Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Doar cu programare la medicul de familie din 1 feb 2024

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Am mers azi la medicul de familie sa iau rețeta compensată (o data la 3 luni) și am aflat că de la 1 februarie 2024 face doar 10 pacienți cronici și 10 acuți pe zi. Și doar cu programare.
M-a programat peste o săptămână. Așa că merg și iau pastilele pe o săptămână necompensate. :(
Și plătesc 10% CASS. Și restul dărilor la stat aiurea.
Normal așa?
Daca toate se plătesc, la ce mai dau CASS? :(

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Nu e normal.
Pai el ce a zis cand i-ai explicat ca o saptamana ramai fara medicamente?

Naijax

Naijax

Guru Member

Aia cu 20 de persoane pe zi consultate de medicii de familie e norma impusa de Casa de Asigurari de Sanatate
Atat deconteaza  CAS - 20 de persoane pe zi
Deci ... nimic nou
Nici aia cu programarea nu e noua
Teoretic asa trebuiau sa se desfasoare consultatiile - 20 de persoane pe zi cu programare
De ce nu se respecta regula ? Nu stiu dar, se pare ca nu mai merge cum mergea Posted Image

bai3tzash

bai3tzash

Membru

La medicul meu de familie de ani de zile e doar cu programare. Si mi se pare normal, in teorie nu mergi la el pentru urgente, ar trebui sa stii de dinainte ca ai de scos reteta, spre exemplu.
Eventual alocat si un timp pentru cei neprogramati.

doujdelei

doujdelei

Member

• Grup: Members
ne putem scoate de la medicul de familie ? Adica da, platesc din salariu taxe si daca am o problema si ma duc la spital atunci sa se compenseze cu ce am platit insa nu mai vreau sa fiu inscris la medic de familie

View Postbai3tzash, on 05 februarie 2024 - 11:53, said:

La medicul meu de familie de ani de zile e doar cu programare. Si mi se pare normal, in teorie nu mergi la el pentru urgente, ar trebui sa stii de dinainte ca ai de scos reteta, spre exemplu.
Eventual alocat si un timp pentru cei neprogramati.
cu programare dar vin altii cu bani si se baga in fata si le lasa bomboane sau 50 100 lei pe masa

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Da, clar, se intampla. Dar cat de cat se tine cont de programari, nu stai ca prostul 3 ore, ca poate te ia medicul de familie.

-Diana-

-Diana-

Happy Zone

• Grup: Moderators
La medicul meu de familie e cu programare de vreo 9 ani minimum. Nu te primeste daca ai nevoie de ceva, sa zicem doar de o adeverinta pentru serviciu, trebuie sa suni si sa te programezi.
Noroc ca nu mergem des, altfel Doamne-fereste de vreo boala sau vreo nevoie, ca te faci bine sau mori pana te programeaza!

Serpent

Serpent

Active Member

In toata lumea civilizata se merge la medic cu programare, daca nu ai o urgenta.
Reteta ta trimestriala NU este o urgenta, ai avut 3 luni in care te puteai programa.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Pentru maica-mea fac programarea cand ma duc sa-i iau reteta de la medic. Atunci face deja programare peste 1-2-3 luni - in functie de cand se termina ce i-a prescris.

In mod normal fara programare nu se poate.

La medicul meu merge si fara programare - dar il sun din timp sa-i zic ca ma duc. Dar sunt alte chestii la mijloc Posted image

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

View Postdorin_2k, on 05 februarie 2024 - 11:33, said:

Am mers azi la medicul de familie sa iau rețeta compensată (o data la 3 luni) și am aflat că de la 1 februarie 2024 face doar 10 pacienți cronici și 10 acuți pe zi.
20 e enorm!
Eu fac doar vreo 11-12 pacienti pe zi.
Si IMHO e o tampenie ca te pune sa mergi la medic pt o reteta. Ar trebui sa se poata emite electronic.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Pai asta e faza.

Covidul a avut si o parte buna - se pot elibera retete electronic. La inceput a fost o derogare, dar s-a prelungit pana in prezent. Se pot elibera electronic - iarna in special prefer sa le primesc asa ca sa nu ma mai duc pana la medici dac nu am urgenta.

Singura chestie - la cateva luni tot trebuie sa te duci si fizic. probabil ca sa aiba dovada ca mai traiesti :D

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Problema pusa de initiator era daca e normal sa ramana 1 saptamana fara medicamente compensate. Regula cu programarea a inceput de la 1 Februarie.
Daca nu te duci saptamanal la medic nu ai de unde sa stii noile reguli.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Programare e veche.
Regula asta cu limita au pus-o medicii dupa scandalul care a fost facut luna trecuta cand nu s-au inteles cu CNAS-ul care vroia sa scada tarifele. Pana la urma au ramas aceleasi tarief de anul trecut dar medicii au pus o limitare la nr de pacienti.. Alternatiova era sa intre fara numar, da cu plata.

Dar se putea cere reteta electronic, pe mail.

Serpent

Serpent

Active Member

Regula cu programarea e veche si de bun simt!
Din pacate, nu mai merge emiterea retetei fara validare cu card, decat in situatii speciale.

TheWarrior

TheWarrior

Senior Member

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 05 februarie 2024 - 11:33, a scris:

Am mers azi la medicul de familie sa iau rețeta compensată (o data la 3 luni) și am aflat că de la 1 februarie 2024 face doar 10 pacienți cronici și 10 acuți pe zi. Și doar cu programare.
M-a programat peste o săptămână. Așa că merg și iau pastilele pe o săptămână necompensate. Posted image
Pai si nu iai zis ca nu e consultatie? Iti da reteta si ai plecat?

Iar cand e un caz urgent, ce faci te programezi peste o saptamana?

M-as muta instantaneu de la medici d'astia, bine, eu vorbesc dar nu prea calc prin cabinet............

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Vizualizare mesajKarhu, pe 05 februarie 2024 - 12:12, a scris:

20 e enorm!
Eu fac doar vreo 11-12 pacienti pe zi.
Si IMHO e o tampenie ca te pune sa mergi la medic pt o reteta. Ar trebui sa se poata emite electronic.
Pai asta zic. Pt o rețetă compensată pt bolnavii cronici stau la coada 1-2 ore.
De ce trebuie sa merg la medic? Nici nu mă vede medicul. Doar asistenta validează rețetă online (daca merge sistemul).

sanderoalex

sanderoalex

Nefumător înrăit

Dă -o dreaq de rețetă, aia putea s-o scrie asistenta.
M- am programat că să mă doara-n cot săptămâna viitoare. Am anunțat și la lucru.

Edited by sanderoalex, 05 February 2024 - 13:37.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Vizualizare mesajTheWarrior, pe 05 februarie 2024 - 13:24, a scris:

Pai si nu iai zis ca nu e consultatie? Iti da reteta si ai plecat?

Iar cand e un caz urgent, ce faci te programezi peste o saptamana?

M-as muta instantaneu de la medici d'astia, bine, eu vorbesc dar nu prea calc prin cabinet............
Pt urgente mergi la UPU. nu la medicul de familie
Au 10 cronici și 10 acuți. Atât pe zi.
Eu îs la cronici doar pt rețeta aia compensată. In 5 minute se face. Dar....aștept o săptămână.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate