Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezactivare abuziva cartela Vodaf...

EURO 24 - Meciul 3: Slovacia - Ro...

Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?
 Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin
 Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo
 Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

Durata viata HDD Extern!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

Poll: Care e cel mai bun producator de HDD-uri externe? (32 member(s) have cast votes)

Care e cel mai bun producator de HDD-uri externe?

1. WD (21 votes [65.62%])

Percentage of vote: 65.62%

2. Seagate (4 votes [12.50%])

Percentage of vote: 12.50%

3. Toshiba (2 votes [6.25%])

Percentage of vote: 6.25%

4. Samsung (5 votes [15.62%])

Percentage of vote: 15.62%

Vote Guests cannot vote

maladetz

maladetz

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salutare,
Pentru ca tin back-up-ul pe un HDD extern ma intrebam cam care ar fi durata lor de viata si cand ar trebui inlocuite. Din experienta voastra care a fost durata de viata a hdd-urilor externe ce le-ati folosit, ce model si ce producator a fost?
Multumesc anticipat!

Edited by maladetz, 03 February 2024 - 20:05.

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

In 2010 am cumparat un HDD extern Samsung de 500 GB.

https://www.emag.ro/...2/pd/E1283BBBM/

Inca e functional!

In 2013 am luat un Seagate de 2 TB! Cu alimentator separat.

https://www.emag.ro/...0/pd/ERW6TBBBM/

Si asta e functional.

Deci as putea spune ca minim 10 ani tin. Sau am avut eu noroc!

krtyna

krtyna

Member

• Grup: Members
Am avut 4 wd-uri toate f putin folosite (doar backup) si unul din ele nu a mai putut fi citit din cauza ca a murit prin acel click al mortii. Date pierdute definitiv..
Presupun ca e loterie, nu cred ca e unul mai bun sau mai rau.
Dar nu se mai merita luate de cand exista ssd.

maladetz

maladetz

Senior Member

krtyna, on 03 februarie 2024 - 20:04, said:

Am avut 4 wd-uri toate f putin folosite (doar backup) si unul din ele nu a mai putut fi citit din cauza ca a murit prin acel click al mortii. Date pierdute definitiv..
Presupun ca e loterie, nu cred ca e unul mai bun sau mai rau.
Dar nu se mai merita luate de cand exista ssd.
M-am gandit si eu la backup pe SSD insa daca se duce nu mai este nici o sansa sa recuperezi datele pe cand la HDD se mai poate chiar daca costa, plus din ce stiu SSD-urile trebuie folosite din cand in cand altfel isi pierde datele....
Deocamdata folosesc un WD Elements Portable, 1TB, 2.5", USB 3.0, are doar 3 ani de cand il folosesc.

Edited by maladetz, 03 February 2024 - 20:09.

red46

red46

Senior Member

Pentru ca tin back-up-ul pe un HDD extern ma intrebam cam care ar fi durata lor de viata si cand ar trebui inlocuite.
De ce conteaza mai exact durata de viata "in general"? Daca iti moare singurul HDD cu date importante pe el, cum crezi ca il mai poti inlocui cu altul nou si sa transferi datele?

adisz

adisz

Targu Mures

Eu cred ca Samsung n-are ce cauta in acel top, pentru ca nu este fabricant de HDD. HDD-rile cu care au fost echipate Samsungurile sunt Seagate. Am sase bucati din astea, mai vechi de 10 ani. Mai am inca unul bagat intr-un rack, tot Seagate. Asta e vreo 12 ani. Deasemenea mai am patru Adata (doua echipate cu Toshiba si doua cu Seagate). Cel mai noi sun doua WD-uri, unul de un an jumate si altul cumparat in noiembrie 2023. Toate sunt de 2Tb.
Toate sunt folosite foarte-foarte putin.

maladetz

maladetz

Senior Member

red46, on 03 februarie 2024 - 20:10, said:

De ce conteaza mai exact durata de viata "in general"? Daca iti moare singurul HDD cu date importante pe el, cum crezi ca il mai poti inlocui cu altul nou si sa transferi datele?
Tot timpul tin datele pe doua sau chiar trei medii.

adisz

adisz

Targu Mures

ps.
N-am inteles de ce nu mai merita cumparat HDD. Ce importanta are ca exista SSD?

Deja si acest aspect a ajuns degradant?

Intr-o alta ordine de idei am un Seagate de 250 (intern) si WD de 640, tot intern, care functioneaza zi de zi de peste 16 ani.

Nu stiu daca SSD-ul meu va functiona atat de mult.

Edited by adisz, 03 February 2024 - 20:16.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Parerea mea ca HDD-urile externe tin dupa sufletu' omului!
Am avut pe mana 3-4 HDD-uri externe WD de 1 TB, moarte prin deces subit. Nu ca erau frecate la greu, 2 chiar scrise aproape full si apoi tinute in dulap.
Altele 7, aceasi serie, au fost cumparate 15 bucati odata, au fost ultra frecate, zilnic slavari de circa 500 GB, scrise apoi pe alt suport, de sute de ori.
N-au nici pe dracu' de peste 10 ani.
Io personal am 15 HDD-uri "externe" din HDD-uri de laptop si rack-uri diverse. HDD-uri vechi, recuperate din laptop-uri decedate sau casate. Merg fara greata, nu pierd date si viteza e pe masura rack-ului si a portului la care sunt conectate.
Deci - dupa sufletu' omuluiPosted Image

Sidorin

Sidorin

Senior Member

Mă cam speriați! Am din 2012 un HDD WD de 500 GB, atașat unui decodor TV pe care nu-l opresc (dacă-l închid nu mai "recunoaște" HDD-ul) și sper să mă mai bucur multă vreme de emisiunile înregistrate, care conform drepturilor de autor nu pot fi urmărite decât așa, nu se pot face copii, etc. fiind formatat în acest fel.

maladetz

maladetz

Senior Member

viceroy56, on 03 februarie 2024 - 20:19, said:

Parerea mea ca HDD-urile externe tin dupa sufletu' omului!
Am avut pe mana 3-4 HDD-uri externe WD de 1 TB, moarte prin deces subit. Nu ca erau frecate la greu, 2 chiar scrise aproape full si apoi tinute in dulap.
Altele 7, aceasi serie, au fost cumparate 15 bucati odata, au fost ultra frecate, zilnic slavari de circa 500 GB, scrise apoi pe alt suport, de sute de ori.
N-au nici pe dracu' de peste 10 ani.
Io personal am 15 HDD-uri "externe" din HDD-uri de laptop si rack-uri diverse. HDD-uri vechi, recuperate din laptop-uri decedate sau casate. Merg fara greata, nu pierd date si viteza e pe masura rack-ului si a portului la care sunt conectate.
Deci - dupa sufletu' omuluiPosted Image
Se pare ca cele folosite mai intens tind sa tina mai mult....

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Posibil.  Am cateva legate la un raspberry pi 4 printr-un hub usb cu alimentare si nu a picat nici unul. Mai am cateva care sunt folosite ocazional si merg si acelea.
Nu mi-a picat nici unul de cand le am. Cel mai vechi e un Samsung de 320GB cu mini usb de 5 pini.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

În trecut am avut un HDD extern ADATA fără alimentare separată. După vreun an a murit subit. Mi-au dat banii înapoi la garanție.
Am avut și WD de 2TB cu alimentare externă separată, mi s-a stricat alimentatorul, l-am dat la garanție și nu mi l-au mai dat înapoi, mi-au spus că nu au cum să-l repare. Posted Image
Și mi-au dat un Seagate de 2TB cu alimentare separată. De vreo 10 ani fără probleme.

Edited by Valy_User, 03 February 2024 - 20:46.

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

• Grup: Members
Eu am mers pe Toshiba Canvio Basic. Primul e de 500GB si il am de 12 sau 13 ani, iar ca să fiu sigur că nu pierd totul, am mai luat unul acum 2 ani dar de 1TB.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Folosesc rack si HDD intern pentru extern. Ca sa stiu ce am, la astea externe producatorii sunt saraci in specificatii tehnice (spre deosebire de interne).

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Io am un dock Lindy cu 4 bay-uri SATA, alimentare externa. Si cu functie de CLONE.
In acest dock infig orice HDD SATA si e accesibil din laptop-ul de pe birou.
Si un adaptor USB la SATA/IDE cu alimentator extern si ma pot plimba cu orice HDD in buzunar.

cipri2bau

cipri2bau

Dezactivatos

Credeți că mai aveți timp să accesați vreodată mii de GB de date obsolete?

Am cumpărat odată o locuință și oamenii și-au lăsat acolo și albumele de familie și casete și alte chestii. Au zis că nu le mai trebuie și că pot să le arunc ceea ce am și făcut că nu mă interesau vietile lemlor personale.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

cipri2bau, on 03 februarie 2024 - 22:05, said:

Au zis că nu le mai trebuie
Si poti extrapola de la un caz, doua la toti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate