie ca daca vibreaza, tre sa-i golesti vasul in care centrifugheaza, numai ca acolo e pulpa care este insuficient stoarsa.

Acum ma chinui sa-l returnez la Carrefour si sa-mi iau banii inapoi. Sper sa reusesc.

#26
likris13

likris13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.05.2007
Crush, eu am cumparat storcatorul Jack la Lane acum un an, dupa ce l-am vazut si testat la un amic - merita toti banii! costa el cit un robot, dar face un suc fantastic...si e destul de silentios
Eu sunt de principiul ca fiecare "jucarie" are rolul ei: blender, storcator, masina de tocat etc - motorul e dimensionat pentru functia respectiva, nu umpli masa de lucru si in plus, daca se arde motorul la o multifunctionala (robot), ramii si fara celelalte...

sper sa nu-ti fi dat sfatul prea tirziu...

#27
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Apropo de robotul Kenwood de care vorbeam aici... A trecut aproape un an de cand il folosesc si, fara sa-l intrebuintez intensiv, capul care sustine paletele mixerului (o piesa de plastic ovala de 10cm cu rotite zimtate inauntru) a cedat! De fapt, cand folosesc functia de mixer se aude un carait puternic. Cel mai probabil au intrat acolo sedimente de alimente si s-au intarit! Desteptii astia de fabricanti nu s-au gandit ca s-ar putea intampla asa ceva si nu au pus niste surubele sa poata fi desfacut... Service-ul din Baneasa foarte amabil mi-a dat  hartie sa ma duc la Carrefour si sa-mi de-a alt produs nou sau unul similar... (pot da diferenta de bani pt alta marca de exemplu). Nu ma asteptam sa fie asa de usor.... Acum sunt iar in cautari... Ati mai experimentat ceva de calitate???? Postati concluziile aici!

#28
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Azi am dat o tura prin magazine, sa ma initiez in caracteristicile robotilor. Am vazut un Philips HR 7825, asemanator cu acesta (probabil e un pic mai nou)  

http://www.elanko.ro...5...0HR 7625/70

si un Moulinex, cam cu aceleasi functii, FP6021. Pe Philips scrie Made in China, pe Mouline, Made in France    B) .
Philips-ul are putere 500 W, celalalt 700. Are cineva vreunul din aceste modele sau imi poate da un sfat? As dori de la robotul pe care il iau tocare (legume, carne), razuire, feliere, eventual blender, folosindu-l probabil nu foarte intens.

#29
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Carrefour mi-a dat banii inapoi pe robot  :-))))  Dupa un an de folosire acum pot sa-mi iau unul nou..nu ma asteptam in Romania la asa atitudine!
Acum cu banii in buzunar ma gandesc la un Phillips 7764! ( http://www.p4c.phili..._13_pss_aen.pdf )
Mi s-a parut cel mai bun raport pret calitate! Pe price.ro e 5.3mil! Pare mai solid decat alte modele!

Edited by Lyvyoo, 18 September 2007 - 21:16.


#30
smechercubasca

smechercubasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.02.2007

 ionuts71, on Feb 20 2007, 11:24, said:

Eu am am un storcator centrifugal Bosch. Are probleme cu rosul carcasei, adica sita are o poziție excentrică și roade carcasa (piesa galbenă). Il am de vreo 4 luni si il folosesc intensiv la o terapie cu sucuri naturale (Gerson). Adica fac sucuri (mere, morcovi, telina, sfecla rosie, patrunjel, varza etc.) de cel putin 6 ori pe zi. Deja razatoarea de pe fundul sitei s-a tocit si face totul un fel de terci. Toata pasta se depune in zona de evacuare a pulpei (infundand storcatorul) si sub sita. Daca nu esti atent sucul incepe sa curga in interiorul motorului (de aici aparitia sucului de sub storcator) si intr-un final arderea lui. Ca sa nu mai vorbim de curatare care ma scoate din pepeni... chinul de pe lume. Freci la sita aia pana te plictisesti. Si daca mai pui la socoteala ca dupa 3 morcovi si 4 mere trebuie sa ii cureti sita (mai ales din cauza morcovilor care o infunda imediat) mai bine bei apa plata.

Asa ca m-am orientat catre un storcator necentrifugal... scoate sucuri mai concentrate, fara spuma aia care nu se mai termina (oare aia s-a luat in calculul celor 15% mai mult suc???), nu distruge enzimele pentru ca are o viteza de rotatie mult mai mica si e si mult mai silentios... adica pot sa fac suc si la ora 6 dimineata si la ora 23, fara sa ma injure vecinii. Si se curata si mult mai usor.

Pulpa de la morcovi este super uscata iar din citrice mai ramane doar pielita si foarte putina pulpa. Are un pret mai ridicat dar face cat doua storcatoare: un storcator de citrice si unul centrifugal la un loc. Plus ca scoate mai mult suc. Pe langa toate astea are si optiuni de tocat carne, presat seminte si alune (face unt de arahide) si face si un fel de desert din fructe inghetate (numai bun vara pe caldra). Eu sunt foarte multumit de el.

Daca sunteti interesati il gasiti la: http://www.okazii.ro...entrifugal.html

Mai multe detalii chiar pe site-ul producatorului la: http://www.samsonjui...on-kpe-1301.htm


Si eu am problema cu piesa galbena sita nu sa ros inca dar din cauza acelei piese galbene care atinge sita cand se invarte se protuc niste trepidatii de cade de pe masa. Este in garantie sper sa rezolve cumva dar nu prea cred.
  NU CUMPARATI BOSCH MES 1020 dak nu vreti sa aveti probleme cu "piesa galbena"

#31
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am asa ceva de 4 ani http://www.price.ro/...t_444_42068.htm . La pretul asta daca se strica iau altul. Adica cu banii de pe unul "de firma" care face acelasi lucru ca acesta iau doua. Asta-i "the Best" ieftin si bun. Nu m-a dezamagit. :lol:  Degeaba cumperi Adidasi de firma la 300 ron ca tot se imput mai bine cumperi 3 perechi la 100 ron ca oricum te tin mai mult  :lol:

#32
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 flory_vladeanu, on Nov 2 2006, 13:23, said:

Si au am Philips cu masina de tocat..care s-a stricat..din pacate :confuzzled:  :angry: ..dar e bun ..in rest...

Cum e bun daca s-a sticat? :o E ca si cum ai spune: am un tv care nu prinde decat un singur program ca-i defect tunerul dar el e bun. Pai daca nu-si face toata treaba il poti arunca.  :P

Edited by Clovis, 22 October 2007 - 17:46.


#33
smechercubasca

smechercubasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.02.2007

 smechercubasca, on Oct 22 2007, 16:36, said:

Si eu am problema cu piesa galbena sita nu sa ros inca dar din cauza acelei piese galbene care atinge sita cand se invarte se protuc niste trepidatii de cade de pe masa. Este in garantie sper sa rezolve cumva dar nu prea cred.
  NU CUMPARATI BOSCH MES 1020 dak nu vreti sa aveti probleme cu "piesa galbena"
Storcatorul meu inca mai era in garantie iar cei de la BOSCH mi-au dat un storcator nou. Chiar dak primul s-a stricat, e de apreciat ca mi lau inlocuit. Dak luati un storcator BOSH puteti fi siguri de un lucru ca atat timp cat aveti garantie veti avea si storcator.

#34
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
a testat cineva Bosch MUM4655EU?
imi doresc in principiu o masina de tocat carne dar nu stiu daca n-ar fi mai bine sa dau niste bani in plus si sa-mi iau un robot.

#35
ionuts71

ionuts71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.01.2004
Storcator de citrice + storcator de legume/fructe + storcator de verdeturi (spanac, varza, iarba de grau etc.) + masina de tocat carne + masina de macinat (rasnita) + masina de facut paste fainoase + masina de facut lapte de soia si branza tofu + masina pentru sorbet si inghetata din fructe inghetate - o masina compacta, silentioasa, fara zeci de accesorii, fara sa iti ocupe jumatate de bucatarie.

Du-te la QUARK... daca mergi cu orice fructe sau legume iti trec prin cap (poti sa iei si din alea super tari care iti omoara storcatorul centrifugal - gen telina, sfecla rosie, ridiche neagra, daca iti place sucul din ele) si verdeturi (care nu merg deloc la storcatorul centrifugal - gen varza, spanac, iarba de grau etc.) ei iti fac o demonstratie pe loc. Inclusiv pentru tocat si macinat.
Numai sa mergi cu ele spalate si curatate, ca nu prea au unde sa le spele si sa le curete ei acolo, in sala de prezentare.

Eu mi-am luat de la ei un storcator multifunctional care stoarce, paseaza, toaca, macina si multe altele. Attached File  KPwhite500.jpg   48.43K   131 downloads.
Au si un model mai micut, la fel de performant: Attached File  oscar900side1.jpg   21.28K   74 downloads
Interesant este ca face un suc de o calitate deosebita. Gustul este total diferit de cel al sucului obtinut cu un storcator centrifugal. Sucul este mai concentrat, mai gustos, neoxidat si fara spuma.

Si aparatul se spala de sute de ori mai repede decat unul centrifugal la care trebuie sa speli sita pana te plictisesti.
Si stii cat au garantie? 5 (CINCI) ANI!!!. Da, cinci, nu ca ceilalti care iti ofera numai minimul legal de 2 ani.

Un articol interesant despre storcatoare poti citi la Cum_alegem_un_storcator.pdf.

Edited by ionuts71, 07 June 2008 - 00:18.


#36
florik2003

florik2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2007
dar despre Hand Blender Moulinex Click and Mix 600, DD702142 ce parere aveti? Attached File  img45369_29102007110552.jpg   10.91K   39 downloads
as vrea sa mi cumpar un blender de mana da nu stiu care....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate