Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Siguranta automata panouri fotovo...

Pc randare 3d.

Sistem Anti Racheta PATRIOT fabri...

Dezactivare abuziva cartela Vodaf...
 EURO 24 - Meciul 3: Slovacia - Ro...

Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...
 Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Cel mai ieftin HDD 10 TB

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

c-daniel

c-daniel

Active Member

• Grup: Members

radunic, on 22 ianuarie 2024 - 14:16, said:

Cine folosește NAS de 10TB are și back-up adecvat, nu?
in principiu...
in realitate, ai fi surprins :)

mirel3003

mirel3003

Senior Member

• Grup: Senior Members
Si eu tot WD Ultrastar DC HC560 vreau sa imi iau sa imi pun in NAS... dar acum bugetul meu a cam fost dat peste cap si nu prea am 10.000 RON de investiti in HDD-uri...

Sper in martie totusi sa dau comanda la 5 buc x WD Ultrastar DC HC560 de 20 TB.... 100 TB pusi in RAID 5, din calculele mele o sa am un pool de vreo 74TB.
La mine HDD-urile vor fi puse intr-un Synology DS1522+

me_iauras

me_iauras

Senior Member

eiffel, on 22 ianuarie 2024 - 11:42, said:

Pai e o mica problema la ce vrei tu. Mai bine zici ptr ce le vrei, ca ai bagat la gramada 2 tipuri care sunt incompatibile intre ele

Surveillance merg doar ptr DVR/NVR-uri - supraveghere video.
NAS/Data Center merg ptr NAS-uri si servere sau PC-uri ce folosesc RAID.

Daca pui unul de supraveghere in NAS / Server / PC il bulesti in 2-3 luni.
SI invers e la fel .

Cine te-a invatat asemnea idiotenii ; ambele tipuri de HDD-uri pot fi folosite fara probleme in alte scopuri cu utilizare 24/7 decat cele pentru care sunt promovate .
Diferenta e ca in firmware cele NAS sunt optimizate pentru citiri sustinute pe cand cele DVR/NVR pentru scriere sustinuta (ce-i adevarat e ca permit si erori de scriere cu scopul de a continua scrierea datelor care vin in continuare de la camere care nu e neaparat de dorit intr-un mediu NAS insa e  mai mult teoretica aceasta potentiala problema decat reala ) avand performante usor mai bune pentru utilizarea pentru care au fost gandite vs utilizare in alt scop .
Nici unul din tipurile de mai sus nu sunt totusi gandite sa fie folosite in unitati stocare cu multe unitati (>8 HDD-uri) pt. ca in acest caz intr-adevar vibratiile suplimentare  vor avea un efect asupra duratei de viata a acestora ; pentru astfel de utilizari e nevoie de HDD-uri enterprise contruite pentru o asemenea utilizare .

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Nu stiu cine te-a invatat pe tine.

Diferenta majora intre ele este ca cele ptr supraveghere video nu parcheaza capetele. Nu au nevoie din moment ce scriu incontinuu.
Pe cand cele de PC/NAS/Server  il parcheaza - chiar daca sunt solicitate non-stop au si perioade de inectivitate.

Si problema este reala. M-am lovit foarte mult la un moment dat de ea
Cand vezi zeci de HDD-uri picate din cauza de utilizator idiot care nu a cumparat ce trebuie...

mirel3003

mirel3003

Senior Member

HDD-ul cu cel mai mic pret/TB gasit de mine e EXOS X18, 18 TB - 1396 RON... 77.55 RON / TB...

https://www.vexio.ro...000nm000j-18tb/

Eu am mici retineri in a cumpara HDD-uri de la Segate, dar tinand cont ca sunt facute pt Data-Center si au 5 ani garantie, tare imi e frica ca atunci cand o sa imi populez NAS-ul cu HDD-uri voi alege asa ceva.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Iar chestia cu nr de HDD-uri care pot fi montate din cauza de vibratii iarasi nu e reala. Pur si simplu producatorii au decis ca este mai ieftin ptr ei sa blocheze din firmware anumite chestii si sa proiecteze HDD-urile cu tolerante si materiale diferite - ptr minimizarea costurilor.
Ptr PC / NAS / Server sunt limitari la functia RAID in firmware - ptr cele normale de PC nu mai poti face RAID, ptr cele NAS poti face RAID pana la 4 sau 8 HDD-uri in functie de model.

mirel3003

mirel3003

Senior Member

eiffel, on 22 ianuarie 2024 - 16:26, said:

Iar chestia cu nr de HDD-uri care pot fi montate din cauza de vibratii iarasi nu e reala. Pur si simplu producatorii au decis ca este mai ieftin ptr ei sa blocheze din firmware anumite chestii si sa proiecteze HDD-urile cu tolerante si materiale diferite - ptr minimizarea costurilor.
Ptr PC / NAS / Server sunt limitari la functia RAID in firmware - ptr cele normale de PC nu mai poti face RAID, ptr cele NAS poti face RAID pana la 4 sau 8 HDD-uri in functie de model.

Cu 8 HDD-uri maxim in RAID, da stiu ca sunt... dar cu 4 mi se pare ireal de putin.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Primele WD Red nu permiteau decat RAID cu 4 HDD-uri. Ulterior s-a facut upgrade la 8, cand au aparut si NAS-uri cu 8.
La inceput 4 era ceva extrem de rar - doar 1-2 HDD-uri.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Faci RAID software, nu mai consuma azi asa mult, nu mai depinzi de o placa cand ai nevoie.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Pai era vorba de NAS... :P

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Pai destule fac tot software.

radunic

radunic

Senior Member

alseeme, on 22 ianuarie 2024 - 14:23, said:

Se pun 2 HDD în Raid 1 pe NAS.
Ăla nu e back-up. Un singur exemplar din o asemenea cantitate de date îmi dă fiori. Cînd ai mulți terra stocați ai nevoie de cel puțin un back-up extern pe care, dacă ești conștiincios, îl ții în alt loc decît NAS-ul.
Bonus - dacă folosești sistemul proprietar de fișiere al NAS și pică ceva pe placa de bază, ești în pom pînă cumperi altul.

c-daniel, on 22 ianuarie 2024 - 14:50, said:

in principiu...
in realitate, ai fi surprins Posted Image
Nu asta mă surprinde ci cîți nu realizează ce înseamnă să piardă datele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate