Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolație coș de fum

Un imn al iubirii (spirituale)

Depistare cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...
 Reconventionala la apel?

Detector gaz defect.

Inlocuire serpentina boiler termo...

Primele supermaketuri, hypermarke...
 Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

OM-1 MK II + 150-600mm + 9-18mm MK II

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

StefanSC

StefanSC

Senior Member

• Grup: Senior Members
300mm f4 e f fain... e in categoria "obiective pentru care merita sa schimbi sistemul".

Problema cu focalele astea extreme e ca lumea uita esentialul in fotografie:

'If your pictures aren't good enough, you're not close enough'

Edited by StefanSC, 03 February 2024 - 13:47.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

In esenta nu trebuie sa vezi neaparat firicelul din ochiul BIFului aflat la 200m departare. 300 pe crop e o focala suficient de lunga ca sa prinzi suficient detaliu, dar suficient de scurta ca sa pui BIFul in context. La care se adauga avantajele inerente unui f4. Daca chiar trebuie mai mult ii poti pune TC1.4x.
In contextul asta orice altceva f6.3 mi se pare inutil. Dar in fond daca 600mm vinde...dece nu, nu? Consumul e motorul capitalismului.

Edited by crokodilu, 03 February 2024 - 13:55.

katran

katran

Senior Member

@Stefan,

Nu cred ca s-a dorit o diferenta mare intre cele doua obiective. Diavolul e in detalii.
Ce lipseste la toate review-urile ? Un test de la distanta. Cand pozezi ursuleti de la 10m nu prea se vad diferentele intre obiective.  Daca s-ar pune ursuletul ala la 50m, diferentele ar fi mult mai mari.

Eu am developat raw-urile ca sa fac mai bine comparatia si am vazut asa :
-arata bine 150-400mm, dar este sub 300mm;
-TC-ul integrat din 150-400mm este slabut;
-MC-14 pus pe 150-400mm nu afecteaza deloc claritatea, este foarte buna combinatia;
-150-600mm arata bine la 500mm F/6.3 si un un pic soft la 600mm F/6.3. Dar nu e rau. Cred ca ceva similar cu Pana 100-400mm.
-150-600MM + TC 1.4x este prea soft. Nu are sens combinatia asta. Poate daca inchizi obiectivul la F/8.0 (adica F/11 cu TC) sa iasa ceva OK.

Totusi se vede diferenta de clasa intre cele doua obiective. Cand pui TC-ul pe ele, unul da chix, celalalt il duce fara sa se simta.  In viata reala, diferentele vor fi la fel.

Concluzia mea finala este ca 150-600mm ar putea sa fie okeish, dar evident nu la pretul asta. Probabil la 2000 de Euro si fara asteptarea ca pui TC-ul pe el.

Poate ca 150-600mm inchis la F/8.0 e la fel ca 300mm + MC-20 la claritate, dar avand F/6.3 ar putea sa focalizeze mai repede si mai bine. Trebuie facute niste teste la distanta mare (50m)...

Edited by katran, 03 February 2024 - 15:40.

katran

katran

Senior Member

DPreview a postat fotografii wildlife facute cu 150-600mm.

Judecand dupa ce am vazut acolo, n-as cumpara obiectivul.  La fel, tot dupa ce vad acolo, este sub 300mm+MC-20.

https://www.dpreview...-sample-gallery

M-am linistit. Nu exista riscul sa bag mana in portofel pentru 150-600mm. Mai degraba as mai cumpara un MC-14, ca am deja MC-20.

Edited by katran, 05 February 2024 - 10:53.

katran

katran

Senior Member

Petapixel a postat un review despre OM-1 MK II.
Am aflat ceva nou.  OM-1 MKII poate afisa continuu (blackout free) in vizor si la 12 fps-uri si la 16 fps-uri.   Pe OM-1 MK I trebuie minim 25 de fps-uri pentru afisaj continuu, fara ecrane negre.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zU-yTnBdrUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by katran, 06 February 2024 - 18:14.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

https://youtu.be/zU-...NL_e4XYz5HKrQw-

Cica au imbunatatit tracking-ul destul de mult si bufferul la 50fps e 260 de cadre...

katran

katran

Senior Member

Robin Wong, fost ambasador Olympus&OMS a anuntat pe contul lui de FB ca OMS va lansa la toamna un firmware nou pentru OM-1 MK I.

S-au facut niste petitii online si se pare ca pana la urma OMS a cedat.  Vor imbunatati si OM-1 MK I.

Attached File  OM_1_UPDATE.jpg   67.56K   8 downloads

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Pare sa fie confirmat din mai multe surse...

Nu ma astept sa fie ceva wow (si au si specificat ca nu vor include functiile noi din OM1.2 ... nu ca mi-ar pasa prea mult de ele), dar orice plus mic de performanta, mai alea daca nu strica nimic, e binevenit.

katran

katran

Senior Member

Stirea s-a postat si pe dpreview, si pe petapixel. OMS si sa vrea sa mai dea inapoi, nu mai poate.

Dar cred ca s-a exagerat cu povestea asta. Ma refer si la utilizatorii care s-au plans ca OM-1 nu e suficient de bun, si la cei care au scos deja la vanzare OM-1 ca sa cumpere OM-1 MK II.
Pana acum un an era bataie pe OM-1. Cum a aparut MK II, gata ! Nu mai e suficient de bun. Posted Image

Edited by katran, 22 February 2024 - 10:54.

Notorious

Notorious

Member

• Grup: Members
Nu stiu pt tine dar eu cand am cumparat om1 am fost sigur ca o perioada buna de timp voi avea update uri de fw care sa imbunatateasca aparatul asa cum s a intamplat cu em1.2.
Cel putin pt mine este extrem de enervant faptul ca focusul nu este sincronizat cu BirdAI.
Deci eu am avut zeci de situatii cand eu nu vedeam pasarea, aparatul o vedea :), dar nu era in stare sa focalizeze pe ea pt ca la 1m in fata ei era un stuf sau o creanga.
Asta e inadmisibil din pct meu de vedere. Identifica tinta si nu e instare sa focalizeze pe ea....
Si n-am auzit pe nimeni sa zica ca acum om1 nu mai e bun.  Dar e extrem de suparator sa vezi ca refuza sa repare focusul si prefera sa scoata alt aparat.
Aparat care nu are proc nou senzor nou evf nou sau orice altceva. Are memorie mai mare....
Si chiar si acum au spus ca vor scoate update numai pt focus, ceea ce nu e rau deloc, dar chiar si asa va fi sub om1m2...de ce? De ce nu e la fel?
De ce competitia isi poate imbunatati aparatele prin fw si ei nu?  E o faza de kkt.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

@notorious:

Chestia aia e un feature, nu un bug.Aparatul se asigura ca ai cadre bune cu subiectul, fara sa fie taiat de diverse obstacole sau sa piarda detalii si contrast datorita tufisului out of focus din prim-plan.

katran

katran

Senior Member

View PostNotorious, on 22 februarie 2024 - 11:25, said:

De ce competitia isi poate imbunatati aparatele prin fw si ei nu?  E o faza de kkt.

Pai tocmai au anuntat ca scot firmware si pentru OM-1.
Dar eu nu cred ca focusul ala o sa fie vreodata perfect la nicio camera.

Problema pe care ai descris-o o au toate ML-urile actuale intr-o mai mica sau mai mare masura.
Uite aceeasi problema la Canon (R6) dar fara crengi in fata (urmareste de la 00:35s).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L06kMSYnFO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Canon R7 este mai rau decat atat.

PS  - Recunosc cam experimentat si eu problema asta cand am folosit TC-ul. Pentru mine lucrul cel mai important a fost ca OM-1 a venit cu un salt urias la capitolul focalizare - un focus suficient de bun cat sa scot tot ce vreau eu.

Edited by katran, 22 February 2024 - 12:51.

katran

katran

Senior Member

Probleme cu focalizarea si la seria Z de la Nikon, inclusiv la Z9.
De urmarit de pe la minutul 04:00.

"What these cameras do, it's really frustrating. Nine times out of 10 from that scenario, they just don't find the bird."

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lerPNt2SOf4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS - a nu se intelege Z9 este o camera slaba, din contra, este o camera excelenta daca asteptarile sunt acolo unde trebuie.
Nu a aparut inca aparatul perfect. Nu cred ca va aparea nici in urmatorii 10 ani.

Edited by katran, 28 February 2024 - 23:15.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Inteleg ca e  o problema specifica ML-urilor/PDAF-ului, nu e neaparat legata de obiectiv sau de brand. Nimeni nu e perfect.

Edited by crokodilu, 28 February 2024 - 23:17.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Ironic e ca singurii care au o solutie reala la problema asta sunt aia cu cel mai prost AF de pe piata(conform influenserilor), a.k.a Panasonic :)

Edited by StefanSC, 28 February 2024 - 23:30.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View PostStefanSC, on 28 februarie 2024 - 23:30, said:

Ironic e ca singurii care au o solutie reala la problema asta sunt aia cu cel mai prost AF de pe piata(conform influenserilor), a.k.a Panasonic Posted Image
Asta ca n-au PDAF?

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Nu e vorba de PDAF, au o functie misto Near/Far AF care iti permite sa asignezi butoane care sa ii spuna camerei directia in care vrei sa focalizeze (pe cel mai apropiat sau pe cel mai departat subiect de sub punctul de focus).

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Aa, deci are problema doar ca au gasit workaround. Pai asa zic si la nikon, dar varianta manuala, focusezi pe ceva aproape si dupaia isi revine. Astea n-au "full time manual" sau "manual focus override"? (ma refer la obiective).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate