Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...

Radio Bucur 1

Sfaturi boiler pana la bransament...

OM-1 MK II + 150-600mm + 9-18mm MK II

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

katran

katran

Senior Member

• Grup: Senior Members
OMS a lansat OM-1 MK -II si 2 obiective - 160-600mm F/5.0-6.3 si 9-18mm MK II.

OM-1 :
https://www.dpreview...-initial-review

Obiectivele :
https://www.dpreview...-tele-announced

Imbunatatirile mai importante cu care vine OM-1 MK II fata de modelul precendent ar fi :
-buffer mai mare (dublu);
-stabilizare imbunatatita;
-focalizare imbunatatita, inclusiv cea continua.

150-600mm are designul obiectivului Sigma 150-600mm facut pentru montura FF. Era super daca OMS proiecta unul pentru formatul m4/3 (un obiectiv cu dimensiuni mai mici).
Dar decat nimic, mai bine asta.
Este primul obiectiv m4/3 cu focala optica de 600mm. Cam scump (2700$).
Din cate am vazut suporta dubla-stabilizare, merg montate pe el si teleconvertoarele.

Edited by katran, 30 January 2024 - 12:27.

Notorious

Notorious

Member

• Grup: Members
Pe mine ma intereseaza mai mult GND ul. Si evident focalizarea mai buna.
Daca nu vor face update de fw pt ver 1 sunt de mare kkt.
Dar eu sunt optimist si astept varianta de update pt versiunea 1.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Cam scremute clipurile de la influenceri lanlansarea asta...

Desi upgrade-urile in sine pt OM1 nu sunt rele si 150-600-le ala, mai ales daca e solid optic poate fi o optiune interesanta... cand ii va mai scadea pretul putin :)

Ce e trist e road-map-ul publicat, care e acelasi ca inainte, cu obiectivele astea noi plantate pe el si cu unul din 40-250-uri scoase...

katran

katran

Senior Member

View PostStefanSC, on 30 ianuarie 2024 - 14:49, said:

Ce e trist e road-map-ul publicat, care e acelasi ca inainte, cu obiectivele astea noi plantate pe el si cu unul din 40-250-uri scoase...

Probabil cele doua obiective au fost momeala. Probabil au vrut sa mascheze lansarea acestui 150-600mm. Nu cred ca nu s-a stiut de el acum 9 luni cand a fost publicat roadmap-ul anterior.  Ei sunt foarte secretosi, probabil nu vor sa afle concurenta de proiectele la care lucreaza.

Oricum mie mi se parea ciudat sa lanseze doua obiective in zona 50-200mm, zona care este deja acoperita de vreo 4-5 obiective Oly si Panasonic. Ar fi neobisnuit pentru OMS/Olympus sa lanseze un obiectiv cu focala 50-250mm.
Mai degraba vor lansa un 50-200mm F/4.0, un obiectiv care s-a bucurat de mare succes in perioada DSLR-urilor Olympus.  Nu-l fac F/2.8 din cauza ca au deja 40-150mm.

Edited by katran, 30 January 2024 - 15:18.

cata32

cata32

Member

Body-ul cam scump, iar obiectivul 150-600 aproximativ dublu față de Sigma. Absurd. Ușor-ușor se stinge brandul OM. Probabil că e cursul firesc al lucrurilor, cumva.
Știu că iubitorii brandului Olympus îi doare, dar trebuie să ne obișnuim cu asta.

katran

katran

Senior Member

De ce s-ar stinge ?  Daca Canon a lansat 100-500mm F/7.1 la pret dublu fata de Sigma 150-600mm F/6.3, asta inseamna ca se stinge brandul Canon ?

De cand OMS/Olympus are focusul pe wildlife/actiune vin intruna utilizatori de pe alte sisteme.  Daca prin absurd OMS inchide pravalia, nu e nicio problema. Mai sunt si alti producatori.
Asa s-a spus si cand OMS a lansat 150-400mm F/4.5. Ca nu cumpara nimeni obiectivul, ca au luat-o razana. A fost bataie pe obiectivul ala.

Eu ma asteptam ca lansarile astea sa fie o lectie pentru OMS, sa faca niste schimbari in strategie. Am vazut niste sondaje online facute de terti si am fost socat sa constat ca 10% din utilizatorii de OM-1 vor sa faca upgrade la OM-1 MARK II. Erau destui si cei care vroiau sa cumpere acel 150-600mm.
Daca le iese combinatia celor de la OMS, inseamna ca asta trebuiau sa faca.  Este business, vor sa faca profit. Daca sunt oameni dispusi sa sara cu banul, aia e.

Edited by katran, 02 February 2024 - 08:53.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View Postcata32, on 01 februarie 2024 - 22:49, said:

Body-ul cam scump,..
E scump in absolut sau e scump relativ la altele?

View Postcata32, on 01 februarie 2024 - 22:49, said:

.iar obiectivul 150-600 aproximativ dublu față de Sigma. Absurd..
In general third party e la jumate din cele brand, nu?

In esenta mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana. Important nu este pretul, dimensiunea sau culoarea, ci povestea, daca multi musca din cascaval te-ai scos. Restul e istorie.

Edited by crokodilu, 02 February 2024 - 09:09.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

crokodilu, pe 02 februarie 2024 - 09:08, a scris:

E scump in absolut sau e scump relativ la altele?

E scump relativ la pretul la care ajunsese OM-1 (1500 de euro).

Si e scump relativ la pretul unor aparate mai versatile (gen Canon R6 II, Sony A7IV).

Pentru cineva care trage 90% wildlife insa, e chiar un chilipir (e.g: 50fps cu buffer utilizabil nu gasesti pe piata acum)

katran

katran

Senior Member

Olympus avea problema ca divizia foto nu era profitabila. OMS chiar asta face, o readuce pe profit.

43rumours sunt independenti (nu au nicio treaba cu OMS/Olympus). Tot ei parca detin si Sony rumours si alte site-uri de zvonuri de la alte marci.
In fine, 43rumours au facut un sondaj pe portalul lor - cine a precomandat deja ceva din produsele nou lansate.

9% din cei care au participat la sondaj au dat precomanda pentru unul din cele 3 produse.
6% au precomandat OM-1 MK II
3% au precomandat obiectivul 150-600mm.

Attached File  OMS_preorders_01.jpg   131.47K   6 downloads

Sincer, eu ma asteptam ca nu comande nimeni nimic si ca OMS va invata o lectie pretioasa. Se pare ca am gresit, sunt destui oameni care cumpara la preturile astea. Probabil OMS a facut un studiu de piata si stie ca se vor vinde. Este business, sunt pragmatici, vor sa faca profit.

Edited by katran, 02 February 2024 - 10:43.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Si eu am dat preorder, 10buc din fiecare... ;)

cata32

cata32

Member

Eu am comparat OM1II ca preț cu iterațiile anterioare, atâta tot.
Cât despre faptul că fotografii de wildlife folosesc sistemul pentru că e mic, eu zic să vă uitați la combinații fullframe cu noile obiective de 400mm f2.8, 600mm f2.8 sau f5.6, mai ales la Nikon, dar au și Canon și Sony versiuni compacte și ușoare. Iar prețurile se apropie destul de mult.
Consider că OM1mkII merita un senzor mai bun pentru o calitate a imaginii mai bună.

katran

katran

Senior Member

View Postcata32, on 02 februarie 2024 - 12:21, said:

Eu am comparat OM1II ca preț cu iterațiile anterioare, atâta tot.

Tu ai facut mult mai mult decat atat. Dar hai sa lasam discutiile astea de gradinita pentru alta data !

Si pe vremea lui Olympus s-au scos camere, care fie nu aduceau aproape nimic nou fata de modelele anterioare (E-M1 Mark ii  vs E-M1 Mark III), fie sareau calul rau de tot la capitolul preturi  (E-M1X -  pret de lansare 3000 de Euro in 2019).

Fazele astea se intampla si la alte marci (de ex. Z6 vs Z6 MK II).
Sau Sony a facut un firmware pentru Sony A7 IV care o sa coste 150$ . Uite aici :

https://petapixel.co...-to-your-a7-iv/

Daca unora li se par mari preturile sau nashpa produsele, asta nu inseamna ca firma respectiva nu le vinde, sau mai rau - inchide.

Edited by katran, 02 February 2024 - 12:43.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

cata32, on 02 februarie 2024 - 12:21, said:

..600mm f2.8..
Cat costa?

cata32

cata32

Member

View Postkatran, on 02 februarie 2024 - 12:36, said:

Tu ai facut mult mai mult decat atat. Dar hai sa lasam discutiile astea de gradinita pentru alta data !
Gata șef, m-ai certat așa tare că am mustrări de conștiință că am îndrăznit să-ți dărâm cununa de minuni a lumii. Ești mai agresiv ca ăia cu Sony. Te-ai molipsit și tu de boala lui Beze, se pare. Hai, sugces!

P.S. vezi că în rest, tot netul spune ce spun eu. Să-ți dau link-uri să te duci să-i pui la punct și pe ăia?

*600mm f4, my mistake.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

cata32, on 02 februarie 2024 - 13:40, said:

*600mm f4, my mistake.
LOL, nu se greseste cu lucruri sfinte! Oricum intrebarea ramane: cat costa?

katran

katran

Senior Member

Un prim review facut de Petr Bambousek - ambasador OM System. Deci a se servi cu multa sare.

Dar omul a postat acolo o arhiva cu pozele la 100%  (n-am descarcat-o).  Este motivul principal pentru care am postat link-ul.

Si face niste observatii care ma fac sa cred ca e cinstit. E o chestie pe care eu o tot repet pe forumuri, o spune si el in review-ul asta. In lumina putina, un obiectiv F/6.3 nu are cum sa focalizeze ca un obiectiv F/4.0 sau F/2.8.   La lumina zilei diferentele sunt mici. Cand e lumina putina, incepe sa se simta diferenta. Obiectivele beznoase devin ezitante si mai putin precise.

Review-ul este tradus in engleza de Petr cu ChatGPT. Uneori nuantele sunt mai greu de inteles.
https://www.sulasula...st-impressions/

Edited by katran, 03 February 2024 - 09:52.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Am descarcat eu arhiva si m-am uitat prin ea putin.

150-600mm ala nu prea e ce trebuie. Nu arata rau, dar nici nu arata de 2600 euro.
Pe de alta parte nici 150-400 nu prea arata de 7000 de euro... ma asteptam sa fie o diferenta mai mare intre ele.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

300 f4 rules! Parerea mea.

Iar daca te mananca undeva de focale peste 1m, te poti scarpina cu un telescop, o fi el f7-f12 dar macar costa o fractiune din 2700coco.

Edited by crokodilu, 03 February 2024 - 13:27.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate