Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Accident usor 3 masini

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

Punter

Punter

Senior Member

• Grup: Senior Members
asta e masina ta. o femeie nu ar avea desenul ala cu moto.

cel mai bine filmezi masinile si pe cei implicati, sa fie si audio.

pietonul a sarit pe trecere, nu s-a asigurat? :)

ps: tdi out!

Edited by Punter, 16 February 2024 - 08:48.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postrexx, on 16 februarie 2024 - 08:19, said:

oricum si taximetristu' e fraier ca daca a declarat ca a fost victoma, o sa aiba de alergat si el sa dea declaratii
sau incearca sa ii "convinga" pe ceilalti ca victima isi poate retrage declaratia contra unei sume de bani

taximetristul incearca sa isi scoata pasagerul, victima. Initial lor la accident le-a spus ca e iubita, la 112 a declarat ca e client
dar
Nu avea aparatul in functiune
Pasagerul statea p[e bancheta din fata

Eu p-asta i-as arde cu declaratie mincinoasa si amenda banii pierduti de politie pentru alcatuirea dosarului.

Da, e clar ca o sa incerce sa ii santajeze.
I-am spus pustiului sa fie pregatit sa inregistreze ORICE convorbire de pe un numar necunoscut

View PostPunter, on 16 februarie 2024 - 08:46, said:

asta e masina ta. o femeie nu ar avea desenul ala cu moto.

Al dreaq ce-ai mirosit-o!!!
:lol:

View PostPunter, on 16 februarie 2024 - 08:46, said:

pietonul a sarit pe trecere, nu s-a asigurat? Posted Image

Pietonii aveau verde, d-asta a oprit prietena

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View PostTsunamii, on 15 februarie 2024 - 22:45, said:

Ce javre de oameni sunt printre noi...

nu toti, doar taximetristii

TheWarrior

TheWarrior

Senior Member

View PostTsunamii, on 16 februarie 2024 - 08:50, said:

Pietonii aveau verde, d-asta a oprit prietena
Colega sa stea linistita.
Oricum la un proces si judecatorul poate cere probe suplimentare.
Sigur exista imagini de pe 2-3 camere si primaria e obligata sa le dea.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View PostTsunamii, on 15 februarie 2024 - 22:45, said:

Aflam acolo ca taximetristul a sunat 112 dupa ce-au plecat A si C si a declarat ca pasagerul e ranit si are nevoie de ambulanta si spitalizare si masinile A si C au fugit de la locul accidentului.

stai puțin, astea nu le stabilește taximetristul, ci medicii
aceștia pot evalua dacă e cineva rănit sau nu, corect? nu vine ambulanta și te declară victimă că te zvârcolești tu teatral pe jos

sigur, ei te iau la spital (că poate ai traume nevizibile), dar apoi îți trebuie o hârtie ceva
într-un accident ușor nu poți stabili că cineva e sau nu victimă așa după ureche.  dar era bine să stați acolo până plecau toți

eu nu aș pleca de la un accident decât dacă sunt sigur că ăla nu face mizerii. la accident cu taximetrist trebuie să fii atent ca și cum ai avea de-a face cu un infractor (scammer), să înregistrezi orice secundă pe video

stefan0011

stefan0011

Active Member

• Grup: Members
In toată treaba asta , din nou, legea și politia sunt de vina. Cine poate stabili dacă sunt sau nu răniți și cine poate controla ca unul din cei implicați nu suna pe ascuns la 112 sa se dea rănit?  În cât timp de la coliziune poți suna la 112 sa te dai rănit? Pleaca toata lumea acasa linistita cu gandul sa mearga la politie in 24 h si intre timp unul suna la 112 sa se dea rănit.
Nu sunt pedepsiți destul astfel de gesturi, pentru a fi descurajate.

Stefi_R

Stefi_R

Member

@foxbat - poate nu m-am facut inteles, dar mno: am lasat acolo masina peste noapte pentru ca venise fii-mea dupa mine (locuiesc la vreo 35 km de BV) si a doua zi la inceperea programului lor, tot fii-mea m-o dus inapoi - in fine, daca asa-i leagea? M-am gandit ca daca ciupeam ceva puteam deveni din victima, inculpat - fara legatura intre evenimente.

jm2010

jm2010

Senior Member

View PostTsunamii, on 15 februarie 2024 - 23:17, said:

Victima a fost luata cu salvarea, NU a parasit locul faptei

De fapt, in mod practic, a parasit locul faptei :))

TheWarrior

TheWarrior

Senior Member

View Postflt, on 16 februarie 2024 - 08:59, said:

eu nu aș pleca de la un accident decât dacă sunt sigur că ăla nu face mizerii.

View Poststefan0011, on 16 februarie 2024 - 08:59, said:

În cât timp de la coliziune poți suna la 112 sa te dai rănit?
Si a doua zi poate sa mearga cineva la spital sa spuna ca il doare capul ca s-a lovit de tetiera iar cu o zi inainte nu il durea.
Iar spitalul anunta politia.

View PostStefi_R, on 16 februarie 2024 - 09:00, said:

- in fine, daca asa-i leagea? M-am gandit ca daca ciupeam ceva puteam deveni din victima, inculpat - fara legatura intre evenimente.
da, daca erai baut a doua zi, in functie de cat timp a trecut se stabiliea cat era alcoolemia la ora accidentului.
Nu stiu ce sa zic daca spuneai ca ai fi baut acasa o sticla de vin, dupa ce ai lasat masina.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View PostTheWarrior, on 16 februarie 2024 - 08:57, said:

Colega sa stea linistita.
Oricum la un proces si judecatorul poate cere probe suplimentare.
Sigur exista imagini de pe 2-3 camere si primaria e obligata sa le dea.

Am si scris, ieri dimineata Udriste aveau deja inregistraile din piata (Lujerului, intersectie cu Virtutii)
Acum ma gandesc ca taximetristul o fi gasit pe unu care s-a dat lovit de prietena pe trecerea de pietoni de l-a luat salvarea.
Pentru ca masina a fost fotografiata la Udriste si din fata.
Oricum au inregistraile, iar la declaratii a fost foarte important momentul producerii accidentului. Pustiul a sunat la 112 de 2 ori chiar atunci iar asta m-a sunat pe mine, deci cu o toleranta de 2-3 minute au ora si o pot sincroniza cu inregistralie de pe camera
Au stat cel putin 10-15 minute acolo, cred ca a durat mai mult de 20 de minute pana taxiul a sunat la 112 si a declarat victima.
Cineva a fost luat cu salvarea si dus la spital, asta e clar si dosarul a fost deschis de atunci.
La asta ma gandesc, si e si greseala mea ca l-am ascultat pe pusti si nu am ajuns in seara aia la accidente usoare.
A doua zi o puteau aresta pe prietena. In SUA asa faceau, asta daca n-o luau de acasa.

Ei insa ne-au lasat sa plecam cu masina la Udriste, de unde am aflat telenovela.

View PostTheWarrior, on 16 februarie 2024 - 09:08, said:

da, daca erai baut a doua zi, in functie de cat timp a trecut se stabiliea cat era alcoolemia la ora accidentului.
Nu stiu ce sa zic daca spuneai ca ai fi baut acasa o sticla de vin, dupa ce ai lasat masina.

In drum spre ea, am sunat-o sa o intreb daca a baut ceva..., sa stiu daca mai mergem la accidente usoare sau nu
aproape ca m-a injurat, :lol:

Dracu, trebuie sa fiu sigur, chiar daca mama ia o injuratura

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

consecința unei semaforizări cretine. din moment ce ai un pasaj pe sub lujerului, este evident că majoritatea auto vor face stânga acolo
și au verde pietonii odată cu mașinile, smart n-am ce zice

de asemenea, stopul în 3 timpi care e reglat imbecil, 1 direcția A1, 1 direcția centru, 1 ambele fluxuri care se încolăcesc făcând stânga

TheWarrior

TheWarrior

Senior Member

View PostTsunamii, on 16 februarie 2024 - 09:09, said:

Am si scris, ieri dimineata Udriste aveau deja inregistraile din piata (Lujerului, intersectie cu Virtutii)
Eu stiu un lucru, nu se minte in declaratii.
Il prinde usor pe cel care incearca sa induca in eroare.

La fel si in cazul accidentelor usoare, firmele de asigurari au acces la camere si te prinde instantaneu.

Politia cand vrea sa rezolve ceva, rezolva.
Stati linistiti, mai ales ca nu aveti nici o vina.

iar sfatul cu tinutul piciorului pe frana e chiar util, nu se stie, poate intr-un loc fara camere dai de belea.

View Postflt, on 16 februarie 2024 - 09:13, said:

consecința unei semaforizări cretine. din moment ce ai un pasaj pe sub lujerului, este evident că majoritatea auto vor face stânga acolo
și au verde pietonii odată cu mașinile, smart n-am ce zice
dar parca era banda de stanga semaforizata acolo

Edited by TheWarrior, 16 February 2024 - 09:15.

stefan0011

stefan0011

Active Member

Care e pârghia prin care sa I obligi pe garceni sa vina la locul faptei, chiar daca e accident usor? Sa vina ei sa constate ca de aia sunt platiti. Dacă se întâmpla într o intersecție fără camere cum se sfarsea?

krtyna

krtyna

Member

Domnu cu personalitati multiple, daca nu vrei surprize pui camera de bord in masina si inregistrezi tot. Si 2 - politia nu e prietenul tau, e ciudat ca nu ai invatat deja asta din SUA daca vii de acolo, ca vad ca toti zic de SUA. Ai avut noroc de data asta ca sunt inregistrari la altii dar eu tot nu m-as baza pe ele inca, ca depind de politie care ..vezi punctul 2

TheWarrior

TheWarrior

Senior Member

View Poststefan0011, on 16 februarie 2024 - 09:19, said:

Care e pârghia prin care sa I obligi pe garceni sa vina la locul faptei, chiar daca e accident usor? Sa vina ei sa constate ca de aia sunt platiti.
Vine de venit si te trimite apoi la accidente usoare ca nu se ocupa motociclistul sau echipajul sa piarda 2 ore sa dea declaratii toti soferii implicati.

Punter

Punter

Senior Member

cam ciudat ca 2 soferi au fost surprinsi de trecere/pietoni. erau pe net amandoi?

si pustiul l-a sunat pe dexter, tot dexter a convins-o de toate....dexter la brutarie in ucraina! :D

Edited by Punter, 16 February 2024 - 09:29.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Poststefan0011, on 16 februarie 2024 - 09:19, said:

Dacă se întâmpla într o intersecție fără camere cum se sfarsea?
Martori

View Postkrtyna, on 16 februarie 2024 - 09:22, said:

Domnu cu personalitati multiple, daca nu vrei surprize pui camera de bord in masina si inregistrezi tot.
Corect

Dar ce sa le fac eu?
Le-am cumparat o camera, nici p-aia nu stiu daca o folosesc, nu mai e treaba mea...

View Postkrtyna, on 16 februarie 2024 - 09:22, said:

politia nu e prietenul tau, e ciudat ca nu ai invatat deja asta din SUA daca vii de acolo, ca vad ca toti zic de SUA.

Cum sa nu?

View PostPunter, on 16 februarie 2024 - 09:23, said:

cam ciudat ca 2 soferi au fost surprinsi de trecere/pietoni. erau pe net amandoi?

FOARTE, asta am zis si eu, foarte mare coincidenta

Cred mai degraba ca erau atenti la ce vine din stanga dreapta dupa virajul stanga 90° si nu s-au mai uitat in fata la trecerea de pietoni, altfel, cu zici si tu, 2 masini la o viteza relativ mica sa nu fie atenti?
Bah, DOUA, una dupa alta???

AM intrebat-o p-asta, dar pe dreapta???

"Ah, eram masini si in dreapta mea..". foarte ciudat.
Esti tare Punter, surprinzi detalii importante...

Edited by Tsunamii, 16 February 2024 - 09:42.

TheWarrior

TheWarrior

Senior Member

View PostTsunamii, on 16 februarie 2024 - 09:31, said:

Cred mai degraba ca erau atenti la ce vine din stanga dupa virajul stanga 90° si nu s-au mai uitat in fata la trecerea de pietoni, altfel, cu zici si tu, 2 masini la o viteza relativ mica sa nu fie atenti?
Asta cu franatul brusc si 3 masini sa se ciocneasca e clasica.
In Bucuresti se tine aproape ca altfel a venit ilfoveanul si ti-a luat fata.

Am mai invatat si eu o regula de la cineva patit. Nu franezi brusc mai ales daca se merge tare si cel din spate tine aproape. Se apreciaza un eventual pericol (sau pietoni ce se apropie) si se franeaza progresiv, ca cel din spate sa vada din timp lampa de frana din luneta care se vede prima.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate