Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Accident usor 3 masini

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

• Grup: Senior Members
Valentines day.
Raman la servici peste program..., ;(
Ma suna o prietena buna, in panica
"Am avut accident, tipa la mine, nu stiu ce sa fac!"

o intreb unde e ca vin, dar ea e okay?
"Da, nu sunt ranita, dar tipa ala!"
"Da-l dracu' suna la 112!"
"A sunat cel din spate"
Nu prea am inteles eu care e ala din spate.
"Dupa ce se linisteste, iesi din masina, cauta martori, fa poze la masini si cere-i permisul, talonul si asigurarea sa le pozezi, daca nu ti le da, nu insisti, hai ca plec dar fac o ora pana la tine!"

Cam asta fu'

Pe drum mi-a zis ca "cel din spate" a sunat de 2 ori la 112 si a fost intrebat daca sunt raniti, victime.
Negativ
Politia a spus ca trebuie sa se prezinte la accidente usoare, amiabila nu poate fi facuta pentru ca au fost 3 vehicule.
Okay, am aflat si eu...
Asta ajunse acasa.
"Mai vin"
"Da, ca tremur toata, as vrea sa mergem la accidente usoare"
"Masina e okay? Poti circula cu ea?"
"Da, e lovita-n spate doar, pot merge!"

Ajung la ea, coboara in parcare... nu vad lovitura...
Dracu' doar o atinsese

FIlmul acum

Ea e masina A
Da verde, pleaca, face stanga si are timp si trece de vehiculele care vin fin fata
Sunt pietoni si se opreste
BUM in spate.
Un taxi cu un pasager
Dupa 1 secunda, inca un BUM in spate
Pe taximetrist il loveste masina C si el loveste din nou prietena

Attached File  accident.jpg   154.66K   211 downloads

Acum incepe balciul, taximetristul sare din masina si se duce la masina C si incepe sa urle
Apoi vine la masina A si urla ca de ce a oprit, apoi se intoarce la C
Masina C, un pusti cu prietena, care speriat a sunat prima data la 112.
Apoi a mai sunat o data dupa 3 minute sa ceara politia

Prietena face poza si ii cere actele. Ala refuza sa i le dea
Ii cere nr de tel, refuza.

Intre timp pasagera taxiului vorbeste la telefon.
Coboara din masina gesticuleaza si vorbeste la telefon.

Un tip de pe partea cealalta care a vazut accidentul, parcheaza si vine si se ia de taximetrist, "ca nu-ti dai seama ca esti vinovat?", care s-a mai domolit
Le da la astia 2 (A si C) nr de telefon pentru martor

Serviciul 112 le spune ca politia nu vine, ca nu-s victime.
Masina A si C pleaca

Eu ajung la prietena, luam masina lovita si plecam spre Accidente Usoare
Pe drum, pustiul din C ne suna si spune ca acolo e inchis sa mergem dimineata.
Hmm, imi zic, stiu ca acolo e 24h, dar in fine, mergem maine
O duc p-asta acasa, si plec si eu

Asta avea de facut cateva drumuri cu masina, asa ca o las pe ea la volan sa o observ cum merge.
Merge okay, si-a mai revenit
Ajungem la sediul politiei
Acolo scriu declaratia, pustiul din C suna si el ca va ajunge
Dam declaratia

La nici 2 minute vin 2 politisti, cu agresivitate, "De ce ati venit aici la accident cu victima si de ce ati parasit locul accidentului???"
Oopsie, "de unde victima? 112 ne-a zis sa plecam!"
"Imi pare rau, accidentul e cu victima, s-a deschis dosar penal, mergeti la Udriste!"
Mi-a cazut fata
M-am prins de circ... si politistii dupa ce le-am spus care a fost treaba
Asta a cazut din nou, asa ca a trebuit sa trec eu la volan

Ajungem la Udriste...
Aflam acolo ca taximetristul a sunat 112 dupa ce-au plecat A si C si a declarat ca pasagerul e ranit si are nevoie de ambulanta si spitalizare si masinile A si C au fugit de la locul accidentului.
Acolo aflu ca pustiul din C nu fusese nici la accidente usoare, ii spusese maica-sa sa nu mai mearga acolo pentru ca "nu e nimeni", el a crezut-o, ne-a dat si noua informatia si era cat pe ce prietena mea sa fie arestata la accidente usoare pentru ca a fugit de la locul accidentului

Oricum treaba profesionista la Udriste, aia deja verificasera camerele din intersectie si au vazut filmul accidentului, dar, jigodii d-astea ca taximetristul obliga politia si procuratura sa investigheze cazul.
Noroc ca-mi luasem o zi de concediu de am putut merge cu asta la plimbari

Oricum am aflat ca taxiul B avea asigurare valabila si.. saracul pusti, pe el o sa cada beleaua, ca s-a deschis dosar penal.
Banuiesc ca taximetristul vrea sa-l scoata vinovat pe pusti care l-ar fi impins in prietena.
Ghinionul lui e ca asta a declarat ca a fost lovita de 2 ori.

Ce javre de oameni sunt printre noi...

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Din punctul meu de vedere atât timp cât nu s-a plâns la fața locului că are probleme, nu ar trebui să fie condamnată pentru părăsirea locului accidentului, mai ales dacă acest fapt poate fi confirmat de martori.
În ceea ce privește vinovăția, consider taximetristul și C vinovați deoarece nu au păstrat distanța corespunzătoare.

Acum contează și ce se va stabili în urma investigațiilor medicale și eventual de către ML în ceea ce privește problemele suferite de victimă. Dacă se va stabili că nu are probleme, atunci nu va fi nici o problemă.

Și ar mai putea exista încă o chichiță care să vă scape:

(1) Părăsirea locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, ori de către examinatorul autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulaţie, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta oricărei persoane de a modifica starea locului sau de a şterge urmele accidentului de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la faţa locului.
(3) Nu constituie infracţiune părăsirea locului accidentului când:
a) în urma accidentului s-au produs doar pagube materiale;
b) conducătorul vehiculului, în lipsa altor mijloace de transport, transportă el însuşi persoanele rănite la cea mai apropiată unitate sanitară în măsură să acorde asistenţă medicală necesară şi la care a declarat datele personale de identitate şi numărul de înmatriculare sau înregistrare a vehiculului condus, consemnate într-un registru special, dacă se înapoiază imediat la locul accidentului;
c) conducătorul autovehiculului cu regim de circulaţie prioritară anunţă de îndată poliţia, iar după terminarea misiunii se prezintă la sediul unităţii de poliţie pe a cărei rază de competenţă s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare;
d) victima părăseşte locul faptei, iar conducătorul de vehicul anunţă imediat evenimentul la cea mai apropiată unitate de poliţie.

Edited by Valy_User, 15 February 2024 - 23:05.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View PostValy_User, on 15 februarie 2024 - 23:00, said:

acest fapt poate fi confirmat de martori.

Nu mai e nevoie de martori
Politia in momentul in care s-a declarat accidentul cu victima a pus mana pe inregistrari
Foarte operativi, nimic de zis

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

View PostTsunamii, on 15 februarie 2024 - 22:45, said:

...
Ce javre de oameni sunt printre noi...
Doar... ,,taximetriști ", care practică sau nu, meseria.

Ehe, și mai sînt manevre pe care nu le pricepi, cum a fost aia cu parcarea de reședință, de mă contraziceai tu  😉

,,Bună revenire în Ro! "

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postcrisstonne, on 15 februarie 2024 - 23:06, said:

Doar... ,,taximetriști ", care practică sau nu, meseria.
Ehe, și mai sînt manevre pe care nu le pricepi, cum a fost aia cu parcarea de reședință, de mă contraziceai tu  ��
,,Bună revenire în Ro! "

Ce sa inteleg de aici? Ca sunt javra?
Ca nu m-as fi asteptat la asa ceva...

Si nu-mi mai aduc aminte de parcarea de resedinta, imi aduci tu aminte?

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Păi persoanele de față se exclud 😂
Ai uitat regula, cît ai stat în America?!

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View PostValy_User, on 15 februarie 2024 - 23:00, said:

Și ar mai putea exista încă o chichiță care să vă scape:

Victima a fost luata cu salvarea, NU a parasit locul faptei

View Postcrisstonne, on 15 februarie 2024 - 23:13, said:

Păi persoanele de față se exclud ��
Ai uitat regula, cît ai stat în America?!

Tot nu inteleg...
"Taximetristul" nu era pentru a acuza taximetristii, puteam zice de culoarea lui dar nu e relevant pentru ca nu din cauza culorii a procedat asa
Am scris de "taximetrist" pentru ca nu era masina lui, fara relavanta in discutie

Apoi mi-ar placea sa-mi aduci re-aminte cu parcarea de resedinta si de regula din America

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

,,regula din America " este atunci cînd gîndirea ta se transformă acolo, și nu mai pricepe unele aspecte de ,,aici ".

Ai nevoie de mai mult timp de acomodare, reacomodare  😉

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

Vinovați sunt cei din spate, B și C. Dar victima aia complică lucrurile și pentru A. Oricum, să spună adevărul și toată povestea când va fi chemată pentru declarații, se va clasa părăsirea locului accidentului având în vedere circumstanțele. Partea de vătămare corporală din culpă va cădea în cârca B sau C în funcție de ce va declara și persoana vătămată.

Edited by caiuscorneliu, 15 February 2024 - 23:35.

Prophecy

Prophecy

Member

• Grup: Members
Taximetristul e un prost, s a bagat singur in rahat cu sunatul la Salvare, daca a lui a fost ideea.

Oricum, abia plecaseră de la semafor, ce viteza puteau avea va sa fie intr adevar ceva grav ?

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Ei...
Ăla caută un clinci, crede că scapă, dacă dă o fumigenă, sau cerneală, ca sepia  😁
Există oameni cu logica asta, dar camerele din intersecție au lămurit situația.

Un-ZeU

Un-ZeU

Active Member

Injuraturi , fals in declaratii si fuga de la locul accidentului, lucruri banale pt Romania. Dar tu Tzunammi un Mafalda ,un dumnezeu care le stie pe toate si nu sti ca daca sunt 3 autovehicule nu se paraseste locul accidentului ?  off  off

Labargo

Labargo

Member

sigur pasagera ranita nu e cu totul alta persoana? :)
accidentele in care sunt implicati pelicani, taxi2000 etc sunt cele mai nasoale

TheWarrior

TheWarrior

Senior Member

View PostTsunamii, on 15 februarie 2024 - 23:06, said:

Nu mai e nevoie de martori
Politia in momentul in care s-a declarat accidentul cu victima a pus mana pe inregistrari
Foarte operativi, nimic de zis
Nu ar trebui sa fie probleme. Sunt inregistrarile din intersectie.
Nu are nici o vina prima masina.
Ca regula generala, primul pas se face poze imediat pana nu se misca masinile.
Apoi daca sunt multe masini e bine sa se sune la 112. Inregistrarea ramane, dar e bine ca cei de la salvare sa zica ca nu sunt raniti si ii pune sa semneze ca altfel se trezeste cineva si zice ca il doare capul sau mai stiu eu ce.
Ce va puteti reprosa e ca nu v-ati dus direct la accidente usoare, nu exista ca e noapte sau duminica.....

Pe imagini se vede clar care a fost ordinea si daca taximetristul a fost lovit inainte de cel din spate.

rexx

rexx

Senior Member

View PostUn-ZeU, on 16 februarie 2024 - 01:47, said:

Injuraturi , fals in declaratii si fuga de la locul accidentului, lucruri banale pt Romania. Dar tu Tzunammi un Mafalda ,un dumnezeu care le stie pe toate si nu sti ca daca sunt 3 autovehicule nu se paraseste locul accidentului ?  off  off
ba se poate parasi locul accidentului daca nu sunt victime, doar ca nu se mai poate face amiabiala, trebuie mers obligatoriu la politie

oricum si taximetristu' e fraier ca daca a declarat ca a fost victoma, o sa aiba de alergat si el sa dea declaratii
sau incearca sa ii "convinga" pe ceilalti ca victima isi poate retrage declaratia contra unei sume de bani

Edited by rexx, 16 February 2024 - 08:22.

Stefi_R

Stefi_R

Member

Stai sa vezi faza: in urma cu vreo cativa ani ma bubuie tot un taximetrist din spate in Brasov. Mergem la accidente usoare, se terminase programul, sa venim a doua zi; las masina acolo, ca venise fii-mea dupa mine si ne intoarcem in ziua urmatoare. Explic ce si cum si militianu' ma pune sa suflu in fiola. WTF, accidentul avuse loc in ziua precedenta, ce-are s***la cu prefectura? Noroc ca, betiv cum sunt, n-am baut nimic in seara aia.

foxbat

foxbat

Guru Member

mda, buna povestea. De bagat la cap.deci am ajuns la next level. mai ca e de scos camera si filmat tot  ca sa nu mia existe discutii . Daca nu erau camere sa vezi distractie..
sanatate si putere tuturor  celor implicati
tsu - da ne te rog de stire cum se termina (cel putin prima faza a circului)  - macar sa stim daca se intra automat pe "dosar" ( la final cu NUP ) sau nu

View PostStefi_R, on 16 februarie 2024 - 08:29, said:

Stai sa vezi faza: in urma cu vreo cativa ani ma bubuie tot un taximetrist din spate in Brasov. Mergem la accidente usoare, se terminase programul, sa venim a doua zi; las masina acolo, ca venise fii-mea dupa mine si ne intoarcem in ziua urmatoare. Explic ce si cum si militianu' ma pune sa suflu in fiola. WTF, accidentul avuse loc in ziua precedenta, ce-are s***la cu prefectura? Noroc ca, betiv cum sunt, n-am baut nimic in seara aia.

e veche. eu am dus masina gasita in parcare pt constatare (lovita noaptea) si m-a pus sa suflu. l-am intrebat " De ce  ca nu am lovit o eu" si mi -a spus" cum a ajuns masina asta aici?". corect.eu o adusesm.asa e legea

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View PostProphecy, on 16 februarie 2024 - 00:43, said:

Oricum, abia plecaseră de la semafor, ce viteza puteau avea va sa fie intr adevar ceva grav ?

Taxiul si-a spart radiatorul

Asta e masina prietenei

jos, cand a lovit-o prima oara, cred, in frana, de si-a bulit radiatorul
apoi sus se vede amprenta cred datorita loviturii pustiului, se vede o amprenta galbena, sters

Attached File  accident.jpg   165.55K   137 downloads

View Poststevetlangat, on 16 februarie 2024 - 08:14, said:

O pisi.
Un pusti cordit.
Un taximetrist.
Parintii tai au permis?
In care categoria i-ai baga. Eu stiu, dar te las pe tine primul

View PostUn-ZeU, on 16 februarie 2024 - 01:47, said:

Imi arati intai diploma de bacalaureat daca vreai sa-ti raspund. Pentru ca am teama ca nu o vei gasi.

View Postfoxbat, on 16 februarie 2024 - 08:33, said:

mda, buna povestea. De bagat la cap.deci am ajuns la next level. mai ca e de scos camera si filmat tot  ca sa nu mia existe discutii . Daca nu erau camere sa vezi distractie..
sanatate si putere tuturor  celor implicati
tsu - da ne te rog de stire cum se termina (cel putin prima faza a circului)  - macar sa stim daca se intra automat pe "dosar" ( la final cu NUP ) sau nu
Asta e si scopul pentru care am scris, sa invatam din asta

I-am facut cadou prietenului meu un viofo, dar l-a pus pe masina lui ca circula mai mult. Asta conduce de 30 de ani si asta e primul ei accident, :lol:

Ce e de invatat:
1.  Daca n-avea piciorul pe frana lovea 2 pietoni, asa ca tineti minte asta, unu la mana
2. Verificati cu 112 ce sa faceti mai departe, si inregistrati daca se poate discutia cu ceilalti care au fost parte din accident ca nu sunt raniti.
La intrebarea 112 daca sunt raniti, raspunsul trebuie sa fie: "NU STIU, EU SUNT OKAY, pe ceilalti ii vad ca nu sunt raniti DAR NU STIU, INTREBATI-I, va dau numerele de inmatriculare, pentru ca refuza sa-mi dea nr de telefon!!!!"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate