Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Siguranta automata panouri fotovo...

Pc randare 3d.

Sistem Anti Racheta PATRIOT fabri...

Dezactivare abuziva cartela Vodaf...
 EURO 24 - Meciul 3: Slovacia - Ro...

Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...
 Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Diferenta servicii Digi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

krtyna

krtyna

Member

• Grup: Members
Am un abonament digi pentru tel, net si cablu tv.
La serviciile mele la televiziune apare Analogic Popular. Si apare optiune de upgrade la Digital.

Dar nu inteleg ceva. Aici este o pagina cu grila tv:
https://www.digi.ro/...gital-popular-2

La Analogic se vede ca sunt foarte putine posturi. Dar eu acum le am pe cele de la Digital. Cum e posibil asa ceva daca abonamentul este Analogic?

Valy_User

Valy_User

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postkrtyna, on 26 ianuarie 2024 - 22:24, said:

Dar eu acum le am pe cele de la Digital. Cum e posibil asa ceva daca abonamentul este Analogic?
Așa funcționează Digi.
De-ale lui Digi.
Așa a fost de la început, când au apărut canalele digitale, Antenele și TVR-ul primele. Posted Image Acum foarte mulți ani, cred că vreo 9-10 ani, dacă n-or fi mai mulți.

Oricum, ușor ușor renunță la canalele din analogic ca să elibereze lățime de bandă pentru canalele digitale. În 2-3 ani o să fie închis de tot serviciul analogic, exact cum a făcut Vodafone.

Bine ar fi să elimine canalele normale, și să le lase doar pe alea HD. Ocupă lățime de bandă degeaba canalele alea, nu folosesc nimănui.
Sunt enervante, că încarcă aiurea lista de canale.

Și mi-aș dori niște canale 4k, măcar 2-3, nu alea de trebuie să mai dai 5 lei/lună.

Edited by Valy_User, 26 January 2024 - 22:36.

blogeranonim

blogeranonim

Member

La mine in facturi scrie acelasi lucru, si mereu ma intrebam cum.
Eu am o lista cu canalele favorite si nu trebuie sa le derulez toate. Am ales doar HD.
Oricum nu este mare lucru de vazut pe la TV, dar macar face lumuina in casa.
Posturile 4k le-am avut gratis in prima luna de abonament (probabil nu facusera toate setarile contului) si imagine mi s-a parut foarte intunecata fata de HD, cu toate ca tv-ul este qled.

FeDaYin

FeDaYin

Active Member

Ai nevoie de abonament digital pentru a vedea pachetul HBO MaxPak, 4K, Film Now, Balcan Music TV, Adult cu ajutorul unui card CI+. In rest nu e nicio diferenta intre analog si digital.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View Postblogeranonim, on 26 ianuarie 2024 - 23:10, said:

Posturile 4k le-am avut gratis in prima luna de abonament (probabil nu facusera toate setarile contului) si imagine mi s-a parut foarte intunecata fata de HD, cu toate ca tv-ul este qled.
O lună-două când a fost pentru prima dată lansat Digi 4k l-am avut și eu gratuit.

Îmi plăcea calitatea imaginii, dar erau 3-4 documentare pe care le redifuzau toată ziua, și am spus atunci că sigur nu merită.
Sunt curios dacă între timp s-a schimbat situația.

A, și prin casă aveam și televizoare normale HD(și încă le amPosted Image ). Dacă dădeam pe Digi 4k nu-mi afișau imaginea.

Edited by Valy_User, 26 January 2024 - 23:40.

MooF2010

MooF2010

Senior Member

Le ai, si noi le avem. Diferenta apare in faptul ca ei nu au nici o obligatie pentru ce nu e in oferta. EU pe Analogic am canalele HD, am Metropola, Kanal 2, etc.... dar daca de maine imi dispar nu ii pot trage de maneca, ca nu am achizitionat niciodata asa ceva.

In realitate in urmatorii ani analogicul va disparea si va ramane doar digitalul. Asa ca nu merita sa investesti in echipamente ce sa separe serviciile. Insa cum spunea si FeDaYin, pentru a avea acces la programe PPV este obligatoriu digital.

Separatia vizibila apare daca nu ai fibra. Fiindca atunci ei pot sa iti dea analogic pur. Insa daca ai fibra, pe acelasi fir ai si digitalul.

Edited by MooF2010, 27 January 2024 - 00:05.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View PostMooF2010, on 27 ianuarie 2024 - 00:00, said:

Separatia vizibila apare daca nu ai fibra. Fiindca atunci ei pot sa iti dea analogic pur. Insa daca ai fibra, pe acelasi fir ai si digitalul.
La bloc am cutie de aia pe casa scării. E cu ONT de fibră optică în ea, după pleacă pe cablu tot de acolo la toate apartamentele, televiziune, internet, telefonie fixă.
Un singur splitter, toate apartamentele.
Bineînțeles, peste tot digital, chiar și la cei cu abonament analogic. Posted Image

La ONT-uri FTTH nu cred că era mare brânză să-ți dea doar analogic, pur și simplu cred că exista posibilitatea cumva să le comande de la distanță.

Probabil că decizia de a da digital la toată lumea a fost a conducerii companiei, ca să știi că ai cablu de la Digi. Posted Image

Edited by Valy_User, 27 January 2024 - 00:12.

modoran

modoran

Senior Member

View PostValy_User, on 27 ianuarie 2024 - 00:08, said:

La ONT-uri FTTH nu cred că era mare brânză să-ți dea doar analogic, pur și simplu cred că exista posibilitatea cumva să le comande de la distanță.

Merge fara autentificare televiziunea, cu mininod din ala merge chiar gratis, fara sa fii abonat la ei. Doar fibra sa ai ( internet ).

MrLTN

MrLTN

Member

Abonamentul analogic este destinat persoanelor care nu au televizoare cu decodor DVB-C
Probabil tu ai sub 20 de ani si nu stii ce sunt alea televizoare cu tub dar la inceputurile RCS&RDS erau putini cei care isi permiteau plasme cu decodor DVB-C
Acum oricine are un televizor LED poate receptiona canalele digitale chiar si cu abonamentul analogic

Totusi, la ce iti foloseste cablul TV?
Cu cei 26 de lei mai bine iti platesti un Youtube Premium si ai acces la un content mult mai variat si mai de calitate decat orice canal de televiziune (podcasturi, audiobook-uri, tutoriale, materiale educationale, divertisment, etc)
Apoi, cu o antena de camera sau un receptor poti avea acces gratuit la transmisiile TVR DVB-T2 daca vrei sa fii la curent cu stirile

Attached Files

Valy_User

Valy_User

Senior Member

N-ai înțeles ideea.
La Digi plătești abonamentul analogic și prinzi canalele digitale ca și cum ai avea abonament digital.

Edited by Valy_User, 27 January 2024 - 13:02.

ronuquet

ronuquet

Guru Member

Da ma stau cu antena infipta in TV ca in 2000. E buna mancarea de sub unghii asa e? Se vede dupa etajerele alea multiple goale... 😂😂😂

novo_

novo_

Senior Member

View PostValy_User, on 26 ianuarie 2024 - 23:33, said:

Îmi plăcea calitatea imaginii, dar erau 3-4 documentare pe care le redifuzau toată ziua, și am spus atunci că sigur nu merită.
Sunt curios dacă între timp s-a schimbat situația.

E mai ok decat era inainte, si-au mai diversificat programul. Poti vedea aici: https://www.digi4k.ro/

MrLTN

MrLTN

Member

View Postronuquet, on 27 ianuarie 2024 - 13:40, said:

Da ma stau cu antena infipta in TV ca in 2000. E buna mancarea de sub unghii asa e? Se vede dupa etajerele alea multiple goale... 😂😂😂

Te-a prostit televizorul. Mai iesi si tu din casa

Attached Files

ronuquet

ronuquet

Guru Member

Nu e nevoie ca am ce sa babardesc in casa, tu cand aduci pe cineva se inteaba de ce n ai nimic pe etajere sau de ce ai doua bete de fier in spatele televizorului ca a vazut in poze la strabunicu si nu stie ce e.

MrLTN

MrLTN

Member

Antenele se pliaza in spatele TV-ului. Tu ce pui pe etajere? Bibelouri?

ronuquet

ronuquet

Guru Member

Hai ca aveam chef de caterinca.

N am etajere, am doar spatiu de sub Tv unde am un playstation 5 imens.

Vezi ca daca ai net de la digi poti sa ai si tv moka, da mi mesaj privat sa ti dau link cu mininodu :)) ca sa nu te mai chinui cu antene

MrLTN

MrLTN

Member

Ideea era ca nu merita sa platesti abonamentul CATV pentru ca nu iti ofera nimic interesant.
Eu oricum nu ma uit la TV dar am dat o alternativa pentru cei care vor sa fie la curent macar cu stirile

krtyna

krtyna

Member

Ce este mininod ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate