Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors

Alegere aspersoare
 Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...

Acumulator 3.7v
 Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta
 Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Evaluarea nationala 2024, prea grea

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

danigoleman

danigoleman

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postmirel3003, on 06 februarie 2024 - 16:38, said:

Nu toata lumea trebuie sa ia 10...

Distributia notelor ar trebui sa fie ceva de genul:

10 - 1%
9-9.99 - 4%
8-8.99 - 10%
7-7.99 - 10%
6-6.99 - 10%
5-5.99 - 10%
<5  - 50%

Nu toata lumea trebuie sa iese director, doctori, ingineri avem nveoie si de muncitori necalificati...

Hai ca exagerezi si tu, nici chiar 50% sub 5 nu prea ar fi ok.

View PostJohnao, on 06 februarie 2024 - 18:29, said:

cam multe schimbari si emotii, dintr-o data

Hai lasa, ca asa e mereu, la simulare se da un pic mai greu decat la examenul propriu-zis. Ca sa vada elevul ca nu stie si sa se apuce de treaba serios.
Daca ar fi invers, ar fi mai bine? Sa le creeze impresia ca sunt mai buni decat sunt, sa ia totul in usor si la examenul real sa dea chix?
Si ce treaba are scanarea lucrarilor si cu ce ii afecteaza pe elevi, chiar nu inteleg.
Asa ne place sa ii mai tratam ca pe niste "fulgi"...vai saracii, sunt ocupati tare cu tik-tok-ul, "e grele" examenele asa e...

Edited by danigoleman, 06 February 2024 - 19:05.

Johnao

Johnao

Member

• Grup: Members

View Postdanigoleman, on 06 februarie 2024 - 19:04, said:

Hai ca exagerezi si tu, nici chiar 50% sub 5 nu prea ar fi ok.

Hai lasa, ca asa e mereu, la simulare se da un pic mai greu decat la examenul propriu-zis. Ca sa vada elevul ca nu stie si sa se apuce de treaba serios.
Daca ar fi invers, ar fi mai bine? Sa le creeze impresia ca sunt mai buni decat sunt si la examenul real sa dea chix?
Si ce treaba are scanarea lucrarilor si cu ce ii afecteaza pe elevi, chiar nu inteleg.
Asa ne place sa ii mai tratam ca pe niste "fulgi"...vai saracii, sunt ocupati tare cu tik-tok-ul, "e grele" examenele asa e...

vad ca iti place sa generalizezi
ai copil in clasa a 8a sau pe aproape?
ai idee concreta ref fragilitatea lor emotionala la aceasta varsta?
ai impresia ca toti stau pe tik tok?
o dam in derizoriu si ne dam experti
eu raman la opinia ca simularea trebuie sa fie pe aceeasi linie cu evaluarea nationala dpdv al dificultatii, sa existe o coerenta si o pregatire adecvata, atat tehnica cat si psihica
daca vor sa inceapa cu experimente nastrusnice, sa incerce la clasa a 12a

danigoleman

danigoleman

Senior Member

View Postoverseas, on 06 februarie 2024 - 17:15, said:

Daca intr-un an am o generatie slaba sau una f. buna ?!

Nu prea au de ce sa fie diferente asa de mari intre generatii, de la an la an.

View PostJohnao, on 06 februarie 2024 - 19:09, said:

ai idee concreta ref fragilitatea lor emotionala la aceasta varsta?

Protectia asta exagerata nu le face bine copiilor, ba dimpotriva.
Nu e nicio fragilitate emotionala.
Nu generalizez, dar poate doar ptr aia care au facut live-uri pe tik-tok in ora de mate era asta un subiect "prea greu"...
Asta e simularea e doar un exercitiu, ptr cei carora li s-a parut asa de greu e doar un semnal de alarma, ca trebuie sa puna "burta pe carte" serios.
Nu-i mai cocolositi atat! Ca n-au niciun stres...

Edited by danigoleman, 06 February 2024 - 19:12.

Johnao

Johnao

Member

draga coleg de forum, te-am intrebat simplu si concret: ai sau nu copil, de preferat de clasa a 8a sau apropiat?
personal sunt satul de experti care dau verdicte in necunostinta de cauza
la fel cum sunt mari experti in parenting care nu au copil acasa
dupa exprimare, vad ca tratezi copiii acestia drept o marsa amorfa de lenesi care zac pe tik tok; nu doar ca o dam rau in off topic dar incerc sa ma abtin sa nu replic la acelasi nivel desconsiderant dar fata de cei ca tine

...si la revedere ca e cam clar incotro merge povestea cu acest subiect

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

sa nu exageram, dar in multe scoli se copiaza . si stiu bine ce spun, ca nu au trecut multi ani de la examenul meu de capacitate :P

lyanna

lyanna

Active Member

Puncte de notat din discutie:

1) 7 la fel de usor se ia

2) Aia buni se asteptau la 9:50-10 si vor lua 8:50-9. E doar o simulare, paguba-n ciuperci.

3) La simulare istoric s-a dat mai greu decat la examenul real. Nu comentez de ce.

4) Aplatizarea curbei notelor in partea de sus nu avantajeaza nici pe licee, nici pe elevi.

sorin147

sorin147

Senior Member

avem si rezolvarile pe undeva?
Am luat 59 de puncte. Sunt praf, nu mai stiu deloc geometrie.

Edited by sorin147, 06 February 2024 - 20:01.

n0n1

n0n1

Member

Poftim!

Attached Files

overseas

overseas

Guru Member

Dupa ce in ziua de romana le-a dat eseu despre 'mai multe moduri de a descifra lumea' (wtf), copilul - filozof se regrupeaza bestial in ziua de mate si rupe cosinus de alpha. Ne batem joc de ei, iar ei abia asteapta sa se revanseze.

helen76

helen76

Active Member

View PostJohnao, on 06 februarie 2024 - 19:18, said:

draga coleg de forum, te-am intrebat simplu si concret: ai sau nu copil, de preferat de clasa a 8a sau apropiat?
personal sunt satul de experti care dau verdicte in necunostinta de cauza
la fel cum sunt mari experti in parenting care nu au copil acasa
dupa exprimare, vad ca tratezi copiii acestia drept o marsa amorfa de lenesi care zac pe tik tok; nu doar ca o dam rau in off topic dar incerc sa ma abtin sa nu replic la acelasi nivel desconsiderant dar fata de cei ca tine

...si la revedere ca e cam clar incotro merge povestea cu acest subiect

Nu vreau sa ma amestec in discutie , dar copii din ziua de azi prea putin mai invata.Sau un numar prea mic.
Vezi tu faptul ca s-a scos asta ca nu mai conteaza media 5-8 copii zic ca in afara de romana si mate nu mai conteaza altceva ,ceea ce nu e prea ok.

wolfydRg

wolfydRg

Senior Member

Pai si de aia se vaita acum ca a dat prea greu. Ce sa vezi, nu e normal sa ia 80% peste 9.  Marea majoritatea sunt sub 6, o alta parte intre 6-8, si o mica parte intre 8-9 si o foarte mica parte intre 9-10.

Edited by wolfydRg, 06 February 2024 - 21:34.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View Postsorin147, on 06 februarie 2024 - 19:57, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rUb3CTFNX1c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

fqx

fqx

Senior Member

View PostXORIAN_L, on 06 februarie 2024 - 16:01, said:

Dintre cei care au intocmit subiectele, au fost cumva in vreo clasa de a 8-a, sa vada nivelul mediu al elevilor? Chiar asa, trebuie descurajati? Poate ca sunt unii care sunt pe umanioare, nu toti sunt olimpici la mate.
Nu-i deloc OK.

PS: Este vorba de simulare.
Da crezi ca toti elevii tre sa ajunga directori?Unii o sa ajunga pe santier.Maxim 10% ar trebui sa aiba peste 7

Edited by fqx, 07 February 2024 - 00:09.

catalina1

catalina1

Superior Member

View PostXORIAN_L, on 06 februarie 2024 - 16:01, said:

Dintre cei care au intocmit subiectele, au fost cumva in vreo clasa de a 8-a, sa vada nivelul mediu al elevilor? Chiar asa, trebuie descurajati? Poate ca sunt unii care sunt pe umanioare, nu toti sunt olimpici la mate.
Nu-i deloc OK.

PS: Este vorba de simulare.
Si care e problema? Intre ei concureaza la licee, daca sunt chiar grele (nu cred, dar sa zicem) ajuta la o mai buna departajare. Iar asta e ceva de dorit, nu? Ca asta e scopul acestui examen, sa ii departajeze.

Edited by catalina1, 07 February 2024 - 00:42.

ergon

ergon

Senior Member

View Posthelen76, on 06 februarie 2024 - 20:51, said:

copii zic ca in afara de romana si mate nu mai conteaza altceva ,ceea ce nu e prea ok.
Eu exact aici vad problema. Sa zicem ca X e bun la mate, vrea la un liceu de mate-info. Insa nu e "bun" la romana, sa bata campii despre "alte moduri de a privi viata". WTF?
Sau invers - e un mic Calinescu, dar slab la mate. Sau canta la pian, vrea sa faca muzica, dar da evaluare la mate si romana. Sau are C1 la 14-15 ani la engleza, vrea la Cosbuc. Ghinion, trebuie sa scrie cum vede el viata si sa rezolve probleme de matematica...
O sa ziceti ca nu-i asa, ca sunt exceptii. Dar foarte multi se pierd pe drum, avand o inclinatie sau alta, ca nu stiu sa abereze despre viata.
Sa mai zicem de corectarea textelor, absolut subiectiva? Oare ce-a vrut sa spuna poetul? La gramatica nu-s probleme, acolo-i clar. Nici la mate n-ar trebui sa fie probleme de corectare, desi aici pot fi discutabile modurile in care s-a ajuns la rezultatul corect.

View Postsorin147, on 06 februarie 2024 - 19:57, said:

Si totusi esti un om realizat. Cat ai mai folosit geometria in viata?
Pentru cineva care nu-i in domeniu, e suficient sa stii cum se calculeaza un perimetru, o suprafata...sa nu te incarce Dorel la faianta 😃.

Se vede la PISA ce minunata e scoala romaneasca.

KiloW

KiloW

Guru Member

Bre evaluarea asta e la clasa a 8-a, e încă prea devreme pentru specializare. Chiar și un poet sau un pianist trebuie să aibă un nivel minim de matematica de-a 8-a, chiar dacă nu o sa câștige vreodată o medalie Fields.

ergon

ergon

Senior Member

OK. De ce trebuie sa dea examen la mate pentru a deveni pianist?

KiloW

KiloW

Guru Member

E prea devreme la 14 ani sa știi ce-o sa devii, trebuie încă să ai opțiunile deschise.
De obicei astea sunt proiectele parintilor...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate