Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DermaRoller ce este ?

Evaluare Laptop Ultraportabil Len...

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 Avem sanse sa avem energie electr...

Radio Bucur 1

Creare site gen OLX / Autovit

Imagini gratuit sau contra cost i...
 Fisuri beton de egalizare

Reincepe mineritul in UE

Playlist melodii radio - unde?

P0335 senzor arbore cotit - senzo...
 Avocatul Poporului vs European Om...

Recomandari firme pentru draperii...

Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Auto Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

DanielSV1234

DanielSV1234

Junior Member

• Grup: Junior Members
Vreau sa mi aduc mașina în Spania, o Dacie din 2011, cam cati bani mi ar trebui că sa o înmatriculez? Merită? Sau mai bine sa mi iau una deja înmatriculată de aici

tioopedi

tioopedi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Attached File  1716lei.png   722.09K   54 downloads
Cat costa combustibilul pana in spania?
Dar aducerea in tara pentru ITP?

Edited by tioopedi, 22 January 2024 - 22:54.

atupi

atupi

Senior Member

E o masina de 13 ani, e posibil la ITP-ul spaniol sa nu le placa multe aspecte tehnice si sa te puna sa le remediezi si e posibil sa-i dublezi vaoarea. Eu as zice ca nu merita efortul.

cotizo_dacul

cotizo_dacul

Active Member

• Grup: Members
Mai bine cauti acolo un renault 12,tot o dacie,dar mai bine facuta.

whiteproud

whiteproud

Member

preamare bataie de cap

nico99900

nico99900

Senior Member

View Posttioopedi, on 22 ianuarie 2024 - 22:53, said:

Attachment 1716lei.png
Cat costa combustibilul pana in spania?
Dar aducerea in tara pentru ITP?
Sunt 3000 km x consum la suta.

Raz0rblade

Raz0rblade

Member

Banuiesc ca vorbesti de Dacia Logan, nu de batrana doamna, pe carburatie. Ca pe aia o repari de doua ori pana la destinatie...
Pe langa problemele expuse mai sus, cu pretul combustibilului si drumul destul de lung, mai e fi faptul ca, daca ramai cu ea inmatriculata pe Romania - desi nu prea poti, legea europeana zice maxim 6 luni, ca te obliga sa o inmatriculezi la ei dupa aia - ITP-ul trecut in Spania e valabil doar in Spania... Asa ca, ori iei in considerare inmatricularea acolo, ori pleci cu avionul si iei ceva de acolo

PiticVerde

PiticVerde

Senior Member

Preturi Combustibil+vigneta Austria,Vigneta Franta,Vigneta Italia,taxe inmatriculari,itp-ul lor(poate il si pica )nu merita adusa dacia din Romania.Mai bine o vinzi in Romania si in Spania iti cumperi masina intr-o stare mai buna.Masinile in Spania sunt in stare mai buna decat cele din Romania,acolo iarna nu exista,sau prea putin .Ai prea multe dezavantaje daca duci masina acolo.

DanielSV1234

DanielSV1234

Junior Member

Singurul motiv e pentru că deja am "dublat" valoarea la dusterul meu, ulei grup, cutii, 2 set anvelope, ambreiaj cu volanta, suspensie, distribuție și încă câteva chestii, 3000e și nu știu cum să fac sa mă folosesc de ea și să merite investiția

DanielSV1234, on 23 ianuarie 2024 - 12:34, said:

Singurul motiv e pentru că deja am "dublat" valoarea la dusterul meu, ulei grup, cutii, 2 set anvelope, ambreiaj cu volanta, suspensie, distribuție și încă câteva chestii, 3000e și nu știu cum să fac sa mă folosesc de ea și să merite investiția

De ar fi sa o vând, oare câți bani as primi pe ea? La 150k km și ce am schimbat pe la ea. Oare am șanse să ajung pe la un 8000 și ceva de euro?

PiticVerde

PiticVerde

Senior Member

View PostDanielSV1234, on 23 ianuarie 2024 - 12:48, said:

De ar fi sa o vând, oare câți bani as primi pe ea? La 150k km și ce am schimbat pe la ea. Oare am șanse să ajung pe la un 8000 și ceva de euro?

Sunt site-uri ce iti arata pretul mediu in vazari pe Romania la masina ta.Am colegi ce au avut si au Duster de la primul model pana la actualul(ultimul) ,ce mi-au confirmat toti : second se vand in Romania ca painea calsa,asa ca daca te veo hotara sa-l vinzi o sa-l dai.Important sa ai " intrari " in sistemul de servisare,toti ti-l vor verifica pe Carvertical...Eu ce masini la preturi mici am vazut prin Spania,m-a lasat masca,si masini intr-o stare absolut excelenta...Este modelul cu 1.5 dci al tau?Asta se cauta pe Romania...

DanielSV1234

DanielSV1234

Junior Member

PiticVerde, on 23 ianuarie 2024 - 12:59, said:

Sunt site-uri ce iti arata pretul mediu in vazari pe Romania la masina ta.Am colegi ce au avut si au Duster de la primul model pana la actualul(ultimul) ,ce mi-au confirmat toti : second se vand in Romania ca painea calsa,asa ca daca te veo hotara sa-l vinzi o sa-l dai.Important sa ai " intrari " in sistemul de servisare,toti ti-l vor verifica pe Carvertical...Eu ce masini la preturi mici am vazut prin Spania,m-a lasat masca,si masini intr-o stare absolut excelenta...Este modelul cu 1.5 dci al tau?Asta se cauta pe Romania...

1.5 deci

In Spania nu ți dau itp daca mașină mecanic nu e in stare perfecta din ce am aflat
Cred că voi incerca să îl vând, daca primesc minim 8000 pe el

Edited by DanielSV1234, 23 January 2024 - 13:18.

nico99900

nico99900

Senior Member

Nu crede ca in Spania toate masinile sunt fara probleme la ITP. Si in spania daca nu poti trece cu masina ITP , mergi la mecanicul tau( daca ai unul) ii platesti tariful si trece. Nu stiu cum face dar toata lumea trece.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate