Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

Pensie - este sau nu este ?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

tytysor

tytysor

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postq_p, on 25 ianuarie 2024 - 10:52, said:

Isi poate baga o carte de munca undeva, isi plateste taxele si face vechime ! Exact cum spunea cineva mai sus merita sa plateasca , problema e sa faca cei 9 ani pencartea de munca, e inca ianuarie, mai are 11 luni din anu asta !
In afara de faptul ca s-au desfiintat de peste un deceniu, unde se poate ''baga'' cartea de munca?

Terminator

Terminator

New Member

• Grup: Members

View Postbibi, on 24 ianuarie 2024 - 14:06, said:

Buna ziua,

Scriu aici pentru ca internetul si cei de la primarie nu m-au ajutat deloc cu aceasta situatie. Poate  cineva de aici a fost in situatia asta.

Soacra mea in varsta de 66 de ani nu are pensie. A lucrat 8-9 ani in tinerete dar apoi au aparut 4 copii unul dupa altul si in final au decis de comun acord ca sa ramana acasa ca sa creasca copii.
Acum nu are pensie iar pensia sotului cred ca este undeva pe la 1700 lei.

In urma cu ceva ani stiu ca se putea cumpara ani de pensie ca sa se faca minim 10 si apoi sa beneficiezi de pensia minima. La primarie au zis ca nu se mai face asta.

cei de le primarie au vorbit prostii.
  • Se pot cumpara ani de pensie de la Casa de Pensii.
  • legea este de mult.

Cum o pot ajuta pe soacra mea sa ia pensie ?
Daca nu pensie , se poate ceva ajutor social ? Exista asa ceva ?
Pe unde as mai putea sa sun ca sa aflu cum sa o ajut pe soacra mea ?

Multumesc.

Edited by Terminator, 26 January 2024 - 23:40.

q_p

q_p

Member

tytysor, on 26 ianuarie 2024 - 23:29, said:

In afara de faptul ca s-au desfiintat de peste un deceniu, unde se poate ''baga'' cartea de munca?
La un cunoscut care are firma , ea plateste darile si ii merge cartea de munca !
Si cum ai vrea sa le numesti , REVISALURI ? Am revisalu la firma X ?

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postq_p, on 27 ianuarie 2024 - 09:53, said:

La un cunoscut care are firma , ea plateste darile si ii merge cartea de munca !
Si cum ai vrea sa le numesti , REVISALURI ? Am revisalu la firma X ?

Se refera la faptul ca FIZIC cartea de munca nu mai exista

Apoi e destul de greu sa existe ce spui tu.
Ar trebui ca cel care vrea pensia minima sa plateasca din buzunar €300/luna.
Tu ai plati €300 pentru a avea o pensie de €250/luna?

Eu eram pregatit sa platesc €18,000. Noroc ca m-am interesat cum merge traeba si am salvat banii.
In fapt perioada lucrata in Germania, Franta, SUA si Canada se considera la pensie. Apoi, cred ca mai am un an sa fac 15 ani in Romania doar.
Partea proasta e ca o sa am pensia minima doar.

q_p

q_p

Member

Pai as plati cateva luni sau chiar un an ,adica fix atat cat ii lipseste OP ca sa incasez apoi niste zeci de ani !
Tu nu ai face-o ?

echoshoworacle

echoshoworacle

Senior Member

bibi, on 24 ianuarie 2024 - 14:06, said:

Buna ziua,

Scriu aici pentru ca internetul si cei de la primarie nu m-au ajutat deloc cu aceasta situatie. Poate  cineva de aici a fost in situatia asta.

Soacra mea in varsta de 66 de ani nu are pensie. A lucrat 8-9 ani in tinerete dar apoi au aparut 4 copii unul dupa altul si in final au decis de comun acord ca sa ramana acasa ca sa creasca copii.
Acum nu are pensie iar pensia sotului cred ca este undeva pe la 1700 lei.

In urma cu ceva ani stiu ca se putea cumpara ani de pensie ca sa se faca minim 10 si apoi sa beneficiezi de pensia minima. La primarie au zis ca nu se mai face asta.

Cum o pot ajuta pe soacra mea sa ia pensie ?
Daca nu pensie , se poate ceva ajutor social ? Exista asa ceva ?
Pe unde as mai putea sa sun ca sa aflu cum sa o ajut pe soacra mea ?

Multumesc.
Varianta 1. Trebuie să caute mai bine vechime. Sunt multe chestii care se pun drept vechime. Inclusiv perioade state în șomaj, cursuri urmate, armată, etc. Mai cumperi 5-6 ani de vechime(e destul de scump acum) și o scoți la pensie. Eu am vreo șapte ani vechime, doar din școli, cursuri și perioade de șomaj în anii 90 care se adaugă la cei munciți când va fi să ies la pensie. Dacă mai apuc...
Varianta 2 sa se caute de vreo afecțiune care ar putea să-i afecteze capacitatea de muncă cu 50% și dacă are, vechimea NU mai contează, se poate pensiona și cu o singură zi vechime și va primi "indemnizația socială minimă" care e acum 1280 de lei, ceva de genul asta. E fosta pensie pentru agricultori de pe vremea lui Boc care acum se da la toată lumea.
LE
Mai bine un Universal Basic Income mai mic și cinstit plus asigurare medicală pentru toată lumea decât toate artificiile astea costisitoare și puzderia de instituții și funcționărimea aferentă a tot felul de ajutoare, indemnizații, alocații, subvenții, gratuități, vouchere etc Banii oricum se dau sub diferite forme.

Edited by echoshoworacle, 27 January 2024 - 10:51.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postq_p, on 27 ianuarie 2024 - 10:27, said:

Pai as plati cateva luni sau chiar un an ,adica fix atat cat ii lipseste OP ca sa incasez apoi niste zeci de ani !
Tu nu ai face-o ?

Nu, eu as plati doar 750/luna nu dublu.
Si ar fi legal, nu ilegal

sags

sags

Senior Member

Vizualizare mesajechoshoworacle, pe 27 ianuarie 2024 - 10:36, a scris:

… Sunt multe chestii care se pun drept vechime. Inclusiv … cursuri urmate, armată, etc. …
Facultatea si stagiul militar (cum era pe vremuri, nu vorbesc de situatia militarilor de profesie pentru care ‘armata’ este locul de munca) sunt ‘perioade asimilate’ si NU se socotesc cand e vorba de anii necesari pentru a iesi la pensie. DUPA ce ai anii necesari, ele doar iti ofera ceva punctaj in plus, deci pensie o idee mai mare. Somajul se socoteste, dealtfel e perioada contributiva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate