Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puț apa in comuna Berceni Il...

Configurare router TP-Link (trans...

Informatie job secundar

VLC Media Player
 WoW Ascension parere

Eliberare fiscal - ajutor

Caut un NVR model HGNVK-48902

Baterie Macht
 Complex termogenic opinii ( Arzat...

Reteta compensata dupa scrisoare ...

aerofoto mapn dji mini 4 pro

Click inchidere fereastra Win11 e...
 Nedumerire produs

Se justifica constructia edificii...

Sfat achizitie masina - drumuri n...

inceput de drum Uber/Bolt pe SRL

Legare tweetere

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

bi1954

bi1954

Junior Member

• Grup: Members
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat de la dvs. Concret am un sistem audio montat pe un Ford Ka, format din:                                                                                 1 - Digital Media Receiver marca Kenwood cu Max Power 50W x 4, RMS 22W x 4 si Speaker Impedance 4 - 8 ohmi.                                                                         2 - 2 Difuzoare pe 4 cai marca Pioneer TS-A6880F cu Max Power 350W, RMS 80W si Impedance 4 ohmi.                                                                                         3 - 2 Tweetere marca Machete MT-15NEO cu Max Power 50W, RMS 25W si Impedance 4 ohmi.                                                                              Actualmente, cele 2 difuzoare le-am legat la iesirea de Front iar cele 2 tweetere sunt legate la Rear. Nu suna rau dar pentru a pune in valoare potentialul Receiverului doresc sa am pe Front cate un difuzor impreuna cu un tweeter pe fiecare canal, iar pentru Rear voi achizitiona o noua pereche de difuzoare. Intrebarile mele sunt: pot lega impreuna cate un difuzor Pioneer  si cate un tweeter Machete din cele prezentate, pe fiecare canal pe Front? Daca da atunci cum, serie sau paralel? Va multumesc anticipat.

adnana2121

adnana2121

Member

În altele se leagă în paralel cu difuzorul printr un condensator de doi microfarazi 200v rusesc(sic)

florynsv

florynsv

Active Member

Tweeterele se leaga doar in paralel. Cele auto in general vin cu tot cu condensator incorporat sau un filtru pe cablul de legatura. Nu stiu daca modelul ala are asa ceva, dar se poate verifica cu un multimetru.
Difuzoarele alea pare ca au tweeter incorporat, asa ca nu vad de ce ar mai fi nevoie de un tweeter suplimentar.

bi1954

bi1954

Junior Member

Tweeterele au filtre pe cablu. Asta inseamna ca nu este nevoie de condensator suplimentar si vor fii legate in paralel cu difuzorul pe fiecare canal in parte? Am optat pentru versiunea de tweetere alaturi de difuzoarele pe 4 cai deoarece am dorit o accentuare a frecventelor inalte.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

• Grup: Senior Members
O evidentiere mai buna a frecventelor inalte o sa ai daca tweeterul este separat, dar pe aceasi directie cu difuzorul de bas/medii.
original, la masini, se pun im portiere dif-uri bas/medii fara "cai" suplimentare si tweetere in bord/manere usi.
Pe spate monteaza dif-uri cu con de inalte, dar nu au aceasi eficienta ca cele din fata.
Si cu inalte in usi si in bord, posibil sa obtii ceva NASPA!

bi1954

bi1954

Junior Member

Multumesc pentru sfat. Pentru mine era o dilema in a monta tweeterele pe panoul de la usi sau pe bord. Tinand cont de faptul ca difuzoarele Pioneer cu 4 cai de la cele 2 usi ale masinii sunt ovale voi monta tweeterele impreuna cu filtrele in apropierea lor. Astfel realizez o singura directie a difuzoarelor mari si a tweeterelor. Pentru spate m-am gandit la 2 difuzoare tot marca Pioneer cu 2 cai(bass si inalte) de13 cm. Nu imi pot permite sa pun difuzoare mai mari respectiv mai grele, deoarece in spate am o placa rabatabila si nu o platforma fixa. Woofer nu vreau sa montez in portbagaj deoarece este mic si ar trebui sa tin in brate bagajele.

DY2

DY2

Senior Member

Nu doar ca difuzoarele au tweetere, dar au chiar doua pe difuzor, sunt pe 4 cai.
Nu are niciun sens sa legi alte tweetere la aceste difuzoare.

Attached File  Captură de ecran 2024-02-12 204615.png   64.33K   8 downloads

bi1954

bi1954

Junior Member

Ce spuneti dvs. este perfect logic dar cele 2 tweetere din difuzoare nu au bobine. Au doar membrane. Eu cred ca ele doar capteaza o parte din sunetele inalte emise de difuzoare si le amplifica. Dar efectul nu este wow! De aceea, pentru a avea un sunet inalt mai puternic, lucru care imi place, m-am gandit sa leg si tweeterele langa difuzoare. Acum folosesc tweeterele dar legate la iesirea de Rear a Receiverului. Am incercat si fara tweetere dar imi lipseau sunetele inalte.

DY2

DY2

Senior Member

Daca acele tw. de 18” si 11” au doar membrana, fara bobina, atunci zic sa le arunci la gunoi si sa iei ceva serios.
Apropo, pe datele tehnice te-ai uitat?

https://www.pioneere...-12 222431.png]

Attached Files

alphso

alphso

Junior Member

Alea au t

View Postbi1954, on 12 februarie 2024 - 23:00, said:

Ce spuneti dvs. este perfect logic dar cele 2 tweetere din difuzoare nu au bobine. Au doar membrane. Eu cred ca ele doar capteaza o parte din sunetele inalte emise de difuzoare si le amplifica. Dar efectul nu este wow! De aceea, pentru a avea un sunet inalt mai puternic, lucru care imi place, m-am gandit sa leg si tweeterele langa difuzoare. Acum folosesc tweeterele dar legate la iesirea de Rear a Receiverului. Am incercat si fara tweetere dar imi lipseau sunetele inalte.
Acele tweetere nu au bobine pt ca sunt piezo. De obicei nu exceleaza in calitate dar de zgariat urechile ar trebui sa le zgarie serios...

ldpe

ldpe

Guru Member

Difurile au tw gata montate, sunt echilibrate pentru ce e mai bun sa scoata , daca vi si pui petardele acelea piezo pe care nici la dusmani nu le recomand vei dezechilibra tot sunetul , vei avea efectiv o sfaraiala nu muzica . Acelea sunt tw-uri pentru pus in loc la cele arse cand vinzi masina sa nu se lege ca "nu suna domnu" si mai taie la pret 300Eu .
Niste tw bune ca sunet, am echipat inclusiv boxe portabile cu ele , sunet placut fara sa zgarie pe urechi https://www.emag.ro/...1/pd/DWMVNDMBM/

Edited by ldpe, 15 February 2024 - 12:13.

bi1954

bi1954

Junior Member

Este destul de greu sa rezolvi o situatie antagonica in care ma gasesc eu si anume pretentios in ceea ce priveste calitatea (nu taria) sunetului si posibilitatile financiare de care dispui si care de multe ori te obliga sa iei decizii care nu par intotdeauna cele mai bune. Am luat tweetere Machete de pe Emag tinand cont si de parerea altora care au dus la un scor de 4,8 din 5,0. De asemenea mi-am completat reteaua audio cu o pereche de difuzoare tot Pioneer TS-G 1310 F pentru Rear care sunt de 13 cm, dual respectiv basi si inalte. Dupa montarea noilor difuzoare si repozitionarea celor din Front, ma bazez sa scot totusi un sunet de calitate buna, pe Receiverul Digital Kenwood care are foarte multe posibilitati de reglaj, avand filtre interioare, inclusiv gain si fader. Pot regla fiecare linie de difuzoare in ceea ce priveste frecventa de redare respectiv volumul. Aceste posibilitati m-au determinat sa achizitionez acest aparat care este la un pret decent. Bonus pentru mine este faptul ca iti face legatura prin Bluetooth la telefon, asa ca nu platesc amenzi ca folosesc telefonul atunci cand conduc.

alphso

alphso

Junior Member

Cred ca s-a produs o confuzie, eu ma refeream la cele 2 tweetere din difuzoare ce nu au bobine. Alea sunt piezo si functioneaza ca atare  iar afirmatia ,,ele doar capteaza o parte din sunetele inalte emise de difuzoare si le amplifica,, este total eronata...

View Postbi1954, on 12 februarie 2024 - 23:00, said:

bi1954

bi1954

Junior Member

ok, nu sunt de specialitate dar invat continuu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate