Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu
 Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland
 Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto
 Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Declaratie unica 2024

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

AK47SA

AK47SA

Junior Member

• Grup: Members
Salut!

Va cer ajutorul in legatura cu declaratia unica. Am cont pe SPV, anul trecut am completat declaratie fara nicio problema, insa anul acesta nu reusesc. Am luat legatura si cu cei de la ANAF prin formularul de contact, insa raspunsul lor n-a avut nicio legatura cu intrebarea mea.

Ideea este ca eu pe anul 2023 am fost pe pierdere (tranzactionare forex). In declaratie am selectat rubrica cu “venituri din strainatate”, la rubrica “pierderi” am trecut suma si dupa am validat formularul, mi-a spus ca e valid si l-am transmis si aici intervine problema. Primesc inapoi email cum ca formularul are urmatoarele erori:

E: oblig_realizat (1)
eroare regula: R42.2: Daca real_venit_net_impozabil('lipsa') = real_venit_net('lipsa') – real_cas('lipsa') atunci real_venit_net – real_cas trebuie sa fie >0

Nu inteleg ce sa scriu la venituri si CAS in conditiile in care eu sunt pe pierdere? Am incercat varianta sa scriu “0”, insa primesc alte erori. Nu merge nici sa scriu la venit o suma si la pierderi o suma mai mare. Plus de asta, de ce primesc erori din moment ce formularul a fost validat?

Va multumesc!

atupi

atupi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Din cate am inteles, pe ANAf nu-i intereseaza de pierderile tale. Daca nu ai alte castiguri de declarat cred ca nu ai de ce sa depui declaratia.

Edited by atupi, 15 January 2024 - 17:33.

alex321

alex321

Senior Member

foarte corect

atupi

atupi

Senior Member

Adica ideea este asa, ai castigat pe o parte 100 lei si ai pierdut pe alta parte 50 lei Anaf nu o sa ia in considerare un castig cumulat de 50 lei. Cum ziceam, nu-i intereseaza. De asta iti da eroare daca ai valori negative sau 0.

luciandan

luciandan

Junior Member

Pai si daca declari doar pierdere ca ai folosit un broker extern anaf nu va accepta? Regula veche se aplica. E absurd ca documentul sa fie valid si apoi sa primesti mesaj ca documetul are erori.

inu1711

inu1711

Active Member

Din cate am inteles formularul publicat da o multime de erori la incarcare, chiar daca pdf-ul se valideaza fara erori.
Mai asteapta urmatoarea versiune de pdf si daca si atunci primesti eroare, scrie-le pe formularul de contact. Dar sa alegi "asistenta servicii informatice", ca mesajul tau sa ajunga la cei in masura sa dea un raspuns.
Si nu te lua dupa unii si altii. Castig sau pierdere, trebuie sa declari. Ca amenda se da pentru nedepunere declaratie, nu pentru nedeclarare venit.
Si iti e si tie de folos, ca iti poti recupera pierderea in urmatorii 7 (sau 5...) ani, din veniturile obtinute in acelasi stat, din aceeasi categorie.

AK47SA

AK47SA

Junior Member

Multumesc mult baieti pentru raspunsuri!

Din ce am citit si eu, trebuie declarata si pierderea. Multumesc inu1711, o sa astept sa vad ce raspuns primesc si de data asta. Ideea ca nu inteleg de ce imi da eroare din moment ce pdf-ul a fost validat si ce legatura are venitul si cas-ul daca eu am pierdere. O sa mai incerc altadata, poate intre timp apare alta versiune de declaratie.

RKADV24

RKADV24

New Member

• Grup: Candidate Members
Vezi ca poti sa ii si suni, din cate stiu au si call center.

AK47SA

AK47SA

Junior Member

Dupa ce le-am dat al doilea email, am primit recipisa cum ca declaratia este valida.
Deci daca cineva intampina aceeasi situatie, sa stie ce are de facut.

adrianc

adrianc

Member

View Postinu1711, on 15 ianuarie 2024 - 19:49, said:

Si nu te lua dupa unii si altii. Castig sau pierdere, trebuie sa declari. Ca amenda se da pentru nedepunere declaratie, nu pentru nedeclarare venit.

Asta ar fi o tampenie cum numai in Romania poti sa vezi, practic sa iesi de 2 ori f*tut si cu banii luati Posted Image)...nu ca m-ar mira.
In alta ordine de idei, am depus zilele trecute declaratia unica pe 2023 si spre deosebire de anul trecut, n-am vazut sa pot uploada undeva si statement-ul de la broker, practic dovada sumelor declarate. Imi scapa ceva?

LE: sau vorbesc prostii si nu le trimiteam nici anul trecut statement-ul odata cu declaratia, ci-l luau ei direct de la broker?

Edited by adrianc, 13 May 2024 - 21:09.

alexandru20001

alexandru20001

New Member

Si eu sunt intr-o situatie similara.

Pierdere mare pe US din anii trecuti, castig care nu compenseaza pierderea pe anul trecut, pe bursa RO.
Trebuie sa platesc CAS, raportat la castigul de anul trecut si nu iau deloc in considerare pierderile ramase?

silviu99

silviu99

Member

View Postalexandru20001, on 30 mai 2024 - 10:18, said:

Si eu sunt intr-o situatie similara.

Pierdere mare pe US din anii trecuti, castig care nu compenseaza pierderea pe anul trecut, pe bursa RO.
Trebuie sa platesc CAS, raportat la castigul de anul trecut si nu iau deloc in considerare pierderile ramase?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xXU-OM6SGB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Încearcă aici poate te lămurește,  sau pune o întrebare.

alexandru20001

alexandru20001

New Member

Vizualizare mesajsilviu99, pe 30 mai 2024 - 19:59, a scris:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xXU-OM6SGB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Încearcă aici poate te lămurește,  sau pune o întrebare.

M-a lamurit clipul. Nu ai voie sa compensezi pierderile/castigurile din tari diferite, RO ramaine separat de US.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate