Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Doar cu programare la medicul de familie din 1 feb 2024

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
25/ora. Super.
Dar na, in Ro nu se poate.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

medicul de familie este de vină, pentru că și-a luat mai mulți subscriberi decât ar fi normal.. sunt medici de familie care sunt așa mai hoarderi, au eventual reputație mai bună și prin recomandări iau la ei pacienți înscriși = sunt plătiți mai bine.

trebuie să te muți la un medic de familie mai puțin ocupat. care are suficiente locuri.

tot ca idee, medicii de familie ar putea să facă și niște muncă pro bono  ... să ia consultații pe barba lor, extra față de cele 20 impuse..   și să nu fie plătiți ok mare chestie
dacă ești medic ajuți pacienții, nu îi lași să bolească cu săptămânile că ești tu lacom să iei deconturile

Vizualizare mesajKarhu, pe 05 februarie 2024 - 20:28, a scris:

Eu când am zi din aia pt urgente și rețete, reînnoiesc cel puțin 20-25 de rețete/ oră direct în dosarul electronic al pacienților.

cam de ce este relevant pentru topic cum este la tine în țara frigului? nu ne interesează
initiatorul se plânge de o problemă din ROMÂNIA.

orice referință despre sisteme medicale din alte țări sunt offtopic

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

Vizualizare mesajflt, pe 07 februarie 2024 - 09:10, a scris:

orice referință despre sisteme medicale din alte țări sunt offtopic

Pai ar fi cazul sa se mai evolueze, sa se ia din experienta tarilor dezvoltate, ca altfel o sa va zbateti tot in saracie si inapoiere si peste 50 de ani.
Si vina e a voastra, a functionarilor obtuzi, lenesi si incompetenti care parazitati societatea romaneasca.

asul

asul

Senior Member

Vizualizare mesajKarhu, pe 05 februarie 2024 - 16:07, a scris:

Sistemul romanesc e cretin si facut de cretini, acolo e problema!

Nu ar trebui sa existe cabinete medicale aiurea, pe la partere de blocuri, fara nicio posibilitate de diagnostic si tratament.

Înseamnă că și francezii sunt cretini. Și belgienii. Și cred că mai sunt câteva nații. Posted image

Vizualizare mesajflt, pe 07 februarie 2024 - 09:10, a scris:

medicul de familie este de vină, pentru că și-a luat mai mulți subscriberi decât ar fi normal.. sunt medici de familie care sunt așa mai hoarderi, au eventual reputație mai bună și prin recomandări iau la ei pacienți înscriși = sunt plătiți mai bine.

trebuie să te muți la un medic de familie mai puțin ocupat. care are suficiente locuri.

tot ca idee, medicii de familie ar putea să facă și niște muncă pro bono  ... să ia consultații pe barba lor, extra față de cele 20 impuse..   și să nu fie plătiți ok mare chestie

Tu nu ai dispoziția nici să faci munca pe care ar trebui să o faci (conform propriilor spuse) și acum vii cu pretenții de pro bono? Corect, când e vorba de alții doar cerul este limita.

Karhu

Karhu

Heretic member

Vizualizare mesajasul, pe 07 februarie 2024 - 10:33, a scris:

...
Pot sa fie cabinete specializate, care sa aiba tot instrumentarul necesar etc si sa nu mai depinda de altcineva.
Dar la modul cum se face in Ro, unde cabinetul medical de MF e o simpla camera unde nu ai alt instrumentar decat un stetoscop si un tensiometru, nu prea are cum sa se faca medicina la standardele sec. XXI.
Am lucrat si asa, si asa, deci pot compara in cunostinta de cauza.

asul

asul

Senior Member

Vizualizare mesajKarhu, pe 07 februarie 2024 - 11:01, a scris:

Pot sa fie cabinete specializate, care sa aiba tot instrumentarul necesar etc si sa nu mai depinda de altcineva.
Dar la modul cum se face in Ro, unde cabinetul medical de MF e o simpla camera unde nu ai alt instrumentar decat un stetoscop si un tensiometru, nu prea are cum sa se faca medicina la standardele sec. XXI.
Am lucrat si asa, si asa, deci pot compara in cunostinta de cauza.

Eu te cred dar comparațiile tale sunt valabile punctual, nu poți extinde.
Uite un exemplu unde apar dotările minime:

Citat

Informațiile de  mai sus sunt confirmate și din altă sursă:

Citat

Și e logic, sunt foarte multe localități și este imposibil din punct de vedere logistic ce susții tu - gruparea cabinetelor respective. Că se poate și sunt cazuri, da, dar nu reprezintă standardul.

Cât despre dilema inițiatorului nostru, bun venit în Europa pe care românii și-au dorit-o. Cam în toată Europa ăsta este standardul: consultații pe bază de programare. România chiar stă decent din punct de vedere al timpilor de așteptare pentru a fi consultat.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

Vizualizare mesaj__Dan__, pe 05 februarie 2024 - 15:52, a scris:

Sa inteleg ca de acum incolo medicii de familie vor primi de la CAS doar contravaloarea a 20 consultatii/zi? Le convine asa?

Urmeaza sa iasa iar in strada zilele astea din ce am inteles.

Dar la modul cum se face in Ro, unde cabinetul medical de MF e o simpla camera unde nu ai alt instrumentar decat un stetoscop si un tensiometru,
Si alea de principiu sunt doar de decor, daca exista...

Intamplator avem si din alea, ghici unde ?
La medicii stomatologi. Aia la care totul e pe plata, CNAS-ul nu deconteza decat eventual un control pe an si numai daa ai trimitere de la medicul de familie si daca stomatologul are contract cu ei ( majoritate nu s-au mai deranjat ).
Astia au de toate. Si le fac pe toate.

Karhu

Karhu

Heretic member

Vizualizare mesajasul, pe 07 februarie 2024 - 11:16, a scris:

Cam în toată Europa ăsta este standardul: consultații pe bază de programare. România chiar stă decent din punct de vedere al timpilor de așteptare pentru a fi consultat.
Da, dar de exemplu la clinicile pe unde am eu contracte este intotdeauna un medic preia cazurile pe sistem walk-in. Inclusiv eu mai fac ture din alea.
N-are nicio logica sa pui pacientul sa stea cu afectiune acuta sau  cu un accident minor etc sa astepte zile intregi pana sa ajunge la medic sau sa aglomereze inutil holul de la UPU.

Vizualizare mesajasul, pe 07 februarie 2024 - 10:33, a scris:

Înseamnă că și francezii sunt cretini. Și belgienii. Și cred că mai sunt câteva nații. Posted image
De ce, medicul de familie de acolo nu are nicio posibilitate de diagnostic si tratament?

sebulbus

sebulbus

cereal killer

CAS nu are bani indeajuns asigurati ca finantare. A incercat sa ii mai lungeasca scazand decontul per consultatie. Au iesit vitejii in strada, au impresionat, a ramas costul acelasi. Atunci CAS a zis, ok, limita de numar pe zi in incercarea de a tine costurile sub control, in limiita bugetului. Medicii au vazut ca le scad veniturile si au decis sa transfere deranjul asupra pacientilor. Chiar daca pacientii sunt aia de pe urma carora au incasat foarte multi bani foarte multa vreme din deconturile CAS.

asul

asul

Senior Member

Vizualizare mesajKarhu, pe 07 februarie 2024 - 14:02, a scris:

De ce, medicul de familie de acolo nu are nicio posibilitate de diagnostic si tratament?

Păi de ce, în România nu are?

Karhu

Karhu

Heretic member

Vizualizare mesajasul, pe 07 februarie 2024 - 14:22, a scris:

Păi de ce, în România nu are?
Cu doar un stetoscop si un tensiometru, si fara protocoale clare de urmat, e cam greu...

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Vizualizare mesajeiffel, pe 07 februarie 2024 - 12:24, a scris:

Urmeaza sa iasa iar in strada zilele astea din ce am inteles.

Aoleu. Sper sa nu rămân fără rețetă câteva săptămâni.

Și ceva înrudit: de ce oare un medicament comandat online și ridicat din farmacie e 10,49 lei iar daca mergi la aceeași farmacie prețul e 17 lei? E vorba de Aspirin Cardio la Dr.Max
Attached File  Screenshot_2024-02-07-15-37-52-129_com.android.chrome.jpg   95.54K   10 downloads

Serpent

Serpent

Active Member

• Grup: Members

Vizualizare mesajKarhu, pe 07 februarie 2024 - 09:33, a scris:

Pai ar fi cazul sa se mai evolueze, sa se ia din experienta tarilor dezvoltate, ca altfel o sa va zbateti tot in saracie si inapoiere si peste 50 de ani.
Si vina e a voastra, a functionarilor obtuzi, lenesi si incompetenti care parazitati societatea romaneasca.

Hai un pic inapoi, sa intelegi de ce i-a venit lui Brancusi sa zica: "Când am plecat de aici, v-am lăsat săraci şi proşti... Când am revenit, v-am regăsit şi mai săraci şi şi mai proşti."

eiffel

eiffel

BusyWorm

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 07 februarie 2024 - 15:40, a scris:

Și ceva înrudit: de ce oare un medicament comandat online și ridicat din farmacie e 10,49 lei iar daca mergi la aceeași farmacie prețul e 17 lei? E vorba de Aspirin Cardio la Dr.Max
Pai e online :D Sa fie la concurenta cu Tei. Da macar aia e au pe site au si fizic.
Vezi ca scrie acolo ca preturile sunt valbile doar online iar in farmacii pot diferi.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Aoleu. Sper sa nu rămân fără rețetă câteva săptămâni.

Atașament Screenshot_2024-02-07-15-37-52-129_com.android.chrome.jpg

Aici e simplu. Fiecare farmacie e o franciza a brandului operata de un srl oarecare. Si tu poti deschide unul. Preturile din farmacie pot varia, si au la dispozitie o marja cu care sa se joace, dar toti au obligatia prin contractul de franciza sa asigure ridicarea din farmacie pentru comenzile de pe site, care apartine proprietarului francizei.
Nici ei nu sunt incantati, dar nu au incotro. Altfel ar trebui sa se cheme Farmacia Loboda, nu Dr Max.

-Diana-

-Diana-

Happy Zone

Nu numai asta, ci mai toate de la Dr. Max au alte preturi in farmacie.
Eu comand online cu ridicare gratuita din farmacie si ies mai ieftin asa, inclusiv cosmetice, detergenti etc.
In plus, pe site au promotii 1+1 sau 3 la pret de 2 sau produse cadou, valabil doar daca comanzi online, nu si daca cumperi direct din farmacie.

vio69c

vio69c

Senior Member

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 05 februarie 2024 - 17:45, a scris:

La medicul de familie doar cu programare te mai primește acum.

Vin 10 după rețeta și gata pe acea zi cu cei cronici.

Vizualizare mesajKarhu, pe 05 februarie 2024 - 16:07, a scris:

Sistemul romanesc e cretin si facut de cretini, acolo e problema!

La orice medic trebuie programare.
Asa este normal si asa trebuie facut.

In general, la medicul de familie se acorda in medie 8-10 minute/pacient
Este si consult telefonic, tot cu programare, estimat in medie la 5 min.
Pentru retetele permanente, cronice sau cum sa le spunem, nu trebuie vizita.
Pe site-ul retelei de care apartii, unde este istoricul tau medical, analize si medicamente, fisa ta de pacient, ceri on line programarile, retetele si analizele curente-periodice
Doctorul le vede si le aproba.
De aceea are nevoie de o rezerva de timp zilnica
Primesti on line confirmarea si asa ai reteta, programarea vizitei sau trimiterea la analize.
Te duci la farmacie , la surori sa faci analizele, au aceeasi baza de date, verifica ce analize ai nevoie,
si ai terminat totul fara vizita la medic.
Rezultatele analizelor evident ajung si la doctor, care in aceeasi rezerva de timp le vede si te anunta online -SMS- daca e ceva suspect.

Nici un contact cu personal din sistemul de sanatate nu se face fara programare.
Urgentele ?
Se rezolva de medici sau surori prin rotatie.

Asa functioneaza la noi de cel putin 20 de ani

Edited by vio69c, 08 February 2024 - 11:56.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Vizualizare mesajvio69c, pe 08 februarie 2024 - 11:53, a scris:

Pentru retetele permanente, cronice sau cum sa le spunem, nu trebuie vizita.
Pe site-ul retelei de care apartii, unde este istoricul tau medical, analize si medicamente, fisa ta de pacient, ceri on line programarile, retetele si analizele curente-periodice
Unde? In ce oraș?
Da un link că nu te cred.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate