Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Internet + tv de la orange?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

AndreY2u

AndreY2u

Member

• Grup: Members
Am primit o oferta de tv + internet de la orange la 25 lei parca pe luna si primele 6 luni jumatate de pret, imi suna prea bine oferta a testat careva?
La netul de 500 mb sunt ceva limitari?
Limita de trafic lunar sau numar de dispozitive conectate?

raducanu969

raducanu969

Active Member

Salut

Mi-am bagat la casa de la tara Internet + TV de la Orange, la doar 10 lei / luna, de 5 luni,  si chiar sunt multumit, nu am avut probleme. Cei de la DIGI, avand si ei infrastructura, din ce spuneau oamenii ca au probleme mai dese. Acum, vezi si tu de la cei din zona ta ( daca poti afla ) daca au intampinat sau nu, probleme.

costywinner

costywinner

Member

Sunt supermultumit de internetul si tv ul de la orange.... nu am avut nici o problema in 6 ani de cand am servicii de la ei .Am si digi acasa, dar prefer sa folosesc orange ul

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

• Grup: Senior Members

AndreY2u, on 25 ianuarie 2024 - 09:08, said:

Am primit o oferta de tv + internet de la orange la 25 lei parca pe luna si primele 6 luni jumatate de pret, imi suna prea bine oferta a testat careva?
La internet nu ai nici un fel de limitări! Singura chestie, dacă vrei să-ți faci rețea locală cu ceva dispozitive conectate pe LAN la router, tre' să vorbești la tehnic să deblocheze porturile. Dar se rezolvă pe loc, așa că e ok! Pentru conformitate, și Digi folosește blocarea porturilor LAN din soft!
La capitolul televiziune, all good dacă nu te interesează canalele de sport de la Digi! În rest nu prea ai ce comenta, merge cum trebuie să meargă.
Acum, legat de bani, ai putea încerca într-un store Orange dacă nu cumva mai au oferta Love, cu Net + TV la 10 lei/lună pe 24 de luni. Eu așa o am...:)

al-padrino

al-padrino

TCB

Eu raman de multe ori fara semnal de la router. Am sunat de multe ori, am schimbat si cartela de la router, dar degeaba. In vara renunt la Orange, atunci se termina abonamentul.

Bine ca nu am tv de la ei !

Morphinus

Morphinus

Active Member

Depinde cum privesti lucrurile ambii operatori avand minusuri si puncte forte, referindu-ma strict la DIGI si Orange.
Eu iti pot vorbi din ambele perspective, fiind un fost abonat al Romtelecom/Telekom si Orange in cele din urma, avand o experienta cu ei ok dar nu atat pe cat speram, oferta de fidelizare lasandu-mi un gust amar, zero beneficii, cum tot vad pe la alti utilizatori, partea de TV extrem de fragmentata la pachete simple si normale, daca ajungeam sa platesc pentru un simplu canal anume Discovery extraoptiune, lucru altfel in alte parti la alti operatori, scarbindu-ma in mod special manevra cu pretul ce il fixai la X suma, fiindu-ti mentionat faptul ca va ramane asa pe toata durata contractului dar surpriza venea pe parcurs "pentru imbunatatirea serviciilor vom majora pentru fiecare serviciu fix cu 1 euro sau alte sume etc" asta fiind si motivul pentru care am renuntat la ei, una fiind zis de agent door to door in teren, una fiind la ei.
Pe partea tehnica is ok, nu am avut probleme prea des sau grave, prompti.

Si sincer sa fiu si ofertele astea cu 10-15-20 RON nu stiu cat vor rezista in timp, avand aceeasi soarta la un moment dat nefiind rentabil pentru ei.

De partea opusa DIGI mi se par ok, din 2019 de cand am inceput cu un simplu abonament de mobil, fix ce am discutat, aia era si pe factura, fara costuri suplimentare, ai un control mai bun al unor chestii, aici fiind site-ul lor, unde poti activa/dezactiva extraoptiuni, fara batai de cap si interactiune cu operatori callcenter, suplimenta echipamente etc...
Probleme intr-adevar au fost la inceputuri de cand am fost instalat, dar aici trebuie sa tii cont si de faptul ca in cazul meu a fost vorba de o retea construita de la 0, la cucuiata din deal existand si scenarii de acest gen, normale la fiecare operatori.
Dificultati nu am avut cu echipamentele lor, am avut dar doar locale pe partea mea, is toate roz si frumoase cat nu ai probleme, dupa trebuie sa ai rabdare in identificarea suspectilor.

In functie de zona de resedinta de esti la oras sau la tara poti consulta ofertele Popular sau Digital la DIGI si vezi la cat ajungi comparativ cu Orange daca un criteriu definitoriu de selectie este pretul final.
Limite pe partea de internet fix nu stiu sa existe, fiind doar la viteza in functie de abonamentul ales, nu la trafic.

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

al-padrino, on 25 ianuarie 2024 - 10:06, said:

Eu raman de multe ori fara semnal de la router. Am sunat de multe ori, am schimbat si cartela de la router, dar degeaba. In vara renunt la Orange, atunci se termina abonamentul.

Tu ai net 4G, inițiatorul vorbește despre internet pe fibră, unde nu ai nici un fel de cartelă.

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

Morphinus, on 25 ianuarie 2024 - 10:07, said:

Depinde cum privesti lucrurile ambii operatori avand minusuri si puncte forte (...)
Clar! Și eu îi am pe amîndoi, dar televiziunea o folosesc 99% din timp pe cea de la Digi. Deh, sport-u' ăsta...:)
Pe parte de net îmi funcționează amîndoi operatorii, o parte din echipamente sînt conectate la Orange, celelalte la Digi. Iar cînd pică vreunu' (de obicei la vreo pană de curent prin head-end-urile lor), toate trec pe celălalt. Pentru 10 lei/lună am considerat că e bun un backup la casa omului.:)
Cît despre comportamentul ne-tehnic, Digi merge pe principiul „take it or leave it”, astea sînt ofertele și nu te aștepta la altceva! În afară de cîte o promoție cu reduceri pe cîteva luni, prețurile sînt bătute-n cuie și ai o anumită garanție că nu se vor schimba „pe șestache”. La Orange însă, ofertele sînt cam alambicate și au prostul obicei de a încerca cîte o „mișculație” din cînd în cînd. Văd că au mai rărit-o în ultima vreme, dar e bine să stai cu ochii pe ei. Iar dacă totuși o fac, te ții bățos și cedează pînă la urmă. Da, e puțină bătaie de cap și vine la pachet cu niște nervi, dar na, altfel viața ar fi plictisitoare, nu...?:)

P.S. Ca să fim clari înțeleși, net de 500 și TV la 10 lei/lună e o ofertă imbatabilă! Acum, cît anume e dispus fiecare să „lupte” pentru banii ăștia, depinde de la persoană la persoană. Eu am avut doi ani oferta asta, n-au vrut să mi-o prelungească (deși eu am fost cel care a și plusat ceva, doar pentru a nu mă trambala cu echipamentele) și am reziliat. Apoi, după două luni am luat-o din nou, tot 10 lei/lună pe doi ani. Ce să le fac, eu le propusesem dublu!:) Dar da, aveam și netul de la Digi, deci nu eram stresat din punctul ăsta de vedere...

stefan0011

stefan0011

Active Member

Sunt disperati in ultima vreme dupa clienti, cand vad batrani care nu se prea pricep incearca sa profite la maxim. Am fost martor in magazin la cazul unei femei careia i s a facturat taxa de instalare, cei de la ghiseu ziceau "ca nu stim ce s a intamplat, o sa facem o sesizare mai sus", abureli de astea. Mamei i a venit mesaj cu "felicitari pt semnarea contractului fibra+tv", desi nu a cerut asa ceva. A sunat la ei, verbal ii spun ca nu s a incheiat niciun contract, dar nu dau nimic scris, macar un mesaj care sa precizeze ca a fost o greseala. ANPC si ANCOM scrie pe ei. Pe final de contract ma suna cu cate o oferta de nerefuzat, data viitoare ii trimit sa vorbeasca cu robotul, cum isi trimit si ei clientii.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Și eu am de la ei, e ok, nu e vreo limitare sau ceva. Pentru un utilizator obișnuit e suficient.
Problema lor e cu suportul tehnic. Nu-s așa rapizi ca Digi. In 3 ani de când am abonament, a fost o problemă și le-a luat vreo 4 zile să rezolve. 4 zile fără net și tv acasă.

Edited by bai3tzash, 25 January 2024 - 11:11.

sandel1

sandel1

Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

La mine s-au chinuit să-mi bage fibră în loc de satelit că au zis că-i mai bun și mai ieftin... E mai bun tv-ul că nu se oprește când plouă tare dar la factură e mai mult nu mai puțin cum au zis ei.

maladetz

maladetz

Senior Member

AndreY2u, on 25 ianuarie 2024 - 09:08, said:

Am avut eu de la ei oferta cu 10lei/luna semnat pe 24luni, netul e ok, are doar ping-ul mai mare decât cei de la RDS însă asta te-ar afecta doar daca joci jocuri online. Însă după vreo 6-7 luni s-au trezit deodată să-mi sară factura de 10lei/luna la 68lei/luna desi contractul era de 24luni. Am avut bătaie mare de cap până am reușit să reziliez contractul cu ei, am făcut-o din principiu, daca am semnat pe 24luni nu ar trebui să-mi umfle abonamentul peste noapte.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Si mie mi l-au marit dupa un an. De la 10 la 20 lei. Ideea e sa te uiti lunar pe factura detaliata, ca sa vezi daca esti anuntat ca iti creste tariful. Alegi sa reziliezi sau nu. Unora li s-a pastrat tariful dupa ce au sunat ca vor sa rezilieze. Cum ai norocul.

Edited by bai3tzash, 25 January 2024 - 13:42.

xymzar

xymzar

Senior Member

Tot cu 2 euro/luna am si eu TV Esential + Fibra 500 de la Orange.
L-am luat exclusiv pentru serviciu (lucrez de acasa) si backup daca pica FiberLink 1000 de la DiGi.
Merge foarte bine, nu a cazut deloc in cele cateva luni de cand il am.
La TV nu stiu cum se misca ca nu folosesc deloc pe cel de la Orange.

djbiti1

djbiti1

Member

Orange a mostenit aceleasi practici sirete de la telekom. Iti ia ochii cu o oferta bomba si dupa 7-8 luni iti baga intr-o factura notificare de marire a abonamentului unilaterala. Daca nu esti pe faza sa reziliezi ramai cu abonamentul crescut. Si e oarecum legal ca te informeaza prin factura si ai 30 de zile sa ii anunti ca nu vrei, dar sa fim seriosi, cati dintre noi citesc ce e pe factura in fiecare luna...
Pe langa asta la internetul pe fibra ai dual stack si primesti doar ipv6 public, deci daca vrei sa faci port forwarding sau sa iti hostezi un server de vpn, nas, web etc. nu o sa ai ipv4 accesibil din extern.
Parerea mea e ca digi sunt mult mai ok. Preturile nu se schimba aiurea si sunt in lei nu euro, iar daca esti in zona rurala ai oferta populara la jumate de pret.

Labargo

Labargo

Member

Depinde de zona, eu am si sunt foarte multumit, fratele meu are si e nemultumit

DannyHuwe

DannyHuwe

Active Member

al-padrino, on 25 ianuarie 2024 - 10:06, said:

Si la mine routerul Huawei B31 era aiurea,de la orange.A expirat abonamentul si am anuntat ca vreau sa inchidem.
Am trecut pe vodafone, cu alt tip de router ZTE, merge brici.

AndreY2u

AndreY2u

Member

Momentan am tv de la digi.Programe tv sportive nu urmaresc, acun vad ca digi imi incurca grila tv, ma chinui sa le pun in ordine si ma trezesc ca imi incurca toata grila si programele sunt puse aiurea, multe se repeta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate