Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290
 Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!

Cum creez un cloud privat?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

sgn30

sgn30

Member

• Grup: Members
cea mai ieftina varianta e destul de scumpa...

Un NAS Synology DS 723+ la care adaugi 2 HDD-uri cat de mai vrei tu...

Costul initial e 2500 RON + pretul HDD-urilor..

View Posttheionutzradu1991, on 14 ianuarie 2024 - 19:35, said:

Vezi ca digi are DNS dinamic la abonamentul de 1 gbps .
Are go.ro la sfarsit dar na!
Un PC mai vechi, ceva solutie de virtualizare.
Si daca ar fi avut net din alta parte exista DNS gratis din alta parte...

MooF2010

MooF2010

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pai si NAS-ul ala, profesional sau confectionat dintr-un PC/laptop vechi, router-ul, internetul, curentul.... nu costa? Nimic nu e gratis. Cand ceva e gratis tu esti produsul.

Daca faci bani din asta (gen editor profesionist, fotograf, etc) sau te pregatesti sa faci din asta parerea mea e sa cumperi servicii profesionale. Stabilitatea e foarte importanta cand painea ta conteaza de asta.

Solutii fixe pentru "memori".... nu sunt de acord. Recomand in locul pozelor sa traiti amintirile. Am auzit n persoane care nu isi mai amintesc in ce context a fost n poza de acum 20 de ani insa am intalnit destule persoane care isi amintesc mirosuri, culori, voci, forme, dar nu au o poza insa reusesc sa retraiasca sentimentele de atunci. Fiindca in loc sa isi faca poze au trait momentul.

Ma uit la taicameo, in ultimii 20 de ani a tot stocat in diverse variante poze..... azi cu greu mai gaseste dispozitive sa le citeasca (nu exista cloud la orice colt de strada atunci ca acum). Daca vrei amintiri peste 20-30-50 de ani esti sigur ca tehnologia ce o aplici azi va fi utilizabila atunci? Esti pregatit sa faci upgrade-uri periodice? Deja nu mai e gratis.

Edited by MooF2010, 14 January 2024 - 20:05.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Eu am 100Gb la google si sunt la 95%. - 99 lei/an
Trec la 200 Gb - 140 lei/an

https://one.google.c..._landing_page=0

Cred ca e de departe ieftin si merge fara probleme, automat. Google Photos ia automat pozele si le pune acolo.

dani.user

dani.user

Guru Member

Solutia se calculeaza functie de CAT vrei sa stochezi, ce REDUNDANTA doresti, CAT de des transferi si eventual ce alte aplicatii utilitare doresti.

Mihai_3

Mihai_3

我會回來的...

George_alex: îl incerc eu săptămâna asta într-un docker sa vad cum se mișcă.
Am unde să țin VM-ul și storage berechet...

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postmaladetz, on 14 ianuarie 2024 - 14:35, said:

Salutare,
Pentru ca google nu mai ofera spatiu gratuit pentru fotografii si video-uri
Oferă 15 GB gratis. La calitate "economa" e suficient pt un an daca nu faci jdemii de foto
Îți faci mai multe conturi

xymzar

xymzar

Senior Member

Daca 10 lei/lună 100GB e scump, 6 lei/lună la DiGi tot scump atunci e cazul sa renunți la telefon.
Mai are și Microsoft ceva pachete de 1TB dacă faci abonament Office 365.

q_p

q_p

Member

View PostAdm, on 14 ianuarie 2024 - 20:00, said:

Eu am 100Gb la google si sunt la 95%. - 99 lei/an
Trec la 200 Gb - 140 lei/an

https://one.google.c..._landing_page=0

Cred ca e de departe ieftin si merge fara probleme, automat. Google Photos ia automat pozele si le pune acolo.
Si eu am 100Gb de la google, gratis din 6 conturi , merge super bine comutarea intre drive-uri !
Problema stocarilor in cloud este ca nu ai control asupra stocarii, daca se pierd informatiile nu isi asuma nimeni nimic , macar pe stocarea ta stii ca esti tu de vina, nu te mai enervezi !
Altfel, am un hdd de 1,5 terra care este pe la 70% dupa 15 ani de poze si filme….

La Box am 5 conturi de 50Gb, mai aveam vreo 10 pe la ADATA tot de 50Gb, ce sa vezi nu am intrat pe ele in ultimii 7-8 ani !

La copil i-am luat 50 de giga in icloud cu 5 lei, il umple cam de 2 ori pe an si si-l goleste pe Hdd, nu vad la ce ai avea nevoie de sute de giga online !

Edited by q_p, 14 January 2024 - 22:18.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Daca ai 6 conturi nu și cum sa faci căutarea după o locație sau persoana simultan în cele 6 conturi.
Așa că merită 99 lei/100 GB și ai grămadă tot și găsești rapid ceva.

q_p

q_p

Member

Asa iti cumperi telefon de 512-1024 Gb si gata , case closed !

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

150 de lei pentru 200gb mi se pare chiar mai avantajos. Din păcate următoarele oferte sunt prea scumpe.

q_p

q_p

Member

Sa caut ce ? Pai ce nevoie am sa caut dupa locatie sau persoana, wtf, sunt la serei ?
Am pozele organizate pe foldere , de exemplu 2023-Amsterdam sau 2023-Craciun , etc .
Ma intereseaza sa revad o poza dintr-o anume situatie intru in folder si ma uit la poze !
Ce persoane sa caut in poze ?
Daca m-ar interesa asta ,da , as plati insa nu ma pasioneaza, am locatia oprita si totate setarile care tin de datamining, nu imi trebuie, nu ma intereseaza !

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Interesant LibrePhotos. O sa-l testez si eu pe un RPI3.
Nici eu nu fac colectii sau cautari dupa termeni. Stiu doar ca din Iulie 2023 incarc pozele pe un alt cont. Pot schimba conturile rapid daca vreau sa caut ceva mai dinainte. Momentan se salveaza de doua ori. Aplicatia Digi Storage face salvarile automat concomitent cu Google Photos si nu a dat nici un rateu.

Edited by Leo2006, 14 January 2024 - 22:31.

dani.user

dani.user

Guru Member

View Postq_p, on 14 ianuarie 2024 - 22:17, said:

Problema stocarilor in cloud este ca nu ai control asupra stocari

Treci pe stocare profi nu pt omu de rand si alegi redundanta: https://learn.micros...rage-redundancy

cralin

cralin

Member

View Postq_p, on 14 ianuarie 2024 - 22:20, said:

Asa iti cumperi telefon de 512-1024 Gb si gata , case closed !

Ce treaba are telefonul cu faptul ca OP vrea sa poata sa-si acceseze din internet (pe gratis) propriile fisierele media, pe care nu le mai tine pe goagal fiindca nu mai este gratis ?

Edited by cralin, 14 January 2024 - 23:18.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postq_p, on 14 ianuarie 2024 - 22:23, said:

Sa caut ce ? Pai ce nevoie am sa caut dupa locatie sau persoana, wtf, sunt la serei ?
Am pozele organizate pe foldere , de exemplu 2023-Amsterdam sau 2023-Craciun , etc .
Ma intereseaza sa revad o poza dintr-o anume situatie intru in folder si ma uit la poze !
Ce persoane sa caut in poze ?
Daca m-ar interesa asta ,da , as plati insa nu ma pasioneaza, am locatia oprita si totate setarile care tin de datamining, nu imi trebuie, nu ma intereseaza !
Atunci nu e pt tine Google photos. Nici Google 1 care în primești bonus la abonamentul de 100 GB.
Google photos are câteva instrumente f bune de căutare și editare in cloud. Dar na. Tine-le cum vrei

xymzar

xymzar

Senior Member

La Gogle One planul Premium pentru 50lei/luna (10 euro) primesti 2TB spatiu stocare si alte chestii.
Asta este bun pentru cine se plimba mult si face poze/video multe in calatorii.
Avantajul la Gooogle, Microsoft chiar si Digi este ca se misca foarte bine indiferent ca esti in Bucuresti sau pe Mariahilferstrasse in Viena.
Cu mentiune ca asa cum este normal conteaza cum "merge" internetul in zona respectiva.
In afara UE nu comentez ca nu am folosit.

Oricum o sucim nu iesi mai ieftin cu unul "privat" sa nu mai vorbesc de securitatea datelor.
Se uita Gogu in pozele mele dar nu ma intereseaza atata timp cat stiu ca le am acolo la orice ora de oriunde am conexiune la internet.
Ma gandesc ca este si o siguranta ca nu crapa ceva si pierzi pozele/datele.

Edited by xymzar, 15 January 2024 - 08:35.

tuvosip

tuvosip

Member

ca idee, dai la Google ceva banuti iti dau aia 100 GB si gata problema

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate