Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...
 Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...
 Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...
 Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

Proprietățile imobiliare in Metaverse au căzut cu 90% în numai 18 luni

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

AztecWarrior

AztecWarrior

Active Member

• Grup: Members
Pe la sfârșit de 2022 început de 2023 pe fondul nebuniei cu Metaversul lui Zuckerberg mă bătea gândul sa cumpăr imobiliare, de fapt terenuri.
Nu planuiam o suma mare ceva de genul 300-500$ in ideea ca dacă o sa explodeze prețurile cum a fost cu cripto (unde am avut succes) și NFT (pe care le-am ratat), o sa dau lovitura dacă le tin vreo 3-5 ani. Vroiam sa cumpăr de la The Sandbox.
Azi dupa in timp ce vedeam un video despre Apple Vision Pro - îmi aduc aminte de Metaverse. Dau sa caut sa văd cum este situația sa văd dacă am pierdut trenul - sau mai am o șansă sa îl prind.
E bine toți - The Sandbox, Otherdeeds (cei mai mari) dar și restul raportau prăbușiri la imobiliare final 2023 între 78% - 93%.
Și cand mă gândesc ca alții au cumpărat imobiliare de 5 milioane $ (prin TGC World) sau 4.2 milioane ( prin The Sandbox).
O sa ma uit si la masini sa vad BMW, Hyundai, Mercedes-Benz si Nissan parca aveau mașini disponibile in Metavers de vanzare.

Acum după măcelul asta - prețurile o sa iei revină treptat, o sa stea aici ani sau decenii sau o sa meargă către Zero?
As vrea opinii de la cei care au cumpărat / intenționează sa cumpere.
https://metaverse.properties

Edited by AztecWarrior, 18 January 2024 - 23:15.

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu incerc sa-mi dau seama de ce ar cumpara cineva o proprietate virtuala.

Ce-o sa faci cu ea? O sa cazezi niste pixeli? Poti la fel de bine sa cumperi o casa in Sims, cred ca are aceeasi valoare

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Asta nu e o noutate, ideea e foarte veche de vreo 20 de ani.

Preturile vin si pleaca. Si cred ca abia de anul viitor incepe distractia. Castigatorii? Primii care se porteaza pe Apple Vision :D

Prophecy

Prophecy

Member

Mă, teren pe pământ are logica, e limitat, in Metabersul tău ce l impiedica pe Zuckenberg să mai creeze cateva parcele de teren ?

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Zilele trecute citeam, tot pe SP, un topic al cuiva suparat ca-i survoleaza un satelit - chinezesc parca? - terenul pe care-l cumparase pe Marte.
E clar, romanii au o problema serioasa cu dependenta posedarii de țărână...

Edited by __Dan__, 19 January 2024 - 01:11.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin

Bine că n-au căzut în Cluj, aia ar fi fost o dramă.

AztecWarrior, on 18 ianuarie 2024 - 23:11, said:

Pe la sfârșit de 2022 început de 2023 pe fondul nebuniei cu Metaversul lui Zuckerberg mă bătea gândul sa cumpăr imobiliare, de fapt terenuri.

Neapărat să fie lângă metrou.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Aoleo, stai sa nu se prinda Ciolacu, ca acum completeza Ordonanta Trenulet pt impozitarea imobiliarelor din Metaverse!

jm2010

jm2010

Senior Member

Prophecy, on 19 ianuarie 2024 - 00:43, said:

Mă, teren pe pământ are logica, e limitat, in Metabersul tău ce l impiedica pe Zuckenberg să mai creeze cateva parcele de teren ?
Il impiedica doar limita de tonti de pe planeta.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

__Dan__, on 19 ianuarie 2024 - 01:10, said:

Zilele trecute citeam, tot pe SP, un topic al cuiva suparat ca-i survoleaza un satelit - chinezesc parca? - terenul pe care-l cumparase pe Marte.
Subiectul respectiv era deschis la 'Fun' Posted Image
Si eu am crezut ca e pe bune, pana am observat unde e deschis.

Edited by Hider141, 19 January 2024 - 08:56.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators

Prophecy, on 19 ianuarie 2024 - 00:43, said:

Sunt oameni cu bani și singurătate. Și nu puțini. Mai ales în IT de ex (multi geeks)

Ai metaversul asta le umple golul de singurătate din viața reală. Nu e nou, second life are peste 20 de ani de ex.

Si astea nu-s create de FB ci de alții. Și sunt limitate

Edited by Lex404, 19 January 2024 - 09:03.

tehnics

tehnics

acolo unde vara-i zi la miezul noptii

Lex404, on 19 ianuarie 2024 - 09:02, said:

Sunt oameni cu bani și singurătate.
Nu doar asta, dar acei oameni au si probleme de socializare, anxietate, introvertiti etc. Si nu-i blamez. Pentru ca in general oamenii astia cu bani si singuri au trait in era tehnologiei. Ei nu stiu sa iasa din cubul de cristal. Nu au capabilitatea asta.

Aia cu bani si singuratate dar cu capul pe umeri calatoresc, au hobbyuri etc.

Edited by tehnics, 19 January 2024 - 09:28.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Aha... Deci au avut dreptate predicatorii care vedeau in 2023 anul marelui crash imobiliar.

Au gresit numai locatia.

Eu personal cred ca e pe final si ca o sa se termine foarte abrupt perioada de dezmat si lipsa de discernamant cu crypto, lumi virtuale si alte asemenea. Cand in sectorul unde lucrezi eficienta a ajuns la coada listei de prioritati si principala grija este sa facem cacastoarea gender neutral pentru a nu-i ofensa pe cei care nu sunt hotarati daca sunt barbati sau femeie, nu e nevoie de un geniu sa realizeze ca treaba poate sa mearga si cu 15-20% din angajati. Prin urmare nu cred ca vor mai fi atat de multi bani disponibili pentru fantezii din astea.

"Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times." spunea Hopf.

richi_e

richi_e

Senior Member

acum 20 de ani, unii cumparau parcele pe luna! :)
oare cat mai e hectarul acolo? so face porumbul? ca am sapat destul porumb  in tinerete...

AztecWarrior

AztecWarrior

Active Member

richi_e, on 19 ianuarie 2024 - 13:55, said:

acum 20 de ani, unii cumparau parcele pe luna! Posted Image
oare cat mai e hectarul acolo? so face porumbul? ca am sapat destul porumb  in tinerete...
Pe Luna, Marte sau alte corpuri ceresti nu se poate - toti sunt excroci.
Outer Space Treaty reglementeaza faptul ca nu poti revendica nici un corp ceresc. Cu siguranta o sa se schimbe ceva, daca o sa apara baze permanente pe acelea. Dar fara o prezenta efectiva nici vorba.
Uite Antartica - exista zone desemnate spre revendicare de cateva tari - dar nu le stapanesc efectiv. Sunt doar niste marcaje de genul - vezi nu revendica - ca revendic si eu. Bazele care exista nu au teritoriu suveran. Te poti duce in Antartica si sa apari, sa zicem la o baza americana si sa bati la usa si nimeni nu o sa te intrebe de pasaport si viza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate