Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Televizor Thomson din 1990, schema Nordmende, curiozitate.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

lepetir

lepetir

Member

• Grup: Members
Initiator, daca vrei sa l faci functional, du l la un meserias mai vechi cu experienta. Thomson-urile erau destul de sucite, cu o multime de protectii cu sursa sincronizata cu liniile, cu blocuri de baleiaj ciudate....DA ! , final de baleiaj cadre cu tyristor alimentat din traful linii....Pentru opriri aleatorii, daca s-au refacut toate lipiturile, verificati si consumul pe final video, un curent mare pe catozi opreste functionarea....si mai sunt multe.....

un_el

un_el

Senior Member

• Grup: Senior Members

Neaceasca85, on 29 ianuarie 2024 - 11:53, said:

Cea mai de pomina, cu o sursa 12 V de camere. Se ardea siguranta pe intrare, o componenta era in scurt. Am pus surubelnita in locul ei. A parait. Am mutat-o pe 120 V, am bagat-o iar, a parait mai rau, latrau cainii vecinilor. Pacat ca nu am filmat.

Am mai facut cu un traf de radioficare. E pe Youtube Neaceasca85. Si difurile Thomson, tot acolo.

Din 2019 s-a mutat fratele cu copiii si nevasta in curte, nu mai pot face experimente. Si e mama tot timpul acasa, in curte, rar sunt singur. Acum mai bine aprind lampi stradale din colectie decat sa mai prajesc lucruri electronice in priza.

Tu vrei sa resuscitezi canalul si nu stii cum. :lol:

Slava Domnului! Experimentele alea fac parte din ciclul: hai ca mi-e sila de viata, oare ce s-ar intampla daca? Bineinteles ca n-ai nevoie de cunostinte de electricitate/electronica.

Cati ani ziceai ca ai?

Sper ca nu torni pe ele benzina.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Doar difuzoare, o sursa de 12 V si un traf de radioficare am explodat. Chestii inutile sau deja stricate la urma urmei.

Pe colectionar l-am bucurat cu 2 PC-uri trase pe dreapta (HP si Flamingo, am dat low level formatting la ele, hehehe) si 4 televizoare color vechi, 2 Samsung mici+1 Goldstar la fel de vechi ca Thomson in decembrie, Thomsonul acum. Nu am aruncat nimic, nu am distrus nimic din ce a fost al meu.

El mi-a dat in schimb 5 televizoare. Un Goldstar mai nou, un Sport, o Electronica, ceva mic de lemn, si contra Thomson, un Trinitron Sony din 2001. Cu 32 de mii de ore la activ Sony. Posted Image

Are si Thomson minim 20 mii de ore.

lepetir, on 29 ianuarie 2024 - 14:00, said:

Initiator, daca vrei sa l faci functional, du l la un meserias mai vechi cu experienta. Thomson-urile erau destul de sucite, cu o multime de protectii cu sursa sincronizata cu liniile, cu blocuri de baleiaj ciudate....DA ! , final de baleiaj cadre cu tyristor alimentat din traful linii....Pentru opriri aleatorii, daca s-au refacut toate lipiturile, verificati si consumul pe final video, un curent mare pe catozi opreste functionarea....si mai sunt multe.....
Singurul care doreste sa faca functionale CRT-urile este colectionarul din Pitesti. El se va ocupa. Ar avea un depanator in Costesti Arges.

lepetir, on 29 ianuarie 2024 - 14:00, said:

Practic tubul daca se duce sau trage mai mult amperaj, poate provoca inchidere.

Edited by Neaceasca85, 29 January 2024 - 15:42.

un_el

un_el

Senior Member

Neaceasca85 eu zic sa rogi un moderator sa mute topicul asta pe alta arie, n-are nici cea mai mica treaba cu electronica. Sunt de parere ca ne-ai impartasit indeajuns din intamplarile tale si experienta pe care ai acumulat-o in domeniul asta.

Edited by un_el, 29 January 2024 - 16:00.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Mai, numai electronistii imi puteau explica. Vedem dupa ora 18 cum se mai comporta, dimineata a mers perfect.

Am zis din start ca nu mesteresc si nu am cunostinte electro. Stiu doar sa leg 2 fire de faza si nul la lampi stradale. Daca regleta de pe intrare e OK.

Stiu in mare arhitectura retelei electrice si a celei de telecomunicatii RCS-RDS (sau GPON, xPON in general). Dar scheme de aparate no way. Tot doar in mare, se intra cu 230 V intr-o sursa din care ies apoi diverse tensiuni DC, la PC-uri 5 si 12 V. Posted Image

Referitor la electronica, parca mosfeturile au fost o revolutie, pozitiva.

La Samsung 2005 (CRT de 64 cm) e clar ca in 2018 a murit un condensator vital pentru sursa. Dar nu a pocnit, nu a scos fum. S-a oprit din functionare, nici ledul de standby nu mai merge. Se aude ticait, sursa nu mai scoate tensiunile de curent continuu. Il las asa, desi e CRT-ul meu preferat, ce m-a bucurat mult in studentie si pana in 2014.

Se incadreaza in capacitor plague, 1999-2007.

https://en.wikipedia...apacitor_plague

Edited by Neaceasca85, 29 January 2024 - 16:15.

un_el

un_el

Senior Member

Mai, numai electronistii imi puteau explica. Vedem dupa ora 18 cum se mai comporta, dimineata a mers perfect.

Am zis din start ca nu mesteresc si nu am cunostinte electro. Stiu doar sa leg 2 fire de faza si nul la lampi stradale. Daca regleta de pe intrare e OK.

Pai daca nu ai cunostinte ce ti-au explicat electronistii? Niste lucruri pe care oricum nu le intelegi? Ca nu prea s-au inghesuit sa-ti ofere explicatii, e altceva.

Dupa ora 18:00 se transforma? Are ora lui fixa cand il apuca damblaua?

Restul n-are rost sa mai comentez: mos-fet-uri, ticaitul ala in sursa, sa nu-ti dau idei care sa aiba un deznodamant nefericit, fereasca Dumnezeu.

Edited by un_el, 29 January 2024 - 17:01.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Fenomenul de stingere al Thomson persista dar se manifesta predilect cu CATV conectat, dacă e pe AV cu Scart funcționează fără opriri.

A fost funny pustiul colecționar, cica face linii de parca este televizor comunist subalimentat.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

De vreo 2 ore merge, nu se mai stinge mici pe CATV. Toane și toane, ba mergea perfect ba nu voia sa stea aprins.

.

Attached Files

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Astea 2 erau televizoarele noastre intre anii 1994 si 2006 (pana in 2000 la bloc).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hV-Wuayp618?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wq1izvYRn2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ambele acum la acest colectionar de TV si de lampi. Posted image

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Sunetul care iese din Thomson prin spate nu are brum deloc, se aude impecabil. Se mai stinge TV-ul dar destul de rar. Cu 20 de ani de folosinta continua, e foarte tare ca inca functioneaza, si chiar bine. Cu niste magneti colectionarul a scos imagine buna. A scapat de toate petele de culoare (degauss nefunctional din 2001).

un_el

un_el

Senior Member

Multumim pentru info! Chiar era nevoie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate